Témy Operného svetobežníka č. 19/2019: Cecilia Bartoli bude šéfovať Opere Monte Carlo; Traviata v Londýne jubiluje; Lianna Haroutounian ako Tosca v Malmö Prokofievove Zásnuby v kláštore v Berlíne; Svetová premiéra detskej opery vo Viedni; Bergov Wozzeck v Metropolitnej opere; Svetová premiéra v Piacenze; Beethovenov Fidelio v Bonne; Štefan Kocán ako Sarastro v Ománe a Pavol Bršlík v Drážďanoch a Mníchove. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.
Cecilia Bartoli bude šéfovať v Opere Monte Carlo
Začiatkom decembra oznámilo vedenie Opery v Monte Carlo, že v roku 2023 sa postu riaditeľky tejto inštitúcie ujme talianska mezzosopranistka Cecilia Bartoli, ako vôbec prvá žena vo vedení tohto operného domu a vystrieda tak manažéra a politika Jeana-Louisa Grinda.

Cecilia Bartoli sa aj naďalej bude venovať speváckej kariére. Skúsenosti s manažovaním kultúrnych inštitúcií už má – v roku 2012 sa stala umeleckou riaditeľkou Salzburského svätodušného festivalu a v roku 2016 spoluzaložila ansámbel Les Musiciens du Prince-Monaco.
Traviata v Londýne jubiluje
Londýnsky operný dom Royal Opera House oslavuje 25 rokov od premiéry inscenácie Verdiho Traviaty v réžii Richarda Eyra. Od 17. decembra do 23. marca ponúka londýnska opera ďalšiu sériu repríz tejto inscenácie, ktorá sa na javisko vracia pravidelne každú sezónu nilen pre svoju veľkolepú scénografiu, ale hlavne pre výkony hlavných predstaviteľov. V decembri a na začiatku januára je Violettou arménska sopranistka Hrachuhí Bassénz, Alfrédom arménsky tenorista Liparit Avetisyan, Giorgiom Germontom britský barytón Simon Keenlyside, ktorý sa v januári 2020 predstaví aj ako Rodrigo vo Verdiho Donovi Carlovi na javisku Opery SND.
Lianna Haroutounian ako Tosca v Malmö
Opera v švédskom Malmö ponúkla 20. decembra v premiére novú inscenáciu Pucciniho Tosky. Reprízy budú pokračovať do 16. februára 2020. Diriguje Steven Sloane, réžiu pripravila Sofia Jupither, scénu Erlend Birkeland, kostýmy Maria Geber. V titulnej postave sa budú alternovať arménska sopranistka Lianna Haroutounian, Simge Büyükedes z Turecka a Američanka Shelley Jackson. Ďalej účinkujú: Dimitris Paksoglou, Magnus Vigilius (Cavaradossi), Vladislav Sulimsky (Scarpia), Bengt Krantz, Anton Eriksson, Conny Thimander a ďalší.
video
Arménska sopranistka Lianna Haroutounian cestuje naprieč svetom po tých najznámejších operných domoch s titulnými úlohami známych opier. V Madride bola Desdemonou vo Verdiho Otellovi, Leonorou bola v Trubadúrovi v Londýne, v Berlíne bola Elisabethou v Donovi Carlosovi, Čo-čo-san z Pucciniho Madama Butterfly si zaspievala vo Viedni, Barcelone či Hamburgu. V San Franciscu bola Neddou v Leoncavallovych Komediantoch, v Amsterdame zas Mariou vo Verdiho historickej dráme Simon Boccanegra.
Prokofievove Zásnuby v kláštore v Berlíne
Staatsoper Unter Den Linden v Berlíne uviedla 21. decembra premiéru Prokofievovej opery Обручение в монастыре (Zásnuby v kláštore). O hudobné naštudovanie sa postaral Alexander Vitlin, o réžiu a scénu Dmitri Tcherniakov, o kostýmy Elena Zaytseva. Účinkujú: Stephan Rügamer, Andrey Zhilikhovsky, Nina Minasyan, Violeta Urmana, Bogdan Volkov, Anna Goryachova, Goran Jurić, Lauri Vasar, Maxim Paster. Reprízy budú pokračovať do 4. januára.
video
Operu Zásnuby v kláštore skomponoval Prokofiev po svojom návrate do Ruska. Dokončená bola už v roku 1941 no kvôli druhej svetovej vojne sa jej premiéra uskutočnila až 3. novembra 1946 v Leningrade. Spomedzi Prokofievovej opernej tvorby sa častejšie na javiská dostávajú len diela Láska k trom pomarančom či Ohnivý anjel. Zásnuby v kláštore sa inscenujú sporadicky, už krátko po premiére boli označené za typický prejav formalizmu a v ZSSR (Zväz sovietskych socialistických republík) bolo uvádzanie tejto opery zakázané. Ďalšia inscenácia sa preto konala až v roku 1957 v nemeckom Leipzigu.
Svetová premiéra detskej opery vo Viedni
Viedenská štátna opera ponúkla 21. decembra vo svetovej premiére operu rakúskeho skladateľa Albina Friesa Persinette. Dirigoval Guillermo García Calvo, réžiu pripravil Matthias von Stegmann, kostýmy Marc Jungreithmeier, kostýmy Constanza Meza-Lopehandia. Účinkujú: Bryony Dwyer, Lukhanyo Moyake, Monika Bohinec, Regine Hangler, Orhan Yildiz, Sorin Coliban a ďalší. Reprízy pokračujú do 29. decembra.

Skladateľ Albin Fries, ktorý v roku 2018 vyhral renomovanú Bartókovu kompozičnú súťaž a tvorí hudbu v tonálnom, neskoro romantickom štýle, dostal od Viedenskej štátnej opery úlohu skomponovať rozprávkovú operu pre detské publikum. Opera Persinette vychádza z francúzskeho ľudového príbehu, ktorý spracovali bratia Grimmovci a v našich končinách ho poznáme ako príbeh o Dlhovláske, dnešné deti ho poznajú z animovanej rozprávky Na vlásku.
Bergov Wozzeck v Metropolitnej opere
Metropolitná opera v New Yorku ponúkne ešte pred koncom roka novú inscenáciu. V piatok 27. decembra v premiére zaznie Bergova opera Wozzeck. Hudobné naštudovanie má na starosti Yannick Nézet-Séguin, réžiu William Kentridge, scénu Sabine Theunissen, kostýmy Greta Goiris. Účinkujú: Elza van den Heever, Tamara Mumford, Christopher Ventris, Gerhard Siegel, Andrew Staples, Peter Mattei, Christian Van Horn. Reprízy budú pokračovať do 22. januára.
video
Svetová premiéra tejto opery Albana Berga sa uskutočnila v Berlíne v roku 1925. Bola jedným zo symbolických úspechov prosperujúcich síl v Nemecku a Rakúsku počas krátkeho obdobia medzi dvoma vojnami. Wozzeck bol pri svojej premiére senzáciou i škandálom a dodnes nestratil nič zo svojej schopnosti fascinovať publikum. Alban Berg libreto napísal podľa rovnomennej hry Georga Büchnera, no bližšie nešpecifikoval čas a priestor, v ktorom sa príbeh odohráva. Režisér William Kentridge zasadil dej opery do obdobia pred druhou svetovou vojnou.
Svetová premiéra v Piacenze
Teatri di Piacenza pripravilo pre divákov zaujímavý silvestrovský program. Práve v posledný deň roka totiž divadlo v tomto talianskom meste ponúkne svetovú premiéru opery Paola Marcariniho Il Sordo (Hluchý). Dielo hudobne naštudoval Jacopo Brusa, réžiu pripravil Salvo Piro, scénu Carlo Centolavigna, kostýmy Artemio Cabassi. Účinkujú: Leo Nucci, Nunzia De Falco, Ivan Defabiani, Davide Procaccini a ďalší.

Paolo Marcarini je taliansky skladateľ, ktorý dlhodobo spolupracuje so svetoznámym barytonistom a režisérom Leom Nuccim. Doposiaľ práve pre Lea Nucciho Paolo Marcarini zložil niekoľko piesní, ktoré vyšli na albumoch Parlami d´amore a Parlami d´amore Mariú. Tentoraz spolupráca týchto dvoch talianskych hudobníkov vyústila do opery o hluchom skladateľovi, inšpirovaná výročím 250 rokov od narodenia Beethovena.
Beethovenov Fidelio v Bonne
Rok 2020 sa nesie v znamení 250. výročia narodenia Ludwiga van Beethovena a mnoho operných domov v priebehu roka preto siahne po jedinej opere tohto skladateľa – Fideliovi. V nemeckom Bonne, ktoré je rodiskom tohto hudobného velikána, sa premiéra v Theater Bonn uskutoční už 1. januára 2020. Dielo hudobne naštuduje Dirk Kaftan, réžiu pripravuje Volker Lösch, scénu Carola Reuther, kostýmy Alissa Kolbusch. Účinkujú: Karl-Heinz Lehner, Tobias Schabel, Martin Tzonev, Mark Morouse, Thomas Mohr, Martina Welschenbach, Marie Heeschen, Louise Kemény, Kieran Carrel a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 27. marca.
Beethoven vo Fideliovi ponúka hudobno-politický experiment a divákovi kladie otázku – čo musíte urobiť, aby ste dosiahli aj nemožné? Odpoveď je – riskovať svoj život. Realizačný tím okolo režiséra Volkera Löscha sa rozhodol zasadiť dej Fidelia do prostredia politických väzňov v Turecku.
Štefan Kocán ako Sarastro v Ománe
Royal Opera House Muscat v Ománe ponúkne divákom 2., 3, a 4. januára predstavenia Mozartovej opery Čarovná flauta. Diriguje Diego Fasolis, réžiu a scénu pripravuje Davide Livermore, kostýmy Mariana Fracasso. V postave Sarastra sa predstaví slovenský bas Štefan Kocán. Ďalej účinkujú: Alasdair Kent, Antonio Poli, Markus Werba, Enkeleda Kamani, Giulia Semenzato, Albina Shagimuratova, Aigul Khi, Luiz-Ottavio Faria, Vanessa Goikoetxea a ďalší.

Pavol Bršlík v Drážďanoch a v Mníchove
Slovenský tenorista Pavol Bršlík sa na Silvestra predstaví na javisku Semperovej opery v Drážďanoch, kde v koncertom uvedení Lehárovej operety Zem úsmevov zaspieva Princa Sou-Chonga. Spolu s ním vystúpia Jane Archibald (Lisa), Erin Morley (Princezná Mi), Sebastian Kohlhepp (Gustáv von Pottenstein), diriguje šéfdirigent Sächsische Staatskapelle Dresden Christian Thielemann. Recenziu koncertu prinesieme.
Začiatok roka následne strávi v Mníchove. Bavorská štátna opera totiž divákom od 10. do 18. januára 2020 ponúkne reprízy Smetanovej komickej opery Predaná nevesta, ktorá mala premiéru v Mníchove v decembri 2018, no pravidelne sa na javisko tejto opernej scény vracia. Reprízy inscenácie réžiséra Davida Böscha diriguje autor hudobného naštudovania Tomáš Hanus, okrem Pavla Bršlíka ako Jeníka, ďalej účinkujú: Oliver Zwarg, Helena Zubanovich, Selene Zanetti, Kristof Klorek, Irmgard Vilsmaier, Wolfgang Ablinger-Sperrhacke, Günter Groissböck, Ulrich Res, Mirjam Mesak a ďalší.

Pavol Bršlík v Mníchove ostane aj na prelome januára a februára, kedy sa predstaví ako Tamino v Mozartovej Čarovnej flaute. V priebehu marca sa už bude pripravovať na aprílovú premiéru novej inscenácie Kálmánovej operety Čardášová princezná v Zürichu, kde stvárni Edwina.
Pripravila: Dáša Juhanová
zdroj: tlačové správy, internet