,,Operné Oscary“ The International Opera Awards 2019 sú rozdané

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Londýn – Prestížne The International Opera Awards poznajú aktuálnych víťazov. Verejnosť sa ich mená dozvedela 29. apríla 2019 počas slávnostného ceremoniálu v londýnskom divadle Sadler´s Wells. Ceny sa rozdali v 18 kategóriách na základe rozhodnutia poroty operných kritikov, ale i širokej verejnosti a zohľadňujú výkony počas kalendárneho roka 2018. V kategórii Festival cenu získal Janáček Brno.

Na slávnostnom večere vystúpili Gareth Malone, Zbor Opera Holland Park Community, Anna Patalong, Oliver Johnston či Londýny filharmonický zbor. Rádio BBC 3 odvysiela program zo záznamu v pondelok 6. mája 2019 o 19.30.

Anna Patalong, Oliver Johnston and London Philharmonic Choir na galakoncerte Opera Awards 2019,
foto: Chris Christodoulou

Medzinárodné ocenenia The International Opera Awards sa udeľujú od roku 2013. Založili ich Harry Hyman, britský obchodník, filantrop a podporovateľ opery a John Allison, editor časopisu Opera. Ich cieľom bolo zvýšiť prestíž opery na medzinárodnej úrovni. Nominácie pre všetky kategórie sú otvorené pre širokú verejnosť, ktorá ich môže uviesť do on-line formulára na oficiálnej stránke súťaže. Z nich potom vyberá porota zložená najmä z operných kritikov. Víťazi sú určení tajným hlasovaním s výnimkou Ceny pre čitateľov časopisu Opera, o ktorej sa rozhoduje verejným hlasovaním.

Prestížne ocenenie Lifetime Achievement za celoživotný prínos získala juhoamerická sopranistka Leontyne Price, ktorá je inšpiratívnou najmä pre svoj výnimočný hlas, široký repertoár ale aj pre svoje aktivity v boji za občianske práva. Pri príležitosti jej jubilea vo februári 2017 sme o nej písali TU…

Leontyne Price
foto: Jack Mitchell

Nominovanými dirigentmi za rok 2018 boli Marc Albrecht, Myung-Whun Chung, Diego Fasolis, René Jacobs, Michele Mariotti a Mark Wigglesworth. Ocenenie The International Opera Awards v tejto kategórii získal nemecký dirigent Marc Albrecht. V priebehu minulého kalendárneho roka dirigoval napríklad Wagnerovho Tristana a Izoldu v Amsterdame, Straussovu Ariadnu na Naxe na Festivale Aix-en-Provence či Arabellu v San Franciscu. Koncom tejto sezóny bude pripravovať Musorgského Borisa Godunova v Royal Opera House v Londýne.

Marc Albrecht pri preberaní ceny Opera Awards 2019,
foto: Chris Christodoulou

Spomedzi nominovaných režisérov Vasily Barkhatov, Calixto Bieito, Rodula Gaitanou, Katie Mitchell, David Pountney a Krzysztof Warlikowski, najviac hlasov získala americká režisérka Katie Mitchell okrem iného aj za inscenácie Donizettiho Lucie di Lammermoor v Aténach, opery Lessons in Love and Violence G. Benjamina v Londýne či Handlovej Alciny v Moskve.

V rámci kategórie Zbor boli nominované zbory z Bolshoy Opera, Dutch National Opera, Opéra de Lyon, Royal Opera House, Semperoper Dresden a Teatro alla Scala. Víťazom v kategórii sa stal zbor z Bolshoi Opera v Moskve.

V kategórii za dizajn operných inscenácií sa o víťazstvo uchádzali Paolo Fantin, Jaohannes Leiacker, Rebecca Ringst, Katrin Lea Tag, Leslie Travers a Pierre-André Weitz. Získala ho nemecká scénografka Rebecca Ringst. V roku 2018 pripravila scény napríklad k Schrekerovej opere Die Gezeichneten v Komische Oper Berlin, k Monteverdiho Korunovácii Poppey v Zürichu či Schoenbergovej opere Mojžiš a Áron v Drážďanoch.

Asmik Grigorian pri preberaní ceny Opera Awards 2019,
foto: Chris Christodoulou

Do nominácií medzi najlepšie speváčky sa dostali Anna Caterina Antonacci, Daniela Barcellona, Sabine Devieilhe, Rosa Feola, Asmik Grigorian a Pretty Yende. Víťazstvo si pripísala litovská sopranistka Asmik Grigorian, ktorá v roku 2016 v tejto ankete zvíťazila v kategórii začínajúcich speváčok. Počas uplynulého kalendárneho roka zaujala ako Straussova Salome na prestížnom festivale v Salzburgu či ako Čajkovského Iolanta vo Frankfurte. Koncom mája ju čaká debut v milánskej La Scale. Predstaví sa ako Marietta v Korngoldovej opere Mŕtve mesto.

Medzi nominovanými spevákmi boli Charles Castronovo, Alex Esposito, Brandon Jovanovich, John Osborn, Xavier Sabata a Georg Zeppenfeld. Zvíťazil americký tenorista Charles Castronovo, ktorý zaujal aj ako Don José v Bizetovej Carmen v Berlíne, ako Verdiho Alfredo v Traviate v Paríži, ako Gounodov Romeo v New Yorku či ako Offenbachov Hoffmann na festivale v Baden-Badene. Ako oceňovaný Alfredo sa predstaví v septembri tohto roku aj vo Viedni či Mníchove.

Charles Castronovo, pri preberaní ceny Opera Awards 2019, a predseda poroty John Allison, (časopis Opera),
foto: Chris Christodoulou

V kategórii začínajúcich spevákov boli nominovaní Jodie Devos, Kangmin Justin Kim, Soraya Mafi, Siyabonga Maqungo, Marina Viotti a Amanda Woodbury. Ocenenie získala švajčiarska mezzosopranistka Marina Viotti. Zaujala ako kráľovná Alžbeta v Donizettiho opere Maria Stuarda v Luzerne, ako Oľga v Čajkovského Eugenovi Oneginovi v Opéra national du Rhin či ako Fiodor v Musorgského Borisovi Godunovi v Ženeve. V priebehu tohto a budúceho roku ju čakajú angažmány v Mníchove, Drážďanoch, Florencii či Barcelone.

Nechýbalo ani ocenenie pre objav roka. Nominovaní boli Julia Burbach, Maxim Emelyanychev, Ben Glassberg, Thomas Guggeis, Joana Mallwitz a Shuang Zou. Víťazstvo získal ruský dirigent Maxim Emelyanychev. V priebehu minulého roka dirigoval predstavenia v Halle, Drážďanoch, Viedni i Paríži.

Medzi nominácie v kategórii nových produkcií sa dostali Barberova opera Vanessa v Glyndebourne, Janáčkové opery Z mŕtveho domu v Royal Opera House v Londýne a Jej pastorkyňa v Dutch National Opera, Verdiho La traviata v Théâtre des Champs-Elysées a Wagnerov Tristan a Izolda v Staatsoper Berlin. Porota považuje za najvydarenejšiu marcovú premiéru Janáčkovej opery Z mŕtveho domu v Royal Opera House v Londýne. Dielo hudobne naštudoval Mark Wigglesworth, réžiu pripravil Krzysztof Warlikowski, scénu Malgorzata Szczesniak. Okrem iných sa v danej produkcii predstavili aj dvaja slovenskí sólisti – tenorista Štefan Margita a barytonista Aleš Jenis.

video

Spomedzi operných domov boli nominované Deutsche Oper am Rheim, Gothenburg Opera, Houston Grand Opera, Opéra National de Paris, Opera Vlaanderen a Theater an der Wien. Kritici za najlepšiu považujú Opera Vlaanderen v belgickom Gente. Tá v priebehu minulého roka ponúkla okrem iného Mozartovu operu La clemenza di Tito, Prokofievovho Hráča či Wagnerovho Lohengrina.

Nechýbala ani kategória, ktorá sa zameriava na svetové premiéry opier. Nominované boli Beecherova opera Sky on Swings v Opera Philadelphia, Benjaminova opera Lessons in Love and Violence v Royal Opera House Londýn, Van Parysove dielo Usher v Staatsoper Berlin, Kurtágova opera Fin de partie v milánskej La scale, Langerova Rhondda Rips It Up! vo Welsh National Opera, Larcherova opera Das Jagdgewehr uvedená na festivale v Bregenze, Raskatova GerMANIA v Opéra de Lyon a Wainwrightov Hadrian v Canadian Opera Company. Ocenenie získala Kurtágova opera Fin de partie (Koniec hry) uvedená v novembri 2018 v La Scale. Hudobné naštudovanie Markus Stenz, réžia Pierre Audi.

video

O víťazovi ceny časopisu Opera rozhodovali jej čitatelia. Do nominácií sa dostali Ildar Abdrazakov, Sarah Connolly, Michael Fabiano, Vittorio Grigolo, Thomas Hampson, Barbara Hannigan, Ana María Martínez a Sonya Yoncheva. Víťazstvo si odniesla práve posledne menovaná bulharská sopranistka. Tá sa v priebehu minulého roka pohybovala po javiskách tých najprestížnejších operných domov. V Metropolitnej opere New York bola Pucciniho Toskou aj Verdiho Luisou v Luise Miller či Desdemonou vo Verdiho Otellovi. V Miláne sa predstavila ako Imogene v Belliniho opere Il Pirata, recenziu predstavenia si prečítate TU…

Čo sa týka orchestrov, nominovaní boli Los Angeles Opera, musicAeterna z Opery v Perme, Novaya Opera, Royal Danish Opera, Royal Opera House Londýn a Staatsoper Berlin. Ocenenie získal orchester Royal Opera House.

V kategórii operné festivaly nominácie získali Festival della Valle d’Itria, festival v Garsington Opera, Janáček Brno, festival v Opera Holland Park, Prototype Festival a festival Ruhrtriennale. Ako sme už informovali TU…, prestížne ocenenie získal český festival Janáček Brno.

Martin Glaser a Penny Smith (moderátorka galavečera) pri preberaní ceny Opera Awards, 2019,
foto: Chris Christodoulou

Kategória, ktorá zohľadňuje vzdelávanie a napredovanie daného operného zoskupenia, zahŕňala medzi nominovanými Festival d’Aix-en-Provence, Komische Oper Berlin, Opéra de Lyon, Pittsburgh Opera a Umculo Cape Festival. Zvíťazil festival Umculo, ktorý sa každoročne koná v Kapskom meste v Juhoafrickej republike.

Súčasťou udeľovania cien je aj kategória novoobjavených diel. Tú získala austrálska Opera Pinchgut za uvedenie opery Artaserse J. A. Hasseho. Ocenenie si odniesol aj Waldemar Dąbrowski, riaditeľ opery vo Varšave za svoj prínos v riadení Opery Narodowej. V rámci nahrávok, ktoré vznikli v priebehu minulého roku, bol ocenený záznam Rossiniho opery Semiramide, ktorý vznikol v Opere Rara a recitál Enfers (Harmonia Mundi), ktorý nahral francúzsky barytonista Stéphane Degout.

www.operaawards.org

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: The International Opera Awards, tlačové správy, internet

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár