Operný svetobežník (23)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 23: Letné festivaly v Rakúsku; začal festival Pucciniano; festival v Saint-Céré; Orlando Paladino v Mníchove; nová Bohéma v Moskve; začína festival v Bayreuthe; Domingo v Madride; Medzinárodný festival v Škótsku. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Letné festivaly v Rakúsku

V susednom Rakúsku sa rozbehlo hneď niekoľko letných operných festivalov. V Bregenze pod taktovkou Johannesa Debusa a v réžii Johannesa Eratha otvorila festival Bregenzer Festspiele Goldshmidtova opera Beatrice Cenci, ktorú si diváci budú môcť vychutnať do 30. júla. Do konca júla a takmer celý mesiac august bude javisko v Bergene patriť Bizetovej Carmen, od 13. do 18. augusta zaznie Rossiniho Barbier zo Sevilly.

V Insbrucku sa od 17. júla do 27. augusta koná Festival starej hudby (Innsbruck Festival of Early Music), zaznejú napríklad Mercadanteho opera Didone abbandonata, Cavalliho Gli amori d’Apollo e di Dafne či Hasseho Semele.

V Rakúsku začal aj jeden z najväčších a najznámejších operných festivalov – Salzburger Festspiele. V bohatom programe nechýba Mozartova Čarovná flauta, ktorú však uvádzajú v krátenej podobne ako projekt pre mladých nádejných umelcov (27. júla až 26. augusta). Táto známa opera nechýba však ani v svojej plnej verzii (27. júla až 30. augusta), pričom Papagena stvárňuje český sólista Adam Plachetka.

video

Nasledovať bude Straussova Salome (28. júla až 27. augusta), Čajkovského Piková dáma (28. júla až 25. augusta) či Rossiniho Talianka v Alžíri (8. až 19. augusta), v ktorej sa predstavia Cecilia Bartoli i Ildar Abdrazakov. Chýbať nebude Monteverdiho Korunovácia Poppey (10. až 28. augusta) so Sonyou Yonchevou, Henzeho The Bassarids (16. až 26. augusta). Záver festivalu bude patriť Bizetovej opere Lovci perál (23. a 26. augusta). Predstaví sa hviezdne obsadenie – Aida Garifullina, Javier Camarena a Plácido Domingo.

Začal festival Pucciniano

V talianskom Torre del Lago, rodisku Giacoma Pucciniho, začal festival Pucciniano. Otvorila ho Messa di Gloria, ako prvá opera zaznela 14. júla Turandot, pričom predstavenia tejto opery budú pokračovať do 17. augusta. Chýbať nesmie Tosca (15. júl až 12. august), Madama Butterfly (20. júl až 18. august), Manon Lescaut (26. júl), Bohéma (27. júl a 3. august) či kompletný Triptych (11. a 25. august). Zaznie aj opera Kamenný hosť Giovanniho Paciniho (24. augusta).

G. Puccini: Madama Butterfly, Festival Puccini Torre del Lago, 2018,
foto: Festival Puccini Torre del Lago

Festival v Saint-Céré

Zámkok Castelnau vo francúzskom Saint-Céré ponúka zaujímavú ´zbierku´ operných predstavení v termíne od 18. júla do 18. augusta. Od 1. do 16. augusta zaznie Rousseauova opera Dedinský veštec, od 4. do 17. augusta to budú Offenbachove Hoffmannove poviedky. Nasledovať bude Verdiho Traviata (6. až 18. augusta) a Mozartova Figarova svadba (10. až 14. augusta).

Orlando Paladino v Mníchove

Bayerische Staatsoper v Mníchove pripravuje na konci svojej sezóny ešte jednu premiéru. Pôjde o Haydnovu operu Orlando Paladino. Premiéra sa uskutoční 23. júla, reprízy sú naplánované do konca mesiaca. Dirigovať bude Ivor Bolton, réžiu pripravuje Axel Ranisch, scénu a kostýmy Falko Herold. Účinkujú: Edwin Crossley-Mercer, Mathias Vidal, Dovlet Nurgeldiyev, Guy de Mey, Elena Sancho Pereg a ďalší.

J. Haydn zložil túto operu v roku 1782 a sám skladateľ ju opisuje ako hrdinsko-komickú, ako fúziu serióznosti a komédie, pátosu a irónie, hrdinstva a komiky. V tejto kompozícii Haydn porušil hudobné konvencie svojej doby, ponúkol poslucháčom dovtedy nevídané kontrasty. V Mníchove sa do tejto opery pustil filmový a divadelný režisér A. Ranisch, ktorý k samotnej dráme opery, ktorú nechá odohrávať sa v starom kine, pridal aj rodinný príbeh. Na javisku sa tak budú striedať filmové sekvencie s tými javiskovými, aby spolu vytvorili jeden príbeh, aby spojili rozprávku, film a operu.

Nová Bohéma v Moskve

Moskovský Boľšoj Teatr ponúkne koncom júla Pucciniho Bohému. Premiéra sa uskutočnila 24. júla, predstavenia budú pokračovať do 29. júla. Novú inscenáciu hudobne naštudoval Evan Rogister, réžiu Jean-Romain Vesperini. Scénu navrhol Bruno de Lavenére, kostýmy Cedric Tirado. Účinkujú: Davide Giusti, Rame Lahaj, Dinara Alieva, Maria Mudryak, Anna Nechaeva, Andrei Zhilikovsky, Damiana Mizzi, Olga Selivesrtova, Nikolai Kazansky, Yuri Syrov, David Leight, Pyotr Migunov a ďalší.

video

Pre francúzskeho režiséra J. Vesperina ide o pravidelnú spoluprácu s moskovským divadlom, kde režíroval nie len opery ale aj činoherné inscenácie. Príbeh Pucciniho Bohémy sa rozhodol posunúť v čase a zasadiť ju do Paríža koncom 19. storočia, aby mohol zúročiť vtedajšiu atmosféru mesta, ktorá žila kabaretmi, prítomnosťou Pabla Piccasa, Henriho Toulouse-Lautreca a mnohých ďalších umelcov. Nechal sa inšpirovať slávnymi impresionistickými obrazmi i náladou Moulin-Rouge.

Začína festival v Bayreuthe

Milovníci Wagnerovej hudby určite nedočkavo čakajú na začiatok festivalu v nemeckom meste Bayreuth. Táto ´Mekka´ wagneriánov privíta tisícky fanúšikov v čase od 25. júla do 29. augusta a ponúkne šesť opier nemeckého skladateľa, pričom zárukou kvalitných predstavení budú nie len výborní sólisti, ale aj zaujímavé mená na postoch dirigentov a režisérov inscenácií.

Ako prvá zaznela opera Lohengrin (25. júla – 10. augusta). Diriguje Christian Thielemann, réžiu pripravil Yuval Sharon. Účinkujú: Georg Zeppenfeld, Piotr Beczała, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier a ďalší. Nasledoval Parsifal (26. júl až 25. august) pod hudobným vedením Semyona Bychkova a v réžii Uwe Erica Laufenberga. Účinkujú: Thomas Johannes Maxer, Tobias Kehrer, Günther Groissbock, Andreas Schager, Derek Welton, Elena Pankhratova a ďalší. Nechýba ani Tristan a Izolda (27. júla až 28. augusta) pod hudobným vedením Christiana Thielemanna a v réžii Kathariny Wagner. Účinkujú: Stephen Gould, René Pape, Georg Zeppenfeld, Petra Lang, Iain Paterson, Raimund Nolte, Christa Mayer a ďalší.

video

V termínoch od 28. júla do 27. augusta zaznie na festivale opera Majstri speváci norimberskí. Diriguje Philippe Jordan, réžiu pripravil Barrie Kosky. Účinkujú: Michael Volle, Günther Groissbock, Tansel Akzeybek, Amin Kolarczyk, Johannes Martin Kränzle, Daniel Schmuthard, Paul Kafumann, Christopher Kaplan a ďalší. Nasledovať bude Bludný Holanďan (30. júla až 26. augusta), diriguje Axel Kober, réžiu pripravuje Jan Philipp Gloger. Účinkujú: Peter Rose, Ricarda Merbeth, Tomislav Mužek, Christa Mayer, Rainer Trost, Greer Grimsley, John Lundgren a ďalší. Festival uzatvorí Valkýra (31. júl až 29. august). K dirigentskému pultu sa postaví Plácido Domingo, réžiu pripravuje Frank Castorf. Účinkujú: Stephen Gould, Tobias Kehrer, John Lundgren, Greer Gimsley, Anja Kampe, Catherine Foster, Marina Prudenskaya, Caroline Wenborne, Christiane Kohl a ďalší.

Domingo v Madride

Teatro Real de Madrid pripravilo na záver svojej sezóny koncertné prevedenie Massenetovej opery Thaïs. Predstavenie sa uskutočnilo 26. júla, orchester dirigoval Patrick Fournillier. V postave Athanaëla sa predstavil Plácido Domingo. Ďalej účinkovali: Michele Angelini, Jean Teitgen, Ermonela Jaho, Lidia Vinyes Curtis, Elena Copons, Christian Díaz a ďalší.

J. Massenet: Thaïs, Teatro Real de Madrid, 2018,
koncertné uvedenie opery,
Plácido Domingo, Ermonela Jaho,
foto: Javier del Real

Medzinárodný festival v Škótsku

Medzinárodný festival v škótskom meste Edinburgh, ktorý sa uskutoční od 3. do 27. augusta, prinesie divákom zaujímavé predstavenia. Théátre des Champs-Elysées prinesie do Škótska inscenáciu Rossiniho Barbiera zo Sevilly (5. až 8. augusta), chýbať nebude koncertné prevedenia Wagnerovho Siegfrieda (8. august). Royal Schottisch National Orchestra ponúkne koncertné prevedenie Humperdinckovej opery Hansel und Gretel (8. august). Théatre des Bouffes du Nord z Paríža ponúkne na festivale Pepuschove dielo Žobrácka opera (16. až 19. augusta). Festival uzavrie Rossiniho Popoluška v podaní Opéra de Lyon (24. až 26. augusta).

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: internet, tlačové správy

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku