Nemecké operné domy sa prispôsobujú uzatvoreniu; Dagmar Pecková ponúka vianočný album; Esa-Peka Salonen získal čestné rytierstvo; Sondra Radvanovsky odkladá tudorovské kráľovné; Parížska opera sa otvára len digitálne; Mariinsky Theatre uviedlo premiéru Netopiera; Silvester Metropolitnej opery; Svetová premiéra v Madride; Opera v San Franciscu prehodnotila jarnú sezónu a v Moskve ožije Boris Godunov z roku 1948. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.
Nemecké operné domy sa prispôsobujú uzatvoreniu
Už v predchádzajúcom Svetobežníku sme informovali, že operné domy v Nemecku zareagovali na snahy vládnych predstaviteľov zamedziť šíreniu koronavírusu a prísnym opatreniam, ktoré s tým súvisia. Tie budú platiť v Nemecku minimálne do 10. januára 2021 a množstvo divadiel vydalo stanovisko o tom, kedy sa plánujú vrátiť k predstaveniam pre divákov. Už sme informovali o Bavorskej Štátnej opere, ktorá chce začať hrať vo februári, o Semperoper v Drážďanoch, ktorá nebude hrať do konca januára a mnohých ďalších.

Podľa najnovších informácií ruší Staatsoper unter der Linden v Berlíne všetky predstavenia do konca januára, Komische Oper Berlin dokonca avizuje zastavenie predaja vstupeniek na všetky predstavenia až do konca apríla. Do konca januára ostanú zatvorené Oper Köln a Staatstheater Hannover, rovnako ako Národné divadlo Mannheim či Oper Dortmund a Oper Frankfurt.
Dagmar Pecková ponúka vianočný album
Česká mezzosopranistka Dagmar Pecková po vianočnom Nativitas, ktorý vydala pred dvoma rokmi, sa rozhodla ponúknuť svojim poslucháčom a fanúšikom ďalší. Ten aktuálny dostal znovu latinský názov Exaltatio. Album vydalo vydavateľstvo Supraphon a obsahuje koledy a piety európskych národov. D. Pecková na ňom spolupracovala s Jaroslavom Krčkom a jeho súborom Musica Bohemica.
video
Esa-Peka Salonen získal čestné rytierstvo
Fínskemu dirigentovi a skladateľovi Esa-Pekka Salonenovi sa dostalo 20. decembra mimoriadnej pocty. Anglická kráľovná Alžbeta II. mu udelila čestné rytierstvo za zásluhy v oblasti hudby. Tento fínsky dirigent bol od roku 2008 šéfdirigentom londýnskeho Philharmonia Orchestra, od roku 2020 sa stal šéfom San Francisco Symphony.

Salonen študoval lesný roh, dirigovanie a kompozíciu na Akadémii Sibelius v Helsinkách. V roku 1979 debutoval ako dirigent so Symfonickým orchestrom fínskeho rozhlasu. Na medzinárodnej scéne sa presadil v roku 1983 vďaka dirigovaniu Mahlerovej Symfónie č. 3 v Londýne. 17 rokov viedol Filharmonický orchester v Los Angeles. Bol aktívny na množstve festivalov, uskutočnil veľké množstvo nahrávok pre vydavateľstvo Deutsche Grammophon.
Sondra Radvanovsky odkladá tudorovské kráľovné
Americká sopranistka Sondra Radvanovsky sa mala na záver tohto roku predstaviť v špeciálnom projekte v Gran Teatre del Liceu v španielskej Barcelone. Na 23. decembra barcelonský operný dom chystal večer venovaný trojici Donizettiho opier Anna Bolena, Roberto Devereux a Maria Stuarda. Zaznieť mali záverečné scény z každej tejto opery, ktoré majú spoločného menovateľa – tudorovské kráľovné. S. Radvanovsky však toto predstavenie zrušila z osobných dôvodov a divadlo ohlásilo, že sa v Barcelone uskutoční na jeseň. Sopranistka zatiaľ avizuje svoj návrat na javiská vo februári, kedy by sa mala v Paríži predstaviť vo Verdiho Aide.
Parížska opera sa otvára len digitálne
Opéra National de Paris pôvodne zamýšľala otvoriť sezónu novembrovou reprízou inscenácie Verdiho La traviaty. Po tom, ako 30. októbra francúzsky prezident uviedol, že krajina prechádza do lockdownu v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu, sa uzatvorili všetky kultúrne inštitúcie. Hoci vedenie parížskej opery avizovalo otvorenie pred koncom roka 2020, opak je pravdou a k divákom sa predstavenia tohto operného domu dostanú len digitálnou formou.

Zaujímavosťou však je, že diváci si môžu zaplatiť na streamovacej platforme parížskej opery vstup, ktorý im bude platiť 30 nasledujúcich dní a čaká ich zaujímavý program. Okrem iného to bude spomínaná inscenácia Verdiho Traviaty, ktorá sa uskutoční aspoň v online priestore. Ide o modernú réžiu Simona Stonea v scéne Boba Cousinsa a v kostýmoch Alice Babidge, ktorá mala v Paríži premiéru v septembri 2019. Tentoraz sa divákom v hlavných úlohách predvedú juhoafrická sopranistka Pretty Yende , ktorú privítame vďaka agentúre Kapos aj v Bratislave a francúzsky tenorista Benjamin Bernheim.
Súčasťou digitálneho programu pre divákov bude predstavenie Bizetovej Carmen z roku 2017 v inscenácii Calixta Bieita v hlavných úlohách s lotyšskou mezzosopranistkou Elinou Garančou a francúzskym tenoristom Robertom Alagnom a mnohé ďalšie zaujímavé záznamy predstavení.
Mariinsky Theatre uviedlo premiéru Netopiera
Mariinsky Theatre v ruskom Sankt Peterburgu pripravila pre divákov premiéru novej inscenácie Straussovej operety Netopier, ktorá sa uskutočnila 26. decembra. Hudobné dielo naštudoval Valery Gergiev, réžiu pripravil Alexey Stepanyuk, scénu a kostýmy Vyacheslav Okunev.
video
Netopiera uvedie divadlo v ruskom preklade. „Žijeme v nepokojnej a znepokojujúcej dobe, a taká radostná hudba a veselá produkcia, ktorá je temperamentná ako šampanské, s nádhernými kulisami a kostýmami, sa môže ukázať ako naša záchrana z depresívnej nálady, ku ktorej nás priviedli okolnosti,“ uviedol pred premiérou režisér inscenácie.
Silvester Metropolitnej opery
Newyorská Metropolitná opera ponúkne 31. decembra na svojej streamovacej platforme výnimočný koncert zo série Met Stars Live in Concert. Koncert začne o 20. hodine nášho času a prinesie naživo koncert z nemeckého Ausburgu z Parkteatra. Angel Blue, Pretty Yende, Javier Camarena a Matthew Polenzani ponúknu árie a duety z Donizettiho opery Dcéra pluku a z Pucciniho opier Lastovička a Bohéma. Zaznejú aj melódie z operiet a neapolské piesne.
video
Séria Met Stars Live in Concert bude pokračovať aj v roku 2021. Už 23. januára sa predstavia Sondra Radvanovsky a Piotr Bezcala, 6. februára Anna Netrebko so Sonyou Yonchevou a 27. februára Angel Blue.
Svetová premiéra v Madride
Teatro Real de Madrid ponúkne divákom 9. januára 2021 svetovú premiéru opery Marie španielskeho skladateľa Germána Alonsa. Samotný skladateľ dielo aj hudobne naštuduje, réžiu a kostýmy pripravuje Rafael Rodríguez Villalobos. Účinkujú: Xavier Sabata, Jordi Doménech, Nicola Beller Carbone, Valentina Coladonato a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 17. januára.
Autor opery sa inšpiroval ikonickou postavou Woyzecka románu Georga Büchnera. Považuje ho za tragédiu súčasného muža, ponúka však na javisku zároveň s Woyzeckom aj jeho náprotivok – tragédiu súčasnej ženy, ktorú zosobňuje hlavná protagonistka Marie ako slobodná matka odcudzovaná spoločnosťou.
Opera v San Franciscu prehodnotila jarnú sezónu
Zatiaľ čo väčšina operných domov a koncertných sál v USA už počas leta avizovali, že rušia celú sezónu 2020/2021, Opera v San Franciscu naplánovala prestávku len do 25. apríla, kedy chceli divákom naživo ponúknuť Rossiniho Barbiera zo Sevilly. Pred niekoľkými dňami však vedenie operného domu uviedlo, že tieto plány nebude možné uskutočniť. V polovičke februára zverejnia nový plán, ktorý by mal obsahovať aj živé vystúpenia, no posilnia sa v ňom najmä digitálne programy pre divákov.
V Moskve ožije Boris Godunov z roku 1948
Boľšoj teatr v Moskve privíta na svojom javisku Ildara Abdrazakova v titulnej úlohe Musorgského opere Boris Godunov. Predstavenia sa uskutočnia pre divákov od 12. do 14. januára 2021. Za dirigentský pult sa postaví Tugan Sokhiev.

Moskovské divadlo ponúka 245. sezónu a v rámci nej pripravuje divákom špeciálne predstavenia, ktoré mapujú bohatú históriu tohto divadla. V prípade Borisa Godunova ide o inscenáciu z roku 1948 režiséra Leonida Baratova a dizajnéra Fjodora Fedorovského, ktorú sa rozhodli v Bolšom teatri po viac ako 70. rokoch oživiť.
Pripravila: Dáša Juhanová
zdroj: tlačové správy, internet
Archív Operný svetobežník
Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!
