Operný svetobežník (18)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 18.: Slováci v Zürichu, Neapole, Berlíne a Düsseldorfe; konferencia v Madride; Gruberová a Flórez v Mníchove; svetová premiéra v Halle; Sila osudu v Drážďanoch; festival vo Wiesbadene; Traviata v Ostrave; Zeffirelliho Aida v Miláne; svetová premiéra v Londýne; Händel Festspiele v Göttingene; Samson a Dalila vo Viedni; Bludný Holanďan v Baden-Badene. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Slováci v Zürichu, Neapole, Berlíne a Düsseldorfe

Slovenskí operní speváci majú za sebou celkom úspešnú jar na divadelných doskách v zahraničí. V Opernhaus Zürich zaujal Pavol Bršlík ako Roberto v Donizettiho Marii Stuarde, kde sa predstavil na javisku so Serenou Farnocchiou, Dianou Damrau a Nicolasom Testé. Reprízy predstavení v réžii Davida Aldena diriguje Enrique Mazzola a pokračovať budú do 12. mája. Recenziu predstavenia sme priniesli TU…

G. Donizetti: Maria Stuarda, Opernhaus Zürich, 2018,
P. Bršlík (Roberto), D. Damrau (Maria Stuarda), N. Testé (Giorgio Talbot), H. Kristoffersen (Anna Kennedy),
foto: Monika Rittershaus

Aprílové predstavenia Šostakovičovej Lady Macbeth Mcenského okresu v Teatro di San Carlo v talianskom Neapole dirigoval Juraj Valčuha a na javisku sa okrem iných predstavil aj slovenský tenorista Ľudovít Ludha.

Barytonista Dalibor Jenis sa v apríli predstavil ako Tonio v Leoncavallových Komediantoch a ako Alfio v Mascagniho Sedliackej cti v Deutsche Oper Berlin. V tomto opernom dome zároveň stvárňuje aj titulnú rolu Verdiho Nabucca, či Lunu v Trubadúrovi. Dalibora Jenisa najbližšie čaká hosťovanie na Kanárskych ostrovoch v Ópera de Las Palmas, kde bude 22. až 26. mája Escamillom v Bizetovej Carmen. Zvodnú Carmen stvárni Annalisa Stroppa, Dona Josého Bryan Hymel a Micaelou bude Irini Kyriakidou. Diriguje Karel Mark Chichon.

Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe zaujal v apríli Richard Šveda ako Silvio v Leoncavallových Komediantoch. Slovenský barytonista do konca sezóny bude v tomto opernom dome účinkovať aj ako Doktor Malatesta Donizettiho Donovi Pasqualovi v réžii Rolanda Vilazóna či ako Sharpless v Pucciniho Madama Butterfly.

Konferencia v Madride

V španielskom Madride sa v termíne 12. až 15. apríla uskutočnila medzinárodná konferencia World Opera Forum pri príležitosti 200. výročia založenia Teatro Real. Konferencia sa zamerala na štyri hlavné otázky, týkajúce sa budúceho smerovania opery – Aké je kultúrne dedičstvo opery a ako bude vplývať na vývin tohto umenia? Môže opera získať znovu miesto v centre záujmu ako v divadle tak i kine? Aký môže mať opera význam pre rozmanité publikum 21. storočia? Ako treba obhajovať postavenie opery v súčasnej demokratickej spoločnosti?

video

Usporiadatelia si dali záležať na tom, aby sa konferencie zúčastnili predstavitelia rôznych profesií týkajúcich sa opery ale aj profesií mimo nej. Za všetkých môžeme spomenúť Daniela Kramera, riaditeľa English National Opera, Lidiu Yankovskayu – riaditeľku Chicago Opera Theater, Noru Schmidtovu – intendantku opery v Grazi, Naoku Murata – riaditeľa Národného divadla v Tokyu či Fréderica Chamberta – riaditeľa Teatro Municipal v Santiagu de Chile.

Gruberová a Flórez v Mníchove

Slovenská sopranistka Edita Gruberová uprednostňuje v posledných rokoch koncerty a koncertné prevedenia opier, no z času na čas sa objaví aj na divadelnom javisku. Jedným z operných domov, v ktorom často účinkuje, je Bavorská štátna opera.

G. Donizetti: Lucrezia Borgia, Bavorská štátna opera,
Edita Gruberová (Lucrezia Borgia), Juan Diego Flórez (Gennaro),
foto: Wilfried Hösl

27. apríla Edita Gruberová opäť stvárnila na javisku mníchovskej Staatsoper hlavnú postavu v repríze Donizettiho opery Lucrezia Borgia, pričom jej sekundoval Franco Vassalo ako Don Alfonso a Juan Diego Flórez ako Gennaro. Ďalšie predstavenia sa uskutočnia 2. a 7. mája. Ďalej účinkujú: Teresa Iervolino, Jushua Owen, Mills, Christian Rieger, Andrea Borghini, Matthex Grills, Alexander Milev a ďalší. Predstavenia diriguje Friedrich Haider, réžiu inscenácie ešte v roku 2014 pripravil Christof Loy, scénu Henrik Ahr, kostýmy Barbara Drosihn.

video

Jeden zo súčasných najlepších tenoristov Juan Diego Flórez sa v Mníchove zdrží aj po predstaveniach s Editou Gruberovou. 13., 17. a 20. mája sa predstaví v ďalšej Donizettiho opere – Lucii di Lammermoor. Diriguje Antonio Fogliani, inscenáciu režijne v roku 2015 pripravila Barbara Wysocka, scénu Barbara Hanicka a kostýmy Julia Kornacka. Okrem J. D. Flóreza účinkujú Mariusz Kwiecen, Venera Gimadieva, Galeano Salas, Mika Kares, Alyona Abramowa, Sergiu Saplacan a ďalší.

Svetová premiéra v Halle

Opera pre zbor, video, jedného herca, jedného tenora, balet, orchester a elektronickú hudbu zaznela v svetovej premiére v Opernhaus v nemeckom meste Halle. Operu s názvom Mein Staat als Freund und Geliebte (Môj štát ako priateľ a milenec) od Johannesa Kreidla uviedla Opera v Halle v premiére 27. apríla, reprízy budú pokračovať do 22. júna. Diriguje Christopher Sprenger, réžiu pripravil autor Johannes Kreidler a ako tenor sa predstaví Christian Voigt.

video

Skladateľ Johannes Kreidler je jednou z najdiskutovanejších a najviac polarizujúcich postáv v súčasnej hudbe. Materiálom pre komponovanie je pre neho aj internet a technologický svet, ktorý nás obklopuje. Hlavným protagonistom v jeho novej opere je zbor, ktorý rozpráva a spresňuje príbeh odohrávajúci sa na javisku.

Sila osudu v Drážďanoch

Semperoper v nemeckých Drážďanoch uviedla Verdiho operu Sila osudu. Premiéra sa uskutočnila 28. apríla, reprízy budú pokračovať do 19. mája. Hudobné toto dielo naštudoval Mark Wigglesworth, réžia Keith Warner, scéna Julia Müer, kostýmy Nicky Shaw. Donnou Leonorou je Emily Magee, v postave Dona Alvara sa alternujú  Gregory Kunde a Marcelo Puenta. Preziosillou sú Christina Bock a Elena Maximova. Ďalej účinkujú: Stephen Milling, Alexey Markov, Pietro Spagnoli, Alexandros Stavrakakis, Allen Boxer, Gideon Poppe a ďalší.

video

Režisér Keith Warner pripravil efektnú inscenáciu plnú choreograficky komplikovaných hromadných bojových scén, zaujímavých scénografických riešení ale aj dielo, ktoré rešpektuje hudobný vývin Verdiho hudby. Vo svojej piatej produkcii pre Semperoper sa venuje otázke, do akej miery určuje osud život jednotlivca – sú postavy zodpovedné svojimi rozhodnutiami za reťazec strašných udalostí, alebo sú len ich súčasťou?

Festival vo Wiesbadene

V nemeckom Wiesbadene sa už od roku 1896 koná festival Maifestspiele. Tohto roku sa uskutoční v termíne od 30. apríla do 31. mája. Bohatý program ponúkne diela G. Verdiho, R. Wagnera, G. Donizettiho, R. Straussa či S. Peifera. 30. apríla, 5. a 18. mája to bude Verdiho Maškarný bál, 1. mája Otello. Nasledovať bude 19. mája Wagnerov Bludný Holanďan, 20. a 26. mája Donizettiho Nápoj lásky. Wagnerov Súmrak bohov zaznie 21. mája, Straussova Arabella 22. mája a následne 24. mája je na programe recitál Joyce DiDonato. Wagner sa na festival vráti 27. mája s Tannhäuserom a záver bude patriť dielu S. Peiffera O konci nevinnosti.

Traviata v Ostrave

Jednu z najpopulárnejších a najčastejšie hraných opier na svete – Verdiho La traviavu – pripravujú v Národním divadle Moravskoslezkém v Ostrave. Premiéra sa uskutoční 3. mája, hudobné naštudovanie pripravuje Robert Kružlík, réžiu Bohuslava Kráčmarová, scénu Michal Syrový, kostýmy Alena Schäferová.

video

V postave Violetty Valery sa budú alternovať Milena Arsovska a Veronika Holbová, Alfredom Germontom budú Luciano Mastro a Martin Šrejma, Giorgiom Germontom Martin Bárta, Jiří Hájek alebo Svatopluk Sem. Ďalej účinkujú: Eva Dřízgová-Jirušová, Pavla MOrysová, Anna Nitrová, Michaela Zajmi, Ondřej Koplík, Václav Morys, Jakub Kettner, Roman Vlkovič, Martin Gurbaľ, Michal Onufer a ďalší.

Zeffirelliho Aida v Miláne

Milánska La Scala pripravuje obnovenú premiéru Verdiho Aidy v réžii Franca Zeffirelliho. O obnovu tejto inscenácie sa postará Marco Gandini, dirigovať bude Daniel Oren. Obnovená premiéra sa uskutoční 8. mája, reprízy budú pokračovať do 3. júna. V úlohe Aidy sa predstaví Krassimira Stoyanova, v postave Radamesa Fabio Sartori. Ďalej účinkujú: Violeta Urmana, George Gagnidze, Vitalij Kowaljow, Carlo Combara, Céline Mellon a ďalší.

video

Legendárna Zeffireliho produkcia z roku 1963 sa na javisko milánskej La Scaly vracia pri príležitosti 95. narodenín tohto režiséra. Spolu s výtvarníčkou Liliou de Nobili vytvorili pred viac ako polstoročím inscenáciu, ktorá sa stala doslova nesmrteľnou. Z Milána sa mnohokrát ako celok sťahovala – do Verony, do Pisy, do Astany, na Tenerife, do Tbilisi či Tokya.

Svetová premiéra v Londýne

Londýnska Royal Opera pripravuje svetovú premiéru opery Georgea Benjamina Lessons in Love and Violence (Lekcie lásky a nenávisti). Premiéra sa uskutoční 10. mája, reprízy budú pokračovať do 26. mája. Diriguje samotný autor Georg Benjamin, réžiu pripravuje Katie Mitchel, scénu a kostýmy Vicki Mortimer. Účinkujú: Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Gyula Orendt, Peter Hoare, Samuel Boden, Jennifer France, Kristzina Szabo a ďalší.

George Benjamin,
foto: Antoni Bofill / Askonas Holt Management

Opera ponúka príbeh kráľa, ktorý je nútený vybrať si medzi láskou a politickou výhodou. Jeho rozhodnutia spôsobia, že sa krajina dostane do občianskej vojny a obrátia proti nemu vlastného syna aj manželku… Lekcie lásky a nenávisti sú najnovším dielom spolupráce G. Benjamina a Martina Crimpa – dvoch najznámejších súčasných britských umelcov. Na svojom konte majú napríklad komornú operu Into the Little Hill z roku 2008 a z roku 2012 Written on Skin, ktorá sa medzičasom stala najvýznamnejšou operou 21. storočia.

Händel Festspiele v Göttingene

V nemeckom meste Göttingen sa v dňoch 10. až 21. mája uskutoční medzinárodný festival Händel Festspiele. Opera Judas Maccabaeus zaznie 10. mája v Stadthalle. Diriguje Laurence Cummings, účinkujú Kenneth Tarver, Deana Breiwick, Sophie Harnsen, Joao Fernandes, Owen Willetts a ďalší. V dňoch 12., 13., 15., 17., 20. a 21. mája zaznie v Doutsches Theater opera Arminio. Diriguje Laurence Cummings, réžiu pripravuje Erich Sidler. Účinkujú: Christopher Lowrey, Anna Devin Sophie Junker, Helena Rasker, Paul Hopwood, Owen Villetts, Cody Quattlebaum a ďalší. V kostole Sv Nicolaia zaznie 13. mája opera Alexander Balus. Diriguje Jörg Straube, účinkujú: Marcianna Myrlak, Adrianna Vendittelli, Giulia Bolcato, William Wallace, Martin Achrainer a ďalší.

Samson a Dalila vo Viedni

Viedenská štátna opera pripravuje na máj premiéru opery C. Saint-Saënsa Samson a Dalila. Premiéra sa uskutoční 12. mája, reprízy budú pokračovať do 28. mája. Hudobné naštudovanie pripravuje Marco Armiliato, réžiu Alexandra Liedtke, scénu Raimund Orfeo Voigt, kostýmy Su Bühler. Diváci sa môžu tešiť na vskutku hviezdne obsadenie – Dalilou bude Elina Garanča, Samsonom Roberto Alagna a sekundovať im na javisku bude Carlos Álvarez.

Viedenská štátna opera

Roberto Alagna si svojimi výkonmi v ostatných mesiacoch vyslúžil uznanie odbornej verejnosti. Kritici ale i diváci ocenili jeho účinkovanie v Turandot či v Otellovi vo Viedni (recenziu Otella sme priniesli TU…), v Komediantoch a v Sedliackej cti v Metropolitnej opere či v Adriane Lecouvreur v Monte-Carle. Samsonom bude nielen vo Viedni, ale v júni aj v Paríži a na jeseň v Metropolitnej opere. Aj pre Elinu Garanču bude viedenská inscenácia prvým účinkovaním v Saint-Saënsovej opere, no nasledovať bude jej Dalila na jeseň v New Yorku.

Bludný Holanďan v Baden-Badene

V rámci Pfingstfestspiele sa v nemeckom Baden-Badene 18. mája uskutoční koncertné prevedenie Wagnerovej opery Bludný Holanďan. Valery Gergiev bude dirigovať mníchovských filharmonikov. V hlavnej úlohe sa predstaví Bryn Terfel, ďalej účinkujú: Elena Stikhina, Günther Groissböck, Okka von der Damerau, Benjamin Bruns a ďalší. Súčasťou festivalu bude aj koncert s názvom VERDIssimo, na ktorom sa 19. mája predstavia Diana Damrau a Nicolas Testé.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku