Operné a baletné premiéry Štátneho divadla Košice v sezóne 2019/2020

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Štátne divadlo Košice predstavilo premiéry sezóny 2019/2020. Z jedenástich pripravovaných titulov budú tri operné, tri baletné a päť činoherných.

Operné premiéry ŠDKE

Prvú premiéru novej divadelnej sezóny prinesie 4. októbra 2019 operný súbor. ,,Po necelých dvoch rokoch sa v novom naštudovaní na javisko Historickej budovy ŠDKE vráti piatykrát v histórii divadla jedna z najhrávanejších opier Giuseppe Verdiho La traviata. Jej posledná inscenácia v réžii Boženy Hanákovej z roku 1997 sa s divákmi rozlúčila v januári 2018 po vyše dvadsiatich rokoch a sto reprízach.“ informoval média Svjatoslav Dohovič, tlaový tajomník ŠDKE.

V Traviate sa podobne ako v iných Verdiho dielach spojilo viacero géniov – hudobný Verdi, romantický Alexander Dumas ml., ktorého román Dáma s kaméliami bol predlohou pre dramatického génia, libretistu Francesca Mariu Piaveho. Novú inscenáciu v hudobnom naštudovaní Jána Novobilského pripraví medzinárodný realizačný tím pod vedením nemeckého režiséra Alexandra Medema, scénu a kostýmy navrhne Katharina Hestinger.

,,Nový rok 2020 otvoria obľúbené Novoročné koncerty, na ktorých v prvej časti zaznejú známe valčíkové melódie, tentoraz však nie rodiny Straussovcov, ale valčíky ruských skladateľov a filmové melódie, v ktorých bude dominantným nástrojom saxofón. Hlavným hosťom druhej polovice koncertov bude Hana Fialová, nositeľka ceny Thálie za spevácky výkon v hlavnej úlohe a interpretáciu piesní francúzskej šansoniérky Edith Piaf.“ dodal k novoročným koncertom v Štátnom divadle Dohovič.

Štátne divadlo Košice

Po 35 rokoch sa 21. februára 2020 na košické operné javisko vráti jediná opera Ludwiga van Beethovena Fidelio, ktorú Štátne divadlo Košice uviedlo v doterajšej histórii dvakrát – v roku 1962 a v roku 1985. Novú inscenáciu hudobne naštuduje šéfdirigent Vinicius Kattah, réžiu pripraví nemecký režisér Bruno Berger-Gorski a scénu a kostýmy navrhne Carmen Castagnon.

,,Beethoven spolu s libretistami J. Sonnleithnerom, S. von Breuningom a G. F. Treitschkem operu trikrát prepracovali – prvá verzia mala premiéru v roku 1805, finálna v roku 1814. Zaujímavosťou je aj to, že k opere napísal Beethoven až štyri predohry. Opera rozpráva príbeh Leonory, ktorá v prestrojení za väzenského dozorcu Fidelia zachráni svojho manžela, politického väzňa Florestana pred smrťou vo väzení.“ dodal Svjatoslav Dohovič.

Prívlastok košická bude mať 22. mája 2020 premiéra opery Werther skladateľa Julesa Masseneta, inšpirovaná kultovou knihou nemeckého básnika J. W. Goetheho Utrpenie mladého Werthera. Werther bude aj košickým návratom režisérky Lindy Keprtovej, hudobné naštudovanie bude mať na starosti šéfdirigent Vinicius Kattah. Autorom scény bude Michal Syrový a kostýmy navrhne Tomáš Kypta.

,,Massenet operu napísal v osemdesiatych rokoch 19. storočia, ale jej prvá verziu parížska opera odmietla pre jej závažný námet. Skladateľ ju na nejaký čas odložil a napokon po prepracovaní mala premiéru vo Viedni v roku 1892. Massenetov kompozičný štýl púta pozornosť predovšetkým bohatou melodickosťou a farebnou inštrumentáciou. Svojím sugestívnym hudobným jazykom tlmočí príbeh citov, ktoré hlavní hrdinovia nemôžu naplniť.“ uviedol k Wertherovi Svjatoslav Dohovič.

Baletné premiéry ŠDKE

Baletná rozprávka Čarodejník z krajiny OZ bude 29. novembra 2019 v Historickej budove ŠDKE prvou premiérou baletného súboru v novej sezóne. ,,Zaujímavosťou tohto predstavenia je fakt, že inscenácia mala svoju pôvodnú premiéru v berlínskej opere, a spracovanie tejto známej rozprávky, v réžii a choreografii Giorgia Madiu, je predurčené pre všetky kategórie diváka, pri ktorom sa každý, mladý alebo starý, od zdvihnutia opony ponorí do sveta detských ideálov, snov a fantázii.“ informoval Dohovič.

Druhýkrát vstúpi na javisko Malej scény ŠDKE s premiérou aj baletný súbor. 14. februára 2020 bude mať premiéru nový autorský projekt režiséra a choreografa Ondreja Šotha Milada Horáková. ,,Šoth v modernom tanečnom divadle vyrozpráva príbeh Milady Horákovej, ktorá bola nespravodlivo odsúdená a popravená v najväčšom z vykonštruovaných politických procesov v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu.“ priblížil nové dielo Dohovič.

Štátne divadlo Košice

V posledný aprílový deň, 30. apríla 2020 bude mať v Historickej budove ŠDKE premiéru ďalší autorský projekt Ondreja Šotha. Baletné predstavenie Rudolf Nurejev prinesie biografický príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca. Bude aj príbehom o neslobode a o tom, že slobodu si treba vždy vybojovať, aj za cenu obetí.

Činohra ŠD Košice uvedie päť nových titulov: Pygmalion (Bernard Shaw), SPIN (Marcel Děkanovský), Jurgova Hana (Anna Naglik), Borodáč (Karol Horák, Michal Ditte, Michal Baláž) a Čierna voda (Roland Schimmelpfennig).

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár