Operný svetobežník (15)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 15.: Peter Kellner vo Viedni, Milánsky Netopier bez elegancie, berlínske produkcie aj s Janou Kurucovou, Carmen vo Florencii neumiera, Dalibor Jenis mieri do La Scaly, José Cura v titulnej role i réžii Petra Grimesa, Plácido Domingo v Číne, Anna Netrebko mieri do Paríža, svetová premiéra v Madride, vo Viedni chystajú Händela, Jakub Hrůša diriguje v Londýne, Metropolitná opera pripravuje Semiramide, svetová premiéra v Janove. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Peter Kellner vo Viedni

Slovenský bas Peter Kellner zaujal v priebehu januára t. r. vo viedenskej Volksoper v obnovenej premiére Mozartovej opery Figarova svadba. Mladého slovenského speváka mali možnosť poznať košickí diváci z opier Figarova svadba či Gianni Schicchi, diváci SND z Pucciniho Bohémy a predstaví sa aj v opere Don Giovanni a Únos zo serailu. V súčasnosti pôsobí v opernom súbore v rakúskom Grazi, kde ho diváci mali možnosť vidieť v Bohéme, Romeovi a Júlii, Barbierovi zo Sevilly či Únose zo serailu. Vo Viedni sa v postave Figara alternoval s Yasushim Hiranom. Inscenáciu dirigovala Anja Bihlmaier, režisérom a zároveň autorom scény je Marco Arturo Marelli, kostýmy navrhla Dagmar Niefind-Marelli.

W. A. Mozart: Figarova svadba, Volksoper Wien, 2018,
foto: Barbara Pálffy

V ďalších úlohách účinkovali: Günter Haumer, Kristiane Kaiser, Jacquelyn Wagner, Melba Ramos, Rebecca Nelsen, Anita Götz, Julia Koci, Amira Elmadfa, Regula Rosin a ďalší. Viedenská tlač približuje Petra Kellnera ako vynikajúceho speváka so slovenskými koreňmi, ktorý vstupoval do svojho debutu síce opatrne, ale veľmi rýchlo získal istotu. Spieval a hral uvoľnene a jeho ďalšia kariéra si z pohľadu viedenskej odbornej verejnosti zaslúži pozornosť.

Milánsky Netopier bez elegancie

Milánska La Scala smeruje v posledných rokoch stále viac aj k operete. Dôkazom je aj Straussov Netopier, ktorý na javisku najznámejšieho operného domu debutoval 19. januára tohto roku. Operetu, ktorá patrí k najhranejším na svete, mal pôvodne hudobne naštudovať Zubin Mehta, taktovku po ňom však prevzal Cornelius Meister. Réžie sa chopili Cornelius Obonya a Carolin Pienkos, scénu a kostýmy pripravila Heike Scheele.

video

Účinkovali: Peter Sonn, Eva Mei, Markus Werba, Michael Kraus, Daniela Fally, Elena Maximova, Giorgio Berrugi, Kresimir Spiecer, Nino Frassica a ďalší. Na javisku sa miešala taliančina s nemčinou a francúzštinou, hudobné čísla boli spievané v pôvodnom nemeckom jazyku. Dej operety sa v milánskom podaní odohráva v módnom turistickom mestečku Kitzbühel v 70-tych rokoch minulého storočia. Podľa recenzií nedokázala produkcia v La Scale vytvoriť jedinečnú atmosféru elegancie, humoru a bohémstva tak typickú pre viedenskú operetu.

Berlínske produkcie aj s Janou Kurucovou

Deutsche Oper Berlin ponúka Bizetovu Carmen, v ktorej rolu Mércédes stvárňuje slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová. Predstavenia potrvajú do apríla. Diriguje Ivan Repušić, dielo zinscenoval Ole Anders Tandberg, autorom scény je Erlend Birkeland, kostýmy navrhla Maria Geber. Účinkujú: Clémentine Morgaine, Irene Roberts, Nicole Haslett, Meechot Marrero, Vasilisa Berzhanskaya, Annica Schlicht, Jana Kurucová, Heidi Stober, Federica Lombardi, Adriana Ferfecka, Charles Castronovo, Markus Brück, Marko Mimica, Dong-Hwan Lee a ďalší.

G. Bizet: Carmen, Deutsche Oper Berlin, 2018,
Jana Kurucová (Mercédès), Clémentine Margaine (Carmen), Nicole Haslett (Frasquita),
foto: Marcus Lieberenz

V produkcii O. A. Tandbera je Carmen šéfkou zločincov, ktorí obchodujú s ľudskými orgánmi. Hneď vo vstupnej scéne visí nad hlavou Carmen mŕtvy býk, intermezzo sa zmení na ľudské jatky v snahe získať čo najviac orgánov a nie je preto prekvapením, že v záverečnej scéne Don José vytrhne Carmen srdce z hrude…

Na pôde berlínskej opery čaká Janu Kurucovú koncom februára obnovená inscenácia Pucciniho Madama Butterfly, v ktorej sa predstaví ako Suzuki. Diriguje Carlo Rizzi, réžiu, scénu a kostýmy pripravil Pier Luigi Samaritani. Okrem Jany Kurucovej účinkujú: Maria José Siri, Vasilisa Berzhanskaya, Irene Roberts, Piero Pretti, Dong-Hwan Lee, Ya-Chung Huang a ďalší. Obnovená premiéra sa uskutoční 25. februára, reprízy sú naplánované na 2. a 10. marca.

Popri reprízach inscenácií pripravuje Deutsche Oper Berlin aj koncertné uvedenie opery L’arlesiana Francesca Cileu. Uskutoční sa 21. a 24. februára. Orchester a zbor berlínskej opery diriguje Paolo Arrivabeni. Účinkujú: Dolora Zajick, Joseph Calleja, Mariangela Sicilia, Markus Brück, Seth Carico, Byung Gil Kim, Meechot Marrero a ďalší.

Carmen vo Florencii neumiera

O snáď najväčší rozruch spomedzi januárových premiér sa postarala Opera di Firenze. V talianskej Florencii totiž režisér Leo Muscato nenechal v závere Bizetovej opery zomrieť Carmen, ale Dona Josého. Premiéra sa konala 7. januára, reprízy pokračovali do 18. januára. Dirigoval Ryan McAdams, réžiu pripravil Leo Muscato, scénu Andrea Belli, kostýmy Margherita Baldoni. Účinkovali: Veronica Simeoni, Marina Comparato, Roberto Aronica, Sergio Escobar, Laura Giordano, Varelia Sepe, Simone Alberghini, Burak Bilgili, Gregory Bonfatti a ďalší.

G. Bizet: Carmen, Opera di Firenze, 2018,
Roberto Aronica (Don José), Veronica Simeoni (Carmen),
foto: Opera di Firenze

Režisér L. Muscato už pred premiérou tvrdil, že nechce, aby publikum na konci opery aplaudovalo smrti ženy. O to viac v súčasnosti, kedy sa téma rovnoprávnosti žien dostáva znovu k slovu okrem iného aj vďaka kampani Mee too. Preto vo Florencii skôr, než stihne Don José zasiahnuť Carmen nožom, mu tá spoza opasku vytiahne zbraň a vystrelí na neho. Zaujímavé je, že počas premiéry strelná zbraň zlyhala a vystreliť sa z nej podarilo až na tretí pokus… Don José tak svoje posledné slová: Vous pouvez m’arréter… c’est moi qui l’ai tuée! (Uväznite ma, zabil som ju) spieva smrteľne poranený, ukazuje však na Carmen, ktorá pomaly mizne z javiska. Tento zásah do záveru Bizetovej opery vyvolal samozrejme mnohé polemiky, faktom však ostáva, že všetky predstavenia Carmen vo Florencii boli beznádejne vypredané…

Dalibor Jenis mieri do La Scaly

Verdiho Simon Boccanegra sa vracia do Milána v inscenácii z roku 2014. Obnovená premiéra sa uskutoční 8. februára, reprízy budú pokračovať do 4. marca. Diriguje Myung-Whun Chung, dielo zinscenoval Federico Tiezzi, autorom scény je Pier Paolo Bisleri, kostýmy navrhla Giovanna Buzzi.

G. Verdi: Simon Boccanegra, Teatro alla Scala, 2018,
Dalibor Jenis (Paolo Albiani),
zdroj: FB

Simonom Boccanegra bude Leo Nucci, Ameliou Krassimira Stoyanova, Jacopom Fiescom bude Dmitry Belosselskiy. Fabio Sartori sa predstaví v postave Gabriele Adorna, Ernesto Panariello stvárni Pietra. Slovenský barytón Dalibor Jenis sa divákom predstaví v postave Paola Albianiho.

Jose Cura v titulnej role i réžii Petra Grimesa

Opéra de Monte-Carlo pripravuje na 20. februára 2018 premiéru opery Benjamina Brittena Peter Grimes. Reprízy budú pokračovať do 28. februára. Diriguje Jan Latham-Koening. José Cura pripravuje inscenáciu režijne, scénicky aj kostýmovo, navyše sa predstaví aj v titulnej úlohe. Ďalej účinkujú: Ann Petersen, Peter Sidhom, Carole Wilson, Micaäla Oeste, Tineke Van Ingelgem a ďalší.

José Cura ako Peter Grimes v produkcii Opéra de Monte-Carlo, 2018,
foto: José Cura FB

 

Pládido Domingo v Číne

Opera Julesa Masseneta Thaïs bude mať premiéru v Opera House v čínskom hlavnom meste Peking. Predstavenia sa uskutočnia 2., 3., 5. a 6. februára. Diriguje Patrick Fourniller, scénu, kostýmy a réžiu pripravil Hugo De Ana. V postave Athanaëla sa budú alternovať Marc Barrard a Plácido Domingo. Ďalej účinkujú: Ernoela Jaho, Davinia Rodiguez, Wenwei Zhang, Deyan Vatchov, Antonio Poli a ďalší.

Opera Thaïs patrí popri Wertherovi a Manon medzi najhranejšie opery tohto francúzskeho skladateľa. Premiéru mala 16. marca 1894 v Palais Garnier a ponúka príbeh kurtizány zo starobylého Egypta.

Anna Netrebko mieri do Paríža

Ruská sopranistka Anna Netrebko mieri do Paríža, kde bude v priebehu februára alternovať s Marinou Rebekou postavu Violetty Valéry vo Verdiho La traviate. Obnovená premiéra sa uskutoční 2. februára, pričom A. Netrebko sa objaví v reprízach 21., 25. a 28. februára. Diriguje Dan Ettinger, réžiu pripravil Benit Jacquot, scénu Sylvian Cahuvelot, kostýmy Christian Gasc.

Anna Netrebko

V postave Giorgia Germonta sa budú alternovať Vitaliy Bilyy a Plácido Domingo, pričom P. Domingo sa objaví rovnako ako A. Netrebko v reprízach 21., 25. a 28. februára. Ďalej účinkujú: Virginie Verrez, Isabelle Druet, Rame Lahaj, Charles Castronovo, Julien Dran, Philippe Rouillon, Tiago Matos a ďalší.

Svetová premiéra v Madride

V svetovej premiére zaznie 8. februára v španielskom Teatro Real v Madride opera El pintor (Maliar) skladateľa Juana José Colomera. Reprízy sa uskutočnia 10. a 11. februára. Hudobne toto dielo naštudoval Manuel Coves, pod réžiu sa podpísal Albert Boadella, ktorý je zároveň libretistom opery. Scénu pripravil Ricardo Sánchez Cuerda, kostýmy Mercé Paloma. Účinkujú: Alejandro del Cerro, Joseph Miquel Ramón, Belén Roig, Toni Comas, Cristina Faus, Iván García a ďalší.

Režisér Albert Boadella a speváci Belén Roig a Alejandro del Cerro počas skúšky opery ,,El painter,
foto: Jaime Villanueva

Opera ponúka príbeh mladého neznámeho maliara, ktorý prichádza do rušného Paríža na začiatku 20. storočia. Nedarí sa mu, hladuje a je nútený predávať svoje diela za mizernú cenu, len aby dokázal prežiť. Všetko sa zmení, keď sa na scéne objaví Mephisto a pokúša – maliarovi ponúkne splnenie snov výmenou za to, že svojimi obrazmi bude podporovať umelecký a morálny chaos a úpadok. Maliar si užíva svoj úspech a bohatstvo, no hranica medzi realitou a snom, či nočnou morou je pritenká…

Vo Viedni chystajú Händela

Opera G. F. Händla Ariodante ožije 24. februára vo viedenskej Staatsoper. Reprízy sú naplánované do 8. marca. Diriguje Wiliam Christie, réžiu pripravuje David McVicar, scénu a kostýmy Vicki Mortimer. Účinkujú: Sarah Connolly, Chen Reiss, Hila Fahima, Christophe Dumaux, Rainer Trost, Wilhelm Schwinghammer a ďalší.

Georg Friedrich Händel,
(1685 – 1759)

Händel napísal operu Ariodante pre nové divadlo Royal v Covent Garden na základe Ariostovho eposu Orlando Furioso. V tom čase bol Händel vystavený obrovskému konkurenčnému boju, navyše sa mu podlomilo zdravie. Premiéra sa uskutočnila 8. januára 1735.

Jakub Hrůša diriguje v Londýne

Český dirigent Jakub Hrůša bude dirigovať novú inscenáciu Carmen v Royal Opera House v Londýne. Premiéra sa uskutoční 6. februára, reprízy budú pokračovať do 16. marca. Režíruje svetoznámy a mimoriadne populárny austrálsky režisér Barrie Kosky, scénu a kostýmy pripravila Katrin Lea Tag.

video

V postave Carmen sa budú alternovať Anna Goryachova a Gaëlle Arquez. Donom Josém budú Francesco Meli a Andrea Caré, v postave Escamilla sa budú alternovať Kostas Smoriginas a Alexey Markov, Micaëlou budú Kristina Mkhitaryan a Susanna Hurrell. Ďalej účinkujú: David Soar, David Shipley, Jacquelyn Stucker, Haegee Lee, Angela Simkin, Aigul Akmetshina, Pierre Doyen a ďalší.

Metropolitná opera pripravuje Semiramide

Operu Gioachina Rossiniho Semiramide pripravujú v Metropolitnej opere v New Yorku. Premiéra sa uskutoční 19. februára, reprízy budú pokračovať do 17. marca. Diriguje Maurizio Benini, réžiu pripravuje John Copley, scénu John Conklin, kostýmy Michael Stennett.

G. Rossini: Semiramide, Metropolitná opera New York,
foto: Winnie Klotz

V hlavnej úlohe vražednej babylonskej kráľovnej Semiramide sa predstaví americká kráľovná belcanta – Angela Meade. Hviezdne obsadenie pokračuje aj v ostatných postavách. Účinkujú: Elizabeth DeShong, Javier Camarena, Ildar Abdrazakov, Rayan Speedo Green, Sarah Shafer, Kang Wang, Jeremy Galyon a ďalší.

Inscenácia bude v priamom prenose odvysielaná v rámci 12. sezóny operných prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku The Met: Live in HD 10. marca 2018. Na Slovensku si ju môžu milovníci opery pozrieť v bratislavskom Divadle Aréna, v Dome umenia v Piešťanoch (najväčšie jednosálové kino na Slovensku) a v multikine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši. Priamy prenos z METky taktiež odvysiela Rádio Devín.

Svetová premiéra v Janove

Teatro Carlo Felice v talianskom Janove pripravuje svetovú premiéru opery Miseria e nobiltá (Bieda a šľachta) skladateľa Marca Tutina. Premiéra sa uskutoční 23. februára, reprízy budú pokračovať do 1. marca. Diriguje Francesco Cilluffo, režíruje Rosetta Cucchi, scénu pripravuje Tiziano Santi, kostýmy Gianluca Falaschi. Účinkujú: Valentina Teresa Mastrangelo, Francesca Sartorato, Martina Belli, Fabrizio Paesano, Nicola Pamio, Alessandro Luongo, Alfonso Antoniozzi, Andrea Concetti a ďalší.

návrh scény opery Miseria e nobiltà,
zdroj: Teatro Carlo Felice

Súčasní skladatelia nezvyknú pri tvorbe opery siahať po komickom žánri, no Teatro Carlo Felice si u skladateľa M. Tutina objednalo práve komickú operu. Libreto pripravili Luca Rossi a Fabio Ceresa. Vznikla tak dvojaktová opera, ktorá čerpá z komédie Eduarda Scarpetta z roku 1887. S veľkým úspechom tento námet preniesol v roku 1954 Mario Mattioli do rovnomenného filmu so Sophiou Loren v hlavnej úlohe. Ostáva teda otázka, či sa rovnako úspešne podarí túto komédiu preniesť aj do operného žánru…

Pripravila: Dáša Juhanová


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár