Operný svetobežník (16)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 16.: Orfeus a Eurydika v Miláne, Otello so Seiffertom v Drážďanoch, svetová premiéra v Zürichu, pestrý marec v Berlíne, Andrea Chénier v Barcelone s Jonasom Kaufmannom, Z mrtvého domu v Londýne so Štefanom Margitom a Alešom Jenisom, Sicílske nešpory v Mníchove, Bieito režíruje Verdiho Requiem, Così fan tutte v Metropolitnej opere, Výlety páne Broučkovy v Prahe, Faust v Monaku. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Orfeus a Eurydika v Miláne

Milánska La Scala ponúkla 24. februára premiéru opery Ch. W. Glucka Orfeus a Eurydika. Reprízy budú pokračovať do 17. marca. Autorom hudobného naštudovania je Michele Mariotti, réžia John Fulljames a Hofesh Shechter, scénu a kostýmy navrhol Conor Murphy. V úlohe Orfea sa predstavil Juan Diego Floréz, Eurydikou bola Christiane Karg, ktorá v januári stvárnila Zuzanku v newyorskej Figarovej svadbe a v lete ju čaká Pamina v Čarovnej flaute počas prestížneho salzburského festivalu. Postavu Lásky stvárnila Fatma Said.

video

Zatiaľ čo doposiaľ La Scala ponúkla niekoľko rôznych inscenácií tejto Gluckovej opery, tentoraz po prvýkrát siahla po verzii vo francúzštine z roku 1774. Ide o inscenáciu vytvorenú v roku 2015 pre londýnsku Covent Garden. Vo francúzskej verzii opery, na rozdiel od talianskej, je postava Orfea spievaná nie kastrátom alebo kontraaltom, ale tenorom. Zhostil sa jej J. D. Floréz, pričom podľa kritík z talianskej tlače je zrejme jediným súčasným spevákom, ktorý sa dokáže s týmto partom vysporiadať s ľahkosťou. Po premiére si vyslúžil spolu s ostatnými sólistami neutíchajúci potlesk, no milánski diváci nemali problém inscenátorov ´odmeniť´ bučaním…

Otello so Seiffertom v Drážďanoch

Semperoper v nemeckých Drážďanoch vracia na javiská Verdiho Otella v inscenácii z minulého roka. Diriguje Stafano Ranzani, réžiu pripravil Vincent Boussard, scénu Vincent Lemaire a kostýmy renomovaný módny návrhár Christian Lacroix. Obnovená premiéra sa uskutočnila 3. marca, reprízy budú pokračovať do 30. apríla.

video

Tentoraz sa v titulnej úlohe predstavil Peter Seiffert, tenorista, ktorý uprednostňuje postavy vo Wagnerovych operách, popri nich však napríklad stvárňuje Florestana v Beethovenovom Fideliovi a práve spomínaného Otella. Alternovať sa bude s Robertom Deanom Smithom. Jagom bude Markus Marquard, Desdemonou Hibla Gerzmava, ktorá sa s touto rolou predstavila už aj v newyorskej Metropolitnej opere a na budúci rok sa jej zhostí v parížskej opere. Ďalej účinkujú: Mert Mert Süngü, Simeon Esper, Lukasz Konieczny, Tilmann Rönnebeck, Martin-Jan Nijhof, Christa Mayer, Chao Deng a ďalší.

Svetová premiéra v Zürichu

Opernhaus vo švajčiarskom Zürichu ponúkne 4. marca vo svetovej premiére operu Heinza Hollingera Lunea. Reprízy budú pokračovať do 25. marca. Diriguje autor diela Heinz Hollinger, réžiu pripravil Andreas Homoki, scénu Frank Philipp Schösmann a kostýmy Klaus Bruns. Účinkujú: Christian Gerhaber, Juliane Banse, Ivan Ludow, Sarah Maria Sun, Annette Schönmüller a ďalší.

Opera vychádza zo života pôvodom rumunského básnika Nikolausa Lenau, žijúceho v Rakúsku, jedného z najzaujímavejších umeleckých osobností romantizmu. Všestranne talentovaný básnik, muzikant a intelektuál viedol intenzívny život, poznamenaný nešťastnou láskou k manželke svojho priateľa, k Sofie von Löventhal. V roku 1844 bol vo veku 42 rokov umiestnený do psychiatrickej liečebne, kde v roku 1850 zomrel.

video

Švajčiarskeho skladateľa H. Hollinegera, jedného zo súčasných najvýznamnejších skladateľov, životný príbeh N. Lenaua natoľko priťahoval, že sa rozhodol stvárniť ho v ďalšej svojej opere. Nie je to vôbec náhoda, pretože už aj v predchádzajúcich dielach siahal po námetoch zo života ´šialených´ umeleckých osobností ako napríklad Robert Schumann, Robert Walser či Adolf Wolfli. Libreto napísal dramaturg Händl Klaus, ktorý však nestavil na popis života N. Lenaua, ale chce osvetliť texty, postavy a situácie jeho života cez vízie, záblesky a fantazijné obrazy.

Pestrý marec v Berlíne

V nemeckom Berlíne čaká fanúšikov opery pestrý marec. Staatsoper Unter den Linden pripravuje Straussovu Salome. Premiéra sa uskutoční 4. marca, reprízy budú pokračovať do 17. marca. Diriguje Zubin Mehta, réžiu pripravil Hans Neunfels, scénu a kostýmy Reinhard von der Thannen. Účinkujú: Gerhard Siegel, Marina Prudenskaya, Ausrine Stundyte, Thomas Johannes Mayer, Nikolai Schukoff, Annika Schlicht a ďalší.

R. Strauss: Salome, Staatsoper Unter den Linden, 2018,
Christian Natter (Oscar Wilde), Ausrine Stundyte (Salome),
foto: Monika Rittershaus

Deutsche Oper Berlin pripravuje na 18. marca premiéru opery E. W. Korngolda Zázrak Heliany. Reprízy budú pokračovať do 6. apríla. Diriguje Marc Albrecht, režíruje renomovaný Christof Loy. Kostýmy pripravuje Johannes Leiacker, kostýmy Barbara Drosihn. Účinkujú: Sara Jakubiak, Dorothea Herbert, Josef Wagner, Brian Jagde, Okka von der Damerau, Derek Welton, Burkhard Ulrich, Gideon Poppe a ďalší.

Andrea Chénier v Barcelone

Nemecký tenorista Jonas Kaufmann putuje s titulnou postavou opery U. Giordana Andrea Chénier z jedného európskeho operného domu do druhého. Túto rolu ponúkol divákom minulého roku v Paríži i Mníchove, teraz s ňou mieri do Barcelony a v priebehu apríla a mája bude v tejto opere účinkovať vo viedenskej Staatsoper. Obnovená premiéra barcelonskej inscenácie sa uskutoční 9. marca, reprízy budú pokračovať do 28. marca. Diriguje Pinchas Steinberg, réžia David McVicar. Autorom scény je Robert Jones, kostýmy navrhla Jenny Tiramani.

video

V titulnej postave sa s Jonasom Kaufmannom budú alternovať Jorge de León a Antonello Palombi. V postave Carla Gérarda sa budú alternovať Carlos Álvarez a Michael Chioldi, Maddalenou de Coigny budú Sondra Radvanovsky v alternácii s Juliannou di Giacomo. Ďalej účinkujú: Yulia Mennibaeva, Gemma Coma-Alabert, Sandra Ferrández, Anna Tomowa-Sintow, Elena Zaremba, Fernando Radó, Toni Marsol, Manel Esteve, Francisco Vas a ďalší.

Z mrtvého domu v Londýne so Štefanom Margitom a Alešom Jenisom

Podobne, ako Jonas Kaufmann putuje po európskych operných domoch s operou Andrea Chénier, putuje slovenský tenorista Štefan Margita s operou Leoša Janáčka Z mrtvého domu. Minulého roku sa s ňou predstavil divákom v Prahe a Paríži, pred časom v Berlíne a tentoraz má namierené do Londýna. Royal Opera House ponúkne premiéru novej inscenácie 7. marca, reprízy budú pokračovať do 24. marca. Diriguje Mark Wigglesworth, réžiu pripravil Krzysztof Warlikowski, scénu a kostýmy Malorzata Szczesniak. Okrem Štefana Margitu (Luka Kuzmič) sa predstaví aj ďalší Slovák – Aleš Jenis (Väzeň / Don Juan / Brahmin), ktorý v Royal Opera House debutuje. Ďalej účinkujú: Willard White, Pascal Charbonneau, Ladislav Elgr, Johan Reuter, Alexander Vassiliev, Nicky Spence, Graham Clark, Konu Kim, Jeffrey Lloyd-Roberts, Peter Hoare a ďalší.

video

Z mrtvého domu je Janáčková posledná opera, ktorú dokončil tesne pred svojou smrťou, po prvýkrát zaznela až po autorovej smrti v roku 1930 a je považovaná za jeho najsilnejšie dielo. Vychádza z Dostojevského autobiografického románu popisujúceho život v sibírskom Gulagu. Janáček túto krutú realitu napĺňa nepatetickým súcitom a pravdivým pohľadom na ľudskú povahu. Poľský režisér Krzysztof Warlikowski absolvuje v londýnskej opere svoj debut, no v európskom kontexte je považovaný za jedného z najuznávanejších režisérov pre svoje psychologicky naliehavé a veľmi pôsobivé inscenácie.

Sicílske nešpory v Mníchove

Mníchovská Staatsoper pripravuje na 11. marca premiéru novej inscenácie Verdiho Sicílskych nešporov. Reprízy sú naplánované na 15., 18., 22. a 25. marca. Diriguje Omer Meir Wellber, réžiu pripravuje Antú Romero Nunes, scénu Matthias Koch a kostýmy Victoria Behr. Účinkujú: Rachel Willis-Sorensen, Helena Zubanovich, Bryan Hymel, George Petean, Erwin Schrott, Matthew Grills, Galeano Salas, Callum Thorpe, Dean Power a ďalší. Opera Sicílske nešpory z Mníchova je taktiež zaradená do programu internetových prenosov predstavení Bavorskej štátnej opery Staatsoper.TV. Priamy prenos je možné sledovať 18. marca o 18:00 hod. TU…

Bieito režíruje Verdiho Requiem

Kontroverzný režisér Calixto Bieito bude v Staatsoper Hamburg režírovať inscenované Verdiho Requiem. Premiéra sa uskutoční 11. marca, reprízy budú pokračovať do 31. marca. Diriguje Kevin John Edusei, scénu pripravuje Susanne Gschwender, kostýmy Anja Rabes. Účinkujú: Maria Bengtsson, Dmytro Popov a Gábor Bretz.

Così fan tutte v Metropolitnej opere

Metropolitná opera v New Yorku pripravuje premiéru novej inscenácie Mozartovej opery Così fan tutte. Premiéra sa uskutoční 15. marca, reprízy budú pokračovať do 19. apríla. Hudobne dielo naštudoval David Robertson, réžiu pripravil Phelim McDermott, scénu Tom Pye, kostýmy Laura Hopkins. Účinkujú: Amanda Majeski, Kelli O’Hara, Serena Malfi, Ben Bliss, Adam Plachetka, Christopher Maltman a ďalší.

video

P. McDermott pripravuje inscenáciu inšpirovanú karnevalovým prostredím 50-tych rokov 20. storočia v zábavnom parku na newyorskom Coney Island. Chýbať preto nebude ani obrovské ruské koleso, hltači ohňa či artisti.

Výlety páne Broučkovy v Prahe

Národní divadlo Praha pripravuje 22. marca premiéru opery Leoša Janáčka Výlety páně Broučkovy. Hudobné naštudovanie Jaroslav Kyzlink, réžiu pripravuje Sláva Daubnerová, scénu Pavel Borák, kostýmy Simona Vachálková. Účinkujú: Jaroslav Březina, Josef Moravec, Aleš Briscein, Martin Šrejma, Vladimír Chmelo, František Zahraníček, Marie Fajtová, Alžběta Poláčková, Miloš Horák, Jiří Sulženko, Lenka Pavlovič, Doubravka Součková, Roman Janál, Jiří Brückler a ďalší.

video

Výlety páně Broučkovy je absurdnou burleskou o chronických morálnych neduhoch českého človeka, či lepšie povedané – človiečika. Jeho diagnózu najprv popísal nástrojmi satiry a irónie český básnik a prozaik Svatopluk Čech vo svojich ´broučkovských´ novelách v roku 1888. Po ňom sa námetu ujal Leoš Janáček a odel ho do rovnako satiricky a ironicky naladenej hudby.

Faust v Monaku

V Opéra de Monte-Carlo v Monaku zaznie v zaujímavom obsadení Gounodov Faust. Premiéra sa uskutoční 23. marca a reprízy sú naplánované na 25., 27. a 29. marca. Diriguje Laurent Campellone, réžiu pripravuje Nicolas Joël, scénu Ezio Frigerio, kostýmy Franca Squarciapino.

Faustom bude Joseph Calleja, ktorý túto postavu stvárnil už aj v Londýne. Postavu Marguerite bude spievať Marina Rebeka, ktorá celý február strávila na javisku parížskej opery v inscenácii La traviata. Pôvodne sa v nej mala v postave Violetty alternovať s Annou Netrebko, ktorá však všetky parížske predstavenia na poslednú chvíľu odriekla… M. Rebeka z Monaka poputuje v apríli do viedenskej Staatsoper, kde stvárni Ameliu vo Verdiho opere Simon Boccanegra. Ďalej účinkujú: Paul Gay, Lionel Lhote, Héloise Mas, Christine Solhosse, Gabriele Ribis a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár