Operný svetobežník (13)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 13.: Gróf Dracula ožil vo Švédsku, budapeštianski Hugenoti pod slovenskou taktovkou, Simona Šaturová v Bruseli, svetová premiéra v La Scale, Z mŕtveho domu v Paríži, Adriana Lecouvreur v Monaku, Rossiniho Semiramide v Londýne, svetová premiéra v San Franciscu, Berlín chystá Mayerbeerovho Proroka, skvelo obsadené reprízy v Mníchove, James Levine diriguje Verdiho Requiem, Edita Gruberová – 50 rokov v Berlíne. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Gróf Dracula ožil vo Švédsku

V Kráľovskej opere vo švédskom Štokholme ožil koncom októbra príbeh o grófovi Draculovi. Operu Dracula zložila Victoria Borisova-Ollas na základe libreta od Kristiana Benkooa a Claesa Petera Hellwiga. Tí si vybrali za predlohu román Dracula od Brama Stockera, na základe ktorého vytvorili sériu krátkych scén. Libreto sa zameriava na vzťah medzi Ninou Murray a grófom Draculom, skúmajúc jeho ľudskú stránku. Gróf Dracula je zobrazený ako symbol vnútornej temnoty duše a oslobodenia sa od spoločenských konvencií.

video

Skladateľka Victoria Borisova-Ollas sa narodila v Bielorusku, ale už viac ako 25 rokov žije vo Švédsku. Je uznávanou autorkou orchestrálnych diel, pričom niekoľko jej exkurzií do vokálneho repertoáru tvoria hlavne zborové skladby. V jej prvej opere však dominujú spevácke party, niektoré z recitatív a duetov sú aranžované a capella. Všadeprítomné sú kostolné zvončeky a organová hudba, ktorá pomáha vytvárať gotickú atmosféru. Zvukový zážitok je posilnený nahrávkou a príležitostným zosilnením hlasov vysielaných reproduktormi na dosiahnutie takzvaného strašidelného efektu. Ten navyše umocňuje scéna plná obrovských netopierov, viktoriánskych kostýmov a množstva krvi…

Premiéra sa uskutočnila 28. októbra, reprízy budú pokračovať do 7. decembra. Operu hudobne naštudoval Karen Kamensek, režijne pripravil Linus Fellbon, scénu a kostýmy navrhol Dan Potra. Účinkujú: Elisabeth Meyer, Joel Annmo, Ola Eliasson, Katarina Leoson, Sanna Gibbs, Susann Végh, Jon Nilson, Kristian Flor, Johan Edholm, Lars Arvidson a ďalší.

Budapeštianski Hugenoti pod slovenskou taktovkou

Hungarian State Opera v Budapešti ponúkla koncom uplynulého mesiaca premiéru opery Hugenoti od Giacoma Meyerbeera. Premiéra sa uskutočnila 28. októbra, hudobne ju naštudoval slovenský dirigent Oliver von Dohnányi, režíroval János Szikora. Scénu pripravil Balász Horesnyi, kostýmy Yvette Alida Kovács. Účikonovali: Klára Kolonits, Orsolya Hajnalka Roser, Gabriella Balga, Melinda Heiter, Antal Cseh, Tamás Busa, Gabriella Létay Kiss, Attila Fekete, Boldiszár László, Gábor Bretz, Géza Gábor a ďalší.

G. Meyerbeer: Les Huguenots, Štátna opera Budapešť, 2017,
foto: Valter Berecz

Inscenácia vznikla v Budapešti pri príležitosti 500. výročia začiatku reformácie. Meyerbeerovi Hugenoti sú predstaviteľmi francúzskej Grand Opéra a diváci od nej očakávajú veľkolepú scénu a kostýmy, no zároveň verné zobrazenie emócií ľudským hlasom. Základom pre kvalitnú produkciu sa v Budapešti stalo hudobné naštudovanie Oliverom von Dohnányim. Berlioz opísal Meyerbeerovych Hugenotov ako hudobnú encyklopédiu s dostatkom materiálov pre dvadsať bežných opier – vyžaduje si závratne rýchle zmeny tempa a nálady, od hráčov vyžaduje exponované sóla. Recenziu predstavenia sme priniesli TU…

Simona Šaturová v Bruseli

Opera v belgickom Bruseli pripravila premiéru diela W. A. Mozarta Lucio Silla. Ide o skladateľovu siedmu operu, ktorú napísal ako 16-ročný. Inscenátori v Bruseli preniesli dej opery z antického Ríma do pochmúrnej súčasnosti, aby tak podtrhli nadčasové posolstvo tejto opery – dobré srdce víťazí nad falošnou slávou.

video

Premiéra sa uskutočnila 29. októbra, reprízy budú pokračovať do 15. novembra. Diriguje Antonello Manacorda, režíruje Tobias Kratzer. Scénu a kostýmy pripravil Rainer Sellmaier. Okrem slovenskej speváčky Simony Šaturovej sa na javisku predstavili Jeremy Ovenden, Lenneke Ruiten, Anna Bonitatibus, Ilse Eerens, Carlo Vincenzo Allemano a ďalší.

Svetová premiéra v La Scale

V svetovej premiére zaznie v milánskej La Scale opera Ti vedo, ti sento, mi perdo (Vidím ťa, počujem ťa, stratím ťa) od Salvatore Sciarrina. Premiéra sa uskutoční 14. novembra, reprízy budú pokračovať do 26. novembra. Diriguje Maxime Pascal, režírujú Jürgen Flimm a Gudrun Hartmann. Účinkujú: Laura Aikin, Charles Workaman, Otto Katzameier, Sónia Grané, Lena Haselmann, Thomas Lichtenecker a ďalší. Záznam premiéry z 14. 11. 2017 odvysiela v sobotu 18. 11. aj Rádio Devín.

video

Operu zložil S. Sciarrino, jednej z najuznávanejších súčasných svetových skladateľov. Ústredným motívom tejto opery je tragický život skladateľa talianskeho skladateľa 17. storočia Alessandra Stradella. Ten bol počas svojho života úspešným a vplyvným skladateľom, preslávil sa však aj nespočetným množstvom milostných afér.

Z mŕtveho domu v Paríži

Opéra national de Paris ponúkne 18. novembra v premiére operu Leoša Janáčka Z mŕtveho domu, pričom obsadenie sólistov je vo veľkej miere zastúpené českými a slovenskými spevákmi. Reprízy budú pokračovať do 2. decembra. Diriguje Esa-Pekka Salonen, režíruje Peter McClintock. Scénu navrhol Richard Peduzii, kostýmy Caroline de Vivaise. Účinkujú: Eric Stoklosa, Štefan Margita, Peter Straka, Vladimír Chmelo, Jiří Sulženko, Heinz Zednik, Ladislav Elgr, Ján Galla, Tomáš Krejčiřík, Martin Bárta, Aleš Jenis, Marián Pavlovič a ďalší.

video

Režisér Peter McClintock oživuje na parížskej scéne inscenáciu z Wiener Festwochen z roku 2007 v réžii Patrice Chéraau, čím parížska opera vzdáva hold tomuto významnému režisérovi.

Adriana Lecouvreur v Monaku

Opéra de Monte-Carlo pripravuje na 19. novembra premiéru Cileovej opery Adriana Lecouvreur. Reprízy sú naplánované na 23. a 25. novembra. Diriguje Maurizio Benini, režíruje Davide Livermore, ktorý je autorom aj scény. Kostýmy navrhol Gianluca Falaschi. Účinkujú: Barbara Frittoli (bola už Neddou či Mimi v Metropolitnej opere v New Yorku), Luciana D´Intino (ktorú čo nevidieť čaká Ulrica v Paríži), Diletta Scandiuzzi, Loriana Castellano, Roberto Alagna, Alberto Mastromarino, Alessandro Spina a ďalší.

Rossiniho Semiramide v Londýne

Londýnska Royal Opera ponúkne 19. novembra v premiére operu Semiramide G. Rossiniho. Reprízy budú pokračovať do 16. decembra. Diriguje Antonio Pappano, režíruje David Alden. Scénu a kostýmy navrhli Paul Steinberg a Buki Shiff. Účinkujú: Joyce DiDonato, Mirco Palazzi, Daniela Barcellona, Lawrence Brownlee, Jacquelyn Stucker, Bálint Szabó a ďalší.

video

Rossini zložil Semiramide v roku 1823, krátko pred tým, ako sa presťahoval z Talianska do Paríža a dalo by sa povedať, že je výsledkom jeho talianskej kariéry. Na základe Voltairovej drámy o babylonskej kráľovnej ponúka tragédiu, v ktorej postavy zápasia so svojim osudom. Režisér D. Alden presunul dej opery do 20. storočia, kde Semiramide vládne autoritatívnemu štátu.

Svetová premiéra v San Franciscu

Opera v americkom meste San Francisco pripravuje uvedenie diela Johna Adamsa Dievčatá zo zlatého západu v svetovej premiére. Premiéra sa uskutoční 21. novembra, reprízy budú pokračovať do 10. decembra. Diriguje Grant Gershon, režíruje Peter Sellars. Scénu navrhol David Gropman, kostýmy Rita Ryack. Účinkujú: Julia Bullock, Davone Tines, J´Nai Bridges, Ryan McKinny, Paul Appleby a ďalší.

video

Opera približuje osudy ľudí z celého sveta, ktorých spojila zlatá horúčka v Amerike. Veria v šťastie a v bohatstvo, ktoré získajú, rýchlo však zistia, že počas zlatej horúčky vládne predovšetkým chamtivosť.

Berlín chystá Mayerbeerovho Proroka

Deutsche Oper Berlín pripravuje na koniec novembra premiéru opery Giacoma Meyerbeera Le Prophète (Prorok). Premiéra sa uskutoční 26. novembra, reprízy budú pokračovať do 7. januára. Diriguje Enrique Mazzola, režíruje Olivier Py. Autorom scény a kostýmov je Pierre-André Weitz. Účinkujú: Gregory Kunde, Bruce Sledge, Clémentine Margaine, Ronnita Miller, Elena Tsallagova, Nicole Haslett, Derek Welton, Andrew Dickinson, Gideon Poppe a ďalší.

G. Meyerbeer: Le Prophète, Deutsche oper Berlin, vizuál

Opera Prorok obsahovala už pri svojej premiére v roku 1849 všetko, čo patrí k takzvanej veľkej opere – vzrušujúce davové scény, sprievody, dokonca balet na kolieskových korčuliach či umelé slnko. Operu sprevádzal od jej počiatku veľký úspech pri každom ďalšom uvedení po celej Európe. Deutsche Oper Berlin poverili réžiou Proroka Oliviera Pya, jedného z najvyhľadávanejších operných režisérov súčasnosti. Navyše – jeho bruselská inscenácia inej Meyerbeerovej opery – Hugenoti – bola v roku 2011 vyhlásená za inscenáciu sezóny.

Skvelo obsadené reprízy v Mníchove

Bavorská štátna opera v Mníchove pripravuje na november zaujímavo obsadené reprízy. V Giordanovej opere Andrea Chénier sa pod dirigentskou taktovkou Marca Armiliata a v réžii Philippa Stolzla predstavia Jonas Kafumann, George Petean, Anja Harteros, Rachel Wilson Helena Zubanovich a ďalší. V Straussovej Mlčanlivej žene sa pod dirigentskou taktovkou Stefana Soltesza a v réžii Barrie Koskyho predstaví okrem iných slovenský tenorista Pavol Bršlík.

Pavol Bršlík,
foto: Anton Karpita

Ďalej účinkujú Lars Woldt, Okka von der Damerau, Nikolay Borchev a ďalší. V Pucciniho Tosce sa pod dirigentskou taktovkou Daniele Callegariho a v réžii Luca Bondyho predstavia Anja Harteros, Joseph Calleja, Zeljko Lucic a ďalší.

James Levine diriguje Verdiho Requiem

Metropolitná opera pripravuje na predvianočný čas štyri večery s Verdiho Requiem. Uskutočnia sa 24., 27., 29. novembra a 2. decembra. Diriguje legenda neodmysliteľne spätá s metropolitnou operou – James Levine. Účinkujú: Krassimira Stoyanova, Ekaterina Semenchuk, Aleksandr Antonenko a Ferruccio Furlanetto.

Edita Gruberová – 50 rokov v Berlíne

Slovenská sopranistka Edita Gruberová bude na prelome novembra a decembra oslavovať 50 rokov svojho pôsobenia v berlínskej opere.

Edita Gruberová, Peter Valentovič,
foto: Zdenko Hanout

Slávnostné galavečery pod taktovkou Petra Valentoviča sa v Deutsche Oper Berlin uskutočnia 29. novembra a 4. decembra. V programe zaznejú úryvky z Mozartových opier Únos zo serailu a Don Giovanni, z Donizettiho Roberta Devereux i z Verdiho La traviaty.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár