Operný svetobežník (2/2019)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 2/2019: Berliozovi Trojania v Paríži; Belliniho Námesačná v Berlíne; Štefan Kocán v New Yorku; Brno chystá Dona Carlosa aj so slovenskými sólistami; Orfeus a Eurydika v Hamburgu; Nová Lucia di Lammermoor vo Viedni; Svetová premiéra Let´s stop Brexit; Edita Gruberová v Budapešti; Händel Festspiele v Karlsruhe; Richard Šveda vo svetovej premiére v Düsseldorfe. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Berliozovi Trojania v Paríži

Opéra National de Paris ponúkla 22. januára v premiére Berliozovu operu Trójania. Reprízy budú pokračovať do 12. februára. Hudobné naštudovanie pripravil Philippe Jordan, scénu a réžiu Dmitri Tcherniakov, kostýmy Elena Zaytseva. Účinkujú: Stéphanie d’Oustrac, Michèle Losier, Véronique Gens, Brandon Jovanovich, Stéphane Degout, Christian Helmer, Paata Burchuladze, Ekaterina Semenchuk, Aude Extrémo, Cyrille Dubois a ďalší.

video

Hoci túto operu kritici považujú za jedno z vrcholných diel francúzskej opery, uvádzané je zriedka. Jednak pre svoju dĺžku päť hodín, pre náročnosť inscenovania tejto opery a tiež pre neľahké spevácke party. Libreto napísal samotný skladateľ na základe antických diel – Vergiliovej Aeneidy a Homérovej Iliady.

Začiatkom sezóny uviedla toto monumentálne dielo s veľkým úspechom Viedenská štátna opera, ktorej recenziu sme priniesli TU…, no zatiaľ čo v rakúskej inscenácii diváci mohli vychutnávať scénickú veľkoleposť diela, v tej francúzskej sa ruský režisér rozhodol zasadiť dej do obytného domu pre vojnové obete trpiace posttraumatickou stresovou poruchou. Navyše – pôvodne mali v parížskom uvedení Trójanov účinkovať Bryan Hymmel a Elina Garanča, ktorí však nakoniec svoju účasť v inscenácii zrušili…

Belliniho Námesačná v Berlíne

Deutsche oper Berlin ponúkla divákom 26. januára premiéru Belliniho Námesačnej. Reprízy novej inscenácie budú pokračovať do 25. mája. Hudobné naštudovanie mal na starosti Stephan Zilias, réžiu a dramaturgiu Jossi Wieler a Sergio Morabito, kostýmy a scénu Anna Viebrock. Účinkujú: Ante Jerkunica, Helene Schneiderman, Venera Gimadieva, Jesús León, Alexandra Hutton, Andrew Harris a ďalší. V májových reprízach sa však divákom v postave Aminy predstaví Pretty Yende, Elvinom bude Lawrence Brownlee.

video

Režisérska dvojica Jossi Wieler a Sergio Morabito má takpovediac Belliniho dielo v malíčku. Spolu inscenovali Puritánov i Normu a pred rokom v Stuttgarte aj Námesačnú. Neštudujú len libreto, ale všetky dostupné poznámky a materiály, ktorú sú od Belliniho k dispozícii a zároveň sa snažia o podrobnú analýzu charakterov postáv. Aj tých zdanlivo okrajových, ktoré však môžu mať tiež rozhodujúci vplyv na ústredné postavy.

Štefan Kocán v New Yorku

Slovenský bas Štefan Kocán sa v týchto dňoch opäť usídlil v New Yorku. V Metropolitnej opere totiž stvárňuje Komtura v Mozartovom Donovi Giovannim a chystá sa na Sparafucila vo Verdiho Rigolettovi.

Štefan Kocán, foto: Zdenko Hanout

Reprízy opery Don Giovanni, ktorá mala v New Yorku premiéru v septembri 2016, ponúka Metropolitná opera od 30. januára do 20. februára. Diriguje Cornelius Meister, réžiu pripravil Michael Grandage, scénu a kostýmy Christopher Oram. Okrem Štefana Kocána v tejto sérii repríz účinkujú: Rachel Willis-Sørensen, Federica Lombardi, Aida Garifullina, Stanislas de Barbeyrac, Luca Pisaroni, Ildar Abdrazakov, Brandon Cedel a ďalší. Za zmienku stoja aj ďalšie reprízy, ktoré Metropolitná opera ponúkne od 4. do 18. apríla. Vtedy sa totiž v postave Dona Ottavia predstaví slovenský tenorista Pavol Bršlík a Leporellom bude český sólista Adam Plachetka.

Verdiho Rigoletto zaznie v reprízach v newyorskej opere od 12. februára do 20. marca. Ide o inscenáciu z roku 2015, ktorú režisér Michael Mayer zasadil do prostredia kasín v americkom Las Vegas. Diriguje Nicola Luisotti, scénu pripravila Christine Jones, kostýmy Susan Hilferty. Popri Štefanovi Kocánovi účinkujú: Roberto Frontali, Nadine Sierra, Vittorio Grigolo, Ramona Zaharia, Bryan Hymel a ďalší.

Brno chystá Dona Carlosa aj so slovenskými sólistami

Janáčkova opera v Brne chystá novú inscenáciu Verdiho opery Don Carlos. Premiéra sa uskutoční 2. februára, reprízy budú pokračovať počas celej sezóny. O hudobné naštudovanie sa postará Jaroslav Kyzlink, o réžiu Martin Glaser, scénu pripravuje Pavel Borák, kostýmy Markéta Sládečková. Medzi sólistami sa objaví aj množstvo slovenských spevákov, medzi nimi Martin Gurbaľ, Ondrej Mráz, Linda Ballová, Michaela Šebestová. Ďalej účinkujú: Jiří Sulženko, Federico Sacchi, Luciano Mastro, Philippe Do, Jiří Brückler, Svatopluk Sem, Charlotta Larsson, Veronika Hajnová Fialová a ďalší.

video

Politické intrigy, náboženstvo a zakázaná láska – tak by sa dalo v stručnosti zhrnúť jedno z vrcholných Verdiho diel. Opera Don Carlos je inšpirovaná drámou nemeckého básnika Friedricha Schillera. I keď sa nechal viesť historickými udalosťami, sú len rámcovým pozadím pre nadčasový príbeh, psychologickú prepracovanosť postáv a majstrovské hudobné zachytenie ich najhlbších emócií. (aktualizované) Recenziu premiéry si prečítate TU…

Orfeus a Eurydika v Hamburgu

Staatsoper Hamburg ponúkne v premiére 3. februára Gluckovu operu Orfeus s Eurydika. Ide o inscenáciu režiséra, scénografa a kostyméra Johna Neumeiera, ktorú uviedol v roku 2017 v opere v Chicagu a o rok neskôr v Los Angles.

Ch. W. Gluck: Orfeus s Eurydika, Staatsoper Hamburg,
foto: Kiran West

Hudobné naštudovanie bude mať v Hamburgu na starosti Alessandro de Marchi. Účinkujú: Dmitry Korchak, Maxim Mironov, Andriana Chuchman, Elbenita Kajtazi. Reprízy budú pokračovať do 19. februára.

Nová Lucia di Lammermoor vo Viedni

Jedna z najčastejšie uvádzaných opier Gaetana Donizettiho Lucia di Lammermoor sa dočká nového uvedenia vo Viedenskej štátnej opere. Premiéra sa uskutoční 9. februára, reprízy budú pokračovať do 21. februára. Diriguje Evelino Pidò, réžiu a kostýmy pripravuje Laurent Pelly, scénu Chantal Thomas.

G. Donizetti: Lucia di Lammermoor, Viedenská štátna opera, 2019,
Olga Peretyatko (Lucia), zbor,
foto: Michael Pöhn

Obsadenia bude pre divákov viac než zaujímavé. V titulnej úlohe sa predstaví Olga Peretyatko. Partnerom jej na javisku bude v postave Edgarda Juan Diego Flórez, sekundovať bude v postave Enrica George Petean. Ďalej účinkujú: Jongmin Park, Lukhanyo Moyake, Virginie Verrez, Leonardo Navarro a ďalší.

Svetová premiéra Let´s stop Brexit

Opera s veľavravným názvom Let´s Stop Brexit! zaznie vo svetovej premiére 9. februára v nemeckom meste Mönchengladbach. Diriguje Yorgos Ziavras, réžiu pripravuje Ulrich Proschka, scénu a kostýmy Christine Knoll. Účinkujú: Debra Hays, Gabriela Kuhn, Markus Heinrich, Matthias Wippich. Reprízy budú pokračovať do 16. marca.

Let´s Stop Brexit! je satirická hudobná revue, v ktorej Ulrich Proschka použil hudobné motívy anglického skladateľa z konca 19. storočia – Arthura Sullivana. Ten dosiahol značné úspechy svojimi operetami, pričom za nimi treba hľadať aj kvalitné libretá, ktoré Sullivanovi písal William Gilbert. A práve tieto, svojho času mimoriadne obľúbené operety, Ulrich Proschka vo svojom diele paroduje tak, aby priniesol satiru o súčasnej politickej situácii.

Edita Gruberová v Budapešti

Slovenská sopranistka Edita Gruberová chystá v priebehu sezóny niekoľko recitálov, no dvakrát sa zhostí aj postavy v opernom diele – v Budapešti a v Mníchove. V budapeštianskej Štátnej opere sa 9. a 13. februára predstaví ako Lucia v Donizettiho opere Lucia di Lammermoor. Pôjde o reprízu inscenácie z roku 2016.

Edita Gruberová

Dirigovať bude Peter Valentovič, ktorého možno označiť za dvorného dirigenta Edity Gruberovej. Réžiu pripravil Máté Szabó, scénu Balász Cziegler, kostýmy Ildi Tihanyi. Popri E. Gruberovej sa predstavia Michele Kalmandy, István Horváth, Tibor Szappanos, Péter Fried, Gergely Biri a ďalší.

Händel Festspiele v Karlsruhe

Medzinárodný festival Händel Festspiele v nemeckom Karlsruhe ponúkne od 15. februára do 2. marca množstvo zaujímavých podujatí s hudbou nemeckého barokového skladateľa. Okrem rôznych workshopov a koncertov zaznejú aj Händlove opery Alcina a Serse. Opera Alcina zaznie v reprízach z minuloročného festivalu, operu Serse však festival pripravuje v premiére novej inscenácie. Premiéra sa uskutoční ešte pred začiatkom festivalu – 10. februára, hudobné naštudovanie pripravuje George Petrou, réžiu chystá chorvátsky kontratenorista Max Emanuel Cenčic, scénu Rifail Ajdarpasic, kostýmy Sarah Rolke. M. Emanuel Cenčic bude zároveň sólistom v obsadení opery. Ďalej účinkujú: Franco Fagioli, Lauren Snouffer, Katherine Manley, Ariana Lucas, Pavel Kudinov a ďalší.

Richard Šveda vo svetovej premiére v Düsseldorfe

Deutsche Oper am Rhein v nemeckom meste Düsseldorf prinesie 16. februára vo svetovej premiére operu nemeckého skladateľa Anno Schreirera s názvom Schade, dass sie eine Hure war (Škoda, že to bola kurva). Reprízy budú pokračovať do 17. marca. Hudobné naštudovanie pripravuje Lukas Beikircher, réžiu David Hermann, scénu Jo Schram, kostýmy Michaela Barth. V jednej z úloh sa predstaví slovenský barytonista Richard Šveda. Ďalej účinkujú: Bogdan Talos, Günes Gürle, Sergej Khomov, Jussi Myllys, Florian Simson, David Jerusalem, Sami Luttinen, Lavinia Dames, Sarah Ferede a ďalší.

skúška opery Schade, dass sie eine Hure war v Deutsche Oper am Rhein,
foto: Deutsche Oper am Rhein

Skladateľ Anno Schreirer patrí k mimoriadne plodným autorom, okrem mnohých rozsahom menších skladieb má na konte už šesť opier. Naposledy uviedlo jeho operu Hamlet v roku 2016 Theater an der Wien. Tentoraz siahol po príbehu dvoch milencov. Giovanni a Annabella sú však súrodenci. Tehotná Annabella v snahe zakryť následky incestu pristúpi na nedobrovoľné manželstvo. Jej brat ju však v záchvate žiarlivosti zavraždí, čím na povrch vyplávajú všetky ich spoločné tajomstvá.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár