Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

22. augusta 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Operný benefičný galakoncert v Kežmarku pod záštitou prezidenta SR

Veľkosť písma
A
A
A
Opera Slovakia, o.z. pozýva na Operný benefičný galakoncert, ktorý sa uskutoční 30. augusta v Kežmarku. Na koncerte vystúpia talentovaní začínajúci operní speváci, ako aj hostia známi z medzinárodnej opernej scény Jana Kurucová, rodáčka od Kežmarku a v súčasnosti sólistka Deutsche Oper Berlin, a Peter Berger. Účinkovanie prisľúbila aj bývalá dlhoročná sólistka košickej opery Emília Csémy. Výťažok z koncertu bude venovaný na vytvorenie prvého Denného centra pre deti s viacnásobným postihnutím z Liptova a okolia.

Koncert sa uskutoční pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky.

Portál Opera Slovakia oslavuje tretie výročie od svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa dňa 30. augusta 2014 o 17. hodine uskutoční Operný galakoncert v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku s vynikajúcim speváckym obsadením. Kostol bol ako kultúrna pamiatka v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka zaradený do zoznamu UNESCO v roku 2008.Región Kežmarku ponúka aj zaujímavé kultúrno-spoločenské zážitky pre záujemcov o ľudovú kultúru, kultúrne pamiatky či turistiku.

Drevený evanjelický artikularny kostol v Kežmarku
Drevený evanjelický artikularny kostol v Kežmarku

Program koncertu bude pozostávať z diel majstrov svetovej opernej literatúry v speváckom obsadení zloženom z viacerých generácií: bývalá dlhoročná stálica košickej opernej scény, sopranistka Emília Csémy, Marianna Hochelová – soprán, Judita Andelová – mezzosoprán (študentka), Martin Kovács – barytón (študent) a Matej Rendoš – detský soprán. Pozvanie prijali aj vzácni hostia z medzinárodnej opernej scény. Obaja pochádzajú z východného Slovenska: mezzosopranistka Jana Kurucová z obce Tvarožná pri Kežmarku je v súčasnosti sólistkou Deutsche Oper Berlin a Košičan tenorista Peter Berger úspešne účinkuje na viacerých zahraničných operných javiskách. Na klavíri bude sprevádzať známa klaviristka Júlia Grejtáková.

Plagát, operný benefičný galakoncert KK s partnermi 600x800

Generálnym partnerom operného benefičného koncertu v Kežmarku je finančná spoločnosť DELUVIS, ktorá zriadila FOND POMOCI DELUVIS ako nástroj vyjadrujúci jej politiku filantropie. V rámci tejto myšlienky má spoločnosť za sebou úspešný pilotný projekt v podobe Charitatívneho koncertu, ktorý sa konal 22. júna 2014 v evanjelickom kostole v Martine. Mediálnym partnerom tohto podujatia sa stal portál Opera Slovakia. Výťažok z koncertu bol venovaný Stredisku Evanjelickej DIAKONIE – Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch.

Beneficientom pomoci, teda finančných prostriedkov vyzbieraných od sponzorov podujatia a od návštevníkov koncertu v Kežmarku, bude občianske združenie Nezábudka Liptovský Hrádok, ktoré sa v regióne Liptova venuje deťom s viacnásobným postihnutím. Výťažok bude venovaný na zriadenie prvého Denného centra v regióne Liptova. Tento zámer je súčasťou dlhodobého projektu s cieľom do piatich rokov vybudovať Centrum komplexnej špeciálnopedagogickej starostlivosti o ľudí s viacnásobným postihnutím. Zabezpečí sa tak pre nich komplexná starostlivosť a pomoc ich rodinám prevenciou, diagnostikou, poradenstvom, rehabilitáciou, edukáciou, či dennou špeciálnopedagogickou starostlivosťou.

www.nezabudka-lh.sk

 

Ľudovít Vongrej
Ľudovít Vongrej

,,Tento koncert sme sa rozhodli usporiadať na východe nielen kvôli tomu, že iniciatíva vyšla od umelcov z tejto časti Slovenska, ale aj preto, aby sa operné umenie šírilo do viacerých regiónov našej krajiny. Keďže portál www.operaslovakia.sk sledujú aj zahraniční čitatelia, usporiadaním koncertu v nádhernom Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole z konca 18. storočia, ktorý je zapísaný aj v zozname UNESCO, vidím príležitosť na spoznanie pozoruhodných kútov Slovenska. Koncertom vyvrcholia symbolické oslavy tretieho výročia spustenia portálu Opera Slovakia, ktorých súčasťou bol aj úspešný koncert mladých slovenských operných talentov v Skanzene ľudovej dediny v Starom Klíži. Okrem toho pri tejto príležitosti Opera Slovakia spúšťa nový web.

Na koncert v Kežmarku sme pozvali prevažne spevákov z východného Slovenska, aby sme predstavili osobnosti tohto regiónu. Najbližšie ku Kežmarku má vynikajúca speváčka medzinárodnej opernej scény, rodáčka z Tvarožnej pri Kežmarku Jana Kurucová. Som nesmierne rád, že pozvanie prijala okrem iného aj kvôli tomu, že v regióne svojho rodiska vystúpi po prvý raz. Rovnako som vďačný aj ostatným spevákom, pretože som presvedčený, že do Kežmarku prinesú kvalitné operné umenie.

Výťažok poslúži na dobrú vec a verím, že aj prostredníctvom operného koncertupomôžeme postihnutým detičkám na Liptove. Teší ma, že na koncerte spolupracujeme so spoločnosťou DELUVIS, ktorá zriadila FOND POMOCI DELUVIS, ktorým chce pomáhať núdznym najmä v slabších regiónoch Slovenska.

Pre našu organizáciu je zároveň veľkou cťou, že záštitu nad koncertom prevzal prezident SR. “

Organizátor podujatia je občianske združenie Opera Slovakia

Hlavným cieľom občianskeho združenia Opera Slovakia je podpora šírenia slovenskej opernej kultúry na Slovensku a v zahraničí s presahom do iných žánrov klasickej hudby.

Opera Slovakia je na Slovensku jediný spravodajsko – publicistický operný portál občianskeho združenia Opera Slovakia monitorujúci kompletný operný život na Slovensku s presahom do zahraničia. Počas trojročného fungovania sa stal navštevovaným a rešpektovaným médiom v odborných a laických kruhoch. Prináša ucelené operné spravodajstvo a publicistiku, zaznamenal pozoruhodnú návštevnosť a stal sa mediálnym partnerom všetkých slovenských operných divadiel a profesionálnych hudobných inštitúcií. Okrem domácich čitateľov je monitorovaný aj zahraničnými čitateľmi, inštitúciami a organizáciami, ktoré sledujú kompletný operný život na Slovensku.

Vstupné na koncert je symbolických 5 €.

Predaj vstupeniek pred koncertom priamo v kostole

Bližšie informácie na: redakcia@operaslovakia.sk, alebo na tel.č. 0907818876

 

www.operaslovakia.sk

www.deluvis.sk

www.nezabudka-lh.sk

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...