Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

23. novembra 2020 Dáša Juhanová Sezóna 2020/2021

Operný svetobežník (18/2020)

G. Verdi: Rigoletto, Tulsa Opera, 2020, foto: tulsaworld.com
Veľkosť písma
A
A
A
Kráľovská švédska opera sa uzatvára; Vianoce s Jonasom Kaufmannom; Rigoletto na bejzbalovom ihrisku; Album Amici e Rivali; Simona Šaturová v Rouen; Začína online Akadémia Vinceró; Pavol Bršlík v Barcelone; La Scala neotvorí sezónu na sviatok sv. Ambróza; Renée Fleming online spolu s Dianou Krall a Opera v Gente sa bude rekonštruovať za 67 miliónov eur. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Kráľovská švédska opera sa uzatvára

Kungliga Operan – Kráľovská švédska opera v Štokholme – oznámila svoje uzatvorenie pre divákov do konca kalendárneho roka. Hoci počas jarnej vlny koronavírusu Švédsko pristupovalo k opatreniam proti jeho šíreniu pomerne benevolentne a opatrenia mali len formu odporúčaní, v súčasnosti pristupuje k riešeniu pandémie táto škandinávska krajina prísnejšie. Zakázala hromadné akcie a zhromažďovanie v počte viac ako osem osôb. Na základe toho sa zatvárajú aj niektoré kultúrne inštitúcie v krajine. Vedenie štokholmskej opery bude vracať divákom vstupné a naďalej bude poskytovať online programy na svojej streamovacej platforme.

Vianoce s Jonasom Kaufmannom

Nemecký tenorista Jonas Kaufmann vydal 13. novembra album It’s Christmas!. Obsahuje až 40 skladieb, ktoré zahŕňajú širokú paletu sviatočných melódii – od starokresťanských hymnusov až po súčasné popové skladby. Nechýbajú tradičné nemecké skladby ako ´Oh du fröhliche´ či ´O Tannenbaum´ ale aj vianočné klasické hity ako ´Let it snow´, ´Winter Wonderland´ či ´White Christmas´. 

video

https://www.youtube.com/watch?v=_rWgXtsZmHo

Jonas Kaufmann pri nahrávaní albumu, ktorý si záujemcovia môžu objednať v digitálnej podobe alebo kúpiť ako dvojcédečko s bohatým bookletom, spolupracoval s orchestrom Mozarteumorchester Salzburg a zbormi Bachchor Salzburg a St. Florianer Sängerknaben a orchestrom Big Band z Kolína nad Rýnom. Dirigoval Jochen Rieder. Na albume ako sólisti účinkujú aj harfista Florian Pedarnig a trúbkar Till Brönner.

Rigoletto na bejzbalovom ihrisku

Opera v americkom meste Tulsa uviedla v premiére 12. novembra audiovizuálnu verziu Verdiho opery Rigoletto. Záznam filmu, ktorý sa odohráva na bejzbalovom ihrisku, je voľne dostupný na webových stránkach opery a na kanáli YouTube.

video

Operný dom v Tulse nakrútil záznam v októbri na miestnom bejzbalovom štadióne. Šlo o prvú inscenovanú operu, ktorá sa uskutočnila na území USA, od kedy sa divadlá v tejto krajine uzatvorili kvôli pandémii. Počas nakrúcania inscenácie sedelo v hľadisku viac ako 1800 divákov.

Na bejzbalovom ihrisku sa nakrúcalo nielen preto, že veľkorysé priestory vo vonkajšom prostredí umožnili protagonistom dodržiavať sociálne odstupy v čo najväčšej miere, ale aj preto, že dej Verdiho opery sa inscenačný tím rozhodol zasadiť priamo na bejzbalové ihrisko. Rigoletto je tímovým maskotom, Vojvoda hviezdny nadhadzovač a Sparafucile rozhodca. Inscenáciu pripravil filmový režisér Frank Zamacona. Autorom hudobného naštudovania je Tobias Picker, účinkujú: Sarah Coburn, Joshua Weeker, Morris Robinson, Todd Thomas, Allegra De Vita, Kevin Thompson a ďalší.

Album Amici e Rivali

Dvojica amerických tenoristov – Michael SpyresLawrence Brownlee – prichádza s albumom s názvom Amici e Rivali (Priatelia a sokovia). Album vydalo 13. novembra vydavateľstvo Erato a dominuje na ňom operná tvorba Gioachina Rossiniho. Album obsahuje árie, duetá a triá z opier ako Barbier zo Sevily, Otello, Armida, La donna del Lago, Ricciardo e Zoraide a mnohých ďalších. Na nahrávke hosťujú írska mezzosopranistka Tara Erraught a španielsky tenorista Xabier Anduaga. Orchester I Virtuosi Italiani diriguje americký dirigent Corrado Rovaris.

video

Obaja protagonisti tohto albumu by sa mali 4. decembra 2021 spolu s orchestrom Slovenskej filharmónie predstaviť aj na Slovensku na koncerte s názvom Game of Tenors. Pôjde o nový termín koncertu, ktorý musela agentúra Kapos kvôli pandémii zrušiť.

Simona Šaturová v Rouen

Opéra de Rouen Normandie vo Francúzsku uviedla 20. novembra koncertné uvedenie Mozartovej opery La clemenza di Tito. Keďže kvôli nariadeniam v súčasnosti platným vo Francúzsku nie je možná prítomnosť divákov v hľadisku, predstavenie uviedol operný dom naživo na svojich sociálnych sieťach.

video

Dielo hudobne naštudoval Ben Glassberg, ako Vitellia sa predstavila slovenská sopranistka Simona Šaturová. Ďalej účinkujú: Nicky Spence, Anna Stéphany, Chiara Skerath, Antoinette Dennefeld, David Steffens a ďalší.

Začína online Akadémia Vinceró

Akadémia Vinceró ohlásila svoju úvodnú sezónu, ktorá sa bude odohrávať v online priestore a to od 1. decembra 2020 až do 30. júna 2021. Akadémiu založil skladateľ, klavirista a vokálny pedagóg Abdiel Vázquez, ďalšími členmi sú sopranistka Ailyn Pérez, tenorista David Lomelí a dirigent Enrique Diemencke.

V priebehu troch mesiacov sa účastníci zapoja do týždenných skupinových kurzov, do majstrovských kurzov, workshopov, seminárov a individuálnych školení so zaujímavými a renomovanými umelcami, medzi ktorými nebude chýbať Ailyn Pérez, Javier Camarena, Kristine Opolais, Kirsten Chambers, Lucas Meachem, Carlos Conde a mnohí ďalší. Od decembra do konca februára sa budú kurzy zameriavať na operné party v Bizetovej Carmen, od februára do apríla to bude Mozartov Don Giovanni a do konca júna Verdiho La traviata.

video

Tento rok priniesol obrovskú otvorenosť pre online výučbu a štúdium,“ nazdáva sa zakladateľ akadémie A. Vázquez. „Umožnilo to otvoriť našu akadémiu v čase, kedy svet potrebuje umenie viac ako kedykoľvek predtým. Mladí speváci po celom svete môžu tento čas, kedy im nie je umožnené vystupovať naživo na javiskách divadiel, využiť na štúdium.“ Viac info na www.vinceroacademy.com.

Pavol Bršlík v Barcelone

Barcelonský operný dom Gran Teatre del Liceu pripravuje na 5. decembra premiéru Verdiho opery La traviata. O hudobné naštudovanie sa postará Speranza Scappucci. Réžiu renomovaného Davida McVicara, pre Barcelonu obnoví Marie Lambert. Scénu a kostýmy pripravuje Tanya McCallin.

video

V úlohe Violetty sa budú alternovať Kristina Mkhitaryan, Lisette Oropesa a Pretty Yende, ktorá sa v marci 2021 predstaví aj bratislavskému publiku na koncerte agentúry Kapos. Ako Alfredo sa predstaví slovenský tenorista Pavol Bršlík, alternovaný bude Dmitrym Korchakom. V postave Giorgia Germonta sa budú alternovať George Gagnidze, Giovanni Meoni a Ángel Ódena. Ďalej účinkujú: Laura Vila, Gemma Coma-Alabert, Antonio Lozano, Gerardo Bullón, Tomeu Bibiloni, Felipe Bou a ďalší.

La Scala neotvorí sezónu na sviatok sv. Ambróza

Každoročne sa 7. decembra v talianskom Miláne koná veľký sviatok. Tradične totiž na sviatok sv. Ambróza otvára slávnostne novú sezónu svetoznáme divadlo Teatro alla Scala. Kvôli pretrvávajúcej pandémii však muselo vedenie milánskeho operného domu zrušiť dlho očakávanú produkciu Donizettiho opery Lucia di Lammermoor s Lisette Oropesa a Juanom Diegom Florezom. V súčasnosti však v Taliansku platia opatrenia, ktoré neumožnili priebeh skúšok na predstavenie.

Milánska opera zrušila všetky jesenné predstavenia, riaditeľ La Scaly Dominique Meyer hľadá alternatívu k slávnostnému otvoreniu, aby sa tradícia predstavení 7. decembra nenarušila.

Renée Fleming online spolu s Dianou Krall

Medzinárodná hudobná nadácia Lang Lang, ktorú založil čínsky klavirista Lang Lang, ponúkne 12. decembra virtuálny koncert, na ktorom sa predstavia popri protagonistoch klasickej hudby aj hviezdy hudby populárnej. Vystúpia klaviristi a manželský pár – Lang Lang a Gina Alice, americká sopranistka Renée Fleming ale aj Sam Smith, Diana Krall či Wyclef Jean.

video

Program bude pozostávať z piesní, ktoré formovali detstvo protagonistov koncertu. Toto online podujatie totiž má za cieľ zdôrazniť význam hudby v živote detí na celom svete a zasadiť sa za spravodlivý prístup detí k hudobnému vzdelaniu. Koncert s názvom Reaching Dreams Through Music bude streamovaný na kanáli YouTube LangLangFoundation.

Opera v Gente sa bude rekonštruovať za 67 miliónov eur

Flámska vláda sa rozhodla investovať 67 miliónov eur do ambicióznej obnovy operného domu v belgickom Gente. Už v decembri minulého roka vyhlásilo vedenie opery, že má pripravený projekt obnovy. Budova opery v Gente pochádza z roku 1840, naposledy prešla rekonštrukciou v 90-tych rokoch minulého storočia a podľa vedenia operného domu už nespĺňa moderné koncertné a inscenačné očakávania.

Opera Ballet Vlaanderen, foto: Opera Ballet Vlaanderen

Súčasťou plánov obnovy je rozšírenie orchestrálnej jamy a vznik viacerých oddelených koncertných sál. Budova, ktorá susedí s budovou opery a ktorú v súčasnosti používajú súdy, sa stane súčasťou divadla, premení sa na jeho zákulisie, pričom súčasné priestory, ktoré divadlo využívalo na zákulisie, bude zbúrané. Na tomto mieste vznikne nová budova s ďalšou sálou. Práce začnú v roku 2024 a budú trvať 4 roky.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Archív Operný svetobežník

Zdieľať:

O autorovi

Dáša Juhanová
spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...