Operné prenosy z 15 európskych scén zdarma

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Brusel – Organizácia Opera Europa a Televízny kanál ARTE v týchto dňoch spustili spoločný online projekt, ktorého cieľom bude promovať operu prostredníctvom streamového vysielania.

Názov projektu je ,,Operná platforma” a jeho partnerom je 14 významných európskych operných domov a festival v Aix en Provence. Streamové vysielanie ponúkne divákom operné produkcie, ktoré sú práve uvádzané na pódiách operných domov – členov platformy. Predstavenia budú titulkované v šiestich rôznych jazykoch. Prvý online prenos sa uskutoční 8. mája z Teatro Real v Madride, ktoré poskytne streamový prenos Verdiho opery La Traviata (o 19:55 hod).

Keďže na spolufinancovaní platformy sa podieľa Európska komisia (prostredníctvom svojho programu ,,Kreatívna Európa”), streamové prenosy budú môcť diváci sledovať bezplatne. Záujemcovia, ktorí majú záujem dostávať newsletter s podrobnými informáciami týkajúcimi sa projektu sa môžu zaregistrovať TU…

Ďalšie najbližšie streamové prenosy budú 16. mája z Kráľovskej opery v Covent Garden (Karol Szymanowski: Król Roger) a 23. mája z Fínskej národnej opery (Jean Sibelius: Kullervo).

Pre zaujímavosť uvádzame, že napríklad Viedenská štátna opera ponúkne 7. júna o 19:00 hod. Wagnerov Súmrak bohov.

Členmi opernej platformy je nasledovných 14 operných domov

Viedenská štátna opera

The Royal Opera House La Monnaie, Brusel

Fínska národná opera

Opera de Lyon

Komische oper Berlin

Oper Stuttgart

Teatro Regio Torino

Lotyšská národná opera

Holandská národná opera

Den Norske opera & Ballet

Opera Narodowa Varšava

Teatro Real Madrid

Royal Opera House, Londýn

Welsh National Opera, Cardiff.

pätnástym členom je Festival v Aix en Provence

Milovníci opery sa teda môžu tešiť na prenosy z aktuálnej produkcie uvádzanej na vyššie uvedených pódiách. Operná platforma bude poskytovať niekoľko prenosov mesačne – zatiaľ na obdobie nasledujúcich 6 mesiacov.

Priaznivcom opery, ktorí majú záujem o sledovanie online prenosov postačí, keď navštívia internetovú stránku www.theoperaplatform.eu a vyberú si produkciu ktorú si chcú pozrieť.

Pripravil: Peter Bleha

zdroj: Opera Europa

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajca a publicista

Zanechajte komentár