Operný svetobežník (1/2019)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 1/2019: Januárový Andrea Chénier vo Viedni; Adam Plachetka po prvýkrát ako Figaro; festival v Baden-Badene aj s Kaufmannom; Láska k trom pomarančom s Jurajom Hollým; La traviata v La Scale; Peter Kellner v Grazi; pražské Národné divadlo v Japonsku; svetová premiéra v Berlíne; Londýn chystá Pikovú dámu; Gala Verdi v Paríži s Plácidom Domingom; slovenská scéna Elektry Borisa Kudličku v Karlsruhe. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Januárový Andrea Chénier vo Viedni

Od 6. do 15. januára ponúka Staatsoper vo Viedni operu Umberta Giordana Andrea Chénier. Ide o reprízy inscenácie z roku 2012, ktorá sa pravidelne na javisko viedenskej opery vracia vždy s novým, zaujímavým a hviezdnym obsadením. Diriguje Frédéric Chaslin, réžiu pripravil Otto Schenk, scénu Rolf Glittenber, kostýmy Milena Canonero. Hlavnou hviezdou januárového bloku uvedenia opery bude americký tenorista Gregory Kunde v titulnej postave. Ďalej účinkujú: Luca Salsi, Tatiana Serjan, Virginie Verrez, Lydia Rathkolb, Zoryana Kushpler, Boaz Daniel, Igor Onishchenko, Alexandru Moisiuc a ďalší.

Gregory Kunde, foto: Chris Gloag

Táto inscenácia sa na pár mesiacov vo Viedni odmlčí, aby sa v máji vrátila s ďalším hviezdnym obsadením. Diváckym lákadlom totiž bude manželská dvojica – Anna Netrebko a Yusif Eyvazov.

Adam Plachetka po prvýkrát ako Figaro vo Viedni

Ďalšie zaujímavé predstavenie ponúka Viedenská štátna opera od 7. do 13. januára. Ide o Rossiniho Barbiera zo Sevilly, ktorý mal premiéru v októbri minulého roku, no tentoraz sa v ňom predstavuje aj český barytonista Adam Plachetka, sólista Viedenskej štátnej opery, ktorý práve v Staatsoper debutuje v úlohe Figara. Vo Viedni sa už v Barbierovi zo Sevilly predstavil pred niekoľkými rokmi, no vtedy šlo o postavu Basilia.

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Viedenská štátna opera, 2019,
Adam Plachetka (Figaro),
foto: Michael Pöhn

Diriguje Michael Güttler, réžiu pripravil Günther Rennert, scénu a kostýmy Alfred Siercke. Okrem A. Plachetku účinkujú: Pavel Kolgatin, Paolo Rumetz, Margarita Gritskova, Ryan Speedo Green, Hans Peter Kammerer, Ildikó Raimondi, Oleg Zalytskiy a ďalší. V postave Ambrogia účinkuje slovenský spevák Jaroslav Pehal, člen zboru Viedenskej štátnej opery.

Festival v Baden-Badene aj s Kaufmannom

Pfingstfestspiele v nemeckom meste Baden-Baden ponúka aj začiatkom roka zaujímavý program. Od 9. do 13. januára to je Webberov muzikál Evita, 20. januára zaznie Purcelova opera Kráľ Artur. V rovnaký deň si festivaloví diváci budú môcť vychutnať recitál nemeckého tenoristu Jonasa Kaufmanna. V jeho podaní zaznie Pieseň o zemi Gustava Mahlera. Kaufmann, ktorý sa mimochodom začiatkom roka po druhýkrát oženil s režisérkou Christiane Lutz, ostane na niekoľko týždňov v rodnom Nemecku. V januári a februári sa predstaví v Mníchove v Beethovenovej opere Fidelio, v marci sa presťahuje kvôli Verdiho opere Sila osudu do Londýna a v máji kvôli Pucciniho Tosce do Paríža.

Láska k trom pomarančom s Jurajom Hollým

Nationaltheater v nemeckom meste Mannheim sa vracia k inscenácii z roku 2014 a znovu ponúka divákom Prokofievovu operu Láska k trom pomarančom. Obnovená premiéra sa uskutočnila 10. januára a reprízy budú pokračovať do 23. marca. Dirigujú Alexander Soddy a Matthew Toogood, réžiu pripravila Cordula Däuper, scénu Ralph Zeger, kostýmy Sophie du Vinage. V úlohe Princa sa predstaví slovenský tenorista Juraj Hollý. Ďalej účinkujú: Patrick Zielke, Sung Ha, Julia Faylenbogen, Raphael Wittmer, Nikola Diskič, Ludovica Bello a ďalší.

video

La traviata v La Scale

Milánska La Scala ponúka v januári reprízy Verdiho opery La Traviata. Ide o inscenáciu významnej filmovej a opernej režisérky Liliany Cavani, ktorá je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších uvedení tejto Verdiho opery za posledné roky. V Miláne zaznela po prvýkrát už v roku 2007 a od vtedy sa na javisko najznámejšieho operného domu pravidelne vracia. Reprízy sa uskutočnia od 11. januára do 17. marca.

video

Za dirigentským pultom sa budú striedať Myung-Whun Chung a Marco Armiliato. Réžiu pripravila spomínaná Liliana Cavany, scénu Dante Ferretti, kostýmy Gabriella Pescucci. V postave Violetty sa predstaví Marina Rebeka, ktorú v marci vystrieda Sonya Yoncheva. Alfredom budú Francesco Meli v januári a marci a Benjamin Bernheim vo februári. Najväčším lákadlom pre divákov je však zrejme obsadenie Giorgia Germonta – v januári a februári to bude Leo Nucci a v marci Plácido Domingo. Ďalej účinkujú: Chiara Isotton, Riccardo Della Sciucca, Costantino Finucci, Alessandro Spina a ďalší.

Peter Kellner v Grazi

Na 12. januára pripravuje operný dom v rakúskom Grazi premiéru opery Martha skladateľa Friedricha von Flotowa. Hudobné naštudovanie má na starosti Robin Engelen, réžiu Peter Lund, scénu Ulrike Reinhard, kostýmy Daria Kornysheva. V postave Plumketta sa predstaví slovenský bas Peter Kellner, sólista Viedenskej štátnej opery. Ďalej účinkujú: Kim-Lillian Strebel, Jennifer O’Loughlin, Wilfried Zelinka, Martin Simonovski, Andreas Mattersberger a ďalší.

F. von Flotow: Martha, Opera Graz, 2019,
I. Arcayürek (Lyonel), A. Brull (Nancy), K. L. Strebel (Lady Harriet Durham), P. Kellner (Plumkett),
foto: Opera Graz

Flotow napísal romantickú komickú operu Martha ako adaptáciu svojho baletu. Ponúka príbeh znudenej šľachtičnej Lady Harriet, ktorá túži po rozptýlení. Premiéru mala opera vo Viedni v roku 1847 a preto, aby sa na javisku naplno mohla uplatniť jej komickosť, bola pri uvádzaní prekladaná do rôznych jazykov. Obľúbenosť tejto opery získala nový impulz v roku 1906, kedy ju v newyorskej Metropolitnej opere spieval v taliančine Enrico Caruso a postaral sa o jej popularizáciu.

Pražské Národné divadlo v Japonsku

Biwako Hall Center v japonskom meste Shiga bude hostiť českých umelcov z Národného divadla Praha. Tamojšie divadlo sa totiž rozhodlo ponúknuť svojim divákom Mozartovu Figarovu svadbu v podaní umelcov z krajiny, kde bola táto opera uvedená krátko po jej viedenskej premiére. Práve skutočnosť, že Mozart osobne dirigoval túto svoju operu v Prahe, viedla vedenie japonského divadla k myšlienke angažovať v jej uvedení práve českých umelcov.

video

Dielo zaznie v Japonsku 13. januára, dirigovať bude Enrico Dovico. Réžiu pripravila Magdalena Švecová pre premiéru v Národnom divadle vo februári minulého roka. Autorom scény je Andrej Ďurík, kostýmy Kateřina Štefková. Účinkujú: Miloš Horák, Yukiko Kinjo, Jiří Hájek, Alžbeta Poláčková, Václava K. Housková, Jana Horáková Levicová, Ján Štáva, Josef Moravec, Aleš Hendrych a ďalší.

Svetová premiéra v Berlíne

Staatsoper Unter den Linden pripravilo na 13. januára svetovú premiéru opery Beata Furrera Violetter Schnee. Diriguje Matthias Pintscher, réžiu pripravuje Claus Guth, scénu Etienne Pluss, kostýmy Ursula Kudrna. Účinkujú: Anna Prohaska, Elsa Dreisig, Gyula Onrendt, Georg Nigl, Otto Katzameier, Martina Gedeck a ďalší. Reprízy budú pokračovať do konca januára.

B. Furrer: Violetter Schnee, Staatsoper Unter den Linden, 2019,
foto: Monika Rittershaus

Švajčiarsky skladateľ B. Furrer nedávno ocenený hudobnou cenou Ernsta von Siemensa, je považovaný za jedného z najvýznamnejších súčasných skladateľov. V mnohých jeho dielach je v centre pozornosti vzťah medzi jazykom a zvukom. Vo svojej piatej opere ponúka pohľad do psychiky piatich ľudí uväznených snehovou búrkou.

Londýn chystá Pikovú dámu

Royal Opera House v Londýne siahol po Čajkovského opere Piková dáma. Premiéra sa uskutoční 13. januára, reprízy budú pokračovať do 1. februára. Dielo hudobne naštuduje Antonio Pappano, réžiu pripravil Stefan Herheim, scénu a kostýmy Philipp Fürhofer. Účinkujú: Vladimír Stoyanov, Eva-Maria Westbroek, Felicity Palmer, John Lundgren, Anna Goryachova, Alexander Kravets, Louise Winter, Harry Nicoll a ďalší.

video

Čajkovskij začal pracovať na tejto opere v roku 1889 a ako predlohu si vzal krátky príbeh svojho obľúbeného spisovateľa Alexandra Puškina. Zmenil však zápletku aj povahy postáv, operu dokončil o rok neskôr a s veľkým úspechom uviedol v Petrohrade. Od vtedy patrí aj vďaka pôsobivým zborovým scénam, ale aj intímnym áriám a duetom medzi najčastejšie uvádzané diela Čajkovského. Zaujímavosťou je, že vedenie londýnskeho divadla na svojej webovej stránke upozorňuje divákov, že aktuálna inscenácia obsahuje krátku scénu zobrazujúcu sexuálnu aktivitu a že na scéne bude použité stroboskopické osvetlenie…

Gala Verdi v Paríži s Plácidom Domingom

Philharmonie de Paris pripravuje na 18. januára špeciálny koncert s názvom Gala Verdi. Dirigovať bude Eugene Kohn a ako sólisti sa predstavia Plácido Domingo, Irina Lungu, Arturo Chacón-Cruz a Rafal Siwek. Zaznejú ukážky z Macbetha, Simona Boccanegru, Sicílskych nešporov, Dona Carla, Maškarného bálu, La Traviaty, Trubadúra ale aj z Attilu či Luisi Miller.

Slovenská scéna Borisa Kudličku v Elektre v Karlsruhe

Staatstheater v nemeckom meste Karlsruhe ponúkne 20. januára premiéru Straussovej opery Elektra. Hudobné naštudovanie pripravuje Justin Brown, réžiu Keith Warner. Autorom scény je slovenský scénograf Boris Kudlička a kostýmov Kaspar Glarner. Reprízy budú pokračovať počas celej sezóny. Účinkujú: Rachel Nicholls, Catherine Foster, Sarah Cambige, Anna Gabler, Anna Danik, Matthias, Wohlbrecht, Renatus Mészár, Yang Xu a ďalší.

fotografie scén Straussovej Elektry v Badisches Staatstheater Karlsruhe. Autor scény Boris Kudlička,
foto: FB Badisches Staatstheater Karlsruhe

Etablovaný slovenský scénograf Boris Kudlička pravidelne spolupracuje s režisérom Mariuszom Trelinskym, spolu pripravili množstvo inscenácií vrátane Iolanty, Madama Butterfly, Tristana a Izoldy, Eugena Onegina, La traviaty, Turandot, Manon Lescaut, Salome a mnohé ďalšie. B. Kudlička pracoval pre Poľskú národnú operu, Waleskú národnú operu, Royal Opera Hause v Londýne, pre Kráľovskú operu v Dánsku, pre operný dom v Frankfurte… Jeho scény v rôznych operách obdivujú diváci v New Yorku, Moskve, Berlíne, Bruseli, Los Angeles, Washingtone, Sofii či Valencii a je nositeľom množstva medzinárodných ocenení.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár