Operný svetobežník (3/2019)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 3/2019: Simon Keenlyside vyznamenaný princom z Walesu; nová Čarovná flauta v Berlíne; Slezské divadlo v Opave premiéruje dve jednoaktovky; Anna Bolena v Ríme; Musorgského Chovančina v Miláne; svetová premiéra v Lille; Smetanov Dalibor vo Frankfurte v scéne Borisa Kudličku; svetová premiéra v Amsterdame; Predaná nevesta po nemecky opäť s Pavlom Bršlíkom v Drážďanoch; Ondrej Šaling v opere Othmara Schoecka. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Simon Keenlyside vyznamenaný princom z Walesu

Britskému svetoznámemu barytonistovi Simonovi Keenlysideovi sa dostalo prednedávnom veľkej cti. Začiatkom februára ho totiž vyznamenal Charles, princ z Walesu, za jeho prínos v oblasti hudby. „Teší ma fakt, že sa nezabúda na umenie. Je to nádherný dar a som nadšený, že ho mám,“ uviedol Simon Keenlyside po slávnostnom ceremoniáli. Nie je to prvá pocta od členov kráľovskej rodiny, ktorej sa tomuto britskému sólistovi dostalo. Minulého roku totiž dostal vyznamenanie od kráľovnej Alžbety II., ktorá pocty významným osobnostiam udeľovala pri príležitosti svojich narodenín.

Princ Charles vyznamenal Simona Keenlysidea, 2019,
foto: FB S.K.

Simone Keenlyside sa v novembri 2018 po prvýkrát predstavil aj na Slovensku, kedy v Opere Slovenského národného divadla stvárnil Rigoletta v rovnomennej Verdiho opere. V čase jeho hosťovania na Slovensku poskytol tento významný umelec rozhovor pre Opera Slovakia – Simon Keenlyside: V operách sú úžasné a silné posolstvá.

Nová Čarovná flauta v Berlíne

Staatsoper Unter den Linden pripravila novú inscenáciu Mozartovej Čarovnej flauty. Premiéra sa uskutočnila 17. februára, reprízy budú pokračovať do 16. marca. Dielo hudobne naštudovala americká dirigentka Alondra de la Parra, réžiu pripravil Yuval Sharon, scénu Mimi Lien, kostýmy Walter Van Beirendonck. Účinkujú: Kwangchul Youn, Julian Prégardien, Anna Prohaska, Evelin Novak, Florian Teichtmeister, Serena Sáenz, Tuuli Takala.

video

Čarovná flauta nezriedka doslova láka inscenátorov k rôznym experimentom. Berlínsky tím tvorcov sa rozhodol ponúknuť Mozartov príbeh ako predstavenie bábkového divadla, kostýmy jednotlivých postáv rovnako aj scénu možno charakterizovať snahou využiť čo najviac možnosti výtvarnej koláže. Vznikla tak vizuálne zaujímavá inscenácia, ktorú sami tvorcovia označujú za Čarovnú flautu 21. storočia.

Slezské divadlo v Opave premiéruje dve jednoaktovky

Zvyčajne sa opera Komedianti Ruggera Leoncavalla uvádza spolu s Mascagniho Sedliackou cťou, nezriedka však divadlá tieto veristické ´dvojičky´ rozdelia a doplnia večer inou operou. Takto sa rozhodli urobiť aj v Slezskom divadle v Opave, kde spolu s Komediantmi zaznela v premiére 17. februára opera Aleko od Sergeja Rachmaninova. Obidve diela spája téma milostného trojuholníka a žiarlivosti, ktorá má fatálne následky.

S. Rachmaninov: Aleko, Slezské divadlo Opava, 2019,
foto: SDO

Inscenáciu hudobne pripravil Petr Šumník, réžiu, scénu a dramaturgiu mala na starosti Jana Andělová Pletichová, kostýmy Michaela Savovová. Účinkujú: Jiří Přibyl, Pavel Klečka, Juraj Nociar, Jakub Rousek, Barbora Řeřichová, Dalibor Hrda, Yevhen Šokalo, Šárka Maršálová, Eliška Zajícová, Michael Kubečka a ďalší.

Anna Bolena v Ríme

Teatro Costanzi v Ríme pripravilo na 20. februára v premiére novú inscenáciu Donizettiho opery Anna Bolena. Reprízy budú pokračovať do 1. marca. Dielo hudobne naštudoval Riccardo Frizza, réžiu pripravil Andrea de Rosa, scénu Luigi Ferrigno, kostýmy Ursula Patzak. V postave Anny Boleny sa alternujú Maria Agresta a Francesca Dotto, Henrichom VIII je Alex Esposito v alternácii s Dariom Russom. Ďalej účinkujú: Carmela Remigio, Paola Gardina, René Barbera, Giulio Pelligra, Martina Belli, Domingo Pellicola a ďalší.

video

Pre taliansku sopranistku Mariu Agrestu ide o debut v tejto postave. Z Ríma sa presunie do Monte Carla, kde ju v apríli čaká Desdemona vo Verdiho Otellovi, neskôr Belliniho Norma v Zürichu a na konci sezóny Leonora vo Verdiho Trubadúrovi v Madride.

Musorgského Chovančina v Miláne

Slávny operný dom, milánska La Scala, pripravuje Musorgského Chovančinu. Premiéra sa uskutoční 27. februára, reprízy budú pokračovať do 29. marca. Diriguje Valery Gergiev, réžiu pripravil Mario Martone, scénu Margherita Palli, kostýmy Ursula Patzak. Účinkujú: Mikhail Petrenko, Ekaterina Semenchuk, Sergej Skorokhodov, Evgeny Akimov, Alexey Markov, Stanislav Trofimov, Maxim Paster, Evgenia Muraveva a ďalší.

M. P. Musorgskij: Chovanščina, Teatro alla Scala, 2019,
Sergej Skorokhodov (Andrej Chovanskij), Evgenia Muraveva (Emma),
foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Milánske divadlo siahlo po tejto ruskej opere, ktorá ponúka príbeh vzbury vedenej kniežaťom Chovanovskym, už po niekoľkýkrát. Inscenácie Gianandreu Gavazzeniho ponúkla v roku 1967 a 1971, produkciu Yuriho Ljubimova v roku 1981. Tentoraz prináša inscenáciu talianskeho režiséra Maria Martoneho, ktorý sľubuje dielo ako historickú fresku plnú masových scén.

Svetová premiéra v Lille

Opéra de Lille chystá svetovú premiéru. V dňoch od 6. do 14. marca zaznie opera Gerarda Pessona Trois Contes (Tri príbehy). Hudobné naštudovanie pripravuje Georges-Elie Octors, réžiu má na starosti David Lescot, scénu Alwyne de Dardel, kostýmy Mariane Delayre. Účinkujú: Maïlys de Villoutreys, Melody Louledjian, Camille Merckx, Enguerrand de Hys, Jean-Gabriel Saint-Martin, Marc Mauillon a ďalší.

video

Gérard Pesson (1958) je mimoriadne plodný francúzsky skladateľ, ktorý má zatiaľ na svojom konte množstvo inštrumentálnych, ale aj vokálno-inštrumentálnych diel. Doposiaľ vytvoril tri opery, ktoré uviedli operné domy v Nanterre či Stuttgarte.

Smetanov Dalibor vo Frankfurte v scéne Borisa Kudličku

Smetanova opera Dalibor ponúka námet z českej histórie a zriedkavo je uvádzaná v zahraničí. Vychádza však z libreta, ktoré napísal Nemec Josef Wenzig, možno aj preto je prirodzené, že po tejto opere siahla operný dom v nemeckom meste Frankfurt. Premiéra sa uskutoční 24. februára, reprízy budú pokračovať do konca marca. Hudobné naštudovanie má na starosti Stefan Soltesz, réžiu Florentine Klepper, scénu slovenský scénograf Boris Kudlička, kostýmy Adriane Westerbarkey. V ústrednej postave Dalibora sa predstaví český sólista Aleš Briscein. Ďalej účinkujú: Gordon Bintner, Simon Bailey, Thomas Faulkner, Theo Lebow, Izabela Matuł, Angela Vallone a ďalší.

Frankfurtské divadlo uvádza operu v nemeckom jazyku, v pôvodnom librete z roku 1868. Keď totiž Bedřich Smetana operu po prvýkrát uviedol, vyvolal vlnu rozhorčenia, vyčítali mu ´wagnerizmus´ a bol dokonca obviňovaný zo zrady svojho národa… Skladateľ v opere urobil niekoľko škrtov a prepracoval záver. Uvedenie novej verzie opery sa uskutočnilo v roku 1886.

Svetová premiéra v Amsterdame

De Nationale Opera v Amsterdame pripravuje svetovú premiéru opery holandského skladateľa Micha Hamela (1970) s názvom Caruso a Kuba. Premiéra sa uskutoční 3. marca, reprízy budú pokračovať do 9. marca. Diriguje Otto Tausk, réžiu má na starosti Johannes Erath, scénu Katrin Connan, kostýmy Noëlle Blancpain. Účinkujú: Airam Hernández, Jeanine de Bique, Simon Shibambu, Cody Quattlebaum, Michael Wilmering, Tichina Vaughn, Eva Kroon a ďalší.

Micha Hamel,
foto: Janita Sassen

Námet opery vychádza zo skutočnej udalosti, keď svetoznámy taliansky spevák Enrico Caruso v roku 1920 hosťoval v kubánskej Havane. Počas predstavenia Aida došlo v divadle k atentátu na speváka a k jeho únosu. Tieto udalosti literárne spracovala kubánska spisovateľka Mayra Monterová a práve jej predloha sa stala námetom na libreto pre Micha Hamela.

Predaná nevesta po nemecky opäť s Pavlom Bršlíkom v Drážďanoch

Slovenský tenorista Pavol Bršlík si znovu zaspieva part Jeníka zo Smetanovej opery Predaná nevesta v nemčine. Koncom roka dostal takúto príležitosť v Mníchove, tentoraz sa predstaví divákom v Semperoper v Drážďanoch. Premiéra sa uskutoční 8. marca, reprízy budú pokračovať do 2. mája. Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní českého dirigenta Tomáša Netopila, réžiu pripravuje Mariame Clément, scénu a kostýmy Julia Hansen.

video

V postave Jeníka sa bude s Pavlom Bršlíkom alternovať český tenorista Richard Samek. Ďalej účinkujú: Hrachuhí Bassénz, Dimitry Ivashchenko, Benjamin Bruns, Matthias Henneberg, Sabine Brohm, Tilmann Rönnebeck a ďalší.

Ondrej Šaling v opere Othmara Schoecka

Meiningen Staatstheater pripravuje na 8. marca premiéru opery švajčiarskeho skladateľa Othmara Shoecka Hrad Dürante. Dielo hudobne pripravuje Philippe Bach, réžiu má na starosti Ansgar Haag, scénu a kostýmy Bernd Dieter Müller a Annette Zepperitz. V postave Armanda sa predstaví slovenský tenorista Ondrej Šaling. Ďalej účinkujú: Matthias Grätzel, Anna Maria Dur, Sonja Freitag, Shin Taniguchi a ďalší. Reprízy budú pokračovať do konca sezóny.

Meiningen Staatstheater,
zdroj: internet

Opera vznikla v spolupráci s nemeckým básnikom Hermannom Burte a spôsobila skladateľovi množstvo problémov kvôli spojeniu s umelcami nacistického Nemecka. Opera bola premiérovaná v apríli 1943 v Berlíne a hoci samotný Shoeck sa snažil vyvrátiť skutočnosť, že by sympatizoval s nacistami, v rodnom Švajčiarsku sa mu nedostalo pochopenia.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár