Operný svetobežník (28)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 28: Dalibor Jenis debutoval v Boľšom teatri v Rusku; Z mŕtveho domu v Belgicku so Štefanom Margitom a Alešom Jenisom; Simon Boccanegra v Paríži; Peter Feranec diriguje Jolantu v Petersburgu; Svetová premiéra v Metz; Festival Janáček Brno; November v Staatsoper Unter Den Linden; Svetová premiéra v La Scale; Samson a Dalila v Monte Carle; Jonas Kaufmann ako Otello v Mníchove; Popoluška s Brownleem aj Plachetkom v Paríži; Jesenný festival v Baden Badene. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Dalibor Jenis debutoval v Boľšom teatri v Rusku

Slovenský barytonista Dalibor Jenis sa po Stuttgarte a Lipsku, kde v priebehu októbra stvárnil titulnú rolu Verdiho Rigoletta, predstavil po prvýkrát v Boľšom teatri v Moskve, v ktorom sa od 7. do 10. novembra uskutočnili reprízy Pucciniho opery Manon Lescaut. Pod dirigentskou taktovkou Jadera Bignamiho, v réžii Adolfa Shapira, v kostýmoch a na scéne Marie Trebugovej sa slovenský spevák predstavil v role Lescauta po boku Ainhoi Artety ako Manon a Riccarda Maasiho ako rytiera Des Grieux.

G. Puccini: Manon Lescaut, Boľšoj teatr Moskva, 2018,
Dalibor Jenis (Lescaut),
foto: Boľšoj teatr

Z mŕtveho domu v Belgicku so Štefanom Margitom a Alešom Jenisom

Bruselský operný dome La Monnaie ponúka divákom od 6. do 17. novembra novú inscenáciu Janáčkovej opery Z mŕtveho domu. Hudobné naštudovanie pripravil Michael Boder, réžiu Krzystof Warlikowski, scénu a kostýmy Malgorzata Szczesniak. Postavu Filku Morozova stvárňuje slovenský tenorista Štefan Margita a ďalší slovenský sólista, barytonista Aleš Jenis rolu Kováča i Väzňa. Ďalej účinkujú: Willard White, Pascal Charbonneauu, Nicky Spence, Ivan Ludlow, Alexander Vassiliev, Graham Clark, Ladislav Elgr, Jeffrey Lloyd-Robert a ďalší.

Simon Boccanegra v Paríži

Od 12. novembra do 13. decembra si diváci Opéra Bastille v Paríži môžu vychutnať Verdiho Simona Boccanegru v exkluzívnom obsadení. Diriguje Fabio Luisi, réžiu pripravil kontroverzný režisér Calixto Bieito, scénu Susanne Gschwender, kostýmy Ingo Krügler. Simonom Boccanegrom je vo všetkých predstaveniach Ludovic Tezier, Ameliou je Maria Agresta v alternácii s Anitou Hartig. Ďalej účinkujú: Mika Kares, Francesco Demuro, Nicola Alaimo, Mikhail Timoshenko, Cyrille Lovighi a ďalší.

video

Peter Feranec diriguje Jolantu v Petersburgu

Divadlo Mikhailovsky Theatre v ruskom St. Petersburgu uviedlo 13. novembra premiéru novú inscenáciu Čajkovského opery Jolanta. Autorom hudobného naštudovania je slovenský dirigent Peter Feranec, ktorý je zároveň hlavným dirigentom a hudobným riaditeľom Štátneho symfonického orchestra v tomto meste. Réžiu a scénu pripravil Andriy Zholdak, kostýmy Simon Machabeli. Účinkujú: Maria Litke, Sergey Kuzmin, Alexander Bezrukov, Alexey Zelenkov, Alexander Kuznetsov. Reprízy predstavenia budú pokračovať počas celej sezóny.

P. I. Čajkovskij: Jolanta, Mikhailovsky Theatre, 2018,
foto: Mikhailovsky Theatre

Svetová premiéra v Metz

Opéra-Theátre vo francúzskom meste Metz prináša 16. novembra v svetovej premiére operu belgického skladateľa Pierra Bartholoméea s názvom Nous Sommes Eternels. Dielo hudobne naštudoval Patrick Davin, réžiu pripravil Vincent Goethals, scénu Anne Guilleray, kostýmy Dominique Louis. Účinkujú: Karen Vourc’h, Aline Metzinger, Joëlle Charlier, Sébastien Guèze, Mikhael Piccone, Mathieu Gardon a ďalší.

video

Opera je vo francúzštine a v troch dejstvách ponúka príbeh založený na románe Prix Femina francúzskej spisovateľky Pierrette Fleutiaux, v ktorom sa hlavná hrdinka Estelle snaží pochopiť všetky klamstvá svojho detstva.

Festival Janáček Brno

V Brne sa od 17. novembra do 5. decembra uskutoční 6. ročník medzinárodného festivalu Janáček Brno. Súčasťou budú koncerty a operné predstavenia. Festival otvorí premiéra Janáčkovho divadla – opera Příhody lišky Bystroušky. Diriguje Marko Ivanovič, réžiu pripravil Jiří Heřman, scénu Dragan Stojčevski, kostýmy Alexandra Grusková. Účínkujú: Michaela Kušteková, Jana Štrejma Kačírková, Zdeňka Jetelinová, Julie Šebestová, Jana Hrochová, Svatopluk Sem, Jiří Sulženko, Petr Levíček, Ondřej Koplík, Ján Štáva, David Nykl, Petr Karas Kornel Mikecz, Jitka Zerhaurová a ďalší. (prinesieme recenziu predstavenia)

L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky, ND Brno,
foto: ND Brno

Súčasťou festivalu bude aj predstavenie Káťa Kabanová v podaní Janáčkovej opery, opera Šárka v podaní súboru Opera Diversa, Národní divadlo Moravskoslezské privezie operu Osud, Vlámska opera inscenáciu Vec Makopulos. V podaní súboru Janáčkovho divadla zaznie aj Smetanova opera Libuše, Divadlo Stanislawa Moniuszka v Poznani príde s Janáčkovou operou Jej pastorkyňa, Velšská národná opera ponúkne inscenáciu Z mŕtveho domu. Festival uzatvorí Národné divadlo Praha s operou Výlety páně Broučkovy.

November v Staatsoper Unter Den Linden

Berlínsky operný dom Staatsoper Unter Den Linden pripravuje na november dva zaujímavé projekty. V nedeľu 18. novembra to bude svetová premiéra inscenácie Projekt Monteverdi. Na hudbu C. Monteverdiho pripravil izraelský režisér a choreograf Saar Magal hudobno-tanečné predstavenie, ktoré sa zaoberá otázkami lásky, erotiky a medziľudských vzťahov. Diriguje Haggai Cohen-Milo, scénu James Shipp a Irina Mafli, kostýmy Sylvia Rieger. Predstavenia budú pokračovať do 23. novembra. Účinkujú Hanna HerfurtnerOlivia Stahn, Amélie Saadia, Benjamin Popson, Philipp Mayer a ďalší.

Staatsoper Unter Den Linden,
zdroj: internet

Staatsoper Unter Den Linden ponúkne 25. novembra premiéru barokovej opery Hippolyte et Aricie od Jeana-Philippe Rameau. Reprízy sú naplánované do 8. decembra. Diriguje Simon Rattle, réžiu pripravuje Aletta Collins, scénu a kostýmy Ólafur Elíasson. Účinkujú: Anna Prohaska, Magdalena Kožená, Adriane Queiroz, Elsa Dreisig, Reinoud Van Mechelen, Gyula Orendt, Peter Rose, slovenská sopranistka Slávka Zámečníková a ďalší. Berlínska opera ponúka divákom tretiu verziu opery z roku 1757 s vybranými pasážami z prvej verzie z roku 1733. Opera vykresľuje antickú drámu o dvoch pároch, ktoré zažijú na vlastnej koži silu, pomoc i neprajnosť bohov Diany, Jupitera, Pluta i Neptúna.

Svetová premiéra v La Scale

Milánska La Scala prinesie od 15. do 25. novembra operu rumunsko-maďarského skladateľa Györga Kurtága Koniec hry vo svetovej premiére. Hudobné naštudovanie pripravil Markus Stenz, réžiu Pierre Audi, scénu a kostýmy Christof Hetzer. Účinkujú: Frode Olsen, Leigh Melrose, Hilary Summers, Leonardo Cortellazzi.

G. Kurtág, Fin de partie, Teatro alla Scala, 2018,
foto: Walz Ruth

D. Kurtág je považovaný za jedného z najvýznamnejších súčasných skladateľov, no nikdy doposiaľ nezložil operu. Pustil sa do nej vo veku 90 rokov a inšpiráciou sa mu stala rovnomenná dráma Samuela Becketta z roku 1957. Tá ponúka pohľad na koniec sveta, kedy celé ľudstvo predstavuje štvorica ľudí, pričom traja z nich nie sú schopní pohybu. Jediný, kto sa pohybuje po javisku, je sluha Clov. Ten však scénu v závere hry opúšťa trojicu protagonistov v ich beznádeji.

Samson a Dalila v Monte Carle

Opéra de Monte-Carlo ponúkne od 19. do 25. novembra novú inscenáciu opery Saint-Saënsa Samson a Dalila. Diriguje Kazuki Yamada, réžiu pripravil Jean-Louis Grinda, scénu a kostýmy Agostino Arrivabene. V postave Dalily sa predstaví Anita Rachvelishvili, Samsonom bude Aleksandrs Antonenko. Ďalej účinkujú: André Heyboer, Julien Véronèse, Nicolas Courjal, Frédéric Diquero, Marc Larcher a Frédéric Caton.

C. Saint-Saëns: Samson et Dalila, Opéra de Monte-Carlo, 2018,
foto: Alain Hanel – OMC.

Gruzínska sólistka A. Rachvelishvili, ktorá sa teší čoraz väčšej priazni publika, bola Dalilou už v pred dvoma rokmi v Paríži a nedávno aj v Metropolitnej opere. Výhodou obsadenia v Monte Carle možno bude i skutočnosť, že v oboch spomínaných inscenáciách bol Samsonom po jej boku práve A. Antonenko, s ktorým sa stretne na javisku aj v Monte Carle.

Jonas Kaufmann ako Otello v Mníchove

Po tom, ako minulú sezónu debutoval Jonas Kaufmann v titulnej role Verdiho Otella v londýnskom Royal Opera House, zhostí sa tento hviezdny nemecký tenorista tejto postavy aj vo svojom rodnom meste. Bayerische Staatsoper pripravuje premiéru Otella na 23. novembra, inscenáciu bude ponúkať do konca sezóny. Livestream tejto inscenácie poskytne bavorská opera 2. decembra o 19. hodine na svojej webovej stránke.

video

Hudobné naštudovanie má na starosti Kiril Petrenko, réžiu Amélie Niermeyer, scénu Christian Schmidt, kostýmy Annelies Vanlaere. Po boku J. Kaufmanna sa ako Desdemona predstaví Anja Harteros, Jagom bude Gerald Finley. Ďalej účinkujú: Evan Leroy Johnson, Galeano Salas, Bálint Szabó, Milan Siljanov, Markus Suihkonen, Rachel Wilson a ďalší.

Pre režisérku A. Niermeyer je určujúcou postavou príbehu Desdemona – mladá žena, ktorá pretrhla všetky putá s priateľmi a rodinou a nasledovala Otella. Jediná istota, ktorá jej ostala, je Otellova láska, no aj tá sa obracia proti nej. Nevidí ju ako naivnú obeť, ale ako ženu, ktorá tuší nebezpečenstvo, ktoré jej hrozí, no verí, že ho dokáže odvrátiť.

Popoluška s Brownleem aj Plachetkom v Paríži

Opéra National de Paris v Palais Garnier ponúka v predvianočnom čase rozprávkovú Rossiniho operu La Cenerentola (Popoluška). Premiéra sa uskutoční 23. novembra, reprízy budú pokračovať do 26. decembra. Hudobné naštudovanie bude mať na starosti Evelino Pidó, réžiu Guillaume Gallienne, scénu Éric Ruf, kostýmy Olivier Bériot. Účinkujú: Lawrence Brownlee, Florian Sempey, Alessandro Corbelli, Chiara Skerath, Isabelle Druet, Marianne Crebassa, Adam Plachetka a ďalší.

video

Jesenný festival v Baden Badene

Nemecké mesto Baden Baden prináša počas celého roka festivalové predstavenia vo svojom Festspielhause. Na jeseň je to festival Herbstfestspiele, ktorý ponúkne okrem iného Offenbachove Hoffmannove poviedky v koncertnom prevedení. Koncert sa uskutoční 25. novembra, diriguje Marc Minkowski. Hoffmannom bude Charles Castronovo, Olympiou, Giulettou i Antoniou bude Olga Peretyatko-Mariotti. Ďalej účinkujú: Luca Pisaroni, Aude Extremo, Mathias Vidal a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár