Operný koncert ,,Bel canto“ v rámci 62. ročníka Košickej hudobnej jari

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Festival Košická hudobná jar (KHJ) ponúka vo svojom 62. ročníku aj operný koncert. Spolu s hviezdou večera, mezzosopranistkou Janou Kurucovou, ktorá v Košiciach vystúpi po prvýkrát, sa pod taktovkou talianskeho dirigenta Paola Gatta predstaví aj sopranistka Veronika Holbová. Na košickom koncerte s názvom Bel canto zaznejú árie z opier Mozarta, Donizettiho a Belliniho. Poznáme program koncertu.

Na opernom koncerte v rámci 62. ročníka medzinárodného festivalu vážnej hudby Košická hudobná jar sa v Dome umenia predstavia – sopranistka Veronika Holbová a sólistka Deutsche oper Berlin, Jana Kurucová, ktorá sa po mnohých úspechoch v zahraničí, po prvýkrát predstaví aj v Košiciach. Pred orchester Štátnej filharmónie Košice sa v tento jedinečný večer 11. mája s názvom „Bel Canto“  postaví taliansky maestro Paolo Gatto. Bel canto, teda pekný spev napovedá, že tento koncert patrí bravúrnemu vokálnemu umeniu. V programe nebudú chýbať slávne operné árie a duetá z tvorby, talianskou operou inšpirovaného W. A. Mozarta a dvoch talianských majstrov, Gaetana Donizettiho a Vincenza Belliniho. 

Rodáčka z Tvarožnej pri Kežmarku Jana Kurucová patrí v súčasnosti medzi najvýraznejšie a najúspešnejšie slovenské osobnosti medzinárodnej opernej scény. Našu krajinu reprezentuje na svetových divadelných a koncertných pódiách. Sólistka Deutsche Oper Berlin študovala na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici a na Konzervatóriu v Bratislave. Následne získala dvojročné štipendium na Univerzite hudobného a dramatického umenia v rakúskom Grazi, kde študovala operný spev u Agathy Kania a Gottfrieda Hornika. Prvé úlohy na opernom javisku stvárnila v produkciách Mozartových opier. Od septembra 2009 je sólistkou Deutsche Oper Berlin, kde stvárňuje množstvo postáv. Hosťovala tiež v Národnom divadle v Prahe, v Semperoper v Drážďanoch, v Teatro de la Maestranza v Seville. Počas svojej kariéry sa úspešne predstavila aj na doskách operných domov v Ostrave, Pekingu, Oslo, Drážďanoch, a ďalších. Na Slovensku ju momentálne môžeme vidieť na scéne Opery SND, kde aktuálne stvárňuje postavy Rosiny (Rossini: Barbier zo Sevilly) a Donny Elvíry (Mozart: Don Giovanni).

www.janakurucova.de

Jana Kurucová,
foto: Simon Pauly

Ďalšou hviezdou večera bude mladá sopranistka Veronika Holbová, ktorá so ŠfK zažiarila v minulej sezóne. Sólistka Národného divadla moravskosliezského v Ostrave študovala operný spev u Evy Dřízgovej-Jirušovej na Janáčkovom konzervatóriu a na Fakulte umení Ostravskej univerzity. V roku 2015 získala 1. miesto v kategórii Opera – ženy, na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Na scéne ostravského divadla sa predstavila v operách Figarova svadba, Predaná nevesta, Armida, Nabucco, Káťa Kabanová, Barbier zo Sevilly, Kominárik a i. Ako hosťujúca umelkyňa sa uviedla v opere Národného divadla v Prahe, Sliezskom divadle v Opave a tiež v Opere Štátneho divadla v Košiciach.

Veronika Holbová

Belcanotvý večer Košickej hudobnej jari povedie taktovka talianskeho maestra Paola Gatta, ktorý v metropole východu pôsobil v Opere Štátneho divadla Košice ako šéfdirigent, neskôr ako umelecký riaditeľ. Rodák z talianskeho Bergama, sa najskôr venoval štúdiu kompozície a hry na klavíri, neskôr absolvoval dirigentské kurzy a štúdiá zavŕšil na Viedenskej hudobnej akadémii u K. Osterreichera. Profesionálnu dráhu dirigenta začal v rodnom Taliansku, postupne sa jeho dirigentské aktivity rozšírili na Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Rusko, Portugalsko. Je zakladateľom festivalu Not d´Argonne a umeleckým riaditeľom medzinárodného hudobného festivalu Les Rencontres de Louvergny vo Francúzsku.

Paolo Gatto

Opera v rámci 62. ročníka Košickej hudobnej jari

Priaznivcov operných melódií tohtoročná Košická hudobná jar poteší aj Záverečným koncertom, na ktorom v koncertnej podobe zaznie Pucciniho prvá opera Le Villi. Rozprávkový príbeh tragickej lásky Roberta a Anny priniesol Puccinimu nevídaný úspech. Napriek fiasku, ktoré mladý Puccini zažil so svojou opernou prvotinou na skladateľskej súťaži, operné publikum v Miláne prijalo dielo s nadšením a mladého tvorcu vytlieskalo až osemnásťkrát. Opera však napriek pôsobivej a nevšednej partitúre trpí slabým libretom F. Fontanu, ktoré je príčinou jej veľmi zriedkavého scénického uvádzania. O to vzrušujúcejšie bude jej koncertné predvedenie v podaní hosťujúceho Symfonického orchestra Miškolc s dirigentom Tamásom Gálom, zborov Collegium Technicum a Nostro Canto, sólistov Beatrix Fodor, Jánosa Bándiho, Mariána Lukáča a narátora Petra Cibulu. Azda nie je potrebné zdôrazňovať, že táto Pucciniho operná prvotina zaznie v Košiciach po prvýkrát.

Jedným zo sprievodných podujatí festivalu bude predstavenie Štátneho divadla Košice – slovenská premiéra opery Víly Richarda Wagnera, ktorá sa uskutoční 26. mája 2017 v hudobnom naštudovaní odborníka na Wagnera Roberta Jindru a v réžii Lubora Cukra.

O programe 62. ročníka Košickej hudobnej jari sme informovali TU…

www.sfk.sk

Operný koncert BEL CANTO
Košická hudobná jar 2017
Štátna filharmónia Košice
11. mája 2017

Paolo Gatto, dirigent
Veronika Holbová, soprán
Jana Kurucová, mezzosoprán
Štátna filharmónia Košice

program koncertu

Wolfgang Amadeus Mozart
Figarova svadba, predohra
Idomeneo: Ária Elektry D’Oreste, d’Aisace
Aria Idamanteho Non ho colpa
Don Giovanni: Ária Donny Anny Or sai chi l’onore
Ária Donny Elvíry Mi tradì quell’alma ingrata
Cosí fan tutte: Ária Fiordiligi: Come scoglio
La Clemenza di Tito: Ária Sesta Parto, parto
Duet Servillie a Annia Ah perdona al primo affetto

Gaetano Donizetti
Don Pasquale, predohra
Ária Noriny Quel guardo il cavaliere…So anch’io la virtu magica
Roberto Devereux, predohra
Anna Bolena: Duet Anny a Giovanny Sul tuo capo

Vincenzo Bellini
Capuletti e Montecchi: Ária Rómea Ascolta … Se Romeo t´uccise…

(zmena programu vyhradená)

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár