Operný svetobežník (24)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 24: ´Digitálna´ Aida v Sydney; v Nemecku pokračujú festivaly; Rossiniho festival v Pesare; Gregory Kunde diriguje Barbiera zo Sevilly, Don Giovanni vo Florencii; v Pekingu pripravujú Námesačnú; v Staatstheater Saarbrücken začínajú Traviatou; Pavol Bršlík ako Alfredo v Berlíne; svetová premiéra vo Fribourgu; Ali Baba v La Scale. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

´Digitálna´ Aida v Sydney

Svetoznámy operný dom v austrálskom meste Sydney ponúka od 18. júla do 31. augusta novú inscenáciu Verdiho Aidy. Hudobné naštudovanie pripravil Andrea Battistoni, réžiu, scénu a choreografiu Davide Livermore, kostýmy Gianluca Falaschi. Účinkujú: Amber Wagner, Natalie Aroyan, Elena Gabouri, Clémentine Margaine, Milijana Nikolic, Riccardo Massi, Younghoon Lee, Diego Torre, Warwick Fyfe, Michael Honeyman a ďalší.

Inscenácia púta mediálnu pozornosť aj tým, že režisér pri jej príprave spolupracoval s digitálnym dizajnérom Giò Formom a videodizajnérom D-Wokom. Na scénu umiestnili sériu pohyblivých led panelov, ktoré počas celého predstavenia premietajú vo vysokej kvalite obrazu rôzne motívy typické pre históriu starého Egypta. Počas niektorých duetov tak pozornosť diváka upúta obrovský panter ako symbol nebezpečenstva, nechýbajú obrázky hadov, hieroglyfov, vyobrazenia egyptských božstiev či búrkových mrakov. Podľa riaditeľa opery v Sydney Lyndona Terraciniho je práve táto ´digitálna´ Aida skutočnou budúcnosťou opery. Podľa neho narúša hranice tradičných inscenácií, aby pomocou moderných technológií preniesla nádheru starovekého Egypta do jedného z najslávnejších operných domov sveta… Názory divákov aj odbornej verejnosti sa – ako inak – rôznia, čas ukáže, nakoľko sa bude publikum páčiť digitalizácia tvorby operných inscenácií.

V Nemecku pokračujú festivaly

Verdiho Rigoletta ponúka divákom Wernigeröder Schlossfestspiele v nemeckom meste Wernigerode. Predstavenia začali 10. augusta a pokračovať budú do 25. augusta. Diriguje Christian Fitzner, réžia Oliver Klöter. Účinkujú: Victor Campos Leal, Johannes Beck, Katharina Melnikova, Micho Borovinov, Johanna Brault a ďalší.

Pod názvom Klassik am See sa ukrýva festival, ktorý v nemeckom meste Saarbrücken ponúka od 17. augusta do 8. septembra v divadle pri jazere Pulverbach Mozartovu operu Únos zo serailu v hudobnom naštudovaní Stefana Bone a v réžii Andreasa Gergena. Účinkujú: Robyn Allegra Parton, Silja Schindler, Gyula Rab, Angelo Pollak, Katharina Borsch a ďalší.

V termíne od 25. augusta do 16. septembra môžu milovníci letných operných festivalov zamieriť do nemeckého mesta Brémy, kde sa uskutoční Musikfest Bremen. Festival otvorí 26. augusta Haydnove orátorium Stvorenie. Diriguje Laurence Equilbey. Pokračovať budú 1. septembra Offenbachove Hoffmannove poviedky v hudobnom naštudovaní Marca Minkowskeho. Účinkujú: Benjamin Bemheim, Aleksandra Kurzak, Aude Extrémo, Robert Gleadow, Mathias Vidal, Rodophe Briand a ďalší. Festival uzatvorí 4. septembra Rossiniho Barbier zo Sevilly. Diriguje Jérémie Rhorer, účinkujú: Michele Angelini, Péter Kálmán, Anna Goryachova, Robert Gleadow, Guillaume Andrieux, Juie Pasturaud a ďalší.

Festival v Pesare

Ďalší z mimoriadne populárnych letných festivalov sa konal v talianskom meste Pesaro, rodisku skladateľa Gioachina Rossiniho. Predstavenia začali 11. augusta a pokračovali budú do 23. augusta. Počas festivalu zazneli Rossiniho diela, ako prvá to bola opera Ricciardo e Zoraide v hviezdnom obsadení. Dirigoval Giacomo Sagripanti, réžiu pripravil Marshall Pynkoski. Účinkovali Juan Diego Flórez, Sergey Romanovsky, Pretty Yende, NIcola Ulivieri, Victoria Yarovaya, Xabier Anduaga a ďalší. Do 21. augusta v Pesare znela opera Adina. Dirigoval Diego Matheuz, réžia Rosetta Cucchi. Účinkovali: Vito Priante, Lisette Oropesa, Levy Sekgapane, Matteo Macchioni a ďalší. Do 22. augusta si diváci mohli môcť vypočuť Barbiera zo Sevilly v hudobnom naštudovaní Yvesa Abela a v réžii Piera Luigiho Pizza. Účinkovali: Maxim Mironov, Pietro Spagnoli, Aya Wakizono, Davide Luciano, Miechele Pertusi a ďalší. Nechýbala opera Cesta do Remeša a festival uzatvorila 23. augusta omša La petit messe solenelle. Dirigoval Giacomo Sagripanti. Recenziu festivalových predstavení sme priniesli tu: Rossini Opera Festival je značkou kvality a Pesaro si ju stráži

video

Gregory Kunde diriguje Barbiera zo Sevilly

Svetoznámy americký tenorista Gregory Kunde sa v benátskej opere La Fenice postaví za dirigentský pultík počas Rossiniho opery Barbier zo Sevilly, pričom striedať sa bude so Sestom Quatrinim počas predstavení od 19. augusta do 30. októbra. Réžiu predstavenia pripravil Bepi Morassi, scénu a kostýmy Lauro Crisman. Účinkujú: Chiara Amarú, Francisco Brito, Julian Kim, Omar Montanari, William Corro, Mattia Deneti a ďalší.

Že sa jeden v súčasnosti z najvyťaženejších tenorov postaví do orchestrálnej jamy počas opery, nie je žiadna náhoda. „Pred tým, ako som začal svoju spevácku kariéru, študoval som na State University v Illinois ako dirigent zboru. V roku 1999 som založil vlastný zbor a pracoval som aj s orchestrom. V roku 2011 som v Bergame dirigoval Donizettiho Mariu Di Rohan a mal som po tejto skúsenosti množstvo priaznivých ohlasov, no moje spevácke záväzky mi nedovolili pokračovať v dirigovaní. Keď však prišla ponuka od benátskeho divadla, ktoré mám mimoriadne rád, nemohol som povedať nie,“ uviedol G. Kunde pre talianske médiá. Tento spevák, ktorý v posledných mesiacoch žal úspechy za interpretáciu Otella, Dona Alvara či Andreu Chéniera, sa rozhodne nechystá na ústup zo svojich speváckych pozícií. „Čaká ma Renato De Grieux, Calaf, Otello či Radames a rád by som debutoval ako Cavaradossi v Tosce. A potom uvidíme,“ dodal.

video

Don Giovanni vo Florencii

V Palazzo Corsini al Prato v talianskom meste Florencia sa uskutoční od 29. augusta do 1. septembra New Generation Festival. Zaznie na ňom Mozartova opera Don Giovanni. Diriguje Maximilian Fane, režíruje Roger Granville. Účinkujú: Simon Schnorr, Vazgen Gazaryan, Anush Hovhannisyan, Juan de Dios Mateos, Rachel Kelly, Roman Lyulkin Arshak Kuzikyan, Louise Kemény a ďalší.

Podujatie je inšpirované festivalom, ktorý sa v záhradách paláca Corsini konal už od roku 1680 a je charakteristický tým, že sa snaží zbúrať pomyselné hranice medzi rôznymi hudobnými štýlmi, preto sa na ňom bude Mozartova hudba miešať s jazzom, popom ale aj s hudbou v podaní dídžejov. To všetko v priestranných záhradách Florencie.

V Pekingu pripravujú Námesačnú

National Centre for the Perfoming Arts v čínskom Pekingu pripravuje na 28. augusta premiéru Belliniho opery Námesačná. Diriguje Daniel Oren, režíruje Gilbert Deflo. Scénu pripravuje Alessandro Camera, kostýmy Carla Ricotti. Účinkujú: Yunus Dilbér, Rosa Feola, Antonio Siragusa, Anton Rositskiy, Wenwei Zhang, Mirco Palazzi, Lu Lian, Li Xintong, Yanting Yang a ďalší. Predstavenia budú pokračovať do 2. septembra.

National Center for the Performing Arts

Čínsky operný dom zveril réžiu Námesačnej renomovanému Belgičanovi G. Deflovi. Ten má za sebou spoluprácu s tými najprestížnejšími opernými domami – stačí spomenúť Rigoletta v La Scale, Maškarný bál v Paríži či Manon Lescaut v Berlíne.

V Staatstheater Saarbrücken začínajú Traviatou

Už 26. augusta začne novú sezónu Staatstheater v nemeckom meste Saarbrücken. Počas celej nasledujúcej sezóny bude ponúkať novú inscenáciu Verdiho La traviaty. Diriguje Stefan Neubert, réžiu a scénu pripravuje Ben Baur, kostýmy Uta Meenen.

G. Verdi: La traviata, Saarländisches Staatstheater, 2018,
foto: Martin Kaufhold

V postave Violetty Valery sa bude s Valdou Wilson alternovať česká sopranistka Olga Jelínková, ktorá do novej sezóny dostala ponuku stať sa súčasťou operného súboru v divadle tohto nemeckého mesta. Doposiaľ pôsobila najmä v Olomouci, Ostrave či Prahe, kde bola okrem iných Kráľovnou noci v Čarovnej flaute, Musettou v Bohéme či Gildou v Rigolettovi. Ďalej účinkujú: Angelos Samartizis, Sung Min Song, Peter Schöne, Michael Bachtadze, Carmen Seibel, Judith Braun a ďalší.

Pavol Bršlík ako Alfredo v Berlíne

Deutsche Oper v Berlíne začne novú sezónu Verdiho Traviatou už 30. augusta. V repríze inscenácie z roku 2015 sa v postave Alfreda predstaví slovenský tenorista Pavol Bršlík. Diriguje Stephan Zilias, réžiu pripravil Götz Friedrich, scénu Frank Philipp Schlösmann, kostýmy Klaus Bruns. Ďalej účinkujú: Elena Tsallagova, Markus Brück, Amber Fasquelle, Cornelia Kim, Gideon Poppe a ďalší.

Pavol Bršlík,
foto: Anton Karpita

Svetová premiéra vo Fribourgu

Nouvel Opéra Fribourg vo Francúzsku pripravuje svetovú premiéru opery Ouvertüre. Premiérové predstavenia sa uskutočnia 31. augusta a 2. septembra. Diriguje Jérome Kuhn, réžiu pripravujú Julien Chavaz a Nicole Morel, kostýmy a scénu Severine Besson. Účinkujú: Noémie Griess, Steven Beard, Jade Albasini, Maria Demandt, Laura Garcia Aguilera a ďalší.

Dielo spoluvytárajú priamo na javisku Jerome Kuhn, Nicole Morel a Julien Chavaz s klavírnym sólistom Teom Gheorghiu. Na základe príbehu, v ktorom Robert Schumann tvorí svoj klavírny koncert, spochybňujú hranicu medzi hudbou a hovoreným slovom.

Ali Baba v La Scale

Hoci milánska La Scala otvára slávnostne svoju sezónu vždy až v decembri, počas celého septembra ponúkne operu Luigiho Cherubiniho Alì Babà e i 40 ladroni (Ali Baba a štyridsať zbojníkov). Predstavenie diriguje Paolo Carignani, réžiu pripravuje Liliana Cavani, scénu a kostýmy Leila Freita.

Teatro alla Scala

Po Čarovnej flaute a opere Hänsel und Gretel pokračuje La Scala v každoročnom inscenovaní produkcie so študentmi Accademia La Scala, ktorí počas celého roka majú možnosť pracovať na sebe práve pod vedením odborníkov z milánskeho operného domu. Mladí nádejní speváci a hudobníci tak dostanú príležitosť pracovať s renomovanými režisérmi a dirigentmi a najmä – predstaviť sa na najznámejšom opernom javisku.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: internet, tlačové správy

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár