Operný súbor Štátneho divadla Košice uviedol Verdiho Rigoletta na Festivale Żarnowiec 2019 v Poľsku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – V úvode aktuálnej divadelnej sezóny sa Štátne divadlo Košice prezentovalo na jubilejnom 15. ročníku Festivalu Żarnowiec 2019 neďaleko poľského mesta Krosno, kde v piatok 6. septembra uviedol operný súbor Verdiho Rigoletta. V novej sezóne, ktorú na domácej opernej scéne ŠD otvoria premiérou Verdiho La traviaty, sa Košičania predstavia aj na ďalších operných scénach na Slovensku a v Českej republike.

V poľskom Żarnowci sa v netradičnom prostredí parku Múzea Márie Konopnickej pod taktovkou šéfdirigenta Viniciusa Kattaha predstavili košickí aj hosťujúci sólisti Raoni Hübner (Vojvoda z Mantovy), Ludovik Kendi (Rigoletto), Michaela Várady (Gilda), Michal Onufer (Sparafuccile), a Myroslava Havryliuk (Maddalena). Ďalšie postavy stvárnili Zuzana Orlovská, Marián Lukáč, Marek Gurbaľ, Anton Baculík, Martin Kovács, Eva Nováková, Pavol Spišský a Barbara Išky.

G. Verdi: Rigoletto, Opera ŠD Košice, foto: ŠDKE

Baletný súbor Štátneho divadla Košice sa o týždeň neskôr predstaví v susednom Prešove. V Divadle Jonáša Záborského odohrá vo štvrtok 12. septembra a v piatok 13. septembra dve predstavenia inscenácie Rodná zem režiséra a choreografa Ondreja Šotha.

Hneď po umeleckom zájazde na Festivale Żarnowiec 2019 operný súbor naplno rozbieha skúšobný proces prvej premiéry 75. sezóny v Štátnom divadle Košice, ktorou bude 4. októbra 2019 jedna z najhrávanejších opier Giuseppe Verdiho La traviata. Tento titul sa na košické javisko vracia po necelých dvoch rokoch v novom naštudovaní piatykrát v histórii divadla. Jej posledná inscenácia v réžii Boženy Hanákovej z roku 1997 sa s divákmi rozlúčila v januári 2018 po vyše dvadsiatich rokoch a sto reprízach. Novú inscenáciu pripravuje medzinárodný realizačný tím pod vedením nemeckého režiséra Alexandra Medema, scénu a kostýmy navrhne Katharina Hestinger, hudobne ju naštuduje šéfdirigent košickej opery Vinicius Kattah.

Čítajte tiež
So šéfdirigentom košickej opery Viniciusom Kattahom nielen o jeho umeleckých plánoch

Skúška Verdiho La traviaty v Štátnom divadle Košice, 2019, foto: ŠDKE

Opera Štátneho divadla Košice na zájazdoch

Opera Štátneho divadla Košice už pozná aj termíny ďalších zájazdov v novej sezóne. 21. októbra 2019 prispeje uvedením Mozartovho Dona Giovanniho k oslavám 60. výročia vzniku Štátnej opery v Banskej Bystrici. V druhej polovici sezóny sa dvakrát na cesty vydá aj Verdiho Falstaff. V marci ho súbor uvedie v Prahe v rámci festivalu Opera 2020, v júni na Festivale Eurokontext v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár