Operné štúdio SND dá šancu mladým operným talentom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Jednou z priorít vedenia Slovenského národného divadla a operného súboru je získavanie mladých – interpretov na javisku a poslucháčov v hľadisku. Opera SND preto prichádza s novým projektom Operného štúdia, ktoré dáva príležitosť mladým interpretom spevákom, inštrumentalistom, dirigentom či režisérom získať profesionálne skúsenosti na etablovanej opernej scéne a samozrejme upozorniť na seba odbornú verejnosť i divákov.

Obsadenie jednotlivých profesií je otvorené študentom vyšších umeleckých škôl aj ich absolventom. Výzva sa stretla s mimoriadnou odozvou a tak vedenie Opery SND malo možnosť obsadiť jednotlivé postavy viacerými sólistami, čo prináša ďalší želateľný aspekt projektu – zdravú a inšpirujúcu konkurenciu.

„Operné štúdio, tak ako ho poznáme pod týmto názvom vo veľkých zahraničných operných divadlách, je skvelý spôsob ako dať šancu mladým umelcom, poskytnúť im priestor na umelecký rast, na prvé umelecké skúsenosti, ale i z opačnej strany – ako sa dozvedieť o cítení a nových trendoch mladej generácie a nachádzať spomedzi nej výnimočné talenty majúce schopnosť presadiť sa v budúcnosti. Zároveň je to však i vítaný kontrast pre naše publikum, najmä to mladšie, hľadajúce nové alebo ak chceme i alternatívne podoby a formy hudobného divadla, ktoré nie sú dominantné v štandardných operných inscenáciách Slovenského národného divadla“ hovorí šéfdramaturg a zástupca riaditeľa Opery SND Slavomír Jakubek.

V rámci pilotného ročníka v aktuálnej divadelnej sezóne 2014/2015 je na programe zaujímavý a v novodobej histórii na slovenských operných scénach neuvádzaný titul Giovanniho Paisiella Kráľ Teodor v Benátkach (Il re Teodoro inVenezia), ktorá bude mať premiéru v júni.

Kral Teodor_web_01

Už teraz sa však môžete stretnúť s propagáciou tohto diela na vizuáloch smelo naznačujúcich, že nepôjde o titul vytiahnutý zo zaprášenej truhlice. Hoci prvé uvedenie sa konalo vo Viedni v roku 1784 a ocenil ho dokonca sám veľký Mozart, svojím námetom osloví aj dnešného diváka. Je to vtipná a pichľavá komédia. V dejovom virvare ľúbostných zápletiek je miesto aj na groteskné zrkadlo poukazujúce na rôzne spoločenské neduhy nielen tých čias a na nešvár, ktorému dnes hovoríme podvod a korupcia.

V Opere SND zaznie dielo v dramaturgicky a inštrumentačne inovovanej verzii jednej z veľkých osobností opery 20. storočia Hansa Wernera Henzeho, ktorý ho upravil pre Hudobnú vysokú školu (Musikhochschule) v Karlsruhe. V SND je na čele mladého teamu dirigent Marián Lejava a režisérka Lenka Horinková, pre ktorú to bude prvá samostatná réžia na scéne Opery SND. Jednotlivé úlohy v alternáciách stvárnia vyše dve desiatky mladých vokálnych umelcov, z ktorých väčšina bude po prvý raz stáť vo svetlách rámp našej prvej opernej scény.

Opera Kráľ Teodor v Benátkach, ktorou SND otvára projekt Operného štúdia, má premiéru 24. júna 2015 v historickej budove SND.

www.snd.sk

Informovala: Izabela Pažítková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár