Operný svetobežník (20)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 20: Začal Händlov festival v Halle; Juraj Hollý ako Cassio v Lübecku; Don Giovanni v Ženeve; svetová premiéra vo Florencii; séria koncertov na Chapmps-Elysées; nový Lohengrin v Londýne; v Prahe pripravujú Werthera aj so slovenskými spevákmi; Boris Godunov a Don Pasquale v Paríži; Don Pasquale v Olomouci po česky; Tomáš Netopil vo viedenskej Staatsoper. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Začal Händlov festival v Halle

V nemeckom meste Halle začal 25. mája festival Händel-Festspiele. V rodisku tohto barokového skladateľa čaká hostí festivalu do 10. júna množstvo opier, koncertov a rôznych workshopov. Spomedzi Händlových opier tohto roku na festivale zaznejú Berenice, Ormisda, Parnasso in festa, Samson, Mesiáš (oratórium), Jeptha, Oreste, Rinaldo či Arianna na Kréte.

Okrem týchto diel zaznie aj opera Muzio Scevola, ktorú zložil Händel spolu s G. Bononcinim a F. Amadeiom. Dielo zaznie v Goethe Theater 8., 9., a 10. júna. Diriguje český odborník na takzvanú starú hudbu Marek Štryncl, réžiu pripravuje Laurent Charoy. V hlavnej úlohe sa predstaví Alexis Vassiliev, v postave Fidalmy to bude slovenská sopranistka Lucia Knoteková, okrem nej sa na javisko postavia aj české speváčky Markéta Cukrová, Michaela Šrůmová, Sylvia Čmurgová a Marta Fadljevičová a mnohí ďalší.

Juraj Hollý ako Cassio v Lübecku

V Theater Lübeck zaznie Verdiho Otello v premiére novej inscenácie 1. júna. Reprízy sa uskutočnia 8. a 17. júna. Diriguje Andreas Wolf, réžiu pripravuje Bernd Reiner Krieger, scénu Momme Röhrbein, kostýmy Angelika Rieck. V titulnej úlohe sa predstaví Marius Vlad, v postave Jaga sa bude alternovať maďarský barytonista Michele Kalmandy známy aj košickým a bratislavským divákom so škótskym barytonistom Gerardom Quinnim. V postave Cassia sa predstaví slovenský tenorista Juraj Hollý. Ďalej účinkujú: Hojong Song, Minhong An, Taras Konoschenko, Yong-Ho Choi, Maria Fernanda Castillo, Julia Grote a ďalší.

Don Giovanni v Ženeve

Vo švajčiarskej Ženeve pripravujú novú inscenáciu Mozartovho Dona Giovanniho. Premiéra sa uskutoční 1. júna, reprízy budú pokračovať do 17. júna. Diriguje Stefan Soltesz, réžiu pripravuje David Bösch, scénu Falko Herold, kostýmy Bettina Walter. V titulnej úlohe sa predstaví Simon Keenlyside, ktorý bol Donom Giovannim už v Mníchove, New Yorku, Viedni, Bilbau či Zürichu. Ďalej účinkujú Patrizia Ciofi, Ramón Vargas, Thorsten Grümbel, Myrtó Papatanasiu, David Stout, Michael Adams, Mary Feminear a ďalší.

Ženevské divadlo tak završuje svoj cieľ – naplniť takzvanú Da Ponte Trilogy, čiže uviesť trojicu opier, ktoré skomponoval Mozart na libreto Lorenza da Ponte. V priebehu minulého roku totiž na javisko uviedli Cosí fan tutte i Figarovu svadbu.

video

Svetová premiéra vo Florencii

V svetovej premiére zaznie 3. júna v Teatro Goldoni vo Florenci opera Adriana Guarnieriho Infinita tenebra di luce (Nekonečná temnota svetla). Reprízy sa uskutočnia 5. a 8. júna. Diriguje Pietro Borgonovo, režíruje Giancarlo Cauteruccio. Účinkujú: Fulvio Cauteruccio, Livia Rado, Clara Polito, Gregory Bonfatti, Salvatore Grigoli a ďalší.

