Operné hviezdy oslavovali v New Yorku

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
New York – Metropolitná opera v New Yorku oslavovala 7. mája 2017 päťdesiate výročie pôsobenia v budove v Lincolnovom centre. Vo svojom novom domove otvorila po prvýkrát verejnosti dvere 16. septembra 1966 svetovou premiérou opery Samuela Barbera Antony and Cleopatra pod taktovkou Thomasa Schippersa a v réžii Franca Zeffirelliho. O niečo viac ako 50 rokov neskôr si túto udalosť pripomenuli – nielen Newyorčania a operní nadšenci – na pompéznej oslave, počas ktorej sa v priestoroch opery stretli desiatky svetových hviezd.

Za všetkých spomenieme P. Dominga, A. Netrebko, J. Calleju, R. Fleming, E. Garanču, K. Opolais, P. Yende, D. Zajick, S. Yonchevu, D. Damrau, Y. Di Donato, R. Papa, J. Camarenu, M. Kwiecieńa či V. Grigola. Veľkým prekvapením pre všetkých bolo, keď sa v Metropolitnej opere objavil D. Hvorostovský, ktorý sa v súčasnosti stiahol z aktívnej dráhy umelca z vážnych zdravotných dôvodov. Na slávnostnom koncerte zaspieval áriu Cortigiani, vil razza dannata z 2. dejstva Verdiho Rigoletta.

Oslava 50. výročia pôsobenia Metropolitnej opery v Lincolnovom centre v New Yorku, 2017,
Dmitri Hvorostovský, fotografia zo zákulisia,
foto: Jonathan Tichler

Oslava 50. výročia pôsobenia Metropolitnej opery v Lincolnovom centre v New Yorku, 2017,
Renée Fleming a Placido Domingo,
foto: Ken Howard

Spolu s orchestrom a zborom Metropolitnej opery ponúkli hosťom tohto mimoriadneho galavečera program, ktorý bol obhliadnutím sa za päť dekád v tomto opernom dome, ale zároveň nahliadnutím do budúcich sezón. Zazneli ukážky z opier Porgy a Bess, Samson a Dalila, Lombarďania, Bohéma, Madama Butterfly, Rigoletto, Aida a samozrejme – Antony and Cleopatra.

video

Do roku 1966 sídlila newyorská opera v budove dodnes známej ako Old Met, ktorá sa nachádza na 39. ulici na Broadwayi. Nové divadlo navrhol architekt Wallace K. Harrison. Po otvorení priestorov v Lincoln Centre získali milovníci operných predstavení operný dom, ktorý ponúkal takmer 3800 miest na sedenie a 245 miest na státie. Javisko bolo na vtedajšie pomery obrovské a hneď po otvorení nových priestorov sa odborná aj laická verejnosť zhodovala na tom, že nový operný dom má fantastickú akustiku. Zaujímavé je, že skutočne prvým predstavením, počas ktorého sa do nových priestorov dostala verejnosť, bolo Pucciniho Dievča zo Západu (La fanciulla del Wes). Stalo sa tak už 11. apríla 1966, pričom v hľadisku sedelo viac ako tritisíc študentov a kvôli skúškam akustiky zaznela nielen Pucciniho opera, ale aj americká hymna a séria zvukových testov zahŕňala aj výstrel z brokovnice…

Otvorenie Metropolitan Opera House v Lincoln Center 16. septembra 1966,
foto: Jack Manning/The New York Time

Oslava 50. výročia pôsobenia Metropolitnej opery v Lincolnovom centre v New Yorku, 2017,
foto: Jonathan Tichler

Slovenskí operní umelci v METke

Ako prvá zo slovenských operných spevákov vystúpila v Metke v roku 1967, hneď v prvej sezóne po otvorení Lincolnovho centra Lucia Popp (stvárnila Kráľovnú noci v Mozartovej Čarovnej flaute), o desať rokov neskôr Edita Gruberová a Peter Dvorský. Viac ako 200 vystúpení odspieval v METke Sergej Kopčák. Hlavné party Káti Kabanovej a Dvořákovej Rusalky boli od roku 1991 doménou Gabriely Beňačkovej. Na javisku Metropolitnej opery sa predstavili aj Ľubica Vargicová, Peter Mikuláš, Pavol Bršlík. V Janáčkovej opere Z mrtvého domu se tu predstavili Vladimír Chmelo, Peter Straka, Aleš Jenis, Marián Pavlovič a Štefan Margita, ktorý sa do Met potom vrátil ako Loge v Zlate Rýna, Vladimír Chmelo zasa ako Sharpless v Madama Butterfly a Hajný v Rusalke. Štefan Kocán je v súčasnosti častým hosťom Metropolitnej opery.

Metropolitná opera New York,
foto: Jonathan Tichler

Ikonické a historické momenty v budove Metropolitnej opery v Lincolnovom centre:

16. 9. 1966 – Veľké otvorenie a svetová premiéra opery Anthony and Cleopatra.
17. 3. 1967 – Druhá veľká premiéra v Lincoln Centre – Mourning Becomes Electra Marvina Davida Levyho.
28. 9. 1968 – Debut P. Dominga, ktorý na poslednú chvíľu zaskočil za chorého Franca Corelliho do Adriany Lecouvreur. Do dnešného dňa má P. Domingo na konte takmer 900 účinkovaní v Metropolitnej opere ako spevák či dirigent.
23. 11. 1968 – Pavarottiho debut. Po prvýkrát sa v New Yorku legendárny tenorista predstavil v Bohéme a Rodolfa si v Metropolitnej opere zaspieval 34 krát.
5. 6. 1971 – debut Jamesa Levina. Tento dirigent sa stal synonymom pre produkcie newyorskej opery v novom opernom dome. Svoj debut uskutočnil v Toske.
14. 3. 1977 – Po prvýkrát v histórii bolo predstavenie z Metropolitnej vysielané naživo pre televíznych divákov. Stalo sa tak počas opery Bohéma s L. Pavarottim a R. Scotto v hlavných úlohách.
24. 9. 1979 – Po prvýkrát prenášala Metropolitná opera svoju naživo svoju premiéru do 282 amerických televíznych kanálov, pričom prenos sa dostal aj do Kanady a Mexika. Šlo o operu Otello v hlavnej úlohe s P. Domingom.
10. 12. 1980 – Veľké nezhody zamestnancov sa postarali o dvojmesačné zatvorenie brán newyorskej opery.
20. 2. 1981 – Prehliadka francúzskej hudby. J. Levin počas jedného večera dirigoval tri francúzske opery – Satieho Paradu, Poulencovu Les Mamelles de Tiresias a Ravelovu L´Enfant et les Sortiléges.
14. 12. 1981 – Najikonickejšia produkcia v histórii Metropolitnej opery. Zeffirelliho La Bohéme bola po svojej premiére na programe v takmer každej nadchádzajúcej sezóne.
22. 10. 1983 – 100 výročie založenia opery v New Yorku. Pompézne oslavy privítali na javisku také osobnosti ako Birgit Nilsson, Leonard Bernstein, Anna Moffo, Robert Merril, Regina Resnik, Jessye Norman, Kiri Te Kanawa, James McCracken, Thomas Stewart, Régine Crespin, Roberta Peter, James Morris, Joan Sutherland, Judith Blegen, Nicolai Gedda, Anna Tomowa-Sintow, Frederica Von Stade, Kathleen Battle, Plácido Domingo, Mirella Freni, José Carreras, Monserrat Caballé, Giuseppe Giacomini, Ileana Cortubas, Italo Tajo, Simon Estes, Katia Ricciarelli, Luciano Pavarotti a mnoho ďalších.
19. 1. 1984 – Konečne Händel na javisku – do roku 1984 v Metropolitnej opere nezaznela žiadna z opier tohto barokového skladateľa. Stalo sa tak až pri opere Rinaldo.
14. 11. 1986 – Magická noc s Joan Sutherland. Táto austrálska sopranistka spievala Elvíru v Puritánoch a potlesk, ktorý si vyslúžila, ju prinútil zastaviť celú produkciu. Až po niekoľkých minútach sa jej podarilo reštartovať operu v druhej scéne prvého dejstva.

Metropolitná opera New York

9. 10. 1987 – Nový Prsteň. Produkcia Prsteňa Nibelungov (štyroch Wagnerovych opier) Otta Schenka bola jednou z najobľúbenejších v histórii Metropolitnej opery a uvádzaná bola dve desaťročia.
24. 3. 1991 – Trojité oslavy 25. výročia. Štvrťstoročnicu svojho účinkovania oslavovali v jeden večer na pódiu newyorskej opery naraz traja umelci – Mirella Freni, Alfredo Kraus a Nicolai Ghiaurov.
23. 9. 1991 – Na počesť 25. výročia fungovania opery v Lincoln Centre sa uskutočnil galavečer, počas ktorého zazneli tri rôzne dejstvá z troch opier. V záverečnom dejstve z Rigoletta sa predstavili L. Nucci, Ch. Studer, L. Pavarotti, B. Svenden a N. Ghiaurov. V treťom dejstve z Otella si diváci vypočuli P. Dominga, M. Freni a J. Diaz. V druhom dejstve z Netopiera sa predstavili B. Daniels, H. Prey, A. S. von Otter a D. Croft.
12. 10. 1992 – Ďalšia svetová premiéra – tentoraz šlo o operu Philipa Glassa The Voyage.
27. 4. 1996 – Osemhodinový večer – nik nie je s Metropolitnou operou tak silne spätý ako dirigent J. Levin. Koncert na jeho počesť trval osem hodín a na javisku sa predstavili okrem iných aj Deborah Voigt, Renée Fleming, Frederica von Stade, Thomas Hampson, Ghena Dimitrova, Gabriela Beňačková, Roberto Alagna, Angela Gheorghiu, Dolora Zajick, James Morris, Bryn Terfel, Alfredo Kraus, Jessye Norma či Plácido Domingo.
22. 11. 1999 – Kompletný Tristan a Izolda – do roku 1992 v Metropolitnej opere nikdy nezaznela táto Wagnerova opera v neskrátenej verzii. J. Levin totiž čakal na ideálne obsadenie, o ktoré sa postarali Ben Heppner a Jane Eaglen.
14. 2. 2002Vojna a Mier – táto monumentálna Prokofievova opera priniesla 25 debutov v obsadení, okrem iného aj pre Annu Netrebko.
20. 5. 2006 – Odchod Josepha Volpa, ktorý bol manažérom v Metropolitnej opere viac ako 42 rokov. Na jeho počesť sa uskutočnil koncert, na ktorom vystúpili okrem iných aj Deborah Voigt, Olga Borodina, Ildar Abdrazakov, Plácido Domingo, Frederica von Stade, Renée Fleming, Natalie Dessay, Denyce Graves, Waltraud Meier, Ben Heppner, Stephanie Blythe, Juan Diego Flórez, René Pape, Susan Graham či Karita Matilla.
25. 9. 2009 – Príchod Petra Gelba, ktorý prevzal funkciu generálneho manažéra. Sezónu pod svojim vedením otvoril novou produkciou Madama Butterfly.
30. 12. 2006 – Opera sa sťahuje do kina. Revolučný projekt Live in HD znamenal obrovskú zmenu pre operný svet. Všetko to začalo Mozartovou Čarovnou flautou.
3. 4. 2007 – Najhorúcejší pár. Anna Netrebko a Rolando Villazón sa stali mimoriadne obľúbeným párom. Spolu sa v roku 2007 predstavili v operách La Bohéme, Manon a Nápoj lásky.
21. 4. 2008 – Opakovačka pre Flóreza. Napriek tradícii, ktorá nedovoľuje opakovať árie počas operného predstavenia, Juanovi Diegovi Flórezovi bolo povolené zopakovať slávne Pour mon âme s deviatimi vysokými C.
18. 9. 2008Requiem pre Pavarottiho. Verdiho Requiem s B. Frittolim, O. Borodinou, M. Giordanim a I. Abdrazkovom venovala Metropolitná opera pamiatke talianskeho tenoristu.
22. 9. 2008 – Veľká noc Renée Fleming. Otvárací koncert novej sezóny patril sopranistke R. Fleming. Zazneli árie z opier Manon, Capriccio a La Traviata.
15. 3. 2009 – 125 výročie Metropolitnej opery a 40 výročie P. Dominga. Počas večera sa na javisku predstavili Angela Gheorghiu, Sondra Radvonovskij, Roberto Alagna, Maria Guleghina, Stephanie Blythe, Deborah Voigt, Ben Heppner, Watraud Meier, Juan Diego Flórez, James Morris a Dmitri Hvorostovsky, no hviezdou večera bol P. Domingo, ktorý si zaspieval úryvky z opier Dievča zo západu, Parsifal, Simon Boccanegra a Otello.
31. 12. 2009 – Novým hudobným riaditeľom sa stal Yannick Nézet-Séguin. Prvou jeho produkciou bola Carmen s E. Garančou, R. Alagnom a B. Frittoli.
30. 10. 2011 – Recitál Jonasa Kaufmanna. Metropolitná opera pristúpila k obnoveniu každoročných recitálov svojich najväčších hviezd.
24. 9. 2013 – Návrat legendy. J. Levin sa po rokoch, kedy mu to nedovoľoval zdravotný stav, vrátil na pódium v New Yorku. Stalo sa tak počas opery Così fan tutte.
19. 4. 2016 – Kompletné tri kráľovné – Sondre Radvonovsky sa ako prvej sopranistke v histórii podarilo počas jednej sezóny na tom istom javisku stvárniť tri tudorovské kráľovné v operách G. Donizettiho – Anna Bolena, Maria Stuarda a Roberto Devereux.
13. 4. 2017 – Rozlúčka R. Fléeming. Americká sopranistka sa rozhodla ukončiť svoje vystupovanie na operných divadelných doskách a viac sa venovať koncertovaniu a pedagogickej činnosti. Na rozlúčku si vybrala newyorskú inscenáciu Straussovho Ružového gavaliera. Inscenáciu v priamom prenose uvedenie aj Rádio Devín.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: The New York Time, ČTK, internet

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár