Operný svetobežník (22)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 22: Hodina ovácií pre Editu Gruberovú; Ondrej Lenárd v Japonsku; svetová premiéra v Garsingtone; festival Castell de Peralada; festivaly vo Francúzsku, Dalibor Jenis v Sydney, Favoritka a Luisa Miller v Barcelone, Rusalka a Trubadúr v Českom Krumlove, Macbeth vo Florencii pre R. Mutiho, Juraj Hollý ako Don Ottavio v Mannheime; zaznie 180 rokov stratená Donizettiho opera. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Hodina ovácií pre Editu Gruberovú

Slovenská sopranistka Edita Gruberová má za sebou ďalší zo série koncertov, ktorý tohto roku absolvovala vo veľkých európskych domoch pri príležitosti 50. výročia od svojho javiskového debutu. Edita Gruberová sa na opernom javisku po prvýkrát predstavila vo februári 1968 v Slovenskom národnom divadle (o jej debute sme písali TU…). Po Berlíne, Viedni (písali sme o tom TU…) či Zürichu si pripomenula toto výnimočné jubileum 3. júla 2018 v mníchovskej Bayerische Staatsoper, v ktorej v posledných rokoch vystupuje najčastejšie. V marci budúceho roku si v tomto divadle opäť zaspieva kráľovnú Alžbetu v Donizettiho opere Roberto Devereux.

Edita Gruberová, Marco Armiliato,
foto: Wilfried Hösl

Slávnostný galakoncert v Mníchove dirigoval Marco Armiliato, zazneli na ňom skladby od Mozarta, Belliniho, Verdiho, Wagnera i Johanna Straussa. Edita Gruberová si vyslúžila od nadšeného publika ovácie, ktoré trvali takmer hodinu! Chválou nešetrila ani nemecká tlač, podľa ktorej je vokálna čistota spevu Edity Gruberovej zázrakom na hranici mágie, pretože hlas slovenskej speváčky očividne nepodlieha starnutiu…

Ondrej Lenárd v Japonsku

Slovenský dirigent Ondrej Lenárd sa so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu (SOČR) lúči na turné v Japonsku. Od budúcej sezóny už nebude zastávať pozíciu šéfdirigenta tohto telesa, jeho posledným počinom na tomto poste je séria koncertov v Japonsku, do ktorého zavítal už po 55-ty krát. SOČR sa v Japonsku predstaví pred vyše 25 tisíc divákmi v trinástich rôznych koncertných sálach naprieč celým Japonskom.

Ondrej Lenárd

Turné prebieha od 21. júna do 8. júla, na programe sú skladby Dvořáka, Smetanu, Beethovena, Chopina a Rachmaninova. Súčasťou orchestra sú aj renomovaní japonskí umelci – klaviristi Fuzjiko Hemming, Miyuji Kaneko, Katsunori Ishii a Hiroko Sasaki, violončelista Dai Miyata a huslista Keisuke Okazaki. V sólistickej zostave nechýba ani ukrajinský klavirista Vadym Kholodenko.

Svetová premiéra v Garsingtone

Garsington opera v Anglicku uviedla 5. júla svetovú premiéru opery Davida Sawera The Skating Rink (Klzisko). Reprízy budú pokračovať do 16. júla. Diriguje Garry Walker, réžiu a scénu pripravil Stawart Laing, kostýmy Hyemi Shin. Účinkujú: Neal Davies, Sam Furness, Ben Edquist, Susan Bickley, Claire Wild, Lauren Zolezzi, Alan Oke a ďalší.

video

David Sawer, ktorý má na svojom konte už dve opery a jednu operetu, siahol tentoraz po námete podľa románu čilského spisovateľa Roberta Bolaňa. Približuje príbeh krásnej korčuliarky, ktorej posadnutý obdivovateľ postaví klzisko, aby sa mohla pripravovať na olympiádu. Klzisko sa však stáva priestorom pre žiarlivosť, korupciu a aj vraždu…

Festival Castell de Peralada

V španielskom meste Peralada, v provincii mesta Girona (severne od Barcelony) sa v priestoroch hradu Peralada koná festival, ktorý privíta zvučné mená operného sveta. Na úvodnom koncerte festivalu zaznelo 5. júla Verdiho Requiem, dirigoval Giampaolo Bisanti a ako sólisti sa predstavili Leah Crocetto, Ekaterina Gubanova, Charles Castronovo a Alexander Vinogradov. 27. júla sa na festivale uskutoční koncert mexického tenoristu Javiera Camarenu, o deň neskôr recitál nemeckého tenoristu Jonasa Kaufmanna. Massenetova opera Thais zaznie 28. júla. Pod taktovkou Patricka Foumiliera sa predstaví Plácido Domingo, Michela Angelini, Jean Teitgen, Alena Copons, Lidia Vinyes Curtis a ďalší.

video

Nasledovať bude Händlova opera Rinaldo, ktorú si diváci budú môcť vypočuť 5. augusta. Diriguje Dani Espasa, účinkujú: Xavier Sabata, Nuria Rial, Hilary Summers, Mary-Ellen Nesi, Juan Sancho a ďalší. Mozartova Čarovná flauta zaznie na festivale 6. a 7. augusta. Diriguje Josep Pons. V réžii Oriola Broggiho sa predstavia Liparit Avetisyan, Olga Kulchynska, Andrian Erod, Andreas Bauer, Kathryn Lewek a ďalší. Poslednou produkciou v rámci festivalu bude Händlova opera Acis and Galatea 8. augusta. Diriguje Fausta Nardi, réžiu pripravuje Rafael R. Villalobos. Účinkujú: Roger Padullés, Lucía Martin-Cartón, Víctor Sonrdo, Hugo Bolívar a ďalší.

Festivaly vo Francúzsku

Dva mimoriadne populárne a tradičné festivaly s bohatou históriou začínajú v najbližších dňoch vo Francúzsku. Festival d´Aix en Provence sa koná v mestečku Aix neďaleko Marseille od roku 1948. Tohto roku v termíne od 4. do 24. júla ponúkne divákom Staussovu Ariadnu na Naxe, Prokofievoho Ohnivého anjela, Mozartovu Čarovnú flautu, operu Sedem kameňov českého skladateľa Ondreja Adámka, Purcellovu operu Dido a Aeneas a medzinárodný operný projekt Orfeo&Majun.

Festival Chorégies d’Orange

V približne rovnakých termínoch (od 5. júla do 4. augusta) sa vo francúzsku uskutoční aj festival Chorégies d´Orange. Koná sa v priestoroch starovekého rímskeho divadla v mestečku Orange (severne od Avignonu) už od roku 1860. Tohto roku ponúkne Boitovu operu Mefistofele v titulnej úlohe s Erwinom Schrottom a Rossiniho Barbiera zo Sevilly, v ktorom sa okrem iných predstaví aj Olga Peretyatko či Florian Sempey.

Dalibor Jenis v Sydney

Slovenský barytonista Dalibor Jenis si pre svoj debut v titulnej role Verdiho Rigoletta vybral operu v austrálskom meste Sydney. Premiéra sa uskutoční 6. júla, reprízy budú pokračovať do 24. augusta. Diriguje Renato Palumbo, réžiu pripravil Hugh Halliday, pričom pôjde o obnovenie koncepcie Rogera Hodgmana z roku 2014. Autorom scény je Richard Roberts a kostýmov Tracy Grant Lord. Okrem D. Jenisa účinkujú: Gianluca Terranova, Atalla Ayan, Irina Lungu, Jessica Nuccio, Kristina Mchitaryan, Gennadi Dubinsky, Taras Berezhasky, Sian Pendry a ďalší.

video

Do opery v Sydney sa D. Jenis vracia po dvoch rokoch, kedy tu stvárnil Millera vo Verdiho opere Luisa Miller a v roku 2014 sa tamojším divákom predstavil v titulnej role Čajkovského opery Eugen Onegin. A hoci má na svojom konte mnoho postáv z Verdiho repertoáru – Jago vo viedenskej Staatsoper, Nabucco v Berlíne, Macbeth v Zürichu i Paríži, Gróf Luna z Trubadúra v Berlíne i Frankfurte, na festivale vo Verone bol Amonasrom z Aidy, Donom Carlom zo Sily osudu, Giorgiom Germontom z Traviaty, Renatom z Maškarného bálu – titulnú rolu z Rigoletta zatiaľ vo svojom repertoári nemal. Tento rest ,,napravil” práve v Austrálii a na jeseň by sa mal s touto postavou predstaviť aj v opere v nemeckom meste Leipzig.

Favoritka a Luisa Miller v Barcelone

Barcelonské Gran Teatre del Liceu chystá na 8. júla premiéru novej inscenácie Donizettiho Favoritky. Reprízy budú pokračovať do 24. júla. Diriguje Patrick Summers, réžiu pripravil Derek Gimpel, scénu a kostýmy Jean-Pierre Vergier. V hlavnej úlohe sa predstaví francúzska mezzosopranistka Clémentine Margaine, ktorá má na svojom konte úspechy doposiaľ najmä s titulnou rolou Bizetovej Carmen. S ňou sa predstavila divákom v Berlíne, Dallase, Ríme, Mníchove, Washingtone, Neapoli, Toronte, Sydney, New Yorku, Drážďanoch, Paríži a v budúcom roku ju Carmen čaká vo Viedni a Londýne. C. Margaine sa bude alternovať s Eve-Maud Hubeaux a Danielou Barcellona. Ďalej účinkujú Michael Spyres, Stephen Costello, Markus Werba, Mattia Olivieri, Ante Jerkunica a ďalší.

Okrem Donizettiho Favoritky ponúkne v júli Gran Teatre del Liceu aj obnovenú premiéru Verdiho Luisy Miller. Predstavenia sa uskutočnia od 14. do 27. júla. Diriguje Domingo Hindoyan, réžiu pripravil Damiano Michieletto, scénu Paolo Fantin, kostýmy Carta Teti. Predstavia sa okrem iných aj Piotr Beczala, Luca Salsi či Sondra Radvanovsky.

Rusalka a Trubadúr v Českom Krumlove

Otáčavé hľadisko v Českom Krumlove už 60 rokov počas leta láka do svojich priestorov na rôzne divadelné podujatia. Unikátny architektonický projekt Joana Brehmsa si spočiatku mohlo vychutnať len zhruba 60 divákov a mechanizmus sa musel uvádzať do pohybu ručne, no dnes už má točňa kapacitu 644 divákov a nosnosť 650 ton. A zatiaľ čo z prevádzky bežných takzvaných kamenných divadiel sú diváci zvyknutí, že točňa ,,pracuje” na javisku a stará sa o plynulú zmenu scén, v Českom Krumlove sa točí hľadisko za rôznymi scénami.

video

Tohto roku bude otáčavé hľadisko hostiť okrem iných predstavení aj dve opery. Od 10. do 15. júla zaznie Dvořáková Rusalka v réžii Jiřího Heřmana, ktorú poznajú diváci z dosiek Národní divadla Praha. Diriguje Mario De Rose. V postave Rusalky sa budú alternovať Jana Šrejma Kačírková a Maria Kobielska, v úlohe Princa Aleš Briscein a Aleš Voráček. Ježibabou a Cudzou kňažnou bude Jolana Fogašová alebo Sárka Hrbáčková, vodníkom jeden z dvojice slovenských basov – Štefán Kocán a Martin Gurbaľ. Ďalej účinkujú: Jiří Brückler, Jiří Hájek, Alžběta Vomáčková, Yukiko Kinjo, Věra Likérová a ďalší.

A. Dvořák: Rusalka, Otáčavé hľadisko v Českom Krumlove,
Štefan Kocán (Vodník), Jolana Fogašová (Cudzia kňažná), Aleš Briscein (Princ),
foto: Michal Siroň

Rusalku vystrieda Verdiho Trubadúr, ktorý zaznie v dňoch od 18. do 29. júla. Diriguje Mario De Rose, réžiu pripravuje Tomáš Studený. Účinkujú: Sárka Hrbáčková, Eliška Weissová, Lázaro Calderón, Paolo Lardizzone, Alexandr Beň, Krum Galabov, Yukiko Kinjo, Jana Šafář Doležílková, Josef Škarka, Jan Štáva a ďalší.

Macbeth vo Florencii pre Riccarda Mutiho

Pri príležitosti 50. rokov od debutu dirigenta Riccarda Mutiho v divadle vo Florencii pripravil tento operný dom dve výnimočné predstavenia Verdiho Macbetha. Opera zaznie v koncertnej podobe 11. a 13. júla. Macbethom bude Luca Salsi, Lady Macbeth Vittoria Yeo, Macduffom Francesco Meli a Banquom Riccardo Zanellato. Dirigovať bude – ako inak – Riccardo Muti.

Riccardo Muti,
foto: Todd Rosemberg

Tento taliansky dirigent je v súčasnosti hudobným riaditeľom Chicagského symfonického orchestra, bezmála dvadsať rokov bol hudobným riaditeľom milánskej La Scaly. Je považovaný za jedného z najlepších dirigentov pre Verdiho repertoár. Nie náhodou preto Opera di Firenze siahla práve po Verdiho Macbethovi pri výbere diela, ktorým by si uctila 50 rokov spolupráce s týmto dirigentom. „Shakespearove slová a Verdiho hudba – som vďačný za spojenie týchto dvoch géniov do jedného diela. Kedykoľvek sa vraciam k tejto opere, uvedomujem si, že nikdy neprestanem v jej postavách nachádzať čosi nové,“ vyjadril sa Riccardo Muti.

Juraj Hollý ako Don Ottavio v Mannheime

Opera v nemeckom meste Mannheim pripravuje novú inscenáciu Mozartovho Dona Giovanniho. Premiéra sa uskutoční 14. júla, reprízy budú pokračovať do 26. júla. Diriguje Alexander Soddy, réžiu pripravuje Ekaterina Vasileva, scénu a kostýmy Sonya Kobozeva. Slovenský tenorista Juraj Hollý sa predstaví ako Don Ottavio. Ďalej účinkujú: Raymond Ayers, Nikola Diskič, Valentin Anikin, Sung Ha, Estelle Kruger, Dorothea Herbert, Joshua Whitener, Ludovica Bello, Marie- Belle Sandis, Bartosz Urbanovicz, Patrick Zielke a ďalší.

Juraj Hollý

Režisérka E. Vasileva, ktorá pravidelne spolupracuje s výtvarníčkou S. Kobozevou (majú na konte už viac ako 50 rôznych inscenácií v siedmych krajinách), sa po prvýkrát predstaví v Nemecku. V tejto inscenácii kladie dôraz na komickosť opery, obrazy mužov a žien tvoria základ dramaturgie plnej prekvapení a zlomyseľnosti. Ľudské a zvieracie telá sa na scéne stávajú stavebným materiálom, ktorý je zároveň priestorom pre abstraktný umelecký svet.

Zaznie 180 rokov stratená Donizettiho opera

Mimoriadna udalosť v opernom svete sa uskutoční 18. a 21. júla v londýskom Royal Opera House. Vo svetovej premiére totiž zaznie Donizettiho opera Anjel z Nisidy. Táto opera je spomedzi dokončených jedinou Donizettiho operou, ktorá doteraz nebola nikdy uvedená. Dôvodom je fakt, že od roku 1840, kedy ju skladateľ napísal, bola stratená, jej partitúra bola doslova roztrúsená v rôznych archívoch. Muzikologička Candida Billie Mantica však počas mnohých rokov veľmi prácne hľadala jednotlivé strany tejto partitúry, až kým sa jej nepodarilo operu skompletizovať. Nebolo to vôbec jednoduché, pretože G. Donizetti začal operu písať v Paríži pre divadlo Théatre de la Renaissance.

Príbeh o vojakovi Leonovi, ktorý sa zamiluje do kráľovej milenky Silvie, dokončil, začalo sa aj so skúškami, no k premiére z finančných dôvodov nedošlo. Neskôr veľkú časť opery vyňal, urobil v nej úpravy (prepísal sopránový part na mezzosoprán, vyškrtal komické časti a podobne) a použil pri tvorbe opery Favoritka. Zvyšnú časť partitúry rozdelil na viacero fragmentov. Tie sa nachádzali roztrúsené a poprehadzované v rôznych listinách v Národnej knižnici v Paríži. Okrem toho však pôvodnú operu písal Donizetti v časovej tiesni, takže spracovávanie partitúry bolo pre muzikologičku C. B. Mantica o to náročnejšie.

L’Ange de Nisida, vizuál

Práca na skompletizovaní opery tak, aby skutočne zodpovedala tomu dielu, aké v roku 1840 Donizetti napísal a aby sa dala uviesť na javisku, trvala osem rokov. V Londýne zaznie zatiaľ táto opera v koncertnom prevedení, no ide o tak mimoriadnu udalosť, že už pred tým, než vôbec toto dielo zaznie, majú mnohé operné domy záujem o partitúru, aby ju mohli uviesť čo najskôr aj v divadelnej podobe.

Premiéru diriguje Mark Elder, účinkujú: Joyce El-Khouri, David Junghoon Kim, Vito Priante, Laurent Naouri, Evgeny Stavinsky a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: agentúrne správy, internet

článok aktualizovaný 11. 7. 2018

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku