Operný svetobežník (14)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 14.: Otvorili sezónu v La Scale, kozmická Bohéma v Paríži, Pucciniho Triptych v Mníchove s Pavlom Bršlíkom i Borisom Prýglom, predvianočné koncerty v Ríme, zaujímavý január v Barcelone, svetová premiéra v Denveri, Billy Budd v Prahe, Juan Diego Flórez v Monte Carlo, január v Londýne. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Otvorili sezónu v La Scale

V deň svätého Ambróza, patróna Milána – 7. decembra – otvára slávny operný dom Teatro alla Scala už tradične novú sezónu. Tohtoročná premiéra opery U. Giordana Andrea Chénier bola pod drobnohľadom médií aj preto, že na javisko sa mali vedľa seba postaviť manželia – Anna Netrebko a Yusif Eyvazov. Premiéra bola prenášaná naživo do množstva televízií a rozhlasových staníc v rôznych krajinách (u nás priamy prenos ponúklo Rádio Devín). V centrách mnohých svetových metropol nechýbali veľkoplošné obrazovky sprostredkujúce premiéru zvedavým divákom. Tohtoročné otvorenie sezóny v Miláne teda jednoznačne – aspoň čo sa týka záujmu divákov a médií – možno označiť za udalosť sezóny. Pozornosť samozrejme – nech ostatní protagonisti a realizátori inscenácie odpustia – pútala dvojica hlavných predstaviteľov. Väčšina médií v odborných kritikách po milánskej premiére sa zhodla v tom, že Andrea Chénier bol triumfom manželskej dvojice. Zatiaľ čo A. Netrebko podala očakávaný výkon, Y. Eyvazov si vyslúžil slová uznania a mnohí odborníci neváhajú tvrdiť, že bezprecedentne preukázal svoj talent a konečne sa zbavil nálepky – manžel Anny Netrebko.

U. Giordano: Andrea Chénier, Teatro alla Scala, 2017,
Yusif Eyvazov (Andrea Chénier), Anna Netrebko (Maddalena de Coigny),
foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Predstavenia inscenácie Andrea Chénier v La Scale potrvajú do 5. januára 2018. Diriguje Riccardo Chailly, režia Marion Martone. Scénu pripravila Margherita Palli, kostýmy Ursula Patzak. Okrem A. Netrebko a Y. Eyvazova účinkujú: Luca Salsi, Annalisa Stoppa, Mariana Pentcheva, Judit Kutasi, Gabriele Sagona a ďalší.

Sezóna v Miláne bude pokračovať operetou Netopier Johanna Straussa, ktorá sa mimochodom na javisku La Scaly objaví po prvýkrát. Premiéra sa uskutoční 19. januára 2018, reprízy budú pokračovať do 11. februára. Diriguje Zubin Mehta, režíruje Cornelius Obonya. Scénu a kostýmy pripravuje Heike Scheele. Účinkovať budú Peter Sonn, Eva Mei, Markus Werba, Michael Kraus, Daniela Fally, Elena Maximova, Giorgio Berrugi, Kresimir Spicer a ďalší.

Kozmická Bohéma v Paríži

Kam až môže zájsť režisér v svojom autorskom prístupe pri inscenovaní opery? Túto v posledných rokoch tak frekventovanú otázku si položili mnohí diváci, ktorí videli premiéru Pucciniho opery 1. decembra 2017 v Opera National de Paris, alebo sa na priamy prenos vybrali o pár dni neskôr do siete kín CINEMAX. Nemecký režisér Claus Guth totiž príbeh chudobných umelcov z 19. storočia odohrávajúci sa v Paríži presunul do priestorov vesmírnej lode a na povrch Mesiaca. Rodolfovi, Marcellovo a Schaunardovi – ktorým vo vesmírnej stanici dochádza kyslík a sú poslednými, ktorí na nej prežili – sa začnú pred očami odvíjať scény, v ktorých skúsený divák dokáže rozpoznať príbeh z Pucciniho opery. Diváci neváhali vyjadriť svoj nesúhlas pri hádam každom prerušení hudby. Hudobné naštudovanie Gustava Dudamela si však aj u odbornej kritiky vyslúžilo uznanie, rovnako ako spevácke výkony hlavných predstaviteľov.

G. Puccini: Bohéma, Opéra National de Paris, 2017,
Sonya Yoncheva (Mimì), Atalla Ayan (Rodolfo),
foto: Bernd Uhlig

Predstavenia Bohémy v opernom dome v Paríži budú pokračovať do konca roka. Diriguje Gustavo Dudamel, scénu a kostýmy pripravil Etienne Pluss. Účinkujú: Sonya Yoncheva a Nicole Car (Mimi), Aida Garifullina (Musetta), Atalla Ayan a Benjamin Bernheim (Rodolfo), Artur Rucinski (Marcello), Alessio Arduini a Andrei Zhilikovsky (Schaunard) a Roberto Tagliavini (Coline).

Pucciniho Triptych v Mníchove

V Mníchovskej Bayerische Staatsoper mal 17. decembra premiéru Pucciniho Triptych (Plášť, Gianni Schicchi, Sestra Angelika). Ďalšie predstavenia sa naplánované do 1. januára 2018. Diriguje Kirill Petrenko, režíruje uznávaná holandská režisérka Lotte de Beer, scénu a kostýmy pripravili Bernhard Hammer a Jorine Van Beek.

video

Spomedzi množstva účinkujúcich Pucciniho Triptychu v Mníchove môžeme spomenúť slovenského tenoristu Pavla Bršlíka, ktorý stvárňuje Rinuccia v Giannim Schicchim a v tej istej inscenácii účinkuje aj český basbarytonista Boris Prýgl, ktorý je Gucciom. Zrejme najväčšou hviezdou dlhého pucciniovského večera bude v hlavnej úlohe jednoaktovky Gianni Schichi taliansky barytonisa Abrogio Maestri, ktorý má na svojom konte obrovské množstvo titulných barytonových postáv v tých najprestížnejších operných domoch po celom svete a ktorého v súčasnosti odborná verejnosť považuje za najlepšieho predstaviteľa Sira Falstaffa z rovnomennej Verdiho opery. V Giannim Schichim okrem spomínaných ďalej účinkujú: Rosa Feola, Michaela Schuster, Dean Power, Selene Zanetti, Christian Rieger a ďalší. V Plášti sa predstavia: Wolfgang Koch, Younghoon Lee, Kevin Conners, Martin Snell, Eva-Maria Westbroaek, Heike Grötzinger a ďalší. V Sestre Angelike: Ermonela Jaho, Michaela Schuster, Heike Grötzinger, Helena Zubanovich, Jennifer Johnston, Anna El-Khashem, Paula Jancic, Alyona Abranowa, Selene Zanetti a ďalší.

Predvianočné koncerty v Ríme

Zaujímavé dva večery sa uskutočnili tesne pred sviatkami v rímskom Auditorium Parco della Musica. Orchestra dell´ Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod taktovkou Antonia Pappana sprevádzal 20. decembra Juana Diega Floréza a o dva dni neskôr Jonasa Kaufmanna. J. D. Floréz ponúkol počas večera s názvom A Bellcanto Christmas árie od Mozarta, Rossiniho, Donizettiho, Offenbacha, Pucciniho či Verdiho.

Predvianočný koncert v rímskom Auditorium Parco della Musica, 2017,
Juan Diego Floréz, Antonio Pappano, Orchestra dell´ Accademia Nazionale di Santa Cecilia,
foto: Musacchio, Ianniello & Pasqualini

Jeho nemecký kolega J. Kaufmann sa predstavil počas večera s názvom Gala Richard Strauss. Zazneli skladby z opier Rosenkavalier či Capriccio ale najmä Štyri posledné piesne, pôvodne napísané pre soprán. Dielo je cyklom štyroch piesní pre soprán a orchester, ktoré skladateľ skomponoval v roku 1948 ako samostatné kusy. Nie je známe, či Strauss zamýšľal vytvoriť cyklus a aký rozsiahly. Piesne vydali pod súhrnným názvom Štyri posledné piesne až po jeho smrti.

Piesne sú zhudobnením básni dvoch nemecky píšucich básnikov. Ako prvú Strauss dokončil pieseň Im Abendrot na text Josepha von Eichendorffa, neskôr ho zaujali básne Hermanna Hesseho, z ktorého pera pochádzajú zvyšné tri zhudobnené básne. V Straussových plánoch bolo zhudobniť ešte minimálne jednu Hesseho báseň, avšak v septembri 1949 ho ako 85-ročného zastihla smrť. Dielo malo premiéru až v roku 1950 v Londýne so slávnou sopranistkou Kirsten Flagstad a Filharmonickým orchestrom pod vedením legendárneho dirigenta Wilhelma Furtwänglera.

Zaujímavý január v Barcelone

Barcelonské Gran Teatre del Liceu pokračuje v dramaturgicky rozmanitej, zaujímavej a kvalitne obsadzovanej sezóne. 10. a 13. januára 2018 ponúkne v koncertnej podobe Donizettiho operu Poliuto. Diriguje Daniele Callegari. Účinkujú: Luca Salsi, Josep Fadó, Gregory Kunde, Sondra Radvanovsky, Rubén Amoretti, Alejandro del Cerro. Operu Poliuto skomponoval Gaetano Donizetti pôvodne pre neapolské Teatro San Carlo, no cirkevná a politická cenzúra premiére v roku 1838 zabránila. Donizetti sa však predlohy, ktorá sa opiera o príbeh kresťanského mučeníka svätého Polyecta, nemienil vzdať, upravil ju a ponúkol parížskej opere pod názvom Les Martyrs. Podobne, ako množstvo ďalších skladateľových tragických opier, upadol Poliuto do zapadnutia. Až do roku 1960, kedy na javisku La Scaly ožil v podaní Marie Callas, Franca Corelliho a Ettore Bastianiho. Dodnes sa však v scénickej podobe uvádza sporadicky.

video

 

Okrem tejto zaujímavej opery ponúkne barcelonský operný dom v januári ďalšieho Donizettiho – Nápoj lásky. Predstavenia sa uskutočnia od 7. do 28. januára 2018. Zaujímavosťou pre slovenského diváka je Pavol Bršlík v postave Nemorina. Diriguje Ramón Tebar, réžia Mario Gas. Scénu a kostýmy pripravil Marcelo Grande. Adinou bude Jessica Pratt, ktorá si to z Barcelony namieri do Ríma, kde bude vo februári Aminou v Belliniho Námesačnej a vzápätí v marci Luciou di Lammermoor v Metropolitnej opere. Ďalej účinkujú: Paolo Bordogna, Roberto de Candia, Mercedes Gancedo a ďalší.

Svetová premiéra v Denveri

Opera Colorado v americkom meste Denver ponúkne v svetovej premiére operu Geralda Cohena Steal a Pencil for me (Ukradni pre mňa ceruzku). Diriguje Ari Pelto, režíruje Omer Ben Seadia. Účinkujú: Inna Dukach, Gideon Dabi, Adriana Zabala a ďalší. Premiéra opery v scénickej podobe sa uskutoční 25. januára 2018, reprízy 27., 28., a 30. januára.

video
koncertné prevedenie opery

Libreto napísala Deborah Brevoort a spolu so skladateľom prostredníctvom nej rozprávajú príbeh skupiny holandských Židov, ktorí boli deportovaní do koncentračného tábora v Bergene v poslednom roku druhej svetovej vojny. Obklopení hrôzami holokaustu prežívajú Jaap a Manja Polakovci rozpad ich krehkého manželstva, do ktorého vstúpi iná žena – Ina. Ľúbostné listy totiž dokážu kolovať medzi zamilovanými aj za bránami koncentračného tábora…

Billy Budd v Prahe

Národné divadlo Praha pripravuje na január premiéru opery Benjamina Brittena Billy Budd. Premiéra sa uskutoční 18. januára 2018. Diriguje Christopher Ward, režíruje Daniel Špinar. Scénu pripravuje Lucie Škandíková, kostýmy Marek Cpin. Účinkujú: Christopher Bolduc, Štefan Margita, Gidon Saks, Jiří Brückler, Martin Bárta, Václav Sibera, Pavel Švingr, Richard Hann a ďalší.

video

Billy Budd britského skladateľa Benjamina Brittena (1913 – 1976) patrí k vrcholným hudobno-dramatickým dielam 20. storočia. Opera vznikla podľa románu Hermana Melvilla a rozpráva príbeh, ktorý sa odohral na britskej vojnovej lodi počas napoleonských vojen. Billy Budd je naivný a dôverčivý mladík, ktorý sa stane predmetom nenávisti sadistického manipulátora Claggarta. Ten falošne obviní Billyho z podnecovanie vzbury. Chlapec svojho trýzniteľa neúmyselne zabije a je odsúdený na smrť. Kapitán Vere tak stojí pred rozhodnutím – udeliť milosť nevinnému, alebo dodržať vojenský zákon. Národné divadlo Praha uvádza operu v českej premiére, v pôvodnej štvoraktovej verzii a v anglickom originále.

Juan Diego Flórez v Monte Carlo

Hoffmanove poviedky J. Offenbacha ožijú v januári v zaujímavom obsadení v Opéra de Monte-Carlo. Premiéra sa uskutoční 22. januára 2018, reprízy 25., 28., a 21. januára. Diriguje Jacques Lacombe, režíruje Jean-Louis Grinda. Autorom scény je Laurent Castaing, kostýmy navrhol David Belugou. Účinkujú: Juan Diego Flórez, Olga Peretyatko-Mariotti, Nicolas Courjal, Sophie Marilley, Rodolphe Briand, Marc Larcher, Youri Kissin Antoine Garcin a ďalší.

Január v Londýne

Royal Opera House v Londýne pripravuje na január novú inscenáciu. Pôjde o operu C. Monteverdiho Odyseov návrat do vlasti. Premiéra sa uskutoční 10. januára 2018, reprízy budú pokračovať do 21. januára. Diriguje Christian Curnyn, režíruje John Fulljames. Scénu pripravuje Hyemi Shin, kostýmy Kimie Nakano. Účinkujú: Roderick Williams, Christine Rice, Samuel Boden, Catherine Carby, Susan Bickley, Francesca Chiejina, Andrew Tortoise a ďalší.

video

Návrat Odysea do vlasti je jednou z troch opier renesančného skladateľa C. Monteverdiho, ktoré sa dodnes – hoci sporadicky – objavujú na javiskách operných domov. Popri Orfeovi a Korunovácii Poppey je Návrat Odysea do vlasti ďalším majstrovským dielom, ktoré sa občas objaví v repertoári niektorého z operných domov a v ktorom Monteverdi poslucháčovi ponúka majestátnu hudbu s veľkým pátosom a vysokou mierou dramatickosti. To všetko na pozadí známeho príbehu z gréckych bájí, v ktorom sa bojovník Odyseus vracia domov do Itaky po trójskej vojne.

Londýnsky operný dom bude v sezóne pokračovať obnovenou inscenáciou Pucciniho Toscy, ktorá sa na javiská Royal Opera Hause vráti 15. januára 2018. Reprízy budú pokračovať do 3. marca. Za dirigentským pultom sa budú striedať Dan Ettinger a Plácido Domingo. Režíruje Jonathan Kent, autorom scény a kostýmov je Paul Brown. V postave Toscy sa budú alternovať Adrianne Pieczonka, Angela Gheorghiu a Martina Serafin. Mariom Cavaradossim budú Joseph Calleja, Riccardo Massi a Massimo Giordano, ako barón Scarpia sa predstavia Gerald Finley a Marco Vratogna. Ďalej účinkujú: Aled Hall, Hubert Francis, Simon Shibambu, Jeremy White, Ji Hoon Kim a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár