Operno-baletná sezóna 2020/21 so slovenskými titulkami odštartuje v kinách CINEMAX už 30. septembra!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Sieť kín CINEMAX už sedem rokov v rámci projektu ARTMAX ponúka svojim návštevníkom vybrané operné a baletné tituly z najvýznamnejších javísk z celého sveta. Aj tento rok bude ponuka mimoriadne pestrá a bohatá. V prvej polovici sezóny sa diváci môžu tešiť na štyri opery a jeden baletný titul, ktorý uvedú kiná CINEMAX v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline.

(reklamný článok, CINEMAX)

Prvým premietaním bude 30. septembra záznam inscenácie Andrea Chénier z rakúskeho festivalu v Bregenz. Veľkolepé produkcie na Bodamskom jazere sa stali už tradičnou súčasťou programu v kinách. Tentoraz sieť kín CINEMAX prináša jednu z najúspešnejších inscenácií tohto festivalu vôbec.

U. Giordano: Andrea Chénier, Bregenzer Festspiele 2011, foto: Karl Forster

Andrea Chénier patrí ku klenotom talianskeho operného verizmu. Je to najuvádzanejšia opera Umberta Giordana, ktorá má i na Slovensku inscenačnú tradíciu. Diváci sa môžu tešiť na veľkolepú réžiu Keitha Warnera, precízne hudobné naštudovanie Ulfa Schirmera a skvelé obsadenie na čele s Héctorom Sandovalom, Scottom Hendricksom a Normou Fantini, pre ktorú sa práve stvárnenie Maddaleny v tejto inscenácii stalo míľnikom jej doterajšej kariéry.

Sezóna bude pokračovať 21. októbra záznamom inscenácie Rossiniho Barbiera zo Sevilly z Areny di Verona. V úlohe dohadzovača Figara sa predstaví ikonický Leo Nucci. Jeho hereckými partnermi budú Dmitry Korchak ako gróf Almaviva a Nino Machaidze v úlohe Rosiny.

G. Rosiini: Barbier zo Sevilly, Arena di Verona, Leo Nucci (Figaro), Nino Machaidze (Rosina), foto zdroj: CINEMAX

Táto komická inscenácia si získala srdcia i bránice mnohých divákov. Režisér Hugo de Ana si tu nenúteným spôsobom robí žarty z tradičného operného a divadelného klišé i z predsudkov, ktoré mnohí ľudia o opere majú. Je prakticky nemožné, aby sa tá radosť a energia, ktoré z javiska priam sršia, nepreniesli na diváka i prostredníctvom veľkého plátna!

Tretie vysielanie operno-baletnej sezóny v kine bude veľmi exkluzívne. Španielsky režisér José Luis Cortes s pomocou slovenského hudobníka, producenta a dirigenta Miloša Repického, vytvoril jedinečné dielo. Kiná CINEMAX ako prvé uvedú svetovú premiéru filmu BOHÉMA, ktorý bol natočený podľa rovnomennej opery Giacoma Pucciniho. Bratislavské kino uvedie tento titul 5. novembra, v ostatných mestách budú premiéry 11. novembra.

G. Puccini / J. L. Cortes: Bohéma, film, foto zdroj: versiondigital.es

Diváci sa môžu tešiť na špičkové herecké i spevácke výkony a veľmi novátorskú réžiu. Príbeh je prenesený do súčasnosti a zasadený do ulíc newyorského Brooklynu. Pohľad na všetky postavy je veľmi realistický a aktualizovaný. Konanie postáv je tu premyslené do najmenších detailov. Film využíva hovorené slovo, ktoré v kľúčových momentoch kombinuje s opernými áriami pre dosiahnutie naozaj maximálneho dramatického i umeleckého zážitku. Po zhliadnutí tohto filmu sa už nikdy nebudete dívať na Bohému rovnako!

V decembri si kiná pre svojich návštevníkov pripravili hneď dva prenosy. Prvým z nich bude 16. decembra tradičný balet Piotra Iľjiča Čajkovského Luskáčik a Myší kráľ. Pripravené sú dva vysielacie časy – o 16:00 pre rodičov s deťmi so zvýhodneným vstupným pre deti do 12 rokov, a o 19:30 pre milovníkov tanečného divadla.

P. I. Čajkovskij: Luskáčik a Myší kráľ, Balet Zürich, foto: Gregory Batardon

Inscenácia je záznamom z festivalu v Zürichu, ktorá získala mimoriadne pozitívny divácky ohlas. V hlavnej úlohe sa predstaví slovenský sólista baletu, Dominik Slavkovský.

Posledným premietaním prvej časti sezóny bude priamy prenos Verdiho La traviaty z Teatra del Liceu v Barcelone. Predstavenie sa uskutoční vo „vianočnom“ období, 28. decembra o 19:30. Škótsky režisér David McVicar pripravil tradičnú, avšak herecky i režijne veľmi inšpiratívnu inscenáciu so silnou umeleckou výpoveďou. V hlavných úlohách sa predstavia Rosa Feola a Dmitry Korchak. Za dirigentský pult si stane významná dirigentka svetového renomé, Speranza Scappucci.

G. Verdi: La Traviata, Gran Teatre del Liceu Barcelona, foto: A. Bofill

Milovníci divadla si už zvykli, že za kvalitným umením zo zahraničia nie vždy treba cestovať stovky kilometrov a odľahčiť bankový účet o niekoľko stoviek eur. I napriek neľahkým časom, kedy je kultúra valcovaná svetovou pandémiou, si môžu diváci obľúbené operné a baletné tituly vychutnať so slovenskými titulkami z bezpečného pohodlia svojho kina.

Všetky premietania budú prebiehať v súlade s aktuálne platnými bezpečnostnými nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva, od ktorých sa bude odvíjať i samotný priebeh a sprievodné služby v kinách (občerstvenie, welcome drink, sedenie).

Diváci si však bez strachu a obáv môžu prísť vychutnať pohodlné sedenie, skvelý obraz a zvuk, operné a baletné predstavenia z celého sveta na veľkom plátne s titulkami, obľúbené koncerty, filmy či komentované výstavy zo svetových galérií a zažiť tak i v čase pandémie naozaj maximálny kultúrny zážitok.

Program prvej polovice ARTMAX CINEMAX sezóny 2020/2021

U. Giordano: Andrea Chénier
30. septembra 2020 o 19:30
záznam z festivalu v Bregenz
ôčinkujú: Héctor Sandoval, Scott Hendricks, Norma Fantini a ďalší

G. Rossini: Barbier zo Sevilly
21. októbra 2020 o 19:00
záznam z festivalu v Arena di Verona
účinkujú: Leo Nucci, Dmitry Korchak, Nino Machaidze a ďalší

G. Puccini / J. L. Cortes: Bohéma
svetová premiéra filmu
5. 11. novembra 2020 o 18:00
účinkujú: Andrés Foucher, Israel Lozano, Suzanne Kantorski a ďalší

P. I. Čajkovskij: Luskáčik a Myší kráľ
16. decembra 2020 o 16:00 a 19:30
záznam z festivalu v Zürichu
účinkujú: Dominik Slavkovský, Michelle Willems, William Moore a ďalší

G. Verdi: La traviata
28. decembra 2020 o 19:30
Priamy prenos z Teatro del Liceu v Barcelone
účinkujú: Rosa Feola, Laura Vila, Dmitry Korchak a ďalší

www.cine-max.sk

Informovala: Klára Madunická, CINEMAX

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár