Témy Operného svetobežníka č. 25: Letné festivaly pokračujú; Slávnostná Libuše v Brne; Svetová premiéra v Oviede; D´Arcangelo ako Escamillo v Ženeve; Svetová premiéra v Linzi; Bršlíkova jeseň v znamení La traviaty; Faust v Madride s Rebekou, Beczalom i Schrottom; Praha pripravuje Fidelia; New York otvára sezónu novým Samsonom a Dalilou; Cencic v koncertnom uvedení opery Gismondo. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.
Letné festivaly pokračujú
Tak ako ešte neskončilo leto, neskončili ani letné operné festivaly. Niekoľko ich pokračuje aj počas septembra. V rakúskom Linzi je to Brucknerfest, ktorý trvá od 4. septembra do 11. októbra. V svojom programe ponúka divákom v priestoroch Brucknerhaus Berliozovu dramatickú legendu Faustovo prekliatie (20. september) a Haydnovo oratórium Ročné obdobia (4. október). Súčasťou festivalu bude 26. septembra recitál nemeckého tenoristu Jonasa Kaufmanna.
V talianskom meste Jesi sa počas celého septembra koná Festival Pergolesi Spontini. V rámci neho v Teatro Pergolesi zaznela 2. septembra Balducciho opera Il noce di Benevento a 22. septembra zaznie Spontiniho opera Le Metamorfosi di Pasquale.

G. Spontini: Le Metamorfosi di Pasquale, Festival Pergolesi Spontini 2018,
zdroj foto: internet
V švajčiarskom meste Lucerne pokračuje Lucerne Festival. Začal sa už 17. augusta a pokračovať bude do 16. septembra. V rámci neho zaznela koncom augusta Mozartova opera Idomeneo, 16. septembra to bude Rossiniho Popoluška s Ceciliou Bartoli v hlavnej úlohe.
Slávnostná Libuše v Brne
Janáčkovo divadlo v Brne uviedlo 7. septembra premiéru opery Bedřicha Smetanu Libuše. Rok 2018 sa nesie v znamení storočnice vzniku Československej republiky a viacero divadiel v Čechách aj na Slovensku pripravuje premiéry venované práve tomuto výročiu. Rovnako tomu bolo i v Brne, pričom organizátori premiéry sa museli popasovať so skutočnosťou, že Janáčkovo divadlo prechádza rekonštrukciou. Slávnostné predstavenie sa tak uskutočnilo v priestoroch brnianskeho výstaviska.
video
Dirigoval Robert Kružík, réžiu pripravil Jiří Heřman, scénu Tomáš Rusín, kostýmy Zuzana Rusínová-Štefunková. Titulnej postavy sa zhostila Lucie Hájková, ďalej účinkovali: Jiří Hájek, Pavol Remenár, Dušan Růžička, Jan Šťáva, Roman Hoza, Alžběta Poláčková, Václava Krejčí Housková a ďalší.
Svetová premiéra v Oviede
Opera de Oviedo v Španielsku uviedla 9. septembra v svetovej premiére operu Jorge Muniza: Fuenteovejuna (Ovčí prameň), reprízy budú pokračovať do 15. septembra. Diriguje Santiago Serrate, réžiu pripravil Miguel del Arco, scénu Paco Azorín, kostýmy Sandra Espinosa. Účinkujú: Mariona Cantarero, Raquel Lojendio, Antonio Lozano, José Luis Sola, Felipe Bou, Francisco Crespo a ďalší.
video
Opera vznikla pri príležitosti 400. výročia vydania slávnej španielskej divadelnej hry Lopeho De Vegy Ovčí prameň, pričom sa snaží o aktualizáciu otázok – má ľudstvo predispozíciu k slušnosti, dokáže ľud vydržať nespravodlivosť, alebo bude rebelovať? Toto súčasné hudobné dielo v sebe spája množstvo rôznych tradícií a žánrov, vnáša do opery aj populárne hudobné prúdy ako je jazz či hip-hop.
D´Arcangelo ako Escamillo v Ženeve
Ženevská Opéra des Nations uviedla 10. septembra premiéru novej inscenácie Bizetovej Carmen. Reprízy budú pokračovať do 27. septembra. Diriguje John Fiore, réžiu a scénu pripravila Reinhold Hoffman, kostýmy Andrea Schmidt-Futterer. V postave Carmen sa alternujú Ekaterina Sergeeva a Heloise Mas, Donom Josém sú Sébastien Guéze a Sergej Khomov. Escamillom Ildebrando D´Arcangelo, Micaelou Marita Kvarving Solber alebo Adriana González.
video
Svetová premiéra v Linzi
Landestheater v rakúskom Linzi pripravuje na 16. septembra svetovú premiéru opery Christiana Dienderfera Die Wand(Stena). Reprízy budú pokračovať do 18. októbra. Diriguje Jinie Ka, réžiu pripravuje Eva-Maria Melbye, scénu a kostýmy Marcus Olson. Účinkujú: Jessica Eccelston, Verena Koch, Anna Štěrbová, Timothy Connor a ďalší.

Christian Dienderfer, zdroj foto: internet
Rakúsky skladateľ Ch. Dienderfer zložil operu Stena na motívy rovnomenného románu Marlen Haushoferovej z roku 1963. V ňom žena, ktorá sa vydá na výlet do hôr, zrazu zistí, že je z neznámych dôvodov uväznená v údolí – od ostatného sveta ju oddeľuje stena a zdá sa, že za ňou svet, ako ho poznala, už neexistuje. Odborníci považujú tento román za akýsi ženský variant Robinsona Crusoa avšak s mystickou atmosférou.
Bršlíkova jeseň v znamení La traviaty
Slovenský tenorista Pavol Bršlík sa v týchto dňoch hosťuje po Európe s postavou Alfreda Germonta z Verdiho opery La traviata. Po tom, ako otvoril s touto postavou sezónu v nemeckom Berlíne, sťahuje sa do neďalekej Viedne. Vo Viedenskej štátnej opere sa totiž zhostí tejto postavy 16., 20. a 23. septembra. Medzitým uvedie v bratislavskej Redute koncert, na ktorom zaznejú Straussove piesne (písali sme o tom TU…). Predstavenia vo Viedni bude dirigovať Evelin Pidó, Violettou bude Albina Shagimuratova, Georgom Germontom Simon Keenlyside. Pokračovať vo svojej jeseni s Alfredom bude Pavol Bršlík Mníchove, kde sa divákom Bayerische Staatsoper predstaví v októbrovej Traviate po boku Kristiny Mkhitaryan.

Pavol Bršlík, foto: Jakub Gulyás
Faust v Madride s Rebekou, Beczalom i Schrottom
Teatro Real de Madrid pripravuje novú inscenáciu Gounodovho Fausta. Premiéra sa uskutoční 19. septembra, reprízy budú pokračovať do 7. októbra. Hudobné naštudovanie pripravuje Dan Ettinger, réžiu Alex Ollé, scénu Alfons Flores, kostýmy Lluc Castells. V postave Fausta sa budú alternovať Piotr Beczala a Ismael Jordi, Mefistofelom bude Luca Pisaroni, Erwin Schrott alebo Adam Palka, Margarétou Marina Rebeka alebo Irina Lungu.
video
Praha pripravuje Fidelia
Národné divadlo v Prahe chystá na 22. septembra premiéru Beethovenovho Fidelia. Hudobné naštudovanie má na starosti Andreas Sebastian Weiser, réžiu pripravuje Vera Nemirova, scénu a kostýmy Ulrike Kunze. Účinkujú: Daniel Frank, Erin Caves, Melanie Diener, Dana Burešová, Manulea Uhl, Migualangelo Cavalcanti, Sebastian Holecek, Oleg Korotkov, Zdeněk Plech a ďalší.
Premiéra jedinej Beethovenovej opery mala premiéru v roku 1805, no jej definitívna verzia vznikla až o deväť rokov neskôr. V Prahe prvýkrát zaznela v roku 1814, naposledy v Štátnej opere v Prahe v roku 1993 pod názvom Leonora, aby sa zdôraznilo, že šlo o uvedenie prvej verzie tejto opery. Tentoraz dramaturgia pražského divadla siahla po finálnej verzii a na spoluprácu si pozvala nemecko-bulharskú režisérku Veru Nemirovu, ktorá má za sebou množstvo ocenených prác v prestížnych európskych operných domoch.
New York otvára sezónu novým Samsonom a Dalilou
Prvou novou inscenáciou v Metropolitnej opere New York v aktuálnej sezóne bude Samson a Dalila od C. Saint-Saënsa. Premiéra sa uskutoční 24. septembra, reprízy bude Metropolitná opera ponúkať do 28. marca. Operu hudobne naštuduje Mark Elder, réžiu pripravuje Darko Tresnjak, scénu Alexander Dodge, kostýmy Linda Cho. V postave Samsona sa budú alternovať Roberto Alagna, Aleksandr Antonenko a Kristian Benedikt, Dalilou bude Elina Garanča alebo Anita Rachvelishvili. Ďalej účinkujú: Laurent Naouri, Elchin Azizov, Tomasz Konieczny, Tony Stevenson, Bradley Garvin a ďalší.
video
Metropolitná opera znovu vsadila na elektrizujúce súznenie R. Alagnu a E. Garanče, ktorí sa v minulej sezóne predstavili newyorským divákom v Bizetovej Carmen. Tentoraz spolu vystúpia na pódium v ďalšej vášnivej francúzskej opere, ktorá sa na javiská Met vracia po viac ako dvadsiatich rokoch. Reprízu predstavenia 20. októbra budú môcť uvidieť aj diváci na Slovensku v rámci priameho prenosu Metropolitan Opera Live in HD v mestách Bratislava (Divadlo Aréna), Piešťany (Domu umenia) a Liptovský Mikuláš (Multikino Golden Apple Cinema).
Cencic v koncertnom uvedení opery Gismondo
Jeden z najznámejších svetových kontratenoristov Max Emanuel Cencic sa predstaví v titulnej úlohe opery Gismondo Leonarda Vinciho. Koncertné uvedenie opery ponúkne 25. septembra Theater an der Wien. Dirigovať bude Martyna Pastuszka, okrem M. E. Cencica účinkujú: Yuriy Mynenko, Dilyara Idrisova, Sophie Junker, Aleksandra Kubas-Kruk, Nicholas Tamagna a ďalší.

Max Emanuel Cenčić, foto: Anna Hoffmann
Leonardo Vinci bol jedným z najznámejších operných skladateľov v prvej polovici 18. storočia. Spolu so svojimi priateľom, básnikom Pietrom Metastasiom vlastne určili neskoršiu podobu barokovej opery.
Theater an der Wien v roku 2012 ponúkla divadelnú verziu takmer zabudnutej Vinciho opery Artarsere. Tentoraz prináša ďalšie dielo tohto skladateľa – komornú operu, ktorá približuje osudy poľského kráľa Gismonda.
Pripravila: Dáša Juhanová