Operný svetobežník (1)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V rámci zahraničného spravodajstva vám prinášame prvý prehľad zaujímavých operných udalosti zo sveta s názvom Operný svetobežník. V prvom vydaní si prečítate tieto témy: evakuovali sofijskú operu, česká premiéra opery Láska na diaľku v Brne, Deborah Borda novou šéfkou newyorských filharmonikov, svetová premiéra opery Nový princ v Amsterdame, v Madride pripravujú Händelovu Rodelindu, Hoffmanove poviedky v Los Angeles bude dirigovať Domingo v réžii svojej manželky Marty Domingo. Prvé vydanie Operného svetobežníka pripravila Dáša Juhanová.

Evakuovali sofijskú operu

Reprízu opery Knieža Igor Alexandra Porfirieviča Borodina v opere hlavného mesta Bulharska Sofii museli v sobotu 18. marca organizátori prerušiť niekoľko minút po jej začiatku. Veľká časť divákov totiž začala prudko kašľať, predpokladá sa, že vo foyer a v zákulisí divadla neznámi páchatelia rozprášili slzný plyn. Organizátori boli nútení evakuovať budovu s bezmála šiestimi stovkami divákov, našťastie u nikoho nenastali žiadne zdravotné komplikácie. Budova je už bezpečná a ďalšie predstavenia sa v nej uskutočnia bez obmedzenia.

Evakuovali sofijsku operu, marec 2017,
foto: Sofia Photo Agency, архив

Láska na diaľku v Brne

Janáčkova opera Brno ponúkne 24. marca českú premiéru opery Láska na diaľku, ktorú napísala fínska skladateľka Kaija Saariaho na objednávku Salzburského festivaluv roku 2000. V roku 2003 získala táto opera cenu Grawemeyer za najlepšiu hudobnú skladbu roka. Hudobný jazyk opery je inšpirovaný stredovekou a arabskou hudbou, využíva zvláštne zvukové efekty. Ponúka príbeh trubadúra Jaufré Rudela, skutočnej postavy z 12. storočia, ktorý svoje milostné poblúznenia opísal v piesňach. Autorom libreta ja Amina Maalouf.

K. Saariaho: Láska na diaľku, Národné divadlo Brno, 2017,
Pavol Kubáň (Jaufré Rudel), Veronika Hajnová Fialová (Pútnik),
foto: Marek Olbrzymek

Hudobne toto dielo naštudoval Marko Ivanovič, pod réžiu tejto inscenácie sa podpísal renomovaný český režisér Jiří Heřman. Scénu pripravil Tomáš Rusín, kostýmy Zuzana Rusínová-Štefunková. V postave Jaufré Rudela sa budú alternovať Roman Hoza a slovenský barytonista Pavol Kubáň, ktorý v Brne, ako aj v českej republike debutuje. Ako Pútnik sa predstavia Markéta Cukrová a Veronika Hajnová Fialová a v postave Clémence diváci uvidia Luciu Hájkovú a Pavlu Vykopalovú. Viac informácii nájdete TU…

Deborah Borda novou šéfkou newyorských filharmonikov

Newyorskí filharmonici budú mať novú šéfku. 15. marca to oznámilo vedenie tohto telesa. Stala sa ňou Deborah Borda, v súčasnej dobe prezidentka a generálna riaditeľka Los Angeles Philharmonic. Počas svojho 15-ročného pôsobenia v tomto orchestri sa významným spôsobom podieľala na zvýšení kreditu tohto telesa. Deborah Borda bola osem rokov šéfkou New York Philharmonic pred začiatkom svojho pôsobenia v Los Angeles.

Deborah Borda

Pozície šéfky newyorských filharmonikov by sa mala ujať v septembri tohto roka. „Pre mňa ako rodáčku z New Yorku je to návrat domov“, uviedla Deborah Borda vo vyhlásení newyorskej filharmónie. „Hlavným faktorom, ktorý mi pomohol rozhodnúť sa, je spolupráca s Jaap van Zwedenom, hudobným riaditeľom a Billom Thomasom v pozícii výkonného riaditeľa. Pôjde o prácu s orchestrom pozoruhodných kvalít.“ Jednou z úloh, s ktorou sa bude musieť vedenie New York Philharmonic orchestra v nasledujúcich rokoch popasovať, je renovácia domovskej koncertnej sály Lincoln Center za 500 miliónov dolárov.

Deborah Borda študovala hudbu na Bennington College a Royal College of Music. Bola riaditeľkou Symfonického orchestra v Detroite, komorného orchestra v Saint Paul, generálnou riaditeľkou Symfonického orchestra v San Franciscu, šéfkou newyorských filharmonikov a významnou postavou vo vedení Los Angeles Philharmonic.

Svetová premiéra v Amsterdame

De Nationale Opera v Holandsku ponúkne 24. marca svetovú premiéru opery Nový princ (The New Prince) Mohammeda Fairouza. Názov môže klamlivo naznačovať, že pôjde o romantický námet, v skutočnosti však vychádza z knihy Niccola Machiavelliho Vladár z roku 1532. Vhodnejšie by teda bolo v preklade názvu opery použiť slovo vládca.

M. Fairouz: The New Prince, De Nationale Opera, 2017,
foto: operaballet.nl

Niccoló Machiavelli vo svojej slávnej knihe opisuje prostriedky, ktorými diktátor buduje svoju pozíciu. Nebráni sa klamstvám a podvodom a snaží sa zabrániť tomu, aby sa jeho nečestné kroky dostali na svetlo. Skutočnosť, ako touto knihou N. Machiavelli predbehol svoju dobu, sa stala inšpiráciou pre skladateľa Mohammeda Fairouza pri písaní svojej druhej opery.

Fairouz (1985) je americký skladateľ, ktorý patrí medzi najhranejších autorov svojej generácie. Na svojom konte má operu Sumeida’s Song, ktorá vychádza z Piesní o smrti egyptského dramatika Tawfiqa al-Hakima (1898 – 1987). Napísal štyri symfónie, niekoľko koncertných a množstvo kratších skladieb. Vo svojej druhej opere spolupracoval s libretistom Davidom Ignatiusom, známym odborníkom na zahraničnú politiku.

video

Dej opery sa odohráva v minulosti, v súčastnosti, no i v budúcnosti – v roku 2032. Zavedie nás do sveta vládcov minulosti dávnej i nedávnej vrátane Henryho Kissingera, Billa Clintona či Usámu bin Ládina. Pod hudobné naštudovanie sa podpísal americký dirigent Steven Sloan, ktorý v minulosti spolupracoval s opernými domami v Los Angeles, Ženeve, Berlíne či Frankfurte. Režisérkou je Lotte de Beer, holandská režisérka, držiteľka medzinárodného ocenenia Newcomer. V úlohe Niccola Machiavelliho sa predstaví Joshua Hopkins, ako Lady Fortuna Karin Srobos. V ďalších úlohách Simon Lim (prezident Wu Virtu), Marc Kudisch (Henry Kissinger), George Abud (Bin Ládin), Nora Fischer (Monica Lewinsky, Hannah Kamal, Maria Reynolds), Paulo Szot (Alexander Hamilton, Bill Clinton, Dick Cheney) Barbara Walsh (Eliza Hamilton, Hillary Clinton) a ďalší.

V Madride pripravujú Händelovu Rodelindu

Baroková opera Rodelinda, ktorá patrí medzi najznámejšie diela Georga Friderica Händela, nepatrí medzi často hrávané, skôr po nej siahajú hudobné telesá v rámci koncertného prevedenia. Teatro Real de Madrid však na 24. marca pripravilo jej premiéru v koprodukcii s Neue Oper Frankfurt, Gran Teatre di Lieceu Barcelona a Opéra de Lyon.

Rodelinda zaznie na javisku madridského divadla po prvýkrát, a to konkrétne v réžii jedného z najuznávanejších režisérov Clausa Gutha. Na svojom konte má tento nemecký umelec viac ako tridsať operných réžií najmä v nemeckých divadlách, no pôsobí po celom svete, nevynímajúc réžie pre milánsku La Scalu či Opéra National de Paris. O hudobné naštudovanie sa postaral Ivor Bolton, jeden z popredných dirigentov v oblasti barokovej hudby. Tento anglický dirigent je súčasne šéfdirigentom madridského operného domu.

Pri tvorbe Rodelindy našiel Händel inšpiráciu v kráľovnej Lombardie a v jej vernej manželskej láske. Rodelinda ostáva verná svojmu manželovi Betaridovi, ktorý je považovaný za mŕtveho a odmieta si vziať Grimoalda, ktorý sa zmocnil lombardského trónu a svadbou s Rodelindou si chce upevniť moc nad Milánom.

video

V úlohe Rodelindy sa počas deviatich plánovaných predstavení budú alternovať Lucy Crowe – častá sólistka v londýnskej či parížskej opere a Sabina Puértolas, ktorá sa nedávno predstavila aj v inscenácii Così fan tutte v Royal Opera House v Londýne. V ďalších úlohách sa predstavia kontratenor Bejun Mehta, ktorého v októbri čaká debut v milánskej La Scale (Tamerlano v rovnomennej Händelovej opere) a Xavier Sabata (Bertarido), Michele Angelini a Juan Sancho (Grimoaldo), Sonia Prina a Lidia Vinyes Curtis (Eduige), Lawrence Zazzo a Christopher Ainslie (Unulfo), Umberto Chiummo a José Antonio López (Garibaldo) a ďalší.

Hoffmanove poviedky v Los Angeles bude dirigovať Domingo

Opera v Los Angeles chystá premiéru Hoffmanových poviedok Jacquesa Offenbacha v hviezdnom obsadení nie len na javisku. Za dirigentský pult sa totiž počas premiéry 25. marca postaví Plácido Domingo, réžiu inscenácie má na starosti Marta Domingo, manželka svetoznámeho speváka.

video

Tento inscenačný tím by bol zaujímavý sám osebe, podporí ho však aj hviezdne obsadenie. Ako Hoffman sa prestaví Vittorio Grigolo, sekundovať mu vo všetkých štyroch poviedkach budú Diana Damrau, Nicolas Testé, Christophe Mortagne a Rodell Rosel.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár