Operný recitál Petra Kellnera otvoril 7. ročník festivalu ARTIS v Prešove

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Prešov – V Prešove sa začal už siedmy ročník festivalu komornej hudby ARTIS, ktorý otvoril operný recitál slovenského speváka Petra Kellnera, sólistu Viedenskej štátnej opery. Spolu s ním pozvanie účinkovať na aktuálnom ročníku festivalu prijali: barokový súbor Le Nuove Musiche, slovinská flautistka Lana Kuščer s čínskou klaviristkou Dongni Xie, a slovenský huslista Milan Paľa s klaviristom Ladislavom Fančovičom. Siedmy ročník festivalu sa koná od 25. júla do 1. septembra 2019 v Prešove.

Za vznikom letného festivalu komornej hudby ARTIS stojí koncertná klaviristka Dagmar Duždová a jej neúnavná chuť organizovať kultúrny a koncertný život. Spolu s manažérom Michalom Rychvalským a violistom Lukášom Kmiťom založili občianske združenie ARTIS a vzápätí aj letný hudobný festival.

,,Nápad zorganizovať festival v Prešove som dostala po mojom niekoľkoročnom pôsobení v zahraničí a následnom príchode na Slovensko. Žila som v Glasgowe, Londýne či Soule, kde sú takého festivaly neoddeliteľnou súčasťou, a kde to kultúrou žije. Po príchode na Slovensko mi toto kultúrne vyžitie veľmi chýbalo a tak som sa rozhodla takéto podujatie zorganizovať aj vo svojom rodnom meste, v Prešove. V čase, kedy som umelecky pôsobila v súkromnej opernej spoločnosti v Soule, som sa samozrejme zoznámila aj s tým ako funguje manažment a tieto cenné poznatky využívam pri organizovaní festivalu ARTIS, ktorý už organizujeme po siedmykrát. Teším sa, že o festival a klasickú hudbu je v našom meste veľký záujem.“ predstavila pre Opera Slovakia festival jeho riaditeľka Dagmar Duždová.

Reklama

Siedmy ročník festivalu otvoril operný recitál Petra Kellnera

Vo štvrtok 25. júla 2019 sa prešovskému publiku v zaplnenej Ortodoxnej synagóge predstavil slovenský operný spevák Peter Kellner (bas), rodák z východného Slovenska, v súčasnosti člen sólistického ansámblu Viedenskej štátnej opery. Peter Kellner svojim hlasom zaujal už na viacerých medzinárodných súťažiach a v rokoch 2015 – 2018 bol stálym členom Opery Graz v Rakúsku, kde je naďalej hosťujúcim umelcom.

Od sezóny 2018/2019 je stálym členom Viedenskej štátnej opery. V októbri 2018 tu debutoval ako Antonio v Mozartovej Figarovej svadbe a následne sa predstavil v Berliozových Trójanoch (písali sme o tom TU…), Pucciniho Madama Butterfly, Mozartovom Idomeneovi i Don Giovannim, Einemovej Dantonovej smrti, Straussovej Arabelle či vo Verdiho Aide. Peter Kellner dostal príležitosť účinkovať aj na tohtoročnom slávnostnom koncerte k 150. výročiu od otvorenia operného domu v srdci cisárskej Viedne.

H. Berlioz: Les Troyens, Viedenská štátna opera, 2018, Peter Kellner (Panthée), foto: Michael Pöhn

Na jar 2019 debutoval na javisku Royal Opera House v Londýne, kde sa predstavil ako Poručík Ratcliffe v Brittenovej opere Billy Budd. V januári 2020 sa v Londýne predstaví ako Coline v Pucciniho Bohéme pod taktovkou Emmanuela Villaumea po boku Sonye Yonchevy, Charlesa Castronova a ďalších. Túto postavu stvárni aj vo Viedni, kde ho nasledujúcu sezónu čaká aj množstvo ďalších postáv. Náš mladý reprezentant sa v budúcej sezóne predstaví na viacerých samostatných koncertoch.

Program koncertu Petra Kellnera v rámci festivalu komornej hudby ARTIS v Prešove pozostával z piesňovej tvorby, po ktorej nasledoval výber populárnych reprezentačných operných árií basového repertoáru s klavírnym sprievodom Dagmar Duždovej. Spoluúčinkovali Lukáš Kmiť (viola) a básnik a recitátor Igor Grossman.

Na úvod koncertu zaznel výber siedmych piesní z cyklu anglického skladateľa Ralfa Vaughana Williamsa (1872 – 1958) Songs of Travel. ,,Tento cyklus sa na Slovensku nielen že nehráva, ale tu nie je ani známy. Spoznala som ho počas môjho pôsobenia na Royal Scottish Academy of Music and Drama v Glasgowe a odvtedy som ho vždy chcela predstaviť aj slovenskému publiku. Preto ma nesmierne potešilo, že mi ho Peter Kellner, ktorý je, okrem iného, aj vynikajúcim interpretom piesní, ponúkol, a cyklus sme bez váhania zaradili na program prešovského koncertu“. uviedla pre Opera Slovakia producentka a dramaturgička festivalu Dagmar Duždová, ktorá je zároveň aj koncertná klaviristka a sprevádzala koncert Petra Kellnera v Prešove.

Festival ARTIS Prešov, 2019, Koncert Petra Kellnera, Igor Grossman, Peter Kellner, Dagmar Duždová, foto: Antonín Žižka

,,S cyklom Songs of Travel som sa zoznámil na súťaži v Wigmore v Londýne. Bol to jeden z mojich prvých cyklov, ktoré som naštudoval a okamžite som si ho obľúbi. V zahraničí je tento cyklus dosť známy ale na Slovensku nie je veľká tradícia uvádzania piesní, preto som veľmi rád, že som ho mohol uviesť a predstaviť aj v Prešove.“ uviedol pre Opera Slovakia Peter Kellner k cyklu, ktorý je súčasťou repertoáru jeho recitálov. V Prešove zaznel aj voľný preklad cyklu (texty boli súčasťou bulletinu), ktorého autorom je básnik a recitátor Igor Grossman. Pre každou odspievanou piesňou odrecitoval autor prekladu slovenský text.

V druhej časti koncertu zazneli základné árie basového repertoáru ako ária Figara Non più andrai z Mozartovej opery Figarova svadba, ária Mefista Vous qui faites l’endormie z Gounodovej opery Faust, ária Leporella Madamina, il catalogo è questo z Mozartovej opery Don Giovanni.

Festival ARTIS Prešov, 2019, Koncert Petra Kellnera, Peter Kellner, Dagmar Duždová, foto: Antonín Žižka

Nasledovalo Rachmaninove Preludium op. 2, č. 1 pre violončelo a klavír v úprave pre violu a klavír v interpretácii Lukáša Kmiťa (viola) a klaviristky Dagmar Duždovej. Predposledným číslom bola ária Aleka Весь табор спит z Rachmaninovej opery Aleko a v závere zaznela La calunnia, ária Basilia z Rossiniho opery Barbier zo Sevilly. Ako prídavok zaspieval Peter Kellner svojim rodákom Trnavského Keby som bol vtáčkom na text Ferka Urbánka z piesňového cyklu Zo srdca.

,,V Prešove sa mi spievalo veľmi dobre, bola príjemná atmosféra a som rád, že na koncert prišlo veľa ľudí, že majú záujem o kultúru a koncerty, a že som mohol zaspievať aj vo svojom rodnom kraji.“ dodal po koncerte Peter Kellner.

Festival ARTIS Prešov, 2019, Koncert Petra Kellnera, Lukáš Kmiť, Peter Kellner, Dagmar Duždová, foto: Antonín Žižka

Ďalšie koncerty festivalu ARTIS 2019

Po minuloročnom účinkovaní na prešovskom festivale ARTIS sa tu opäť predstaví medzinárodný barokový súbor Le Nuove Musiche, tentokrát s novým programom obsahujúcim sakrálnu vokálno – inštrumentálnu hudbu s názvom Selva morale et spirituále. Barokový súbor Le nuove musiche vznikol v roku 2016 a venuje sa najmä interpretácii raného talianskeho baroka. Pri interpretácii skladieb, pri ktorých ide často o moderné premiéry, hudobníci využívajú originály, či historické kópie barokových nástrojov.

Le Nuove Musiche, zdroj: ARTIS

V Prešove sa súbor predstaví 3. augusta v Kostole Sv. Jozefa – františkáni, v zložení – Hilda Gulyás (soprán, SR), Adam Szendrei (barokové husle, SR), Mateusz Kowalski (viola da gamba, PL), Margit Schultheiss (arpa doppia, DE), Jakub Mitrík (chitarrone, SR), Martin Gedeon (cembalo, SR), Jarmila Balážová (mezzosopran, SR) a Esther Neumann (barokové husle, DE). Na koncerte zaznejú diela Kapspergera, Montevrdiho, Merula či Trabaciho.

Nasledovať bude koncert slovinskej flautistky Lany Kuščer a čínskej klaviristky Dongni Xie. ,,Obe umelkyne už v mladom veku udivovali publikum svojim nevídaným talentom, prirodzenou muzikalitou a dokonalou technickou prípravou.“ predstavila účinkujúce producentka festivalu a k programu dodáva. ,,Interpretky vo svojich recitáloch s obľubou siahajú po neobvyklom, vzrušujúcom repertoári. Pre prešovské publikum si umelkyne, okrem diel známych skladateľov (Enescu, Liszt, Taktakishvili), pripravili aj hudobné lahôdky menej známych autorov ako Bax, Bray či Clarke, ktorého úsmevná, no technicky i výrazovo nesmierne náročná skladba „Veľké vlakové preteky“ pre flautu sólo býva vždy zaručeným trhákom.“ Koncert je na programe festivalu 11. augusta 2019 v Ortodoxnej synagóge v Prešove.

Lana Kuščer, Dongni Xie, zdroj: ARTIS

Záverečný koncert 7. ročníka festivalu ARTIS, 1. septembra v Ortodoxnej synagóge v Prešove, bude patriť dvom z najvýraznejších slovenských hudobných osobností súčasnosti huslistovi Milanovi Paľovi a klaviristovi Ladislavovi Fančovičovi. ,,Títo dvaja medzinárodne etablovaní umelci, ktorí radi a často búrajú zaužívané predstavy o interpretácii vážnej hudby, už spolupracujú vyše 15 rokov. Vydali napríklad vynikajúci album s kompletným dielom Eugena Suchoňa pre husle a klavír, komplet troch husľových sonát od Johannesa Brahmsa či mimoriadny komplet štyroch CD so všetkými husľovými sonátami od L. van Beethovena.“ uvádza producentka festivalu a k programu dodáva ,,V Prešove uvedú koncert venovaný husľovým sonátam Mieczyslawa Weinberga pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Celkovo ich skladateľ napísal deväť: šesť z nich boli komponované pre husle a klavír, tri pre husle sólo. Toto vystúpenie je prvým koncertom letno – jesenného turné po Slovensku, ktorého zavŕšením bude nahrávka kompletného cyklu sonát.

Milan Paľa, Ladislav Fančovič, zdroj: ARTIS

Viac info o koncertoch festivalu nájdete na www.artisfestival.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár