Bruselská opera La Monnaie získala 240 tisíc eur; Opera Central Park Five získala Pulitzerovu cenu; V Barcelone koncertovali pre črepníkové rastliny; Severná Amerika ďalej ruší predstavenia v budúcej sezóne; Divadlá v Nemecku váhajú nad jesenným začiatkom sezóny; Mozartovo Requiem otvorilo festival v Granade; Karita Mattila naživo z fínskej Savonlinny; Teatro Massimo ponúkal letný program; 1. Rossini Digital Festival a Opera v Ríme pokračuje po nútenej prestávke v sezóne. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.
Bruselská opera La Monnaie získala 240 tisíc eur
Po tom, ako sa v priebehu marca európske operné domy postupne zatvárali pred svojimi návštevníkmi, vyvstala pred každou kultúrnou inštitúciou aj otázka finančných strát. Zrušené produkcie znamenajú nulový príjem za vstupenky. Avšak spolu s uzatvorením živých vystúpení sa začala prejavovať aj solidarita divákov. Kultúrne inštitúcie začali vracať vstupné na podujatia, ktoré sa kvôli koronakríze neuskutočnili, no množstvo divákov po celom svete sa rozhodlo vstupné naspäť nežiadať a takto podporiť kultúru. Opera La Monnaie v Bruseli uverejnila pred niekoľkými dňami informáciu, že takýmto spôsobom jej diváci ´darovali´ viac než 240 tisíc eur.
Opera Central Park Five získala Pulitzerovu cenu
Pulitzerovu cenu – prestížne ocenenie, ktoré sa udeľuje od roku 1917 – získala v oblasti hudby za rok 2020 opera Central Park Five skladateľa Anthonyho Davisa a libretistu Richarda Wesleyho. Opera bola v júni 2019 realizovaná v kalifornskej Long Beach Opera. Dej sa odohráva v New Yorku v roku 1989 a je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Ponúka príbeh piatich mladých chlapcov, ktorí boli neoprávnene odsúdení za znásilnenie mladej ženy v Central Parku. O 13 rokov neskôr boli zbavení viny na základe DNA dôkazov.
video
V Barcelone koncertovali pre črepníkové rastliny
Hľadisko Gran Teatre del Liceu v Barcelone zaplnili 22. júna rastliny. Bezmála 2300 črepníkových rastlín rozmiestnili zamestnanci barcelonského operného domu do hľadiska. Orchester – hoci len v komornom zložení ako UceLi Quartet – sa tak po viac ako troch mesiacoch znovu postavil pred ´živé´ publikum. „Príroda znovu zabrala miesto, ktoré sme jej zobrali,“ uviedol madridský umelec Eugenio Ampudia, tvorca tohto nezvyčajného podujatia. Na koncerte s názvom Concierto para el bioceno zaznela skladba Crisanto (Chryzantéma) od Giacoma Pucciniho. Po koncerte, ktorý bol vysielaný aj online, rastliny venovali zdravotníkom, ktorí počas pandémie stoja v prvej línii.
video
Severná Amerika ďalej ruší predstavenia v budúcej sezóne
V predchádzajúcich Svetobežníkoch sme priebežne informovali, že množstvo operných a symfonických telies v USA nezačne sezónu 2020/2021 na jeseň. V New Yorku nezačne hrať Metropolitná opera ani New York Philharmonic, rovnako začiatok sezóny odkladajú operné domy v Dallase, Seatli, Portlande, San Franciscu či v Chicagu.
Postupne sa pridávajú ďalšie kultúrne inštitúcie. Opera v Houstone pred niekoľkými dňami avizovala, že ruší 70 percent budúcej sezóny. Namiesto avizovaných 47 predstavení ponúkne 14 a nezačne hrať skôr ako v apríli. Náklady na prevádzku budúcej sezóny tak znížia o 10 miliónov dolárov. Operný dom však avizuje, že pre divákom pripravuje na jeseň zaujímavé on-line streamovanie.
Madison Opera bude od septembra do decembra pripravovať nové projekty výlučne v digitálnej podobe. Svetoznáma newyorská koncertná sieň Carnegie Hall nezačne koncertovať skôr ako v januári, jesenná časť koncertov sa neuskutoční ani v Lincoln Center v New Yorku, celú budúcu sezónu ruší John F. Kennedy Center for the Performing Arts vo Washingtone.

Podobnou cestou sa podľa všetkého rozhodli vydať aj kultúrne inštitúcie v Kanade. Canadian Opera Company v Toronte ruší jesennú časť sezóny, hrať začne pre divákov až budúci rok, kedy pripravuje Bizetovu Carmen, Janáčkovu Káťu Kabanovú či Verdiho Traviatu. Calgary Opera ruší jesenné predstavenia Fidelia, Veselej vdovy, La traviaty, vianočné koncerty či rôzne workshopy. Opéra de Montréal plánovala na jeseň ponúknuť nové produkcie La traviaty a Jej pastorkyne, odkladá ich na nasledujúcu sezónu. Ako uvádzajú na svojej webovej stránke, príprava novej inscenácie by si vyžadovala prítomnosť viac ako 200 osôb na javisku, čo v súčasnosti predpisy v Kanade neumožňujú. Na rozdiel od tých operných domov, ktoré pre divákov nebudú hrať vôbec, opera v Motréali pripravuje na jeseň komorné podujatia s menším počtom účinkujúcich i divákov.
Divadlá v Nemecku váhajú nad jesenným začiatkom sezóny
Neistota, ktorá visí nad organizovaním väčších kultúrnych podujatí, spôsobuje zmeny vo viacerých nemeckých operných domoch. Staatsoper Hamburg pozastavuje jesennú časť sezóny 2020/2021. Začiatkom septembra síce ponúkne komorný koncert s názvom Molto Agitato, no prvou opernou inscenáciou, ktorú ponúkne divákom, bude až Čarovná flauta 12. decembra. Neuskutočnia sa tak jesenné produkcie Borisa Godunova, Tristana a Isoldy, Rigoletta, Così fan tutte, Dona Giovanniho, Ariadny na Naxe či Normy.
Deutsche oper Berlin sa snaží nájsť kompromis. Nerušia avizované predstavenia, no namiesto scénického prevedenia chystajú koncertantné, ktoré však bude skrátené na približne 90 minút, a bude teda obsahovať výber najznámejších čísel daných opier. V auguste a septembri to bude Nabucco, neskôr Aida či La Gioconda. Deutsche oper Am Rhein v Düsseldorfe, ktorá v júni uviedla operný galakoncert v autokine, bude počas prvých jesenných mesiacov ponúkať divákom upravený program, v ktorom budú dominovať komorné opery a koncerty.
Aj Bayerische Staatsoper v nemeckom Mníchove prispôsobuje novým okolnostiam sezónu 2020/21. Nechystá sa však rušiť predstavenia – naopak pridáva do kalendára množstvo nových programov. Už 1. septembra ponúkne divákom svetovú premiéru opery s názvom Sedem úmrtí Marie Callasovej. Tá sa totiž mala uskutočniť v apríli, mníchovská opera preto premiéru preložila na september. Ide o operu srbskej skladateľky Mariny Abramovič, v ktorej ponúka akúsi mozaiku zostavenú zo siedmich tragických opier, v ktorých svetoznáma grécka sopranistka Maria Callas na javisku zomrela.
video
Na jeseň okrem plánovaných produkcií pridáva Bavorská štátna opera predstavenia opery Mignon Christiany Lutzovej, novú produkciu Verdiho Falstaffa, či Mozartovu Figarovu svadbu s hviezdami ako Étienne Dupuis, Ludovic Tézier, Federica Lombardi, Alex Esposito a ďalší.
Mozartovo Requiem otvorilo festival v Granade
Medzinárodný festival v španielskej Granade vstúpil do svojho 69. ročníka. Koncert sa uskutočnil 28. júna v katedrále za prísnych hygienických opatrení, avšak za prítomnosti divákov. Orchester dirigoval Andrea Macron, ako sólisti sa predstavili Katharina Konradi, Carlos Mena, Xabier Anduaga a Carlos Álvarez.
Festival bude pokračovať do 26. júla a ponúkne program, ktorý usporiadatelia prispôsobili pandemickej situácii. Obsahuje 136 rôznych skladieb zameraných hlavne na dielo Ludwiga van Beethovena. Festival totiž uvedie kompletné symfonické a koncertné dielo tohto skladateľa. Súčasťou festivalu však budú aj diela od Mozarta, Bacha, či Debussyho. Jednotlivé koncerty festival ponúka aj na svojej streamovacej platforme.
Karita Mattila naživo z fínskej Savonlinny
Hoci sa tohto roku neuskutoční medzinárodný festival vo fínskom meste Savonlinna, neostane toto miesto počas leta bez hudby. V stredu 1. júla sa na hrade Olavinlinna uskutoční recitál fínskej sopranistky Karity Matilla, ako klavirista sa predstaví Ville Matvejeff, riaditeľ Savonlinna Opera. Zaznejú skladby od Dvořáka, Brahmsa, Wagnera, Gershwina, Pucciniho, Romberga, Sibelia či Marikanta.
V spolupráci s fínskou spoločnosťou Yle bude koncert pol roka on-line prístupný pre divákov, rovnako aj niektoré produkcie z minulých ročníkov tohto prestížneho festivalu.
Teatro Massimo ponúkal letný program
Teatro Massimo v talianskom Palerme ohlásilo nový program letnej sezóny s názvom Sotto Una Nuova luce (V novom svetle). Koncerty sa budú konať v divadle Teatro di Verdura a budú vysielané prostredníctvom spoločnosti Massimo TV. Program otvorí 1. júla Beethovenova Symfónia č. 9, 26. júla bude nasledovať Verdiho Requiem. 9. a 11. augusta sa Roberto Alagna a Alexandra Kurzak predstavia v koncertom prevedení Mascagniho opery Sedliacka česť. Ďalej účinkujú Sofia Koberidze, Ernesto Petti a Romina Boscolo. Diriguje Carlo Goldstein. Na záver letnej opernej sezóny v Palerme to bude 13. augusta koncert Detského orchestra Massimo.
1. Rossini Digital Festival
Po tom, čo pandemické opatrenia neumožnili organizátorom festivalu Rossini in Wildbad (v nemeckom meste Wildbad neďaleko Štuttgartu) uskutočniť plánovaný program Belcanto Opera Festival, rozhodli sa ponúknuť od 8. do 26. júla 1. Rossini Digital Festival. Podujatie ponúkne šesť úspešných operných produkcií z festivalov predchádzajúcich ročníkov ale aj množstvo koncertov. Chýbať nebude opera Le Chalet skladateľa Adolpha Adama, Rossiniho diela Tancredi, Guillaume Tell, Príležitosť robí zlodeja či Mojžiš v Egypte.

Zároveň organizátori pripravujú na 9. až 13. septembra Rossini Mini Festival, ktorý ponúkne komornejšie produkcie pre menší počet divákov.
Opera v Ríme pokračuje po nútenej prestávke v sezóne
Teatro dell’Opera di Roma po nútenej niekoľkomesačnej prestávke znovu ponúka predstavenia pre divákov. Vonkajšie priestory archeologického náleziska Circo Massimo privítajú od 16. júla divákov – súčasné talianske nariadenia umožňujú usporiadať kultúrne podujatia pre tisícku divákov. Pripravená je pre nich nová produkcia Verdiho Rigoletta. Diriguje Daniele Gatti, réžiu pripravuje Damiano Michieletto. Účinkujú: Ayón Rivas, Luca Salsi, Rosa Feola, Riccardo Zanellato, Martina Belli a ďalší. Nasledovať bude Rossiniho Barbier zo Sevilly, Lehárova opereta Veselá vdova a 6. a 9. augusta Galakoncert Anny Netrebko a Yusifa Eyvazova. Zaznejú ukážky od Verdiho, Cileu, Pucciniho, Dvořáka, Mascagniho či Giordana. Diriguje Jader Bignamini.
Pripravila: Dáša Juhanová
zdroj: tlačové správy, internet
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.