Operu skomponoval taliansky skladateľ A. Guarnieri inšpirovaný básňami Rainera Maria Rilkeho. Kompozícia opery sa skladá zo štyroch imaginárnych básnických obrazov, ktoré hovoria o vnútorných rozporoch ľudskej duše. Tie sa zhmotňujú, naberajú konkrétnu podobu, no vzápätí miznú… Dielo neponúka príbeh, len akýsi hudobný tok myšlienok, piesní a ideí.

Séria koncertov na Chapmps-Elysées

V parížskom Théâtre des Champs-Élysées sa v priebehu júna uskutoční séria koncertných predstavení troch opier. 5. júna to bude Händlov Rinaldo. Dirigovať bude Christophe Rousset, účinkujú: Jason Bridges, Sandrine Piau, Xavier Sabata, Christopher Lowrey, Eve-Maud Hubeaux, Tomislav Lavoie a ďalší.

Théâtre des Champs-Élysées,
foto: internet

Samson a Dalila francúzskeho skladateľa Camille Saint-Saënsa zaznie 12 a 15. júna pod dirigentskou taktovkou Bertranda de Billyho. V titulných úlohách sa predstavia Roberto Alagna, ktorý postavu Samsona veľmi úspešne stvárnil v májovej sérii novej inscenácie Viedenskej štátnej opery (recenziu predstavenia si prečítate TU…) a Marie-Nicole Lemieux. Ďalej účinkujú: Laurent Naori, Kwangchul Youn, Renaud Delaigue, Loic Félix, Jérémy Duffau, Yuri Kissin a ďalší. 14. júna to bude Gounodov Faust. Diriguje Christophe Rousset, účinkujú: Jean-Francoise Borras, Véronique Gens, Juleitte Mars, Marie Lenormand, Andrew Foster-Williams, Jean-Sébastien Bou, Guillaume Andrieux a ďalší.

Nový Lohengrin v Londýne

Wagnerov Lohengrin zaznie v Royal Opera House v premiére novej inscenácie 7. júna. Reprízy budú pokračovať do konca mesiaca. Dielo hudobne pripravuje Andris Nelsons, réžijne David Alden. Scénu má na starosti Paul Steinberg, kostýmy Gideon Davey. Účinkujú: Klaus Florian Vogt, Jennifer Davis, Christine Goerke, Thomas Johannes Mayer, Georg Zeppenfeld, Kostas Smoriginas a ďalší.

Lohengrin je prvým výsledkom Wagnerovej fascinácie mýtmi svätého grálu a je operou, v ktorej sa odkláňa od vtedy bežnej opernej formy k dielam, ktoré nesú neskorší typický wagnerovský rukopis. Prináša značnú hudobnú predstavivosť a veľkú dramatickú silu. Režisér D. Alden prenáša príbeh Lohengrina do mesta zničeného bombardovaním a zobrazuje chaotickú, roztrúsenú a politicky rozdelenú spoločnosť.

video

V Prahe pripravujú Werthera

V pražskom Národnom divadle pripravujú nového Massenetovho Werthera v koprodukcii s operným domom vo Frankfurte. Premiéra sa uskutoční 7. júna. O hudobné naštudovanie sa postará Petr Kofroň, o réžiu Willy Decker a Stefan Heinrichs, o scénu a kostýmy Wolfgang Gussmann. V postave Werthera sa budú alternovať slovenský tenorista Peter Berger s Richardom Samkom, Charlottou budú Štepánka Puckalová, Veronika Hajnová alebo Michaela Zajmi. Ďalej účinkujú: Yukiko Kinjo, Slávka Zámečníková, Jiří Brückler, Jiří Rajniš, Váslav Sibera, Vladimír Doležal, Ivo Hrachovec, Lukáš Hynek-Krämer, Zdeněk Plech, Jevhen Šokalo a ďalší.

J. Massenet: Werther, ND Praha, 2018,
Jiří Rajniš (Albert), Peter Berger (Werther), Štěpánka Pučálková (Charlotte),
foto: Hana Smejkalová

Massenetov kompozičný štýl púta pozornosť predovšetkým bohatou melodickosťou a farebnou orchestráciou, v ktorej bol autorovi vzorom aj Richard Wagner. Svojou sugestívnou hudbou podčiarkuje príbeh plný vášní, ktoré nie je hlavným hrdinom dopriate uspokojiť. Do Národného divadla sa Werther vracia po bezmála osemdesiatich rokoch od inscenácie uvádzanej v rokoch 1927 – 1939, aby znovu pripomenul, prečo patrí k najúspešnejším dielam francúzskej opernej literatúry.

Boris Godunov a Don Pasquale v Paríži

Musorgského Borid Godunov zaznie v Opéra National de Paris v premiére novej inscenácie 7. júna. Reprízy budú pokračovať do 12. júla. Diriguje Vladimir Jurowski, režíruje Ivo van Hove. Scénu pripravil Jan Versweyveld, kostýmy An D´Huys. Borisom Godunovom bude Ildar Abdrazakov. Ďalej účinkujú: Evdokia Malevskaya, Ruzan Mantashyan, Alexandra Durseneva, Maxim Paster, Boris Pinkhasovich, Ain Anger a ďalší.

M. P. Musorgskij: Boris Godunov, Opéra national de Paris, 2018, skúška opery
foto: Elena Bauer

Parížska opera pripravuje už dva dni po Borisovi Godunovi ďalšiu novú inscenáciu, a to konkrétne Donizettiho komickú operu Dona Pasquale. Premiéra sa uskutoční 9. júna, reprízy budú pokračovať do 12. júla. Diriguje Evelino Pidó, réžiu pripravuje Damiano Michieletto, scénu Paolo Fantin, kostýmy Agostino Calvaca. Účinkujú: Michele Pertusi, Florian Sempey, Lawrence Brownlee, Nadine Sierra, Frédéric Guieu a ďalší.

Don Pasquale v Olomouci po česky

Donizettiho komickú operu Don Pasquale pripravujú aj v Moravskom divadle v českom Olomouci. Premiéra sa uskutoční 8. júna a zaujímavosťou je, že nezaznie v talianskom origináli ale v českom preklade Jindřicha Hanuša Böhma. Dielo hudobne pripravuje Tomáš Hanák a inscenačne osvedčená trojica spolupracovníkov – Václav Věžník (réžia), Jaroslav Milfajt (scéna) a Josef Jelínek (kostýmy). V titulnej postave sa budú alternovať Jiří Přibyl a David Szendiuch. Ďalej účinkujú: Martin Štolba, Jakub Tolaš, Vojtěch Pačák, Ondřej Koplík, Milan Vlček, Elena Gazdíková, Barbara Sabella, Lucie Kordová, Ondřej Doležal, Jan Vaculík a ďalší.

Václav Věžník, Jiří Přibyl a Petr Hloužek, počas skúšky Donizettiho opery Don Pasquale, 2018,
foto: FB

Tomáš Netopil vo viedenskej Staatsoper

Viedenská štátna opera pripravuje premiéru novej inscenácie opery Carl Maria von Webera Čarostrelec. Premiéra sa uskutoční 11. júna, reprízy budú pokračovať do 28. júla. Dielo hudobne pripravuje český dirigent Tomáš Netopil, réžiu Christian Rath, scénu a kostýmy Gary McCann. Účinkujú Camilla Nylund, Daniella Fally, Alan Held, Andreas Schager a ďalší.

Tomáš Netopil,
foto: Saad Hamza

Spomedzi repríz inscenácií, ktoré má viedenská opera v repertoári, možno z tých júnových spomenúť Verdiho Rigoletta, v ktorom sa 3., 7., a 10. júna v postave vojvodu predstaví Juan Diego Floréz. Sekundovať mu na javisku budú Aida Garifullina ako Gilda, Elena Maximova ako Maddalena, Paolo Rumetz ako Rigoletto a Ryan Speedo Green ako Sparafucile. Diriguje Marco Armiliato.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: agentúrne správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku