Operný svetobežník (17)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 17.: Veľkonočný festival v Salzburgu; v Londýne opera pre najmenších; La Scala chystá nového Dona Pasquala; Pavol Bršlík sa predstaví v Zürichu; Massenet v New Yorku; dve nové inscenácie v Mníchove; Verdiho Maškarný bál v Budapešti; Sila osudu s Gregorym Kundem… Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Veľkonočný festival v Salzburgu

Osterfestspiele čiže veľkonočný festival, začal v rakúskom Salzburgu už 24. marca a pokračovať bude do 2. apríla. Súčasťou festivalu sú koncertné predstavenia Pucciniho Toscy (24. marca a 2. apríla) s Anjou Harteros, Aleksandrom Antonenko a Ludovicom Tézierom. Mahlerova Symfónia č. 3 s Elīnou Garančou a Christianom Thielemannom zaznie 27. a 30. marca. Opera talianskeho skladateľa Bruna Maderna Satyricon v podaní drážďanskej Semperoper zaznie na festivale 31. marca. Bachove Jánove pašie zaznejú na festivale 29. marca. Účinkujú: M: Schmitt, K. Stražanec, D. Mields, D. Guillon, R. Trischler a ďalší.

video

V Londýne opera pre najmenších

Londýnska Royal Opera pripravila premiéru opery Mark-Anthony Turnageho Coraline. Premiéra sa uskutočnila 27. marca, reprízy budú pokračovať do 7. apríla. Diriguje Sian Edwards, réžiu pripravil Aletta Collins, scénu Giles Cadle. Účinkujú: Mary Bevan, Robyn Allegra Parton, Kitty Whately, Alexander Robin Baker, Gillian Keith, Frances McCafferty a ďalší.

video

Opera Coraline, určená aj najmladším divákom, vzniká ako nová koprodukcia s operou v Lille a Freibergu. Skladateľ Mark-Anthony Turnage patrí medzi súčasných popredných operných autorov. Prichádza s príbehom, ktorý vychádza z knihy Neila Gaimana z roku 2002. Malá Coraline prichádza do nového domu, rodičia na ňu nemajú čas, a tak si dlhé chvíle kráti objavovaním tajných zákutí veľkého domu. Objaví zrazu dvere, ktoré vedú do fantazijného sveta…

La Scala chystá nového Dona Pasquala

Nová inscenácia Donizettiho Dona Pasquala zaznie 3. apríla v premiére v milánskej La Scale. Reprízy budú pokračovať do 28. apríla. Diriguje Riccardo Chailly, réžia a scéna Davide Livermore, kostýmy Gianluca Falaschi.

Riccardo Chailly,
foto: Gewandhaus/Mothes

Ťahákom tejto produkcie je Ambrogio Maestri, ktorý v posledných mesiacoch doslova hviezdil v titulnej role Verdiho Falstaffa v Miláne, Paríži či Mníchove. Titulnú rolu v Donovi Pasqualovi si zaspieval už aj vo Viedni či v New Yorku. Ďalej účinkujú Rosa Feola, René Barbera, Mattioa Olivieri, Andrea Porta a ďalší.

Pavol Bršlík sa predstaví v Zürichu

Slovenský tenorista Pavol Bršlík sa predstaví ako Roberto v Donizettiho Marii Stuarde v Opernhaus vo švajčiarskom Zürichu. Premiéra sa uskutoční 8. apríla, reprízy budú pokračovať do 12. mája. Diriguje Enrique Mazzola, réžia David Alden, scéna a kostýmy Gideon Davey.

Pavol Bršlík,
foto: Anton Karpita

Popri Pavlovi Bršlíkovi sa na javisku ako kráľovná Alžbeta I. predstaví Serena Farnocchia, Mariou Stuardou bude Diana Damrau, Giorgiom Talbotom Nicolas Testé. Ďalej účinkujú: Andrzej Filonczyk, Hamida Kristoffersen a ďalší.

Massenet v New Yorku

Metropolitná opera v New Yorku pripravuje Massenetovu operu Cendrillon. Premiéra sa uskutoční 12. apríla, reprízy budú pokračovať do 11. mája. Diriguje Bertrand de Billy, réžiu a kostýmy pripravuje Laurent Pelly, scénu Barbara de Limburg. Účinkujú: Joyce DiDonato, Kathleen Kim, Alice Coote, Stephanie Blythe, Laurent Naouri, Ying Fang, Petr Nekoranec a ďalší. Ide o koprodukciu s opernými domami v Londýne, Lille, Barcelone a Bruseli.

J. Massenet: Cendrillon (Popoluška), Metropolitná opera New York,
foto: Ken Howard

Cendrillon je opera – rozprávka v štyroch dejstvách, založená na príbehu o Popoluške, konkrétne na verzii Ch. Perraulta z roku 1698. Premiéra opery sa uskutočnila v Paríži v roku 1899 a zaujímavosťou je, že šlo o prvú inscenáciu v novoobnovenom opernom dome Salle Favart, čo umožnilo využiť pri tvorbe opery vymoženosti rekonštrukcie, elektrický prúd zavedený do celej budovy a k slovu sa tak dostali aj špeciálne efekty. Sám Jules Massenet sa o tvorbu inscenácie veľmi zaujímal, zúčastňoval sa väčšiny skúšok, no ako bolo jeho zvykom, premiéru nenavštívil…

Dve nové inscenácie v Mníchove

Mníchovská Bayerische Staatsoper chystá v apríli dve nové inscenácie. 13. apríla bude mať premiéru Ullmannova opera Rozbitý džbán spolu s Krenekovym Diktátorom. Reprízy budú pokračovať do 29. apríla. Diriguje Karsten Januschke, réžiu pripravuje Andreas Weirich, scénu Marie Pons, kostýmy Gesine Völlm. Účinkujú: Oleg Davydov, Milan Siljanov, Long Long, Alyona Abramowa, Anna El-Khashem, Boris Prýgl, Réka Kristóf, Paula Iancic a ďalší.

Bavorská štátna opera Mníchov

Viktor Ullman, ktorého tvorba je považovaná za vrchol pražskej židovsko-nemeckej hudby v prvej polovici 20. storočia, vytvoril operu Rozbitý džbán pravdepodobne v rokoch 1940 – 1941, tesne pred tým, ako bol deportovaný do koncentračného tábora. Opieral sa o adaptáciu rovnomennej komédie Heinricha von Kleista.

Ernst Krenek bol rakúsky a americký skladateľ českého pôvodu. Jeho opera Diktátor vznikla v roku 1926. Hlavný hrdina je voľne inšpirovaný Benitom Mussolinim a Krenek operu napísal ako ´anekdoty zo súkromného života silného človeka´.

Verdiho Maškarný bál v Budapešti

Taliansky tím inscenátorov pripravuje v budapeštianskej opere Verdiho Maškarný bál. Premiéra sa uskutoční 21. apríla, reprízy budú pokračovať do 29. apríla. Diriguje Michelangelo Mazza, réžiu pripravuje Fabio Ceresa, scénu Tiziano Santi, kostýmy Giuseppe Palella. Účinkujú: Mykhailo Malafii, Attila Fekete, Alexandru Agache, Levente Molnár, Eszter Sümegi, Szilvia Rálik, Bernadett Fodor, Bernadett Wiedman, Nánási Helga, Yolanda Covacinschi a ďalší.

Sila osudu s Gregorym Kundem

Semperoper v nemeckých Drážďanoch pripravuje Verdiho Silu osudu. Premiéra sa uskutoční 28. apríla, reprízy budú pokračovať do 19. mája. Diriguje Mark Wigglesworth, dielo inscenuje Keith Warner, autorkou scény je Julia Müer a kostýmov Nicky Shaw.

Gregory Kunde,
foto: Chris Gloag

V úlohe Dona Alvara sa budú alternovať Gregory Kunde a Marcelo Puente. Ďalej účinkujú: Elena Maximova, Christina Bock, Michael Eder, Emily Magee, Alexey Markov, Stephen Milling a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár