Operní hlasoví pedagógovia z Londýna pomáhajú pacientom po prekonaní covidu

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Anglická národná opera (English National Opera) vyvinula v spolupráci s londýnskou nemocnicou špeciálny šesťtýždňový online workshop, ktorý ponúka cvičenie pomáhajúce dýchaciemu ústrojenstvu zotaviť sa z ochorenia covid-19. Vznikol tak program s názvom ENO Breathe, ktorý vypracovali spolu s lekármi profesionálni lektori spevu, a ktorý je dostupný na webovej stránke londýnskej opery pre každého, kto pociťuje po prekonaní ochorenia problémy s dýchaním.

Projekt sa začal rodiť počas minulého leta, keď sa v médiách začalo hovoriť o následkoch takzvaného ´dlhého covidu´, teda o pacientoch, ktorí už síce prekonali tie najzávažnejšie príznaky, no dlhodobo ich trápi dýchavičnosť, bolesti v hrudníku a celková únava.

Jenny Mollica z komunikačného oddelenia anglickej národnej opery kontaktovala špecialistku na respiračné ťažkosti doktorku Sarah Elkinovú, ktorá pracuje v jednej z najväčších nemocníc v Londýne v Imperial College Healthcare. Spolu sa snažili prebrať možnosť, ako by spev mohol pomáhať pri regenerácii dýchacej sústavy u ľudí, ktorí prekonali covid-19.

Spočiatku sa do projektu zapojilo dvanásť pacientov. Tí sa začali pravidelne pripájať na skupinové online sedenia, počas ktorých ich začala viesť hlasová pedagogička Suzi Zumpeová. Začali so základmi ako je držanie tela, kontrola dychu, neskôr prešli na série dychových cvičení ale i na tvárovú gymnastiku. Cieľom bolo povzbudiť pacientov, aby sa pokúšali čo najlepšie využívať kapacitu pľúc zníženú po chorobe, ale aj aby sa naučili čo najlepšie dýchať, či zvládať úzkosť spojenú s pocitom nekomfortného dýchania.

Suzi Zumpe, ENO Breathe, foto: internet

Po niekoľkých šesťtýždňových pilotných online workshopoch vznikol projekt ENO Breathe, ktorý začal naplno fungovať na začiatku tohto roka. Jeho cieľom je pomôcť ľuďom s následkami po prekonaní covid-19, aby sami zvládali svoje príznaky bez ďalšej lekárskej pomoci. Výsledky pilotných projektov, ktoré sa uskutočnili v minulom roku, uvádzajú 90 percentnú spokojnosť účastníkov worshopov. Pociťovali pozitívny vplyv cvičení na zníženie dýchavičnosti, ale aj na zvládanie úzkosti a potlačenie únavy.

Účastníci programu sa do worshopu zapoja pohovorom a neskôr pokračujú v online hodinách pod vedením hlasového pedagóga londýnskej opery. Popri praktických radách ako je nastavenie držania tela či zlepšenie kontroly dychu, sa prechádza k samotnému spevu. Ako najvhodnejšie boli špecialistami vyhodnotené uspávanky a detské pesničky. Tie by totiž mali mať aj emocionálny prínos – vytvárajú pozitívne pocity počas cvičenia.

ENO Breathe, foto: English National Opera

„Spievanie uspávaniek a detských pesničiek vytvára emocionálne spojenie s ostatnými aktivitami a cvičeniami v rámci programu. Sú jednoduché a ľahko zapamätateľné,“ vysvetľuje výber skladieb S. Zumpeová.

Záznamy s piesňami majú účastníci workshopov k dispozícii, rovnako ako ďalšie rôzne podklady. Program podporujú kliniky po celom Anglicku, je bezplatný pre všetkých, ktorým ho odporučí lekár. V najbližších týždňoch plánuje londýnska opera týmto spôsobom pomôcť tisícke pacientov po prekonaní covidu.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: ENO, tlačové správy, internet

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár