Operný svetobežník (19)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 19: Wagnerov Parsifal v Paríži; Festival v Salzburgu; Norma v Prahe s Editou Gruberovou; Così fan tutte v Brne; svetová premiéra v Hamburgu; Ondrej Olos diriguje Janáčka v Aténach; Z mŕtveho domu v Mníchove; Orfeus a Eurydika s Jarousskym a Petibon; Sila osudu v Zürichu; Maria Stuarda s Kurucovou, Damrau, Camarenom a Testé. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Wagnerov Parsifal v Paríži

Wagnerov Parsifal zaznel v premiére 5. mája v Opéra National de Paris. Reprízy budú pokračovať do 23. mája. Hudobné naštudovanie pripravil Philippe Jordan, réžiu Richard Jones, scénu a kostýmy ULTZ. Účinkujú: Peter Mattei, Jan-Hendrik Rootering, Gunter Groissbock, Evgeny Nikitin, Anja Kampe, Andreas Schager, Gianluca Zampieri, Luke Stoker a ďalší.

video

Festival v Salzburgu

Pod názvom Salzburger Pfingstfestpiele sa v termíne od 18. do 21. mája uskutoční v rakúskom Salzburgu festival. Jeho súčasťou bude Rossiniho opera Talianka v Alžíri (18. a 20. mája). Diriguje Jean-Christophe Spinosi, režíruje Moshe Leiser. Účinkujú: Cecilia Bartoli, Péter Kálmán, Edgardo Rocha, Alessandro Corbelli, Jose Coca Loza, Rebeca Olvera, Rosa Bove a ďalší. Následne 19. mája zaznie Offenbachova opereta Perikola. Diriguje Marc Minkowski, účinkujú: Aude Extrémo, Benjamin Bemheim, Laurent Alvaro, Eric Huchet, Marc Maullion, Rémy Mathieu, Olivia Doray a ďalší.

Norma v Prahe s Editou Gruberovou

Tri mimoriadne predstavenia Belliniho Normy sa uskutočnia v priebehu mája a júna v pražskom Národnom divadle. V titulnej úlohe tejto opery sa totiž predstaví výnimočná slovenská sopranistka – Edita Gruberová. Norma s exkluzívnym obsadením sa uskutoční 18. a 30. mája a 2. júna.

Edita Gruberová,
foto: Lukas Beck

Inscenáciu v roku 2015 režíroval Tomo Sugao, scénu pripravil Boris Kudlička, kostýmy Alexandra Grusková. Za dirigentský pult sa postaví slovenský dirigent Peter Valentovič, ktorý je v mnohých operných projektoch po celej Európe takpovediac v pozícii dvorného dirigenta Edity Gruberovej. Okrem nej sa na javisku predstavia aj Jana Horáková Levicová, Zoran Todorovich, Oleg Korotkov, Sylvia Čmugrová a ďalší.

Così fan tutte v Brne

Národní divadlo Brno pripravuje novú inscenáciu Mozartovej opery Così fan tutte. Premiéra sa uskutoční 18. mája. Diriguje Jakub Klecker, réžiu pripravuje Anna Petrželková, scénu Hana Knotková, kostýmy Eva Jiřikovská. Účinkujú: Pavla Vykopalová, Jana Šrejma Kačírková, Václava Krejčí Housková, Jana Hrochová, Ondřej Koplík, Roman Hoza, Igor Lošká, Tereza Merklová Kyzlinková, Marta Reichelová, Andrea Široká, Jiří Sužlenko, Jan Štáva a ďalší.

Komická opera Così fan tutte nadväzuje na predchádzajúce Mozartove opery – Don Giovanni a Figarova svadba. Dvaja mladíci Ferrando a Gugliemo chcú preveriť vernosť svojich snúbeníc, no než opera skončí, uviaznu vo vlastnej sieti falošných hier s citmi. Publikum 19. a začiatku 20. storočia považovalo námet tejto opery za vulgárny a nemorálny a Così fan tutte takmer zmizla z operných javísk. Dnes však patrí medzi najhranejšie opery a právom – árie a ansámble patria medzi operné hity a dielo, ktoré Mozart vystaval na kontraste a prepracovanom hudobnom výraze, je skutočným pokladom operného repertoáru.

Svetová premiéra v Hamburgu

Staatsoper Hamburg predstaví 20. mája v svetovej premiére operu Jana Dvoraka – Frankenstein. Reprízy budú pokračovať do 27. mája. Diriguje Johannes Harneir, réžiu pripravuje Philipp Stölzl, scénu Heike Wollmer, kostýmy Kathi Maurer. Účinkujú: Viktor Rud, Andromahi Raptis, Alin Anca, Sascha Emanuel Kramer a ďalší.

video

Pri 200. výročí vzniku vedecko-fantastického románu Frankenstein, alebo Moderný Prometheus Mery Shelleyovej oslovilo vedenie berlínskej opery režiséra Philippa Stölzla a hamburského skladateľa Jana Dvoraka, aby vytvorili nové dielo. Vznikla opera, ktorá ponúka víziu budúcnosti, politické vyhlásenie, hororový príbeh ale aj road movie…

Ondrej Olos diriguje Janáčka v Aténach

Slovenský dirigent Ondrej Olos sa predstaví v Aténach. V tamojšom Greek National Opera totiž dostal príležitosť pripraviť hudobné naštudovanie opery Vec Makropulos českého skladateľa Leoša Janáčka. Premiéra sa uskutoční 20. mája, reprízy 23. a 25. mája. Réžiu pripravuje Yannis Houvardas, scénu Eva Manidaki, kostýmy Ioanna Tsami. Účinkujú: Elena Kelessidi, Dmitris Paksoglou, Vangelis Maniatis, Nikos Stefanou, Artemis Bogri, Yannis, Yannissis, Christos Kechris a ďalší.

video

Zaujímavosťou je, že grécka opera sa rozhodla v nasledujúcich dvoch sezónach naštudovať ďalšie dve diela českého skladateľa a vytvoriť tak akýsi cyklus jeho diel. Vec Makropulos bude režírovať Y. Houvardas, bývalý umelecký riaditeľ gréckeho Národného divadla a popredný tamojší divadelný režisér. Vytvára na javisku produkciu, ktorá divákom ponúkne tak trochu sci-fi a tak trochu thriller.

Z mŕtveho domu v Mníchove

Opera Leoša Janáčka Z mŕtveho domu ožije v premiére novej inscenácie v Bayerische Staatsoper v nemeckom Mníchove. Premiéra sa uskutoční 21. mája, reprízy budú pokračovať do 8. júna. Diriguje Simone Young, réžiu pripravuje Frank Castrof, scénu Aleksandar Denić, kostýmy Adriana Braga Peretzki. Divákom sa prestavia aj českí sólisti Aleš Briscein a Boris Prýgl. Ďalej účinkujú: Peter Rose, Evgeniya Sotnikova, Manuel Günther, Tim Kuypers, Christian Rieger, Ulrich Res, Charles Workman, Johannes Kammler, Galeano Salas, Alexander Milev, Peter Lobert a ďalší.

video

Po prvom mníchovskom uvedení Z mŕtveho domu v roku 1976 v nemčine sa táto Janáčkova opera vracia do bavorskej štátnej opery, tentoraz však v pôvodnom jazyku. Aktuálna produkcia čerpá z nedávneho kritického vydania opery Johnom Tyrellom, ktorý vracia dielo čo najviac k pôvodnej verzii. Pre austrálsku dirigentku S. Young je to prvé stretnutie s hudobným naštudovaním opery L. Janáčka, no už na jeseň ju v Mníchove čaká premiéra Jenůfy. „Z mŕtveho domu je veľmi divoké dielo – tragické, komické a politické,“ nazdáva sa dirigentka. „Neobsahuje vlastne žiadny príbeh, hlavné postavy sa rozprávajú o svojich skúsenostiach a v tomto ohľade sa veľmi odlišuje od všetkých ostatných opier.“

Orfeus a Eurydika s Jarousskym a Petibon

Parížske divadlo Théatre des Champs-Elyséés ponúkne 22. mája v premiére Gluckovu operu Orfeus a Eurydika. Reprízy budú pokračovať do 2. júna. Diriguje Diego Fasolis, réžiu pripravuje renomovaný Robert Carsen, scénu a kostýmy Tobias Hoheisel. Orfeom bude francúzsky kontratenor Philippe Jaroussky, Eurydikou francúzska sopranistka Patricia Petibon. Za sebou majú nedávnu spolupráca na Händlovej Alcine vo francúzskom meste Aix. V postave lásky sa predstaví Emoke Baráth.

Ch. W. Gluck: Orfeus a Eurydika, Théatre des Champs-Elyséés, 2018,
foto: Patrick Messina

Sila osudu v Zürichu

Opernhaus Zürich pripravuje premiéru novej inscenácie G. Verdiho Sila osudu. Premiéra sa uskutoční 27. mája, reprízy budú pokračovať do 28. júna. Diriguje Fabio Luisi, réžiu pripravuje Andreas Homoki, scénu Harmunt Meyer, kostýmy Mechthild Seipel.

Ruská sopranistka Hibla Germzava v postave Donny Leonory debutuje, no má na svojom konte okrem iného aj Annu Bolenu v La Scale, Desdemonu v New Yorku či Ameliu zo Simona Boccanegru v Londýne. Ďalej účinkujú: Pavel Daniluk, George Petean, Marcelo Puente, J´Nai Bridges, Christof Fischesser, Ruben Drole a ďalší.

Maria Stuarda s Kurucovou, Damrau, Camarenom a Testé

Deutsche Oper Berlin pripravuje výnimočné koncertné predstavenie Donizettiho opery Maria Stuarda, ktoré zaznie 28. a 31. mája. Dirigovať bude Francesco Ivan Ciampa a na javisku sa to bude doslova hemžiť hviezdami svetového mena, medzi ktorými nebude chýbať ani slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá stvárni kráľovnú Elizabettu. Okrem nej si budú môcť diváci vychutnať výkony Diany Damrau, Javiera Camarenu či Nicolasa Testé. Ďalej účinkujú Dong-Hwan Lee, Amira Elmadfa a ďalší.

vizuál

Opera Maria Stuarda zažila znovuzrodenie v 50-tych rokoch minulého storočia a patrí medzi uznávané majstrovské diela belcanta a pre milovníkov Donizzettiho tvorby medzi vrcholy opernej tvorby vôbec. Po sopranistkách ako Joan Sutherland, Monserrat Caballé či Joyce DiDonato sa Mariou Stuardou stáva jedna z momentálnej najlepších belcantových speváčok – Diana Damrau.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár