Operný svetobežník (21)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 21: Smetanova Litomyšl; traja hviezdni Manricovia v Paríži; Parsifal odštartuje mníchovský festival; festival v Arena di Verona otvorí Carmen; José Cura režíruje Nabucca v Prahe; v Miláne chystajú Belliniho Piráta; Pavol Bršlík v Londýne; svetová premiéra v Bruseli; Stravinsky a Dallapiccola v Drážďanoch; svetová premiéra v Stuttgarte… Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Smetanova Litomyšl

Festival Smetanova Litomyšl vstúpil tohto roku do svojho 60. ročníka. V dňoch od 14. júna do 7. júla ponúka viac ako 40 rôznych podujatí, spomedzi ktorých si diváci okrem iného mohli dopriať koncert tenoristu Javiera Camarenu či operné predstavenia diela M. Ravela Dieťa a čary v podaní súboru Juhočeského divadla.

Smetanova Litomyšl 2018,
Javier Camarena, Leticia de Altamirano, Leoš Svárovský, Leoš Svárovský, PKF – Prague Philharmonia,
foto: František Renza

V ďalších dňoch na divákov čakajú predstavenia pražského Národného divadla – Verdiho Maškarný bál (23. 6.), Smetanova Libuše (4. 7.) či Boitov Mefistofele (5. 7.) v titulnej role so slovenským basom Štefanom Kocánom. Národní divadlo Brno sa predstaví s Gounodovym Faustom (29. 6.) a Janáčkovou Jenůfou (30. 6.). Súčasťou festivalu sú však aj ďalšie zaujímavé podujatia, za všetky spomeňme koncert Jaromíra Nohavicu s Janáčkovkou filharmóniou čí piesňový recitál Adama Plachetku.

Traja hviezdni Manricovia v Paríži

Po premiére novej inscenácie Musorgského Borisa Godunova (recenziu sme priniesli TU…) uvedie parížska opera poslednú tohtosezónnu obnovenú premiéru. V termíne od 20. júna do 14. júla sa na javisko Opéra National de Paris vracia inscenácia Verdiho Trubadúra z roku 2016. Diriguje Maurizio Benini, réžiu pripravil Alex Ollé, scénu Alfons Flores, kostýmy Lluc Castells.

video

V postave Manrica sa budú alternovať traja hviezdni tenoristi – Marcelo Álvarez, Roberto Alagna a Yusif Eyvazov. Obsadenie parížskeho Trubadúra v ničom nezaostáva ani v ďalších postavách. Grófom Lunom bude Željko Lučič alebo Vitaliy Bilyy, Leonorou Sondra Radvanovsky alebo Jennifer Rowley, Azuncenou Anita Rachvelishvili v alternácii s Ekaterinou Semenchuk. Ďalej účinkujú: Mika Kares, Elodie Hache, Yu Shao, Lucio Prete, Luca Sannai a ďalší.

Parsifal odštartuje mníchovský festival

Bayerische Staatsoper v nemeckom Mníchove pripravuje na 28. júna premiéru novej inscenácie Wagnerovho Parsifala. Diriguje Kirill Petrenko, réžiu pripravuje Pierre Audi, scénu Georg Baselitz, kostýmy Florence von Gerkan. O divácku atraktivitu inscenácie sa postarajú Jonas Kaufmann a René Pape, ďalej účinkujú Christian Gerhaher, Bálint Szabó, Wolfgang Koch, Nina Stemme, Kevin Conners, Callum Thorpe, Rachael Wilson a ďalší. Reprízy sú naplánované na 1., 5., 8. a 31. júla.

video

Premiéra Parsifala odštartuje Münchner Opernfestspiele, ktorý v dňoch od 24. júna do 31. júla bude v metropole Bavorska ponúkať viac než bohatý program, doslova nabitý opernými hviezdami. Zaznie aj Wagnerov Bludný Holanďan (29. 6. a 2. 7.) Straussova Arabella s Anjou Harteros (4. a 7. 7), Donizettiho Nápoj lásky s Vittoriom Grigolom a Ambrogiom Maestrim (6. 7.). Chýbať nebude ani Pucciniho Tosca s Angelou Gheorghiu, Josephom Callejom a Thomasom Hampsonom (9. a 13. 7), Pucciniho Triptych (14. a 16. 7), Mozartova Figarova svadba (15. a 17. 7). Zaznie aj celý Wagnerov cyklus Prsteň NibelungovZlato Rýna (20. 7), Valkýra (22. 7.), Siegfried (24. 7) a Súmrak bohov (27. 7.). Diváci si budú môcť vychutnať Haydnovu operu Orlando paladino (23., 25., 27. a 29. 7), Verdiho Traviatu s Dianou Damrau, Charlesom Castronovom a Simonem Piazzolom (25. a 28. 7). Ďalšia Verdiho opera – Sicílske nešpory s Rachel Willis-Sorensenovou, Helenou Zubanovich, Bryanom Hymelom, George Peteanom či Erwinom Schrottom – zaznie 26. a 29. 7. Na záver festivalu (30. 7.) festival uvedie Janáčkovu operu Z mŕtveho domu okrem iných aj so slovenským basom Petrom Mikulášom a českými sólistami Alešom Brisceinom a Borisom Prýglom.

Festival v Arena di Verona otvorí Carmen

Jeden z najznámejších a najpopulárnejších letných operných festivalov v Arena di Verona privíta prvých návštevníkov 22. júna, festival bude pokračovať do 1. septembra. Ako prvá divákov privíta Bizetova Carmen (22. 6. – 31. 8.) v novej inscenácii. Diriguje Francesco Ivan Ciampa, réžiu, scénu a kostýmy pripravuje Hugo de Ana. Inscenácia bude lákať na mená ako Erwin Schrott, Francesco Meli či Anna Goryachova.

video

Na obrovské javisko veronskej arény sa vráti aj nesmrteľná inscenácia režiséra Franca Zeffirelliho – Verdiho Aida (23. 6. – 1. 9.) s Annou Pirozzi, Yusifom Eyvazovom, Gregorym Kunde, Lucom Salsi či Ambrogiom Maestrim. Rovnako aj Pucciniho Turandot ožije na festivale v inscenácii F. Zeffireliho (30. 6. – 26. 7.). Okrem iných sa predstavia Anna Pirozzi či Gregory Kunde. Vo Verone nesmie chýbať Verdiho Nabucco, tohto roku sa v hlavnej úlohe budú alternovať Luca Salsi a Amartuvshin Enkhbat (7. 7. – 18. 8.). Poslednou operou, ktorú festival ponúkne, bude Rossiniho Barbier zo Sevilly s Ninou Machaidze, Dmitrim Korchakom, Ambrogiom Maestrim, Leom Nuccim či Ferrucciom Furlanettom (4. – 30. 8.).

José Cura režíruje Nabucca v Prahe

Pražské Národní divadlo pripravuje premiéru novej inscenácie Verdiho Nabucca, pričom najväčšiu pozornosť púta osobnosť režiséra – argentínskeho tenoristu Josého Curu. Rozhodne to nie je prvá skúsenosť tohto sólistu s režisérskou prácou. Režíroval už Sedliacku česť a Komediantov v Bueons Aires, Bohému v Štokholme, Turandot v Liége či Brittenovu operu Peter Grimes v Bonne a vo výhľade má Pucciniho Dievča zo Západu na jeseň v estónskom Tallinne. Ako sa sám vyjadril, inscenovanie Verdiho Nabucca považuje za pomerne riskantnú prácu, okrem iného aj preto, že ide o ranú prácu skladateľa, ktorá sa nevyznačuje takou zrelou dramaturgiou ako neskoršie Verdiho opery. Nemenej dôležitý je aj fakt, že tvorivý tím musí pripraviť inscenáciu, ktorá bude mať premiéru v Hudobnom divadle Karlín, no o niekoľko mesiacov sa bude sťahovať do zrekonštruovanej Štátnej opery, ktorá disponuje omnoho väčším javiskom.

video

Nabucco zaznie v Prahe v premiére 28. júna. Hudobné naštudovanie pripravujú Andreas Sebastian Weiser a Jiří Štrunc. J. Cura pripravuje okrem réžie aj scénu a kostýmy. V titulnej postave sa budú alternovať Martin Bárta a Miguelangelo Cavalcanti, Abigaille budú Anda-Louise Bogza a Kristina Kolar. Ďalej účinkujú Oleg Korotkov, Jiří Sulženko, Roman Vocel, Josef Moravec, Martin Šrejma, Jaroslav Břetina, Veronika Hajnová, Jana Sýkorová, Ester Pavlů a ďalší.

V Miláne chystajú Belliniho Piráta

Milánska La Scala pripravuje novú inscenáciu opery Il pirata (Pirát) Vincenza Bellino. Premiéra sa uskutoční 29. júna, reprízy budú pokračovať do 19. júla. Diriguje Riccardo Frizza, réžiu pripravuje Emilio Sagi, scénu Raimund Orfeo Voigt, kostýmy Ursula Renzenbrink. Účinkujú Sonya Yoncheva, Roberta Mantegna, Piero Pretti, Nicola Alaimo, Francesco Pittari, Riccardo Fassi, Marina De Liso a ďalší.

V. Bellini, Il pirata, Teatro alla Scala, 2018, foto: Teatro alla Scala

V. Bellini zložil operu Pirát pre milánsku La Scalu v roku 1827, pričom týmto dielom začala jeho dlhoročná a úspešná spolupráca s libretistom Felicem Romanim. Naposledy toto Belliniho dielo zaznelo v La Scale v roku 1958 s Mariou Callasovou v postave Imogeny, tentoraz bude túto úlohu interpretovať S. Yoncheva, nepochybne skvelá interpretka belcantového repertoáru. Opera Pirát v Miláne ožíva v réžii E. Sagiho, ktorý je známy svojimi inscenáciami opier Rossiniho, Belliniho a Donizettiho pre svoju schopnosť pôsobivo aktualizovať diela belcanta. Záznam tlačovej konferencie k premiére Piráta TU…

Pavol Bršlík v Londýne

Na javisko Royal Opera House v Londýne sa vracia inscenácia Mozartovho Dona Giovanniho z roku 2014, ktorá vznikla v koprodukcii s opernými domami v Houstone a Barcelone. V obnovenej premiére zaznie 29. júna, reprízy budú pokračovať do 17. júla. Diriguje Marc Minkowski, réžiu pripravil Kasper Holten, scénu Es Devlin, kostýmy Anja Vang Kragh.

video

Diváci sa môžu tešiť na hviezdne obsadenie. Donom Giovannim bude Mariusz Kwiecień, ktorý si túto úlohu zaspieval aj v Barcelone, New Yorku, Dallase, Chicagu či Viedni. Leporellom bude Ildebrando D´Arcangelo, ktorý sa však v roku 2019 chystá v tejto Mozartovej opere spievať titulnú rolu v Bologni, Drážďanoch a Wiesbadene. Donom Ottaviom bude slovenský tenorista Pavol Bršlík, ktorého v tejto úlohe mali možnosť vidieť diváci v Bratislave, Zürichu, Mníchove či na Festivale d’Aix en Provence. V budúcej sezóne Ottavia opäť stvárni na javisku Metropolitnej opery v New Yourku. Donnou Annou v londýnskej inscenácii bude Rachel Willis-Sorensen, ktorá sa v tejto úlohe predstavila už aj v Staatsoper vo Viedni a čaká ju v januári v Metropolitnej opere v New Yorku. Donu Elvíru stvárni Hrachuhí Bassénz, ktorá si londýnskych divákov získala ako Adriana Lecouvreur v rovnomennej opere F. Cileu. V Londýne ju v ďalších sezónach čaká Amélia v Sile osudu a Violetta v La Traviate. Ďalej účinkujú: Chen Reiss, Anatoli Sivko, Willard W. White a ďalší.

Svetová premiéra v Bruseli

V svetovej premiére zaznie v Bruseli 29. a 30. júna opera Orfeo & Majnum. Ide o výsledok zaujímavého projektu s názvom Creative Europe. V septembri 2017 sa uskutočnili po celej Európe mnohé workshopy, ktorých cieľom bolo vytvoriť spoločné operné dielo. Vznikla tak opera Orfeo & Majnum, ktorej autorom je vlastne spoločenstvo umelcov z rôznych krajín.

Opera v sebe spája staroveký grécky mýtus o Orfeovi a Eurydike s perzským príbehom o Layle a Majnunovi. Súčasťou premiéry nebude len produkcia novej opery v bruselskom opernom dome La Monnaie, ale aj prehliadka mýtických bytostí v uliciach belgického hlavného mesta.

Predstavenie diriguje Bassem Akiki, réžiu pripravuje Airan Berg a Martina Winkel, scénu a kostýmy Roger Titley. Účinkujú: Judith Fa, Nai Barghouti, Loay Srouji, Yoann Dubruque a ďalší.

Stravinsky a Dallapiccola v Drážďanoch

Semperoper v nemeckom meste Drážďany pripravuje novú inscenáciu, v ktorej vedľa seba zaznejú dve zaujímavé diela – Oedipus rex Igora Stravinského a Väzeň Luigiho Dallapiccolu. Premiéra sa uskutoční 30. júna, reprízy budú pokračovať do 11. júla. Obe opery diriguje Erik Nielsen, réžiu pripravuje Elisabeth Stöppler, scénu Annika Haller, kostýmy Frank Lichtenberg. Účinkujú: Stephan Rügamer, Claudia Mahnke, Markus Marquardt, Kurt Rydl, Tom Martinsen, Matthias Henneberg, Tichina Vaughn, Lester Lynch, Kim Begley, Khanyiso Gwenxane, Alexandros Stavrakakis a ďalší.

video

Oedipus Rex je Stravinského oratórium v dvoch dejstvách na libreto Jeana Cocteaua napísané na základe Sofoklovej antickej drámy o príbehu kráľa Oidipa. Dallapiccolova opera Väzeň s prológom a jedným dejstvom vznikla na základe diel francúzskeho básnika Philippe-Auguste Williersa a belgického spisovateľa Charlesa de Coster.

Svetová premiéra v Stuttgarte

Opernhaus v nemeckom Stuttgarte pripravuje svetovú premiéru opery japonského skladateľa Toshio Hosokawu s názvom Zemetrasenie. Sny. Premiéra sa uskutoční 1. júla, reprízy budú pokračovať do 23. júla. Diriguje Sylvain Cambreling, réžiu pripravuje Jossi Wieler a Sergio Morabito, scénu a kostýmy pripravila Anna Viebrock. Účinkujú: Esther Dierkes, Dominic Grose, Sophie Marilley, André Morsch, Josefin Feiler, Torsten Hofmann a ďalší.

Toshio Hosokawa, foto: internet

Toshio Hosokawa je jedným z najvýznamnejších japonských skladateľov. Jeho hudba v sebe spája ázijské a európske tradície. Svoju štvrtú operu napísal pre operu v Drážďanoch spolu s libretistom Marcelom Beyerom. Vychádzajú spoločne z novely Zemetrasenie v Chile nemeckého dramatika Heinricha von Kleista z roku 1806 a ponúkajú divákom podobenstvo o ľudstve, ktoré premieňa svet na peklo na zemi…

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: agentúrne správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku