Operný svetobežník (11)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 11.: Gabriela Beňačková v sieni slávy Národního divadla Praha; Jana Kurucová v Berlíne, Prahe a Drážďanoch; Anna Netrebko, Ferruccio Furlanetto a Adam Plachetka vo Viedni; nová Bohéma v Londýne; Händel s Domingom v Miláne; Figaro sa ožení a hneď aj rozvedie; Janáčkova opera Brno uvádza svetovú premiéru; Pucciniho Florencia; Verdiho Amsterdam. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Beňačková v sieni slávy Národního divadla Praha

Opernú divu Gabrielu Beňačkovú uviedli 31. augusta do Siene slávy Národního divadla v Prahe. Stalo sa tak v historickej riaditeľni pražského divadla, symbolicky na začiatku 135. sezóny. Sopranistku G. Beňačkovú uviedol do Siene slávy riaditeľ Národního divadla Jan Burian, pričom táto bratislavská rodáčka sa tak stala po herečke Vlaste Chramostovej a tanečníkovi Vlastimilovi Harapesovi treťou osobnosťou, ktorej sa dostalo tejto pocty. „Jej úspešná medzinárodná kariéra, neodmysliteľná spojitosť s Národním divadlem a tohtoročné životné jubileum, kedy v marci oslávila sedemdesiatiny, z G. Beňačkovej spravilo ideálnu voľbu pre ďalšiu osobnosť v Sieni slávy,“ uviedol J. Burian.

Gabriela Beňačková v sieni slávy Národního divadla Praha,
foto: Hana Smejkalová

Kurucová v Berlíne, Prahe a Drážďanoch

Slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová vhupla do novej divadelnej sezóny už v auguste. Na svojej domovskej scéne v berlínskej Deutsche Oper sa divákom predstavila ako Flora Bervoix vo Verdiho Traviate. Pod dirigentskou taktovou Ida Arada a Carla Montanara a v réžii Götza Friedricha sa v hlavnej úlohe Violetty alternujú Salome Jicia, Olga Peretyatko a Maria Agresta. Alfredom sú Benjamin Bernheim a Attilio Glaser, Giorgom Germontom Markus Brück, Leo Nucci a Gabriele Viviani. Ďalšie reprízy sa uskutočnia do 9. septembra a La traviata sa na javisko v Berlíne vráti znovu v máji 2018.

Vo štvrtok 7. septembra Jana Kurucová vystúpila v pražskom Rudolfine spolu s lotyšskou sopranistkou Kristine Opolais, českým tenoristom Richardom Samekom, ktorý zastúpil za pôvodne ohláseného poľského tenoristu Piotra Beczału a nemeckým basistom Reném Papom. Tento otvárací koncert festivalu Dvořákova Praha, na ktorom zaznelo vrcholné Dvořákovo dielo Stabat Mater v interpretácii spomenutých sólistov, Českého filharmonického zboru Brno a PKF – Prague Philharmonia, zaznel pod taktovkou šéfdirigenta PKF – Prague Philharmonia Emmanuela Villauma.

Dvořákova Praha, otvárací koncert festivalu, 2017,
J. Kurucová, E. Villaume, K. Opolais, R. Samek, R. Pape, PKF – Prague Philharmonia,
foto: Petra Hajská

J. Kurucovú čaká najbližšie Rosina v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly v drážďanskej Semeroper. Premiéra sa uskutoční 22. septembra, reprízy budú pokračovať počas celej sezóny. Dirigujú Alessandro De Marchi a Jonathan Darlington, režisérom bude Grischa Adagaroff, scénu a kostýmy pripravuje Luigi Perego. Účinkujú: Edgardo Rocha, Merto Sungu, Taylor Stayton, Maurzio Muraro, Enrico Barberlli, Andrea Porta, Anke Vondung, Annalisa Stroppa, Bjorn Burger, Rafael Fingerlos a ďalší.

Na Slovensku ju môžu diváci v tomto roku uvidieť okrem účinkovania na javisku Opery SND (Rosina v Rossiniho Barierovi zo Sevilly, november 2017) aj na jej dvoch vianočných koncertoch, ktoré organizuje agentúra Kapos – 6. decembra v Slovenskej filharmónii v Bratislave a 4. decembra v Dome umenia Piešťany.

Netrebko, Furlanetto a Plachetka vo Viedni

Viedenská štátna opera začína novú sezónu obnoveným premiérami inscenácií, v ktorých však ponúka skvelé obsadenie. Verdiho Trubadúr pod taktovou Marca Armiliata a v réžii Daniele Abbada a Borisa Stetku ponúka v postave Grófa Lunu Georgea Peteana, v úlohe Leonory sa alternujú Anna Netrebko a Carmen Giannattasio. Azuncenou je Luciana D´Intino a Manricom Yusif Eyvazov. Trubadúra ponúka viedenská opera v termínoch 4., 7., 10 a 13. septembra.

G. Verdi: Trubadúr, Viedenská štátna opera, 2017,
Anna Netrebko (Leonora),
foto: Michael Pöhn

Nemenej zaujímavá ja Mozartova Figarova svadba v termínoch 5., 9., 12., a 15. septembra. Pod taktovkou Adama Fischera a v réžii Jean-Louisa Martinotyho sa predstavia Adam Plachetka, Dorothea Roschman, Andrea Carroll, Carlos Álvarez, Margarita Gritskova a ďalší. Predstavenie 15. 9. je možné sledovať aj prostredníctvom internetového prenosu. Viac info na www.staatsoperlive.com

Do tretice ponúka na začiatku sezóny viedenská opera Musorgského Chovančinu. Diriguje Michael Güttler, réžia Lev Dodin. Počas repríz 8., 11., 14. a 17. septembra sa divákom v hlavnej úlohe predstaví Ferruccio Furlanetto, ktorý si pred nedávnom získal aj bratislavské publikum (písali sme to tom TU…, rozhovor s ním pre portál Opera Slovakia si prečítate TU…). Ďalej účinkujú Christopher Ventris, Herbert Lippert, Andrzej Dobber, Ain Anger, Elena Maximova a ďalší. Opera v piatich dejstvách bola v premiére uvedená predminulú sezónu. V predstavení účinkuje po boku členov Orchester der Wiener Staatsoper, Chor der Wiener Staatsoper (zbormajster Thomas Lang) aj Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň). Predstavenie 11. septembra je možné sledovať aj prostredníctvom internetového prenosu. Viac info na www.staatsoperlive.com

Nová Bohéma v Londýne

Londýnska Royal Opera otvára novú sezónu Pucciniho Bohémou. Premiéra sa uskutoční 11. septembra, pričom reprízy sú naplánované počas celej aktuálnej sezóny. Za dirigentským pultom sa budú striedať Antonio Pappano, Paul Wynne Griffiths a Nicola Luisotti. Režisérom je Richard Jones, ktorý už v Londýne inscenoval kompletný Pucciniho Triptych. Scénu a kostýmy pripravil Stewart Lain. V postave Mimi sa budú alternovať Nicole Car, Simona Mihai, Ekaterina Siurina a Maria Agresta. Rodolfom budú Michael Fabiano, Benjamin Bernheim, Alla Ayan a Matthew Polenzani. V postave Marcella sa predstavia Mariusz Kwiecień, Andrei Bondarenko a Alesiio Arduini. Musettou budú Nadine Sierra, Vlada Borovko a Danielle de Niese. Ďalej účinkujú Florian Sempey, Gyula Nagy, Luca Tittoto, In-Sung Sim a ďalší.

video

O hudobné naštudovanie diela sa postará ´dvorný´ dirigent londýnskej opery A. Pappano. Práve Bohéma je dielo, ktoré uviedol ako svoju prvú operu a to konkrétne v roku 1987 v Oslo. S Bohémou sa v Londýne po prvýkrát stretol v roku 1990. „Bol to pre mňa krst ohňom, zaskočil som za Johna Pritcharda na 14 predstavení, pričom počas prvých siedmych repríz som mal sedem rôznych tenorov,“ spomína A. Pappano. K jednej z najpopulárnejších opier sa vracia po viac ako pätnástich rokoch. „S odstupom času pristupujem k tejto opere inak. Inak totiž uvažujem nad hudbou. Najdôležitejšia je pre mňa harmónia, nesústreďujem sa na melódiu. Tá totiž má tendenciu prísť prirodzene aj sama od seba.“

video

Antonio Pappano o Pucciniho Bohéme v dokumente BBC (slovenské titulky Opera Slovakia)

Händel s Domingom v Miláne

Milánska La Scala pripravuje premiéru Händelovej opery Tamerlano. Prvýkrát zaznie 12. septembra, reprízy sa uskutočnia 19., 22., 25., 27. a 30. septembra a 4. októbra. Diriguje Diego Fasolis, režisérom je Davide Livermore. Scénu pripravuje Gio Forma, kostýmy Mariana Fracasso. Účinkujú Marianne Crebassa, Christian Senn, Bejun Mehta, Plácido Domingo, Kresimir Spicer, Franco Fagioli, Maria Grazia Schiavo a ďalší.

G. F. Händel: Tamerlano, Teatro alla Scala, 2017,
foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

La Scala v posledných rokoch vytvorila v rámci svojho orchestra barokový súbor pod vedením uznávaného špecialistu na starú hudbu – Diega Fasolisa. Prvou skúškou bola Il Trionfo Del Tempo e Del Disinganno – Händelovo oratórium v inscenovanej podobe, ktoré v La Scale zaznelo začiatkom roka 2016. Tentoraz v Miláne ožije Händelova opera, ktorá prináša príbeh lásky kráľa Tatárov k zajatkyni Asterii. Zaujímavosťou je, že P. Domingo, ktorý v posledných rokoch dominuje na javisku v barytónových úlohách, sa v postave osmanského cisára Bajazeta vracia medzi tenorov.

Figaro sa ožení a hneď aj rozvedie

V Ženeve Figara oženia, aby ho vzápätí nechali rozviesť sa. Opéra des Nations vo Švajčiarsku chystá Mozartovu Figarovu svadbu, spolu s touto obľúbenou operou však divadlo pripravuje aj operu Eleny Langer Figaro sa rozvádza. Mozartova opera bude mať premiéru 13. septembra. Diriguje Marko Letonja, réžiu pripravuje Tobias Richeter. Účinkujú Ildebrando D´Arcangelo, Nicole Cabell, Regula Mühleman, Guido Loconsolo a ďalší. Reprízy sa uskutočnia 13., 17., 21. a 25. septembra.

video

Premiéra opery E. Langerovej sa uskutoční 14. septembra. Reprízy sú naplánované na 18., 22. a 26. septembra. Diriguje Justin Brown, réžiu pripravuje David Pountney. Účinkujú: David Stout, Marie Arnet, Mark Stone, Ellie Dehn, Naomi O´Connelol a ďalší. Libreto opery napísal režisér D. Pountney. „Bolo veľmi inšpirujúce predstaviť si život dvoch veľkých postáv opery a divadla – Figara a Zuzanky – ako žijú svoj život ďalej,“ uviedol D. Pountney. Vytvoril príbeh Figara zroneného nedostatkom pozornosti a sklamaného manželstvom a Zuzanky, ktorá nástojí na rozvode. Elena Langer vytvorila horkú komédiu plnú temnoty a melanchólie, ktorej svetová premiéra sa uskutočnila vo februári 2016 v Cardiffe vo Welsh National Opera.

Svetová premiéra v Janáčkovej opere

Národní divadlo Brno pripravuje premiéru opery Michala Nejteka Pravidlá slušného správania v modernej spoločnosti. Dielo zaznie vo svetovej premiére 15. septembra a reprízy sú naplánované počas celej aktuálnej sezóny. Diriguje Pavel Šnajdr, režisérom je Jiří Adámek. Scénu pripravuje Ivana Kanhäuserová, kostýmy Adriana Černá. Účinkujú: Marta Reichelová, Daniela Straková-Šedrlová, Jitka Klečanská, Josef Škarka a Petr Vančura.

M. Nejtek: Pravidla slušného chování v moderní společnosti, ND Brno, 2017,
foto: ND Brno

„Narodiť sa nie je komplikované, zomrieť je jednoduché. Žiť medzi týmito dvoma udalosťami nie je nutne nemožné. Jednoducho sa stačí prispôsobiť pravidlám a akceptovať ich odporúčania,“ tvrdia tvorcovia tohto diela. Východiskom pre novú operu dvojice renomovaných umelcov mladej generácie – skladateľa M. Nejtka a režiséra a libretistu J. Adámka, ktorá vznikla priamo pre súbor Janáčkovej opery, sa stala rovnomenná hra Jeana-Luca Lagarca. Na absurdnej hostine zbor štyroch spevákov – odvekých strážcov tradícií a noblesy – prevedie divákov životom od narodenia až po smrť naskrz pravidlami spoločenského správania.

Pucciniho Florencia

Puccinimu bude patriť začiatok sezóny vo Florencii. Tamojšia Opera di Firenze reprízuje od 8. do 21. septembra inscenáciu Madama Butterfly z roku 2014 a pripravuje premiéru Bohémy 14. septembra a Tosky 22. septembra.

G. Puccini: Madama Butterfly, Opera di Firenze, 2014,
foto: Michele Borzoni

Operu Madama Butterfly v réžii Fabia Ceresa diriguje Francesco Pasqualetti. Účinkujú: Donata D´Annunzio Lombardi, Antonio Gandia, Annunziata Vestri, Francesco Verna, Roberto Covatta, Luciano Leoni a ďalší. Bohému diriguje Francesco Ivan Ciampa, réžiu pripravuje Bruno Ravella, scénu Tiziano Santi a kostýmy Angela Giulia Toso. Účinkujú Matteo Lippi, Maria Mudryak, Angela Nisi, Benjamin Cho, Andrea Vincenzo Bonsignore, Goran Juric a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 30. septembra. Toscu diriguje Valerio Galli, réžiu pripravuje Federico Bertolani, scénu Tiziano Santi, kostýmy Valeria Donata Bettella. Účinkujú: Francesca Tiburzi, Stefano La Colla, Angelo Veccia, Biagio Pizzuti, Luciano Leoni, Rim Park a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 1. októbra.

Verdiho Amsterdam

V holanskom Amsterdame patrí september pre zmenu Verdimu. Najprv to bude koncertné prevedenie Simona Boccanegru 16. septembra vo Veľkej sále Concertgebouw. Diriguje James Gaffigan. Účinkujú: Dimitri Platanias, Rafal Siwek, Ernesto Petti, Tomeu Bibiloni, Lianna Haroutounian, Giorgio Berrugi, Leon van Liere a ďalší.

video

De Nationale Opera v Amterdame pripravuje premiéru Sily osudu, ktorá sa uskutoční 9. septembra, reprízy sú naplánované do 1. októbra. Diriguje Michele Mariotti, réžiu pripravil Christof Loy, scénu a kostýmy Christian Schmidt. Účinkujú: Robert Lloyd, Eva-Maria Westbroek, Franco Vassallo, Roberto Aronica, Veronica Simeoni, Vitalij Kowaljow, Alessandro Corbeli, Roberta Alexander a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár