Operný svetobežník (10)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 10.: zmena vo vedení viedenskej Staatsoper, Aida Anny Netrebko v Salzburgu, Parsifal s Kaufmannom v Sydney, Frankenstein vo svetovej premiére, tri obnovené premiéry v Drážďanoch, Trubadúr s Eliškou Weissovou, La clemenza di Tito v Ženeve. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Zmena vo viedenskej Staatsoper

Posledný júlový deň oznámila viedenská Staatsoper zmenu, ktorá sa udeje na poste hudobného riaditeľa. Od roku 2020 bude tento post zastávať švajčiarsky dirigent Philippe Jordan (42), ktorý je v súčasnosti šéfom Opery v Paríži a šéfdirigentom Viedenských symfonikov. Philippe Jordan nastúpi na post dlhšie neobsadenej funkcie hudobného riaditeľa Viedenskej štátnej opery, ktorú naposledy (2010 – 2014) zastával rakúsky dirigent Franz Welser-Möst.

Philippe Jordan,
foto: JF Leclercq

Aida Anny Netrebko v Salzburgu

Letné operné festivaly sa väčšinou snažia prilákať divákov najmä prostredníctvom speváckych hviezd a overených titulov. Skôr než sa vôbec letné festivaly začali, bolo jasné, že tou najviac očakávanou tohtoročnou udalosťou bude salzburský debut ruskej sopranistky Anny Netrebko v titulnej role Verdiho Aidy. Stalo sa tak 6. augusta. Viedenských filharmonikov dirigoval Riccardo Mutti, o réžiu inscenácie sa postarala iránska fotografka Shirin Neshat. Popri A. Netrebko sa na scéne predstavili Francesco Meli, Ekaterina Semenchuk, Roberto Tagliavini a ďalší.

G. Verdi: Aida, Salzburger Festspiele, 2017,
Anna Netrebko (Aida), Luca Salsi (Amonasro),
Concert Association of the Vienna State Opera Chorus, Supernumeraries,
foto: Monika Rittershaus

Ruská sopranistka sa podľa mediálnych ohlasov zhostila debutu v tejto role s istotou a zaistila si ´miesto na opernom tróne´, objavili sa dokonca aj názory, že práve táto postava je pre túto speváčku ideálnou a potvrdila ňou svoje postavenie ako diva assoluta súčasnosti. V Salzburgu budú reprízy Aidy pokračovať do 25. augusta.

Parsifal s Kaufmannom v Sydney

Svetoznámy operný dom v austrálskom meste Sydney ožil v auguste hudbou Richarda Wagnera. V koncertnom prevedení v ňom zaznel 9., 12. a 14. augusta Parsifal.

R. Wagner: Parsifal, Opera Australia, 2017, koncertné uvedenie opery,
M. Honeyman (Amfortas), K. Youn (Gurnemanz), J. Kaufmann (Parsifal), Pinchas Steinberg, M. DeYoung (Kundry),
orchester a zbor Opera Australia,
foto: Keith Saunders

Orchester Opera Australia dirigoval Pinchas Steinberg. V titulnej role sa prestavil nemecký tenorista Jonas Kaufmann. Ďalej účinkovali Jacqueline Dark, Michael Honeyman, Warwick Fyfe, Kwangchul Youn, David Parkin, Stacey Alleume, Jane Ede, Anna Dowsley, Eva Kong, Julie Lea Doodwin a ďalší.

Frankenstein vo svetovej premiére

West Edge Opera v americkom mesta Oakland pripravila svetovú premiéru opery Libby Larsenovej Frankenstein. Premiéra sa uskutočnila 12. augusta, reprízy sú pripravené na 17. s 20. augusta. Diriguje Jonathan Khuner, réžia Matthew Ozawa. Účinkujú: Samuel Levine, Chelsea Hollow, Josh Quinn, Daniel Curran, Ryan Bradford, Victoria Jensen a ďalší.

L. Larsen: Frankenstein, West Edge Opera, 2017,
foto: Cory Weaver

L. Larsenová (1950), ktorá je aj autorkou libreta, ponúka v svojej opere témy ega, ambícií a rozporu medzi rozumom a citom. Táto autorka patrí medzi najplodnejších súčasných amerických skladateľov. Vytvorila už viac ako 200 diel, ktoré zahŕňajú každý žáner od intímnej vokálnej hudby až po operu.

Tri obnovené premiéry v Drážďanoch

Semperoper v Drážďanoch pripravuje na začiatok novej sezóny tri obnovené premiéry, ktoré sa uskutočnia ešte v auguste. Najprv to bude 26. augusta Verdiho La traviata. Dirigujú Ivan Repušič a Domingo Hindoyan. V réžii Andrase Homokiho, na scéne Franka Philippa Schlösmanna a v kostýmoch Gideona Davey a Frauke Schernau sa predstavia Ekaterina Bakanova, Venera Gimadieva, Liparit Avetisyan, Wookyung Kim, Simone Piazzola, Christoph Pohl, Donnie Ray Albert, Angela Liebold, Tom Martinsen, Berhhard Hansky a ďalší. Reprízy tejto inscenácie sa uskutočnia 30. augusta, 3., 16. a 30. septembra a 7. a 12. októbra.

G. Verdi: La traviata, Semperoper Dresden, 2017,
Elisabeth Zharoff (Violetta Valéry), Staatsopernchor,
foto: Matthias Creutziger

Drážďanská opera v zapätí po Traviate ponúkne Pucciniho Bohému. Obnovená premiéra sa uskutoční 27. augusta a reprízy bude táto operná scéna ponúkať počas celej nasledujúcej sezóny. Diriguje Giampaolo Bisanti, režíruje Christine Mielitz, scénu a kostýmy pripravuje Peter Heilen. Účinkujú: Hrachuhí Bassénz, Maija Kovalevska, Angel Blue, Nicole Car, Emily Dorn, Carolina Ullrich, Dmytro Popov, Stephen Costello, Tomislav Mužek, Sangmin Lee, Bogdan Baciou, Simone Piazzola, Markus Butter, Sebastian Wartig, Martin-Jan Nijhof, Markus Marquardt, Matthias Henneberg a ďalší.

Trojicu obnovených augustových premiér v Drážďanoch uzatvára Mozartova Čarovná flauta. Premiéra sa uskutoční 28. augusta, reprízy budú pokračovať počas celej nasledujúcej sezóny. Dirigujú Moritz Ghann, Stefan Klingele, Christoph Gedschold, réžiu, scénu a kostýmy pripravuje Achim Freyer. Účinkujú: Georg Zeppenfeld, Danae Kontora, Tuuli Takala, Hulkar Sabirova, Ana Durlovski, Carolina Ullrich, Emily Dorn, Tomislav Mužek, Martin Mitterrutzner, Steve Davislim, Rafael Fingerlos, Sebastian Wartig, Christoph Pohl a ďalší.

Trubadúr s Eliškou Weissovou

Česká mezzosopranistka Eliška Weissová žala počas uplynulej sezóny úspechy okrem iného aj ako Azuncena vo Verdiho Trubadúrovi. V tejto postave sa predstavila aj nemeckému publiku v Theater Erfurt. Premiéra Trubadúra sa uskutočnila 10. augusta, reprízy budú pokračovať do konca mesiaca. Diriguje Samuel Bächli, réžiu mal Jürgen R. Weber, scénu a kostýmy Hank Irwin Kittel. V postave Manrica sa alternujú Thomas Paul, Eduard Martynyuk a Adorján Pataki. Leonorou sú Elena Stikhina a Ekaterina Godovanets. Postavu grófa Lunu stvárňujú Todd Thomas a Gérard Kim. S Eliškou Weissovou sa v postave Azunceny alternuje Agnieszka Rehlis. Ďalej účinkujú: Andrey Maslakov, Kakhaber Shavidze, Margerethe Fredheim, Julia Neumann, Jörg Rathmann, Alexander Voigt a ďalší. V Bohéme v postave Schaunarda a v Čarovnej flaute v postave Prvého kňaza sa divákom predstaví aj český barytonista Jiří Rajniš, ktorý sa v sezóne 2017/2018 stáva členom ansámblu drážďanskej opery. 

G. Verdi: Trubadúr, Theater Erfurt, 2017,
Adorján Pataki (Manrico), Eliška Weissová (Azucena),
foto: Lutz Edelhoff

Režisér J. R. Weber sa v svojej koncepcii pokúsil nájsť paralely medzi Verdiho Trubadúrom a v súčasnosti mimoriadne populárnym seriálom Game of Thrones. „V oboch je divák konfrontovaný s podnetmi, ktoré vedú k znechuteniu v reálnom živote ako je vojna či mučenie, ktoré však ľudí stále fascinujú,“ uviedol režisér.

La clemenza di Tito v Ženeve

Ženevská Opéra des Nations pripravuje koncertné prevedenie Mozartovej opery La clemenza di Tito. Uskutoční sa 27. augusta. Orchester MusicAeterna diriguje Teodor Currentzis, účinkujú: Jean-Pierre Furlan ako Tito, Karina Gauvin (Vitellia), Anna Lucia Richter (Servilia), Jeanine de Bique (Annio) a Willard White ako Publio.

Pripravila: Dáša Juhanová

článok aktualizovaný 23. 8. 2017 o 20:30

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár