Operný svetobežník (27)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 27: Maria Agresta ako Mimi v Chicagu; Peter Berger vo Varšave; Berliozovi Trójania vo Viedni; Janáčkov Osud v Ostrave; súčasná opera v Metropolitnej opere; Pavol Bršlík a Adriana Kučerová v Austrálii; Philippe Jaroussky v Madride; projekt Fascinácia Wagnerom v Prahe; Jolana Fogašová ako Carmen v Číne, svetová premiéra vo Weimare. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Maria Agresta ako Mimi v Chicagu

Lyric Opera v americkom Chicagu pripravila novú inscenáciu Pucciniho Bohémy. Premiéra sa uskutočnila 6. októbra, reprízy budú pokračovať aj v priebehu januára. Diriguje Domingo Hindoyan, réžiu pripravil Richard Jones, scénu a kostýmy Stewart Laing. V postave Mimi sa predstavila Maria Agresta, Rodolfom je Michael Fabiano. Ďalej účinkujú: Danielle de Niese, Zachary Nelson, Adrian Sampetrean, Jake Gardner.

video

Talianska sopranistka M. Agresta bola Mimi už v Miláne, Palerme, New Yorku, Viedni a pred pár mesiacmi v Londýne. V novembri sa chystá do Paríža s úlohou Amelie v Simonovi Boccanegrovi, neskôr do Ríma s Annou Bolenou a na jar do Monte Carla ako Desdemona vo Verdiho Otellovi. V Zürichu bude koncom sezóny Normou a o čosi neskôr v Madride Leonorou v Trubadúrovi.

Peter Berger vo Varšave

Slovenský tenorista Peter Berger sa zhostil titulnej úlohy v opere Manru I. J. Paderewskeho vo Varšave. Premiéra sa konala 12. októbra, predstavenia budú pokračovať do konca sezóny. Dielo hudobne naštudoval Grzegorz Nowak, réžiu inscenácie pripravil Marek Weiss, scénu a kostýmy Kaspar Glarner. V ďalších úlohách sa predstavili Ewa Tracz, Mikolaj Zalasinski, Anna Lubanska, Monika Ledzion-Porczynska a ďalší.

video

I. J. Padarewski bol významný a mimoriadne obľúbený poľský pianista, skladateľa, ale aj diplomat a štátnik. Jeho opera Manru mala svetovú premiéru v máji roku 1901 v Drážďanoch, pričom ju uviedli v nemčine. O mesiac nasledovala premiéra V Lwowi v poľštine. V roku 1902 sa uskutočnila ´americká´ premiéra tejto opery v New Yorku, pričom libreto bolo spievané v angličtine. Dodnes ostáva jedinou poľskou operou, ktorá zaznela v Metropolitnej opere.

Berliozovi Trójania vo Viedni

Staatsoper vo Viedni ponúkla 14. októbra premiéru Berlizovovej opery Les Troyens (Trójania). Reprízy budú pokračovať do 4. novembra. Diriguje Alain Altinoglu, réžiu pripravil David McVicar, scénu Es Devlin, kostýmy Moritz Junge. Ako Panthée účinkuje slovenský bas Peter Kellner, ktorý je od tejto sezóny člen Viedenskej štátnej opery a v postave Chorébe sa predstavil český barytón Adam Plachetka. Ďalej účinkujú: Joyce DiDonato, Brandon Jovanovich, Jongmin Park, Paolo Fanalae, Rachel Frenkel, Anna Caterina Antonacci, Margarita Griskova a ďalší.

H. Berlioz: Les Troyens, Viedenská štátna opera, 2018,
foto: Michael Pöhn

Viedenská štátna opera uviedla Trójanov v koprodukcii s Royal Opera House, Teatro alla Scala a San Francisco Opera. V tejto päťdejstvovej opere účinkuje vyše dvadsať sólistov, veľký zbor (spoluúčinkuje Slovenský filharmonický zbor), baletní umelci – to všetko vo výpravnej inscenácii, ktorá trvá päť hodín. Ako inak však stvárniť rozsiahlu Virgiliovu báseň Eneida? Berlioz vo svojich Trójanoch vytvoril monumentálnu operu a ako takú ju divákom ponúkla aj viedenská opera – s príbehom trójskej vojny a následným príbehom lásky Dido a Aeneas. (Recenziu predstavenia sme priniesli v článku Terézie Ursínyovej Monumentálni Trójania vo Viedni so speváckymi hviezdami)

Janáčkov Osud v Ostrave

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostrave v rámci osláv storočnice vzniku Československej republiky a zároveň v rámci osláv storočnice vzniku tohto divadla ponúklo 18. októbra premiéru Janáčkovej opery Osud. Reprízy budú pokračovať do konca sezóny. Hudobné naštudovanie pripravil Jakub Klecker, réžiu Jiří Nekvasil, scénu Daniel Dvořák, kostýmy Simona Rybáková. Rolu Míly Válkovej stvárnia v alternáciách slovenské sopranistky Linda Ballová a Veronikou Holbovou. Ďalej účinkujú: Josef Moravec, Martin Šrejma, Petra Šimková Alvarez, Jitka Svobodová, Tomáš Kořínek, Petr Levíček, Roman Hoza, Jakub Kettner, Lukáš Bařák, Lukáš Zeman, Eva Dřízgová-Jirušová, Zuzana Jeřábková a ďalší.

video

Janáček Osud komponoval vedome v kontraste so svojou predchádzajúcou operou Jej pastorkyňa – využil v nej rôzne efekty impresionizmu a vrcholného verizmu. Po smrti svojej dcéry Olgy sa Janáček zotavoval v kúpeľoch v Luhačoviciach a nechal sa úplne očariť mladou Kamilou Urválkovou. Opera Osud má silné autobiografické prvky. K. Urválkovou je v nej postava Míla Válková a odohráva sa na kolonáde luhačovických kúpeľov.

Súčasná opera v Metropolitnej opere

Metropolitná opera v New Yorku pripravila 19. októbra premiéru opery Nica Muhlyho Marnie. Diriguje Robert Spano, režíruje Michael Mayer, scénu pripravil Julian Crouch, kostýmy Adrianne Phillips. Účinkujú: Isabele Leonard, Christopher Maltman, Iestin Davies, Janic Kelly, Denyce Graves, Jane Bunnell, Ashley Emerson a ďalší. Reprízy pokračujú do 10. novembra.

video

N. Muhly je americký skladateľ, ktorý je považovaný za jedného z najvýznamnejších súčasných skladateľov. Pracuje s baletnou, zborovou aj filmovou hudbou, venuje sa orchestrálnym aj komorným dielam. V roku 2013 mala v New Yorku premiéru jeho prvá opera Two Boys (písali sme o tom TU…). Opera Marnie, ktorá mala minulého roku premiéru s veľkým úspechom v Londýne, vychádza z rovnomenného románu anglického spisovateľa Winstona Grahama o očarujúcej žene, ktorá sa skrýva za viacerými identitami.

Pavol Bršlík a Adriana Kučerová

Adriana Kučerová a Pavol Bršlík sa predstavili v titulných úlohách Gounodovej opery Romeo a Júlia v meste Hobart na austrálskom ostrove Tazmánia. V sobotu 20. októbra sa uskutočnilo koncertné prevedenie opery, Tasmanian Symphony Orchestra dirigoval Marko Letonja. Ďalej účinkovali David Parkin, Samuel Dundas, Sally-Anne Russel, James Egglestone, Roxane Hislop a ďalší.

Adriana Kučerová, Pavol Bršlík, Tasmanian Symphony Orchestra,
koncertné uvedenie opery Romeo a Júlia na austrálskom ostrove Tazmánia, 2018,
foto: Alastair Bett

Philippe Jaroussky v Madride

Francúzsky kontratenorista Philippe Jaroussky sa predstaví v opere Only the sound remains (Zostane len zvuk) fínskej skladateľky Kaia Saariaho. Premiéra sa uskutoční 23. októbra v Teatro Real v španielskom Madride. Diriguje Ivor Bolton, réžiu pripravil Peter Sellars, scénu Julie Mehretu, kostýmy Robby Duiveman. Okrem. Ph. Jarusskeho účinkuje Davone Tines. Inscenáciu bude možné v Madride vidieť do 9. novembra.

video

Kaia Saariaho, ktorá žije a tvorí v Paríži, má na svojom konte už šesť opier, operu Zostane len zvuk zložila v roku 2015 a ponúka symbolický príbeh lutnistu, ktorý sa ako anjel vracia na svet po svojej násilnej smrti.

Projekt Fascinácia Wagnerom v Prahe

Národní divadlo Praha pripravuje na 25. a 26. októbra mimoriadne predstavenia s názvom Fascinace Wagnerem. Diriguje Matthias Fletzberger, réžiu pripravil Selcuk Cara. Predstaví sa tenorista Andreas Schager, ktorý je považovaný za jedného z najlepších wagnerovských tenoristov súčasnosti.

video

Projekt Faszination Wagner (spojenie opery a filmu vytvoreného špeciálne pre tieto účely), bude po svojej pražskej premiére predstavený aj v ďalších európskych mestách. Pre tenoristu Andreasa Schagera vytvoril tento projekt, v ktorom zaznejú tri vrcholné čísla troch opier R. Wagnera – Rienzi, Tristan a Izolda a Prsteň Nibelungov, operný a filmový režisér, scénarista a muzikológ Selcuk Cara.

Jolana Fogašová ako Carmen v Číne

Čerstvá držiteľka ocenenia Dosky 2018 – sopranistka Jolana Fogašová – odcestovala do Číny, kde sa predstaví v hlavnej postave Bizetovej Carmen.

Charles Roubaud a Jolana Fogašová v Shaanxi Performing Arts Center v Číne (Xī’ān),
zdroj: FB

Predstavenia sa uskutočnia 24., 26 a 28. októbra v Shaanxi Performing Arts Center v Číne (Xī’ān). Diriguje Andrea Molino, réžiu pripravuje Charles Roubaud. Donom Josém je Francesco Pio Galasso, Escamillom Zoltán Nagy.

Svetová premiéra vo Weimare

Nationaltheater v nemeckom Weimare pripravuje na 3. novembra svetovú premiéru opery November 1918 amerického skladateľa Stefana Lana. Diriguje samotný autor opery, réžiu pripravuje André Bücker, scénu Jan Steiger, kostýmy Suse Tobisch. Ako sólistka sa predstaví sopranistka Heike Porstein.

Americký skladateľ Stefan Lano dlhodobo pôsobí ako veľmi úspešný dirigent. Na svojom konte má mnoho ocenení a dirigoval predstavenia v tých najprestížnejších operných domoch po celom svete. Je autorom niekoľkých symfonických diel. Prichádza s operou približujúcou príbeh vojaka, ktorý sa po skončení prvej svetovej vojny vracia do Berlína. Traumatizovaný hrôzami vojny stratil vieru v pokojný každodenný život, no odmieta sa vzdať nádeje. Nájde si miesto učiteľa nemčiny, no hrôzy fašizmu a vojny sa len o niekoľko rokov znovu hlásia o slovo…

Leo Nucci opäť ako Nabucco

Taliansky barytonista Leo Nucci (76) zavíta začiatkom novembra do Francúzska s koncertným prevedením Verdiho Nabucca. Opéra de Lyon pripravuje dva výnimočné večery na 5. a 7. novembra, 9. novembra sa koncert uskutoční v Théatre des Champs-Elysées v Paríži. Diriguje Daniele Rustioni, ďalej účinkujú: Anna Pirozzi, Antonio Poli, Riccardo Zanellato, Enkelejda Shkosa a ďalší.

Leo Nucci,
foto: Roberto Ricci

Leo Nucci si po týchto koncertoch na pár týždňov od spevu odpočinie, v Teatro Municipale v talianskom meste Piacenza bude totiž pripravovať Verdiho operu La traviata ako režisér. Nebude to ani zďaleka jeho prvá skúsenosť s režírovaním, na konte totiž už má inscenácie Simona Boccanegru, Maškarného bálu, Luisy Miller či Priateľa Fritza.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku