Operný svetobežník (2)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 2.: výstava v Haus der Music vo Viedni, vo Viedni premiérovali Parsifala, Anna Bolena v La Scale, svetová premiéra v Hannoveri, v Zürichu Werther s Flórezom a Nápoj lásky s Bršlíkom, Rusalka s Kristine Opolais v Mníchove, Zeffirelliho Bohéma v Miláne a Andrea Cheniér s Yusifom Eyvazovom v Prahe. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Výstava v Haus der Music vo Viedni

Viedenská filharmónia i New York Philharmonic oslavujú tento rok 175. výročie od svojho založenia a pri tejto príležitosti sa obidve inštitúcie rozhodli pre spoločnú výstavu archívnych materiálov. Výstavu otvorili 29. marca v Haus der Music vo Viedni a verejnosti bude bezplatne prístupná až do januára 2018. Návštevníci môžu vzhliadnuť prvé koncertné programy týchto inštitúcií ako aj listiny ich založenia, fotografie členov orchestra, rôzne partitúry, ale napríklad aj listy Gustava Mahlera. Organizátori výstavy chcú poodhaliť podobnosti ale i rozdiely v dejinách týchto dvoch výnimočných orchestrov, ako aj vplyvy rôznych osobností od Johannesa Brahmsa, Antona Bruckera až po Artura Toscaniniho, Leonarda Bernsteina či Zubina Mehtu.

Výstava v Haus der Music vo Viedni,
foto: Haus der Music

Vo Viedni premiérovali Parsifala

Nová inscenácia Wagnerovho Parsifala mala premiéru 30. marca vo viedenskej Staatsoper. Dirigentom predstavenia bol Semyon Bychkov, režisérom Alvis Hermanis, ktorý sa postaral aj o scénu. Kostýmy pripravila Kristine Jurjane. V ďalších reprízach 2., 6., 9., 13. a 16. apríla sa v tomto diele predstavia Gerald Finley, René Pape, Kwangchul Youn, Christopher Ventris, Jochen Schmeckenbecher, Nina Stemme a ďalší.

R. Wagner: Parsifal, Viedenská štátna opera, 2017,
foto: Michael Pöhn

Režisér Alvis Hermanis preniesol Parsifala do Viedne v období pred prvou svetovou vojnou, kedy sa toto mesto považovalo za laboratórium umenia a vedy pre zvyšok sveta. „Viedeň bola Silicon Valley pre 20. storočie. Tu sa udávali trendy pre výtvarné aj hudobné umenie, architektúru, strojárstvo, medicínu, výskum a v neposlednom rade pre psychoanalýzu,“ uviedol režisér inscenácie. Ústredný bod jeho koncepcie je nemocničný komplex Steinhof, a tak Wagnerova mýtické postavy Gurnemanz a Klingsor sú dvaja lekári, ktorí bojujú o nadvládu nad mysľami svojich pacientov.

informácia aktualizovaná 1. 4. o 14:00 hod.

Anna Bolena v La Scale

Milánska La Scala programovo pokračuje v snahe priviesť na svoje dosky taliansky repertoár v čo najširšom rozsahu. Dôkazom je aj premiéra belcantovej opery Anna Bolena Gaetana Donizzetiho. Premiéru ponúka milánske divadlo 31. marca. Reprízy sa uskutočnia 4., 8., 11., 14., 21., a 23. apríla. Dirigentom je Bruno Campanella, ktorý sa špecializuje na taliansku operu. Režisérkou je Marie-Louise Bischofberger, manželka zosnulého slávneho režiséra Luca Bondyho. Scénu pripravil Erich Wonder, kostýmy Kaspar Glarner. V postave Anny Boleny sa budú alternovať Federica Lombardi a Hibla Gerzmava. Ďalej účinkujú Sonia Ganassi, Martina Belli, Piero Pretti, Carlo Colombara, Mattia Denti, Giovanni Sala a ďalší.

G. Donizetti: Anna Bolena, Teatro alla Scala, 2017,
Hibla Gerzmava (Anna Bolena), Sonia Ganassi (Jane Seymour),
foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Svetová premiéra v Hannoveri

Staatsoper Hannover chystá svetovú premiéru operu diela Giorgia Battistelliho s názvom Lot. Nemecké divadlo prvýkrát túto operu uvedie 1. apríla, reprízy budú pokračovať do konca mája.

Giorgio Battistelli je taliansky skladateľ, ktorý má na svojom konte už 17 opier a vo svojej generácií patrí medzi najznámejších a bezpochyby aj najplodnejších autorov. Tentoraz s libretistkou Jenny Erpenbeck pripravili operu v troch dejstvách, v ktorej spracovali starozákonný príbeh o Lotovi.

G. Battistelli: Lot, Staatsoper Hannover, 2017,
fotografia zo skúšky,
foto: Jörg Landsberg

Dirigentom inscenácie je Benjamin Reiners, režisérom Frank Hilbich. Scénu pripravil Volker Thiele, kostýmy Gabriele Rupprecht. Účinkujú Brian Davis, Dorothea Maria Marx, Stella Motina, Khatuna Mikaberidze, Sung-Keun Park, Amara Muchhala, Franz Mazura, Renate Behle a ďalší.

V Zürichu Werther s Flórezom a Nápoj lásky s Bršlíkom

Zürišská opera si pripravila na apríl dve zaujímavo obsadené premiéry. Najprv to bude 2. apríla Massenetov Werther v hlavnej úlohe s Juanom Diegom Flórezom.

video

Reprízy sa uskutočnia 5., 8., 11., 17., 20., 25., 27., a 30. apríla. Predstavenia bude dirigovať Cornelius Meister, réžie sa ujala Tatjana Gürbaca. Scénu a kostýmy pripravili Klaus Grünberg a Silke Willrett. Okrem hviezdneho J. D. Fóreza sa na javisku predstavia Anna Stephany, Mélissa Petit, Audun Iversen, Cheyne Davidson, Martin Zysset a Yuriy Tsiple.

G. Donizetti: Nápoj lásky, Opernhaus Zürich, 2017,
Pavol Bršlík (Nemorino),
foto: Judith Schlosser

Už o niekoľko dní po Wertherovi sa v Zürichu uskutoční ďalšia premiéra. Tentoraz pôjde o komickú operu Gaetana Donizettiho Nápoj lásky. Premiéra sa uskutoční 7. apríla, reprízy 9., 12., 17., a 21. apríla. Dirigentom bude svetoznámy taliansky umelec Nello Santi, režisérom Grischa Asagaroff, ktorý túto operu pred dvoma rokmi režíroval aj v milánskej La Scale. Scénu a kostýmy pripravil Tullio Pericoli. Adinu Bude spievať Olga Kulchynska, Nemorina Pavol Bršlík. Belcorom bude Levente Molnár – maďarský barytonista, ktorý má na svojom konte angažmány v Metropolitnej opere, londýnskej Royal Opera Hause či mníchovskej Bayerische Staatsoper. Dulcamarom bude Renato Girolami, Giannettou Hamida Kristoffersen.

Bedeker operného fanúšika

Rusalka s Kristine Opolais v Mníchove

22. apríla o 10. hodine spúšťa mníchovská Bayerische Staatsoper na svojej webovej stránke predpredaj vstupeniek na predstavenie Rusalka Antonína Dvořáka.

Kristine Opolais,
foto: Tatyana Vlasova

Premiéra sa uskutoční 15. júna, reprízy 18., 23., a 25. júna. Ceny vstupeniek sa pohybujú od 10 do 132 eur. Dirigentom predstavenia bude Andris Nelsons, režisérom Martin Kušej. V hlavnej úlohe sa predstaví vyhľadávaná a uznávaná lotyšská sopranistka Kristine Opolais. Ďalej účinkujú Dmytro Popov, Nadia Krasteva, Günther Groissböck, Helena Zubanovich a ďalší.

Zeffirelliho Bohéma v Miláne

Od svojej premiéry v roku 1963 Pucciniho Bohéma v réžii Franca Zeffirelliho očarila divákov niekoľkých generácií, na javisku sa predstavili desiatky sólistov zvučných mien, no táto inscenácia nemá v úmysle opustiť milánske divadelné dosky. Vracia sa na ne v júni a júli tohto roku, pričom v postave Mimi bude absolvovať svoj debut v La Scale Sonya Yoncheva – sólistka divadiel v New Yorku, Paríži, Londýne, Mníchove či Berlíne.

G. Puccini: Bohéma, Teatro alla Scala,
foto: Teatro alla Scala

Alternovať sa bude s Ailyn Perez, ktorá už Mimi v tejto inscenácii spievala pri jej reprízach v roku 2015. Zaujímavosťou je, že v tom istom roku sa v Bohéme predstavila v Metropolitnej opere v postave Musetty. V ďalších úlohách – Fabio Sartori, Simone Piazzola, Mattia Olivieri, Carlo Colombara, Gabriele Sagona, Federca Lombardi a ďalší. Predstavenia bude dirigovať Evelino Pidó, dirigent, ktorý vzišiel z orchestra milánskej La Scaly, no pravidelne pripravuje nové hudobné naštudovania opier v Londýne, Viedni, či New Yorku. Predpredaj vstupeniek spúšťa La Scala 6. apríla o 12. hodine na svojej webovej stránke.

Andrea Cheniér s Yusifom Eyvazovom v Prahe

Veristická opera Andrea Cheniér od Umberta Giordana privíta v Prahe v Národnom divadle v hlavnej postave azerbajdžanského tenoristu Yusifa Eyvazova (manžela sopranistky Anny Netrebko), a to konkrétne v reprízach 15. a 28. mája.

Yusif Eyvazov

Vstupenky v cenách od 200 do 1490 českých korún má pražské divadlo už v predaji. Inscenácia je dielom dirigenta Petra Kofroňa a režiséra Michala Dočekala. Okrem Y. Eyvazova sa na javisku predstavia Roman Janál, Anda-Luise Bogza a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár