Operný svetobežník (16/2021)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Kaufmann a Kunde v Otellovi v Neapole; Štátna opera Praha s dvojicou netradičných titulov; Záznam opery Titon et l’Aurore z Opéra Comique v Paríži; Michael Spyres s ocenením od francúzskej vlády; Elīna Garanča ponúka nový album so skladbami od Wagnera a Mahlera; Milánska La Scala otvorila novú sezónu; Viedenská štátna opera po lockdowne znovu otvorená; Švanda dudák v Grazi pod taktovkou Roberta Jindru; Juan Diego Flórez je novým umeleckým riaditeľom festivalu v Pesare a Metropolitná opera len pre zamestnancov a divákov s posilňujúcou dávkou proti covidu-19. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Kaufmann a Kunde v Otellovi v Neapole

Teatro di San Carlo v talianskom Neapole pripravilo novú inscenáciu Verdiho Otella, pričom v titulnej úlohe sa alternovali dvaja výnimoční tenoristi – Jonas Kaufmann a Gregory Kunde. Premiéra sa uskutočnila 21. novembra, reprízy pokračovali do 14. decembra. Operu hudobne naštudoval Michele Mariotti, réžiu pripravil Mario Martone, scénu Margherita Palli, kostýmy Ortensia De Francesco. Ďalej účinkovali: Maria Agresta, Igor Golovatenko, Alessandro Liberatore, Matteo Mezzaro, Manuela Custer, Emanuele Cordaro, Biagio Pizzuti a ďalší.

G. Verdi: Otello, Teatro di San Carlo, 2021, Jonas Kaufmann (Otello), foto: Luciano Romano

Štátna opera Praha s dvojicou netradičných titulov

Štátna opera Praha siahla po dvojici netradičných titulov, ktoré odzneli v jeden večer počas premiéry 27. novembra. Štátna opera Praha uviedla spolu Sedem smrteľných hriechov Kurta Weilla a Očakávanie Arnolda Schönberga. Jeden večer tak spojil dve rôzne tváre modernej európskej opery a dva rôzne hudobné a divadelné svety dvoch autorov, ktorí sú považovaní za inovátorov hudby 20. storočia.

video

Diela hudobne naštudoval Jiří Rožeň, réžiu mala na starosti Barbora Horáková Joly. O scény a kostýmy sa postarali Jan Dörner, Wariot Ideal (Jan Dörner, Jan Kalivoda, Vojtěch Švejda) a Inés Nadler. Účinkovali: Dagmar Pecková, Lea Švejdová, Zdeněk Plech, Daniel Matoušek, Petra Alvarez Šimková, slovenskí sólisti Amir Khan a Csaba Kotlár a ďalší. Recenziu premiéry si prečítate v článku Pavla Ungera Žena a život v dvoch podobách – k premiére jednoaktoviek v Štátnej opere Praha.

Záznam opery Titon et l’Aurore z Opéra Comique v Paríži

Vydavateľstvo Naxos Classical prinieslo začiatkom decembra na pulty predajní záznam predstavenia pomerne neznámej opery Titon et l’Aurore (Titon a Aurora) francúzskeho skladateľa Jeana-Josepha de Mondonvilleho. V HD kvalite je na Blu-ray nosiči zaznamenané predstavenie nahrávané v januári 2021 v Opéra Comique v Paríži. Dirigoval William Christie, réžiu scénu a kostýmy pripravil Basil Twist. Účinkovali: Reinoud van Mechelen, Gwendoline Blondeel, Emmanuelle de Negri, Marc Mauillon, Julie Roset, Renato Dolcini a ďalší.

video

Opera bola prvýkrát uvedená v Académie royale de musique v Paríži 9. januára 1753 a patrí do žánru známeho ako pastorale héroïque. Dielo zohralo dôležitú úlohu v spore o hodnotu francúzskej a talianskej opernej tradície, ktorá dominovala intelektuálnemu životu Paríža na začiatku 50-tych rokov 18. storočia. Obrovský úspech opery bol dôležitým víťazstvom pre francúzsku operu.

Michael Spyres s ocenením od francúzskej vlády

Americký barytenor Michael Spyres získal na začiatku decembra od francúzskej vlády ocenenie Chevalier des Arts et des Lettres. Je to jedno z najprestížnejších ocenení, ktoré francúzska vláda udeľuje tým, ktorí sa vyznamenali svojou tvorbou v oblasti umenia alebo literatúry alebo majú mimoriadny prínos v šírení francúzskej kultúry po celom svete.

,,Je to jedno z najväčších ocenení v mojom živote,“ uviedol M. Spyres v oficiálnom vyjadrení. ,,Ťažko sa mi hľadajú slová na vyjadrenie vďačnosti za lásku a podporu, ktorej sa mi dostalo práve v tejto krajine. Francúzsko je pre mňa skutočne mojou Dulcineou a sľubujem, že budem brániť umenie a vznešene bojovať za hodnoty slobody, rovnosti a bratstva.“

M. Spyres je považovaný za jedného zo súčasných popredných operných spevákov. Objavil sa na najväčších svetových scénach vrátane Metropolitnej opery, Teatro alla Scala, Wiener Staatsoper, Opéra national de Paris, Royal Opera House, Gran Teatre del Liceu, Opéra Comique, Teatro Real, Bayerische Staatsoper či Opernhaus Zürich.

Michael Spyres sa predstaví divákom aj na Slovensku v rámci koncertu Game of tenors, na ktorom vystúpi spolu s tenoristom Lawrence Brownleem v bratislavskej Redute. Kvôli protipandemickým opatreniam musela agentúra Kapos koncert už trikrát preložiť. ,,Neostáva nám iné ako hľadať nový, už štvrtý termín. Už na tom pracujeme, ale ťažko je zladiť kalendáre dvoch veľkých a žiadaných spevákov s možnosťami prenájmu sály. Hneď, ako sa to podarí, budeme informovať.“ uvádza producent Ján Korecký.

Elīna Garanča ponúka nový album so skladbami od Wagnera a Mahlera

Vydavateľstvo Deutsche Grammophon uviedlo 3. decembra nový album lotyšskej mezzosopranistky Elīny Garanče. Obsahuje piesne pre ženský hlas od Richarda Wagnera: Wesendonck-Lieder a taktiež piesne od Gustava Mahlera: Rückert-Lieder. Ide o záznam živého koncertu, ktorý zaznel na medzinárodnom festivale v rakúskom Salzburgu. Orchester Wiener Philharmoniker dirigoval pri nahrávke Christian Thielemann.

video

Milánska La Scala otvorila novú sezónu

Jeden z najslávnejších operných domov – milánska La Scala – každoročne otvára novú sezónu 7. decembra na sviatok Svätého Ambróza. Táto kultúrna udalosť, ktorá je v Taliansku zakaždým aj mimoriadne sledovanou spoločenskou udalosťou, nemohla absentovať ani tohto roku. Sezónu 2021-22 otvorila nová produkcia Verdiho opery Macbeth. O hudobné naštudovanie sa postaral Riccardo Chailly, hudobný riaditeľ La Scaly, réžiu pripravil Davide Livermore, scénu Gió Forma, kostýmy Gianluca Falaschi.

Ako ústredná dvojica sa predstavili ruská sopranistka Anna Netrebko a taliansky barytonista Luca Salsi. Macduffom bol taliansky tenorista Francesco Meli, Bankom bol ruský bas Ildar Abdrazakov. Ďalej účinkovali: Chiara Isotton, Iván Ayón Rivas, Andrea Pellegrini, Leonardo Galeazzi a ďalší.

video

Slávnostný otvárací večer vysielal naživo taliansky kanál RAI, vidieť ho mohli naživo diváci v kinách v Taliansku, Španielsku, Nórsku, Švajčiarsku, Poľsku, Holandsku či Veľkej Británii a a rovnako prenos vysielali naživo televízne stanice po celom svete, okrem iného aj Česká televízia. Na Slovensku priamy prenos sprostredkovalo Rádio Devín, moderoval Pavel Unger. Záznam z tohto premiérového predstavenia vyjde v roku 2022 aj na DVD nosiči.

Viedenská štátna opera po lockdowne znovu otvorená

Viedenská štátna opera po troch týždňoch, kedy bola kvôli celoštátnemu lockdownu uzatvorená pre divákov, sa znovu otvorila a vo svojom hľadisku prijala obecenstvo 13. decembra počas reprízy Mozartovej opery Don Giovanni. Ide o inscenáciu, ktorú operný dom premiéroval 5. decembra (recenziu od Pavla Ungera si prečítate v článku Viva la libertà! Strhujúci Don Giovanni v streame premiéry z Viedenskej štátnej opery). Šlo však o online odpremiérovanie diela bez prítomnosti divákov.

video

Dielo hudobne naštudoval Philippe Jordan, dirigent a hudobný riaditeľ Viedenskej štátnej opery, réžiu mal na starosti Barrie Kosky intendant berlínskej Komische Oper, scénu a kostýmy Katrin Lea Tag. Účinkovali: Kyle Ketelsen, Philippe Sly, Hanna-Elisabeth Müller, Kate Lindsey, Stanislas de Barbeyrac, Ain Anger, slovenský barytonista Peter Kellner ako Masetto, Patrizia Nolz a ďalší.

Švanda dudák v Grazi pod taktovkou Roberta Jindru

Opera v rakúskom meste Graz uviedla 18. decembra premiéru novej inscenácie opery českého skladateľa Jaromíra Weinberga Švanda dudák. Hudobné naštudovanie pripravil český dirigent Robert Jindra, ktorý je v súčasnosti novým šéfdirigentom Štátnej filharmónie Košice. R. Jindra pred nedávnom hudobne naštudoval Verdiho La traviatu v Slovenskom národnom divadle v Bratislave a najbližšie ho, v marci 2022, čaká premiéra Janáčkovej Jenůfy v nórskom Osle. Réžiu mal na starosti Dirk Schmeding, scénu Martina Segna, kostýmy Frank Lichtenberg. Účinkovali: Petr Sokolov, Polina Pastirchak, Matthias Koziorowski, Anna Brull, Ester Pavlu, Daeho Kim. Wilfried Zelinka a ďalší. Reprízy bude operný dom v Grazi ponúkať počas celej sezóny.

video

Juan Diego Flórez novým umeleckým riaditeľom festivalu v Pesare

Rossini opera festival, ktorý sa koná od roku 1980 v talianskom Pesare, vymenoval nového umeleckého riaditeľa. Od 1. januára 2022 sa ním stane svetoznámy peruánsky tenorista Juan Diego Flórez. Do tejto funkcie ho vymenoval intendant festivalu Ernesto Palacio.

Juan Diego Flórez debutoval na pesarskom festivale v roku 1996 v role Corradina v Rossiniho opere Matilde di Shabran. ,,Som veľmi šťastný a poctený novým umeleckým dobrodružstvom, ktoré pre mňa táto príležitosť predstavuje. Predovšetkým preto, že mi ho udeľuje festival, kde som sa takpovediac umelecky narodil, keď som mal len 23 rokov. Mám silné puto s týmto festivalom a mestom Pesaro a urobím všetko preto, aby som čo najlepšie zosúladil moju tenorovú kariéru s touto novou a prestížnou úlohou. So skúsenosťami získanými vo svete opery budem môcť pomôcť pri rozvoji festivalu,“ uviedol tenorista v oficiálnom vyhlásení.

Juan Diego Flórez, foto: www.juandiegoflorez.com

Prečítajte si tiež:
Štvrťstoročie v kolíske belcanta – Pavel Unger o Rossiniho opernom festivale v Pesare (článok z roku 2015)

Metropolitná opera len pre zamestnancov a divákov s posilňujúcou dávkou proti covidu-19

Metropolitná opera v New Yorku oznámila, že od 17. januára dovolí vstúpiť do svojich priestorov len tým zamestnancom a divákom, ktorí budú mať tretiu posilňovaciu dávku vakcíny proti ochoreniu covid-19. Tí, ktorí dostali druhú dávku v nedávnom čase a tretiu teda zatiaľ nepotrebujú, budú môcť vstúpiť do divadla, avšak hneď, ako im bude umožnené nechať si aplikovať tretiu dávku, budú tak musieť urobiť, aby mohli naďalej v Metropolitnej opere pracovať, alebo aby si mohli vychutnať predstavenia. Vedenie operného domu tak poskytuje niekoľkotýždňovú lehotu, aby si záujemcovia stihli dať aplikovať posilňovaciu dávku vakcíny, takzvaný booster.

Peter Gelb, generálny riaditeľ Metropolitnej opery New York, foto: Dario Acosta

„Chceme, aby sa každý, kto vstúpi do našej opery, cítil bezpečne,“ uviedol generálny manažér Metropolitnej opery Peter Gelb v oficiálnom vyhlásení. „Tvrdo sme pracovali na septembrovom opätovnom otvorení a určite sa nevzdávame ani teraz. Som presvedčený, že naši zamestnanci vedia, že tieto kroky podnikáme v ich najlepšom záujme a že s tým budú súhlasiť aj naši diváci.“ Rozhodnutie vedenia operného domu bolo prijaté v reakcii na prichádzajúcu vlnu nového variantu koronavírusu.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Archív Operný svetobežník

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár