Operný svetobežník (26)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 26: Don Carlo v Los Angeles; Maida Hundeling debutuje v Londýne; Carmen s Ondrejom Šalingom; dve premiéry v Londýne; Dráždany ponúknu Schöenbergovu operu; svetová premiéra v Paríži; Verdiho Ernani v La Scale; pestrý operný Berlín; koncertné uvedenie Rigoletta a Fidelia; Dalibor Jenis ako Rigoletto v Lipsku; Jenůfa v Amsterdame s českou stopou. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Don Carlo v Los Angeles

Los Angeles Opera v USA uviedla 22. septembra v premiére Verdiho operu Don Carlo v hviezdnom obsadení. Dirigoval James Conlon, réžiu pripravil Jan Judge, scénu John Gunter, kostýmy Tim Goodchild. V postave Dona Carla sa predstavil Ramón Vargas, Elisabethou bola Ana María Martínez, princeznou Eboli Anna Smirnova. Nestarnúci Plácido Domingo sa predstavil ako Rodrigo, kráľom Filipom II. bol Ferruccio Furlanetto. Ďalej účinkovali Morris Robinson, Soloman Howard, Taylor Raven, Liv Redpath, Joshua Wheeker a ďalší. Reprízy inscenácie potrvajú do 14. októbra.

video

Plácido Domingo, ktorý v januári oslávi už svoje 78. narodeniny, spieval Rodriga v Donovi Carlovi už aj vo Valencii či vo Viedni. Tohto roku bude ešte Giannim Schicchim v Metropolitnej opere v New Yorku, budúci rok sa bude pre Dominga niesť najmä v znamení postavy Giorgia Germonta z Verdiho Traviaty – predstaví sa totiž divákom v New Yorku, Miláne, Londýne i Palerme.

Maida Hundeling debutovala v Londýne

Royal Opera House v Londýne začala sezónu obnovenou premiérou Wagnerovho cyklu Prsteň Nibelungov. Všetky štyri opery – teda Zlato Rýna, Súmrak bohov, Valkýru aj Siegfrieda uvádza londýnska opera v priebehu septembra, októbra i novembra, pričom prvé predstavenie – Zlato Rýna, sa uskutočnilo 24. septembra. Za dirigentský pult sa v každom predstavení postaví Antonio Pappano, réžiu cyklu pripravil ešte v roku 2006 Keith Warner.

R. Wagner: Walkýra, Royal Opera House,
foto: ROH

Spomedzi všetkých účinkujúcich možno spomenúť napríklad Stefana Vinke, ktorý patrí medzi najobsadzovanejších hrdinných tenoristov súčasnosti. Predstaví sa v titulnej úlohe opery Siegfried a v rovnakej postave aj v opere Súmrak bohov. V úlohe Helmwigy v opere Valkýra debutovala 24. septembra na londýnskom javisku nemecká sopranistka Maida Hundeling, dobre známa aj zo slovenských javísk. Bratislavskí diváci ju poznajú ako Tosku či Turandot ale aj ako Leonoru z Beethovenovho Fidelia, košickí diváci zas ocenili jej majstrovstvo v Janáčkovej opere Jej pastorkyňa. ďalšie príležitosti podmaniť si londýnskych divákov vo Valkýre bude mať 4., 18. a 28. októbra.

Carmen s Ondrejom Šalingom

Nemecké divadlo Meiningen Staatstheater pripravuje na 28. septembra premiéru novej inscenácie Bizetovej Carmen. Reprízy budú na programe počas celej sezóny. Diriguje Philippe Bach, réžiu a scénu pripravila Jasmina Hadziahmetovic, kostýmy Christian Müller. Donom Josem bude slovenský tenorista Ondrej Šaling. Ďalej účinkujú: Carolina Krogius, Marianne Schechtel, Shin Taniguchi, Stan Meus, Robert Bartnec, Mikko Järviluoto, Marián Krejčík, Elif Yatekin, Anne Ellersiek a ďalší.

Ondrej Šaling je už tretiu sezónu členom sólistického zboru v nemeckom Meiningene, kde stvárnil Tasilla v Grófke Marici, rytiera Stolziga v Majstroch spevákoch norimberských či dôstojníka v Ariadne na Naxe. Pôsobil najmä v českých a slovenských operných domoch a v repertoári má okrem iného Nemorina z Nápoja lásky, Tonia z Dcéry pluku, Donna Ottavia z Dona Giovanniho či Tamina z Čarovnej flauty.

Dve premiéry v Londýne

English National Opera v Londýne chystá dve nové inscenácia. Prvou bude Straussova Salome, ktorej premiéra sa uskutoční 28. septembra a na javiskách ju diváci budú môcť vidieť do 23. októbra. Diriguje Martyn Brabbins, réžiu pripravuje Adena Jacobs, scénu a kostýmy Marg Horwell. Účinkujú: Allison Cook, Dvaid Soar, Michael Colvin, Susan Bickley, Stuart Jackson a ďalší.

video

Nasledovať bude Gershwinova opera Porgy a Bess. Premiéra sa uskutoční 11. októbra, reprízy budú pokračovať do 17. novembra. Hudobné naštudovanie má na starosti John Wilson, réžiu James Robinson, scénu Michael Yeargan, kostýmy Catherine Zuber. Účinkujú: Eric Greene, Nicole Cabell, Nmon Ford, Latonia Moore, Gweneth-Ann Rand, Nadine Benjamin, Tichina Vaughn a ďalší.

Dráždany ponúknu Schöenbergovu operu

Drážďanská Sächsische Staaatsoper pripravuje na 29. septembra premiéru opery Arnolda Schöenberga Mojžiš a Áron. Reprízy budú pokračovať do 15. októbra. Diriguje Alan Gilbert, réžiu pripravuje Calixto Bieito, scénu Rebecca Ringst, kostýmy Ingo Krügler. Účinkujú: John Tomlinson, Lance Ryan, Tahnee Niboro, Christa Mayer, Simeon Esper, Matthias Henneberg, Magnus Piontek, Jiří Rajniš a ďalší.

video

Schöenberg je považovaný za jedného z najzaujímavejších skladateľov 20. storočia okrem iného aj preto, že väčšinu svojich hudobných skladieb vytvoril mimo tradičný tonálny systém – v takzvanej atonalite. Operu Mojžiš a Áron skomponoval skladateľ v roku 1932, no nedokončil ju. V roku 2010 ju dokončil maďarský skladateľ Zoltán Kocsis, no málokedy sa táto opera uvádza aj s týmto záverom. Rovnako tomu bude aj v Drážďanoch, kde sa jej režijne chopí kontroverzný španielsky umelec Calixto Bieito.

Svetová premiéra v Paríži

Opéra National de Paris chystá na 29. septembra svetovú premiéru opery Michaela Jarrella Bérénice. Dirigovať Bude Philippe Jordan, réžiu chystá Claus Guth, scénu a kostýmy Christian Schmidt. Účinkujú: Bo Skovhus, Barbara Hannigan, Ivan Ludlow, Alastair Miles, Julien Behr, Rina Schenfeld a ďalší.

M. Jarrell: Bérénice, Opéra national de Paris, 2018,
Barbara Hannigan (Bérénice), Rina Schenfeld (Phénice),
foto: Monika Rittershaus

Hudbu i libreto napísal švajčiarsky skladateľ Michael Jarrell, ktorý má na svojom konte hudobnú monodrámu Cassandre, operu Gagileo a hudobné divadlo Le pére. Tentoraz siahol po antickom námete, ktorý rozpráva príbeh lásky Titusa a Bereniky.

Verdiho Ernani v La Scale

Hoci milánska La Scala oficiálne otvorí novú sezónu až v decembri, novú inscenáciu pripravila už na jeseň. Premiéra Verdiho opery Ernani sa uskutoční 29. septembra, reprízy budú pokračovať do 25. októbra.

G. Verdi: Ernani, Teatro alla Scala, 2018, Francesco Meli (Ernani), zbor Teatro alla Scala,
foto: Teatro alla Scala

Dirigovať bude Adam Fischer, réžiu pripravuje Sven-Eric Bechtolf, scénu Julian Crouch, kostýmy Kevin Pollard. Ernanim bude Francesco Meli, v postave Dona Carla sa budú alternovať Luca Salsi a Simone Piazzola, v postave Dona Ruya Ildar Abdrazakov a Michele Pertusi. Ďalej účinkujú: Ailyn Pérez, Daria Chernyi, Matteo Desole, Alessandro Spina a ďalší.

Pestrý operný Berlín

Tri operné domy v nemeckom Berlíne pripravujú tri nové inscenácie. Komische Oper chystá na 30. septembra premiéru Korngoldovej opery Die tote Stadt. Diriguje Ainars Rubikis, réžiu pripravuje renomovaný Robert Carsen, scénu Michael Lavine, kostýmy Petra Reinhardt. V postave Paula sa predstaví český sólista Aleš Briscein. Ďalej účinkujú: Sara Jakubiak, Günter Papendell, Maria Fiselier, Georgina Melville, Adrian Strooper, Ivan Turšič a ďalší.

video

Operu Wozzeck rakúskeho skladateľa Albana Berga pripravuje Deutsche Oper Berlin. Premiéra sa uskutoční 5. októbra, predstavenia budú pokračovať do 15. novembra. Diriguje Donald Runnicles, réžiu má na starosti Ole Anders Tandberg, scénu Erlend Birkeland, kostýmy Maria Geber. Účinkujú: Johan Reuter, Thomas Blondelle, Matthew Newlin, Burhkard Ulrich, Seth Carico, Andrew Harris a ďalší.

Staatsoper Unter den Linden chystá Cherubiniho Medeu. Premiéra sa uskutoční 7. októbra, reprízy budú pokračovať do 28. októbra. Dielo hudobne naštuduje Daniel Barenboim, réžiu Andrea Breth, scénu Martin Zehetgruber, kostýmy Carla Teti. Účinkujú: Sonya Yoncheva, Charles Castronovo, Iain Paterson, Elsa Dreisig, Marina Prudenskaya a ďalší.

Koncertné uvedenie Rigoletta a Fidelia

Parížska scéna Théatre des Champs-Elysées chystá na október dve koncertné uvedenia opier. V stredu 3. októbra to bude Verdiho Rigoletto. Pod taktovkou Gustava Gimena sa predstavia Simon Keenlyside, ktorého v tejto role môžu zažiť aj diváci Opery SND už v novembri t.r., Ekaterina Siurina, Saimir Pirgu, Stanislav Trofimov, Alisa Kolosova, Pietro Picone, Carlo Cigny a ďalší. 6. októbra bude nasledovať Beethovenov Fidelio. Diriguje Giovanni Antonini, účinkujú. Adrianne Pieczonka, Michael Spyres, Regula Mühlemann, Sebastian Holecek, Matthias Winckhler, Patrick Grahl a ďalší.

Dalibor Jenis ako Rigoletto v Lipsku

Po tom, ako slovenský barytonista Dalibor Jenis zaradil pred pár mesiacmi v Sydney do svojho repertoáru titulnú úlohu z Verdiho opery Rigoletto, predstaví sa s touto postavou v dvoch nemeckých mestách. Najbližšie to bude 5. októbra na javisku Oper Leipzig počas reprízy inscenácie z roku 2014 a následne bude s touto postavou hosťovať v Stuttgarte. (Rozhovor s Daliborom Jenisom nielen o Rigolettovi prinesieme na Opera Slovakia už čoskoro.)

Dalibor Jenis, foto: Zdenko Hanout

Diriguje Christoph Gedschold v réžii Anthony Pilavachiho a v scéne a kostýmoch Tatjany Ivschiny. Popri Daliborovi Jenisovi účinkujú: Bianca Tognocchi, Dorotehee Schlemm-Gál, Aneta Ručková, Kathrin Göring, Kyungho Kim (dobre známy aj z javiska Opery SND), Randall Jakobsch, Jürgen Kurth a ďalší.

Jenůfa v Amsterdame s českou stopou

Holandská De Nationale Opera v Amsterdame pripravuje premiéru Janáčkovej opery Jenůfa, ktorej premiéra sa uskutoční 9. októbra, reprízy budú pokračovať do 25. októbra. Hudobné naštudovanie bude mať na starosti český dirigent Tomáš Netopil, réžiu Katie Mitchell, scénu a kostýmy Lizzie Clachan. V postave Lacu sa predstaví český tenorista Pavel Černoch. Ďalej účinkujú: Evelyn Herlitzius, Anette Dasch, Hanna Schwarz, Norman Reinhardt, Henry Waddington Jeremy White, Francis van Broekhuizen, Karin Strobos a ďalší.

Tomáš Netopil sa do Amsterdamu vracia po tom, ako tu naštudoval Prokofievovu operu Láska ku trom pomarančom. Katie Mitchel je divadelná režisérka s bohatými skúsenosťami aj z opery, Janáčkou Jenůfu režírovala už v anglickom Grange Park Opera, pozná aj Káťu Kabanovú ktorú režírovala vo Welsh National Opera. Podľa vlastným slov sa v novej inscenácii chce zamerať na ženský pohľad na príbeh Jenůfy – na to, ako ho môže vnímať práve žena, ktorá dostane možnosť stvárniť ho na javisku.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár