Operný svetobežník (12)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 12.: Eugen Onegin v Zürichu s Bršlíkom; tri skvelé Normy v New Yorku; svetová premiéra v Como; operný projekt bratov Alagnovcov; Prokofievov Hráč vo Viedni, Verdiho Zbojníci v dvoch premiérach; P. Domingo diriguje i spieva v Los Angeles; hviezdny Don Carlos v Paríži; svetové premiéry v Berlíne; Simon Boccanegra v réžii Lea Nucciho; Tristan a Izolda v Turíne. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Eugen Onegin v Zürichu s Bršlíkom

Jednou z prvých predstavení v novej sezóne v opere vo švajčiarskom Zürichu bol Čajkovského Eugen Onegin so slovenským tenoristom Pavlom Bršlíkom v postave Lenského. Dirigoval Stanislav Kochanovsky, réžia Barrie Kosky. Scénu pripravila Rebecca Ringst, kostýmy Klaus Bruns. Premiéra sa uskutočnila 24. septembra a reprízy sa uskutočnili do 28. októbra. Účinkovali: Liliana Nikiteanu, Olga Bezsmertna, Ksenia Dudnikova, Margarita Nekrasova, Peter Mattei, Pavol Bršlík, Christof Fischeseer, Martin Zysset a ďalší.

P. I. Čajkovskij: Opernhaus Zürich, 2017,
Olga Bezsmertna (Tatiana), Pavol Bršlík (Lenskij),
foto: Monika Rittershaus

Zárukou zaujímavej produkcie je osoba režiséra. Je ním austrálsky rodák B. Kosky, ktorý napríklad za réžiu opery Macbeth pre zürišskú operu získal minulý rok medzinárodné ocenenie Režisér roka. Nezmazateľne sa zapísal do opernej histórie tohto roku, keď sa stal prvým židovským režisérom na Wagnerovom festivale v Bayreuthe, kde v lete režíroval Majstrov spevákov norimberských.

Tri skvelé Normy v New Yorku

Metropolitná opera v New Yorku otvára sezónu premiérou Belliniho Normy. Dirigujú Carlo Rizzi a Joseph Colaneri. Réžiu pripravil David McVicar, scénu Robert Jones a kostýmy Moritz Junge. Premiéra sa uskutočnila 28. septembra, reprízy budú pokračovať do 16. decembra. V postave Normy sa budú alternovať Sondra Radvanovsky, Marina Rebeka a Angela Meade. V postave Adalgisy sa alternujú Joyce DiDonato a Jamie Barton. Pollionom bude Joseph Calleja. Ďalej účinkujú: Matthew Rose, Vazgen Gazaryan, Michelle Bradley, Adam Diegel a ďalší.

video

Zdá sa, že v newyorskej opere sa zišli tri skvelé Normy a každá jedna repríza bude zaujímavá. S. Radvanovsky bola Normou v Metropolitnej opere v roku 2013 a už vtedy ju média zaradili medzi také skvelé predstaviteľky tejto postavy akými boli v minulosti Joan Sutherland či Maria Callas. Neskôr bola Normou aj v Mníchove, San Franciscu, Barcelone, Toronte či Chicagu. Ďalšia newyorská Norma M. Rebeka spievala túto postavu v Rige a Trieste a tretia alternantka A. Meade rovnako ako S. Radvanovsky účinkovala v inscenácii v Metropolitnej opere v roku 2013, neskôr bola Normou aj v Madride či Los Angeles.

Priamy prenos predstavenia 7. októbra môžu sledovať aj diváci na Slovensku – v rámci úvodného predstavenia 12. sezóny operných prenosov z Metropolitnej opery New York – v bratislavskom Divadle Aréna, Dome umenia v Piešťanoch a v Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši. Dirigent: Carlo Rizzio, obsadenie: Sondra Radvanovsky (Norma), Joyce DiDonato (Adalgisa), Joseph Calleja (Pollion), Matthew Rose (Orovist).

Svetová premiéra v Como

Pod názvom Opera Lombardia sa spája pätica operných scén v talianskych mestách Bergamo, Brescia, Como, Cremona a Pavia. Tento súbor pripravuje svetovú premiéru opery Roberta Vettrana s názvom Ettore Majorana. Premiéra sa uskutočnila 28. septembra v meste Como, reprízy sú naplánované na 29. a 30. septembra. Diriguje Jacopo Rivani, režisérom je Stefano Simone Pintor. Scénu a kostýmy pripravil Gregorio Zurla. Účinkujú: Luca Moreira Cardoso, Roberto Calpado, Alessandra Masini, Pietro Toscano, Tiberia-Monica Naghi, Federica Livi, Ugo Tarquini, Davide Paciolla a ďalší.

video

Opera Ettore Majorana je dielom skladateľa R. Vetrana a libretistu S. S. Pintora. Ide o dielo, ktoré zvíťazilo v medzinárodnej súťaži organizovanej inštitúciou Opera Lombardia. Do súťaže, ktorej porote predsedal Giorgio Bttistelli, sa prihlásilo viac než 50 projektov z celej Európy, pričom podmienkou bolo, aby autori mali do 35 rokov. Víťazná opera je inšpirovaná prácou E. Majorana, talianskeho teoretického fyzika.

Operný projekt bratov Alagnovcov

Opéra Municipal francúzskeho mesta Marseille pripravila inscenáciu, v ktorej sa stretnú talenty troch francúzskych bratov – Robera, Davida a Frederica Alagnovcov. Všetci traja sa podieľali na librete opery Le dernier your d´un condamné (Posledný z odsúdených), ktorá vychádza z tvoby Victora Huga.

video

D. Alagna je autorom hudby, R. Alagna bude v opere aj účinkovať. Premiéra sa uskutočnila 28. septembra, reprízy 1. a 4. októbra. Diriguje Jean-Yves Ossonce, réžiu pripravila Nadine Duffaut, scénu Emmanuelle Favre, kostýmy Katia Duflot. Okrem R. Alagnu účinkujú: Adina Aaron, Luc Bertin-Hugault, Jean-Marie Delpas, Philippe Ermelier, Francis Dudziak, Carl Ghazarossian, Cyril Rovery a ďalší.

Prokofievov Hráč vo Viedni

Vo viedenskej Staatsoper sa 4. októbra uskutoční premiéra opery Hráč od S. Prokofieva. Reprízy sú naplánované 7., 10., 14., 17. a 20. októbra. Diriguje Simone Young, réžiu pripravuje Karoline Gruber, scénu Roy Spahn, kostýmy Mechthild Seipel. Účinkujú: Dan Paul Dumitrescu, Elena Guseva, Misha Didyk, Linda Watson, Thomas Ebenstein, Elena Maximova, Morten Frank Larsen a ďalší.

video

Uprostred krviprelievania počas prvej svetovej vojny sa v tom čase 23-ročný S. Prokofiev utiekol pred realitou k tvorbe a napísal operu Hráč, ktorá vychádza z autobiografického románu F. Dostojevského a presvedčivo prináša obraz peňazí, lásky, hazardných hier, zúfalstva, bohatých dedičov a chudobných generálov.

Verdiho Zbojníci v dvoch premiérach

Verdiho málo známa opera Zbojníci bude mať v októbri premiéru v dvoch mestách. 14. októbra ju uvedie viedenská Volksoper, reprízy sú plánované do 11. decembra. Diriguje Jac van Steen, režíruje Alexander Schulin. Scénu pripravuje Bettina Meyer, kostýmy Bettina Walter. Účinkujú: Kurt Rydl, Andreas Mitschke, Vincent Schirrmacher, Mehrzad Montazeri, Boaz Daniel Alik Abdukaymov, Sofia Soloviy, Anja-Nina Bahrmann a ďalší.

Opera de Bilbao pripravuje premiéru Zbojníkov na 21. októbra, reprízy sa uskutočnia 24., 27. a 30 októbra. Diriguje Miguel A Gomez-Martinez, režíruje Leo Muscato. Scénu pripravuje Federica Parolini, kostýmy Silvia Aymonino. Účinkujú: Vincenzo Costanzo, Carmen Ginnattasio, Vladimir Stoyanov, Mika Kares, Juan Antonio Sanabria, Petros Magoulas a ďalší.

Opera Zbojníci mala premiéru v roku 1847 v Londýne, napísaná bola na objednávku od londýnskeho impresária Benjamina Lumleya na motívy diela F. Schillera. Dielo bolo pomerne úspešné aj v Taliansku, no na niekoľko desaťročí z divadelných scén vymizlo a znovu sa mu dostáva pozornosti až v posledných rokoch.

Plácido Domingo diriguje i spieva v Los Angeles

V nasledujúcich mesiacoch budú predstavenia v opernom dome v americkom meste Los Angeles patriť Plácidovi Domingovi. Od 7. do 28. októbra sa uskutočnia reprízy Bizetovych Lovcov perál, pod ktorých hudobné naštudovanie sa podpísal práve P. Domingo. Dirigovať bude do 22. októbra, potom ho za dirigentským pultíkom vystrieda Grant Gershon. Režisérom je Penny Woolcock. Kostýmy a scénu pripravil Dick Bird. Účinkujú: Nino Machaidze, Javier Camarena, Alfredo Daza, Nicholas Brownlee a ďalší.

video

Nasledovať bude Verdiho Nabucco s P. Domingom v titulnej role. Premiéra sa uskutoční 14. októbra, reprízy budú pokračovať 2., 5., 8., 11. a 19. novembra. Diriguje James Conlon, réžiu a scénu pripravuje Thaddeus Strassberger, kostýmy Mattie Ullrich. Spolu s P. Domingom účinkujú: Liudmyla Monastyrska, Morris Robinson, Mario Chang, Nancy Fabiola Herrera, Gabriel Vamvulescu a ďalší.

Hviezdny Don Carlos v Paríži

Opéra National de Paris pripravuje Verdiho operu Don Carlos v skutočne hviezdnom obsadení. Premiéra sa uskutoční 10. októbra, reprízy budú pokračovať do 11. novembra. Diriguje Philippe Jordan, režíruje Krzysztof Warlikowsky. Scénu a kostýmy pripravuje Malgorzata Szczesniak.

V postave kráľa Filipa II. sa predstaví Ildar Abdrazakov, v postave Dona Carlosa sa budú alternovať Jonas Kaufmann a Pavel Černoch. Rodiguom bude Ludovic Tézier, Veľkým inkvizítorom Dmitry Belosselskiy. V postave Alžbety z Valois sa budú alternovať Sonya Yoncheva a Hibla Gerzmava, v postave princeznej Eboli Elīna Garanča, ktorá sa v tejto role predstaví po prvýkrát a Ekaterina Gubanova. Ďalej účinkujú: Eve-Maud Hubeaux, Silga Tiruma, Julien Dran, Hyun-Jong Roh, Krzysztof Baczyk a ďalší.

Záznam predstavenia si na Slovensku môžu pozrieť diváci siete kín CINEMAX 2. januára 2018. O sezóne Artmax balet a opera 2017/2018 sme písali TU…

Svetové premiéry v Berlíne

Dva berlínske operné domy pripravujú v októbri dve svetové premiéry. V Deutsche Oper Berlin sa 8. októbra uskutoční premiéra opery Ariberta Reimanna L´Invisible. Reprízy budú pokračovať 18., 22., 25. a 31. októbra. Diriguje Donald Runnicles, režíruje Vasily Barkhatov. Scénu pripravuje Zinovy Margolin, kostýmy Olga Shaishmelashvili. Účinkujú: Rachel Harnisch, Annika Schlicht, Ronnita Miller Stephen Bronk, Thomas Blondelle a ďalší.

video

A. Reiman má na svojom konte už osem opier, pričom štyri z nich napísal práve pre berlínske divadlo. Vo svojom najnovšom diele vychádza z diela belgického dramatika a básnika Maurica Maeterlincka. Buržoázny salón, rozprávkový hrad, sen a nočná mora sú prostredím, v ktorom sú príslušníci jednej rodiny konfrontovaní s nevyhnutnosťou smrti a bezmocnosťou s ňou spojenou.

V Staatsoper Unter den Linden sa 8. októbra uskutoční svetová premiéra opery Lucie Ronchetti s názvom Rivale. Reprízy sú naplánované do 22. októbra. Diriguje Max Renne, režíruje Isabel Ostermann. Scénu a kostýmy pripravuje Stephan von Wedel. Účinkuje Amira Elmadfa.

L. Ronchetti napísala libreto a zložila komornú operu pre ženský hlas podľa námetu francúzskeho spisovateľa Antoine Dancheta. Ten na začiatku 18. storočia napísal libreto pre operu Tancredi skladateľa André Campra.

Simon Boccanegra v réžii Lea Nucciho

Vyhľadávaný taliansky barytón Leo Nucci už má za sebou niekoľko režijných počinov. Po Verdiho operách Luise Miller a Maškarný bál a po Mascagniho Priateľovi Fritzovi pribudne Nuccimu do režisérskeho portfólia ďalšia Verdiho opera – Simon Boccanegra.

video

Premiéra sa uskutoční 13. októbra v Teatro Municipale v talianskom meste Piacenza. Diriguje Pier Giorgio Morandi, scénu pripravuje Carlo Centolavigna, kostýmy Artemio Cabassi. Účinkujú: Kiril Manolov, Clarissa Costanzo, Mattioa Denti, Ivan Defabiani, Ernesto Petti, Cristian Saitta a ďalší.

Tristan a Izolda v Turíne

Teatro Regio v talianskom Turíne pripravuje premiéru Wagnerovej opery Tristan a Izolda. Premiéra sa uskutoční 10. októbra, reprízy budú pokračovať do 22. októbra. Diriguje Gianandrea Noseda. Pôvodnú réžiu Clausa Gutha z opery v Zürichu oživí Arturo Gama. Scénu a kostýmy pripravuje Christian Schmidt.

R. Wagner: Tristan a Izolda, Teatro Regio di Torino, 2017,
foto: Suzanne Schwiertz

V postave Tristana sa bude s jedným z najznámejších wagnerovských tenorov Petrom Seifferom alternovať Stefan Vinke, ktorý patrí k najobsadzovanejším hrdinným tenoristom súčasnosti. Zaostávať nebude ani obsadenie Izoldy – alternovať sa budú Ricarda Merbeth – popredná sopránová speváčka v danom odbore, ktorá má na svojom konte účinkovanie vo Wagnerovych operách v Berlíne, Tokyu, Viedni, Seville či na festivale v Bayreuthe. Alternovať sa bude s Rachel Nicholls, ktorá spievala Izoldu na festivale v Langborough, v opere v Stuttgarte, Karlsruhe či v Ríme. Ďalej účinkujú: Steven Humes, Martin Gantner, Michelle Breedt, Klaus Kuttler, Joshua Sanders, Patrick Reiter a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár