Témy Operného svetobežníka č. 10/2019: 150. ročník festivalu v Orange; Mníchovský festival plný hviezd; Hugenoti v Konwitschného réžii v Drážďanoch; Svetová premiéra v Retz; Nová Aida v Ríme; Réžia Woodyho Allena v Miláne; Javier Camarena v londýnskej Dcére pluku; Čarovná flauta v St. Margarethen; Festival Puccini s A. Gheorgiu a J. Curom a Svetová premiéra v Sydney. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.
150 ročník festivalu v Orange
Jeden z najstarších operných festivalov Chorégies d’Orange vstúpil do svojho 150. ročníka. Francúzske mesto Orange sa nachádza v južnej časti Francúzska – neďaleko Avignonu – a v lete už tradične ponúka milovníkom opery bohatý program.
video
V antickom amfiteátri zaznel 19. júna otvárací koncert a 6. júla koncert pod názvom Španielska noc. Predstavili sa na ňom Plácido Domingo, Ismael Jordi a Ana María Martínez. 12. júla zaznie na festivale Rossiniho Guillaume Tell, 2. a 6. augusta Mozartov Don Giovanni v titulnej úlohe s Erwinom Schrottom a 20. júla je na programe koncert Anny Netrebko s Yusifom Eyvazovom. Spolu s nimi sa pod dirigentskou taktovkou Marca Armiliata predstavia Daniela Barcellona a Christopher Maltman, ktorí uvedú Verdiho opernú tvorbu. Súčasťou festivalu sú mnohé symfonické koncerty i baletné predstavenia.
Mníchovský festival plný hviezd
Mníchovský operný festival Opernfestspiele, ktorý každoročne na záver sezóny ponúka Bavorská štátna opera, prinesie aj tohto roku mimoriadne bohatý program. Festival otvorila premiéra Straussovej opery Salome 27. júna, v ktorej sa predstavil aj slovenský tenorista Pavol Bršlík, a pokračovať bude okrem iného aj ďalšou premiérou – 23. júla v Mníchove uvedú Händlovu operu Agrippina. Diriguje Ivor Bolton, réžiu pripravuje Barrie Kosky, scénu Rebecca Ringst, kostýmy Klaus Bruns. Účinkujú: Gianluca Buratto, Alice Coote, Franco Fagioli, Elsa Benoit, Iestyn Davies, Andrea Mastroni a ďalší. Predstavenia potrvajú do 30. júla.
video
V rámci festivalu mníchovská opera ponúka počas celého júla reprízy svojich predstavení – zväčša v mimoriadnom obsadení. Diváci si tak môžu vychutnať napríklad Otella s čerstvým päťdesiatnikom Jonasom Kaufmannom a Anjou Harteros (12. a 15. júl), operu Alceste s Charlesom Castronovom (18. júl), Predanú nevestu s Pavlom Bršlíkom (19. a 22. júl), Wagnerovych Majstrov spevákov norimberských s Jonasom Kaufmannom (27. a 30. júl) či Nápoj lásky s Pavlom Bršlíkom, Pretty Yende, Mariuszom Kwiecieńom a Ambrogiom Maestrim (28. a 30. júl). Súčasťou festivalu je množstvo ďalších zaujímavých podujatí – baletných predstavení, komorných i symfonických koncertov.
Hugenoti v Konwitschného réžii v Drážďanoch
Semperoper v nemeckých Drážďanoch ponúkla 29. júna premiéru novej inscenácie Meyerbeerovych Hugenotov pod taktovkou Stefana Soltésza, v réžii Petra Konwitschného a v scéne a kostýmoch Johannesa Leiackera. Účinkujú: Venera Gimadieva, Jennifer Rowley, Tilman Rönnebec, Christoph Pohl, Stepanka Pucalkova, Simeon Esper, Aaron Pegram, Chao Deng a ďalší. Reprízy sa uskutočnia 10. a 13. júla, na javisko sa táto inscenácia vráti aj v marci 2020.
video
Peter Konwitschny, ktorého réžia je dobre známa aj bratislavským divákom, sa do drážďanskej opery vrátil po dvadsiatich rokoch. Naposledy sa tu postaral o škandál. Jeho réžia operety Čardášová princezná mala totiž dohru v súdnom procese, pretože vtedajší riaditeľ opery sa rozhodol zasiahnuť do inscenácie a vyškrtol z nej dve najspornejšie scény.
Tí diváci, ktorí aj tentoraz dychtili po škandále, odchádzali z premiéry sklamaní. Peter Konwitschny totiž navzdory očakávaniam nesiahol po žiadnej aktualizácii, dej opery zasadil do historických okolností zo 16. storočia, no precíznym vedením protagonistov na scéne sa mu podarilo vytvoriť efektívnu inscenáciu.
Svetová premiéra v Retz
V rakúskom mestečku Retz v rámci hudobného festivalu zaznela 4. júla svetová premiéra opery Wolframa Wagnera Maria Magdaléna. Dielo hudobne naštudoval Andreas Schüller, réžiu pripravila Monika Steiner, scénu Alexander Löffler, kostýmy Inge Stolterfoht. Účinkujú: Ursula Langmayr, Megan Kahts, Monika Schwabegger, Matthias Helm, Alois Mühlbacher, Michael Nowak a ďalší. Predstavenia pokračujú do 21. júla.
video
Wolfram Wagner sa spolu s libretistkou Monikou Steinerovou snažili očistiť príbeh Márie Magdalény od rôznych špekulácií. Sledujú stopu kanonických evanjelií a dávajú jasne najavo, že ústredné prvky kresťanskej doktríny spásy sú neoddeliteľne spojené s postavou Márie Magdalény. Kto stál pod krížom v hodine smrti? Kto umýval jeho mŕtvolu? Kto objavil prázdnu hrobku? Komu Ježiš Kristus zjavil pred všetkými ostatnými tajomstvo a radostnú zvesť o jeho vzkriesení? Aktualizujú tak aj otázku o úlohe ženy nie len v cirkvi ale v celej spoločnosti.
Nová Aida v Ríme
Teatro dell´Opera di Roma uviedlo 4. júla premiéru novej inscenácie Verdiho Aidy. Operu hudobne naštudoval Jordi Bernàcer, réžiu, scénu aj kostýmy pripravil Denis Krief. Účinkujú: Vittoria Yeo, Serena Farnocchia, Alfred Kim, Diego Cavazzin, Judit Kutasi, Silvia Beltrami, Gabriele Sagona, Marco Caria, Andrii Ganchuk, Adrian Sâmpetrean, Alessio Cacciamani a ďalší. Predstavenia budú pokračovať do 3. augusta.
video
Tak ako každoročne počas leta sa súbor rímskej opery ,,presťahuje“ do priestorov archeologického náleziska v Karakalových kúpeľoch. Rímske kúpele, ktoré ohromujú svojou rozľahlosťou, založil cisár Marcus Aurelius v roku 216 pred naším letopočtom a openair operné predstavenia hostí od roku 1937. Vizuálne zaujímavý a rozlohou vhodný objekt doslova volal po svojom ďalšom využití. Vtedajší starosta Ríma Piero Collona označil pokus uvádzať v lete opery v týchto priestoroch za experiment, ktorý by však mohol prilákať nie len operných fanúšikov, ale aj turistov.
Jeho slová sa naplnili hneď počas prvého ročníka – päť naplánovaných večerov bolo beznádejne vypredaných, druhý ročník tak ponúkol predstavení štyridsať a od vtedy patrí medzi divácky mimoriadne obľúbené operné festivaly.
Réžia Woodyho Allena v Miláne
Milánska La Scala uviedla 6. júla v premiére nezvyčajnú dvojicu opier. Spolu zazneli Salieriho Prima la musica e poi le parole a Pucciniho Gianni Schicchi. Salieriho jednoaktovku dirigoval Ádám Fischer, réžiu pripravil Grischa Asagaroff, scénu a kostýmy Luigi Perego. Účinkujú: Ambrogio Maestri, Anna-Doris Capitelli, Enkeleda Kamani, Francesca Pia Vitale, Ramiro Maturana, Maharram Huseynov a ďalší.
video
Aj Pucciniho operu Gianni Schicchi hudobne naštudoval Ádám Fischer, réžiu, ktorú pôvodne pripravil svetovo uznávaný Woody Allen pre operu v Los Angeles v roku 2015, zrealizovala v Miláne Kathleen Smith Belcher. Scénu a kostýmy mal na starosti Santo Loquasto. Účinkujú: Ambrogio Maestri, Francesca Manzo, Tsisana Giorgadze, Valeria Girardello, Daria Cherniy, Chuan Wang, Hun Kim, Marika Spadafino, Francesca Pia Vitale a ďalší. Predstavenia budú pokračovať do 19. júla.
Javier Camarena v londýnskej Dcére pluku
Od 8. do 20. júla bude javisko londýnskeho Royal Opera House patriť Donizettiho opere Dcéra pluku. Ide o inscenáciu režiséra Laurenta Pellyho, ktorý ju uviedol už vo Viedni, Barcelone, Seville či New Yorku. Predstavenia bude dirigovať Evelino Pidó. Účinkujú: Sabine Devieilhe, Javier Camarena, Konu Kim, Pietro Spagnoli, Enkelejda Shkosa, Donald Maxwell a ďalší.
video
Mexický tenorista Javier Camarena už mnohokrát dokázal, že s náročným partom Tonia v Dcére pluku sa dokáže vysporiadať bez akýchkoľvek problémov – v Las Palmas, Barcelone, vo Viedni aj v Metropolitnej opere v New Yorku. Budúcu sezónu ho čakajú Belliniho Puritáni v Paríži, Donizettiho Nápoj lásky v Madride, Rossiniho Popoluška v Zürichu aj v New Yorku či Belliniho Námesačná v Berlíne.
Čarovná flauta v St. Margarethen
Pre slovenských operných fanúšikov je festival v rakúskom Kameňolome St. Margarethen jednou z najbližších destinácií, kde si môžu vychutnať v poslednej dobe stále viac a viac obľúbené openair operné predstavenia. V premiére v tomto unikátnom priestore zaznie 10. júla Mozartova Čarovná flauta.
video
Operu hudobne naštudoval Karsten Januschke, réžiu pripravil Cornelius Obonya, scénu Raimund Bauer, kostýmy Gianluca Falaschi. Účinkujú: Max Simonischek, Theresa Dax, Martina Fender, Attilio Glaser, Martin Piskorski, Ana Maria Labin, Kateryna Kasper, Luke Stoker, Danae Kontora a ďalší. Predstavenia potrvajú do 17. augusta.
Festival Puccini s Angelou Gheorgiu a José Curom
Festival Puccini ponúkne – ako inak – prehliadku Pucciniho opier. Uskutoční sa v Tore del Lago od 12. júla do 23. augusta. Diváci si budú môcť pozrieť operu Dievča zo západu (12. a 26. júla), Turandot (13. a 19. júla) či Bohému (20. júla a 3. a 10 augusta), pričom v augustových termínoch sa v postave Mimi predstaví Angela Gheorgiu. Chýbať nebude Madama Butterfly či Tosca (2., 11., 18. a 24. augusta). Počas prvých troch predstavení sa úlohy maliara Cavaradossiho zhostí argentínsky tenorista José Cura. 16. augusta zaznie Pucciniho operná prvotina Le Villy.
video
Podujatie sa koná od roku 1930 v Tore del Lago, kde Puccini prežil veľkú časť svojho života. V malebnom mestečku na brehu jazera vznikli opery Tosca, Madama Butterfly, Dievča zo západu, La Rondine aj Triptych. Festivalové predstavenia sa konajú v Open Air Theatre s kapacitou 3500 návštevníkov.
Svetová premiéra v Sydney
Sydney Opera House ponúkne 15. júla svetovú premiéru opery Whiteley. Dielo napísala uzbecká skladateľka Elena Kats-Chernin na libreto Justina Fleminga. Dielo hudobne naštudoval Tahu Matheson, réžiu pripravil David Freeman, scénu a kostýmy Dan Potra. Účinkujú: Leigh Melrose, Julie Lea Goodwin, Natasha Green, Kate Amos, Dominica Matthews, Richard Anderson a ďalší. Predstavenia budú pokračovať do 30. júla.
video
Opera približuje život a dielo austrálskeho výtvarníka Bretta Whiteleya – nevyspytateľného umelca, ktorému bol múzou heroín. Dokázal vytvoriť úžasné diela, no nikdy sa nevymanil zo svojich démonov… Inscenácia bude príťažlivá aj vizuálne, pomocou najnovších technológií totiž na javisku ožijú najznámejšie Whiteleyove obrazy.
Pripravila: Dáša Juhanová
zdroj: tlačové správy, internet
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.