Operný svetobežník (29)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 29: Lotyšské národné divadlo oslávilo storočnicu; Così fan tutte v Neapole v produkcii Mutiovcov; Turandot v Madride s Gregorym Kundem; Hoffmannove poviedky v Berlíne s Janou Kurucovou; Nová La traviata v Met; Svetová premiéra vo Viedni; Zürich ponúka Sondheimovu operetu Sweeney Todd; Svetová premiéra v Bonne; Don Giovanni v Bologni so Štefanom Kocánom; Koncertné uvedenie Luisy Miller v Monaku. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Lotyšské národné divadlo oslávilo storočnicu

Lotyšské národné divadlo oslávilo storočnicu veľkolepým operným koncertom. Stalo sa tak 16. a 17. novembra. Za dirigentským pultom sa vystriedalo niekoľko lotyšských dirigentov – Mārtiņš Ozoliņš, Modestas Pitrenas, Aleksandrs Viļumanis, Jānis Liepiņš a Normunds Vaicis. Na pódiu sa predstavila skutočne zaujímavá sólistická zostava. Nechýbala Liudmyla Monastyrska či Franco Vassallo. Ďalej účinkovali: Inga Kalna, Dinara Alieva, Dana Bramane, Inga Šļubovska-Kancēviča, Olesya Petrova, Zanda Švēde, Stephen Gould, Murat Karahan, Rame Lahaj, Irakli Kakhidze, Raimonds Bramanis, Andris Ludvigs, Vladislav Sulimsky, Samsons Izjumovs, Kalvis Kalniņš, Jānis Apeinis, Krišjānis Norvelis, Ain Anger, Egils Siliņš, Rihards Mačanovskis.

video

(galakoncert je na YouTube OperaVision k dispozícii do 31. mája 2019)

Počas večera zazneli najprv skladby lotyšských skladateľov – Jānisa Mediņša, Arvīdsa Žilinskisa, Romualdsa Kalsonsa, Bruna Skulte, Jāzepsa Mediņša, Janisa Kalninsa a Zigmarsa Liepiņša. Program doplnili skladby od R. Wagnera, G. Donizettiho, U. Giordana, F. Cileu, G. Bizeta, Ch. Gounoda, C. Saint-Saensa , G. Pucciniho a G. Verdiho.

Così fan tutte v Neapole v produkcii Mutiovcov

Svetoznámy dirigent Ricardo Muti pripravil v Neapole hudobné naštudovanie Mozartovej opery Così fan tutte, pričom réžiu novej produkcie mala na starosti jeho dcéra – Chiara Muti. Scénu pripravila Leila Fteita, kostýmy Alessandro Lai. Premiéra v Teatro di San Carlo sa uskutočnila 25. novembra. Účinkovali Maria Bengtsson, Paola Gardina, Alessio Arduini, Pavel Kolgatin, Emmanuelle de Negri, Marco Filippo Romano a ďalší.

W. A. Mozart: Così fan tutte, Teatro di San Carlo, 2018,
foto: Teatro di San Carlo

Chiara Muti, ktorá začínala v divadle ako herečka, už má na konte niekoľko operných réžií. V Neapole pripravila pred dvoma rokmi inscenáciu Figarova svadba. Túto operu režírovala aj v Palerme a v Bari. V septembri tohto roka zinscenoval v Tokyu Pucciniho operu Manon Lescaut.

Turandot v Madride s Gregorym Kundem

Teatro Real v Madride ponúklo 30. novembra v premiére novú produkciu Pucciniho opery Turandot. Reprízy budú pokračovať do konca roka. Hudobné naštudovanie pripravil Nicola Luisotti, réžiu a scénu Robert Wilson, kostýmy Jacques Reynaud. V postave princeznej Turandot sa alternujú Oksana Dyka a Iréne Theorin, Calafom je Gregory Kunde, Roberto Aronica a Jae-Hyoeung Kim. Ďalej účinkujú: Raúl Giménez, Yolanda Auyanet, Joan Martin-Royo, Vicenç Esteve, Juan Antonio Sanabria a ďalší.

G. Puccini: Turandot, Teatro Real v Madride, 2018,
foto: Javier Del Real/Teatro Real

Americký tenorista Gregory Kunde ,,oprášil“ part Calafa, s ktorým sa predstavil počas uplynulého leta na festivale vo Verone. Najbližšie sa k tejto postave vráti v máji budúceho roku na javisku opery v Bologni.

Hoffmannove poviedky v Berlíne

Offenbachova opera Hoffmannove poviedky ožila v premiére novej inscenácie 1. decembra v Deutsche Oper Berlin. Hudobné naštudovanie pripravil Enrique Mazzola, réžiu a kostýmy Laurent Pelly, scénu Chantal Thomas. Reprízy budú pokračovať do 12. januára.

video

V postave Múzy a Nicklaussa sa taktiež predstaví slovenská mezzosopranistka, sólistka berlínskej opery – Jana Kurucová. V úlohe Hoffmanna sa alternujú Daniel Johansson a Robert Watson, v štvorúlohe Olympie, Antonie, Giulietty a Stelly sa alternujú Cristina Pasaroiu a Heather Engebretson. Taliansky barytonista Alex Esposito sa zhostí roly Lindorga, Coppélia, Miracka a Dapertutta. Ďalej účinkujú: Irene Roberts, Annika Schlicht, Maiju Vaahtoluoto, Jörg Schörner, Tobias Kehrer, Andrew Harris, James Platt a ďalší. Recenziu predstavenia sme priniesli v článku Dvakrát Berlín s francúzskymi titulmi.

Nová La traviata v Met

Metropolitná opera v New Yorku pripravila novú Verdiho La traviatu. Táto opera, ktorá patrí vo svete medzi najobľúbenejšie a najčastejšie hrané, sa do newyorskej opery vracia po viac ako šiestich rokoch, ktoré uplynuli od premiéry La Traviaty režiséra Willy Deckera. Premiéra novej produkcie sa uskutočnila 4. decembra a reprízy budú pokračovať do konca decembra. Hudobné naštudovanie pripravil Yannick Nézet-Séguin, réžiu Michael Mayer, scénu Christine Jones, kostýmy Susan Hilferty. Violettou je Diana Damrau, Alfredom Juan Diego Flórez. Postavu Giorgia Germonta stvárňuje Quinn Kelsey. Ďalej účinkujú: Kirstin Chávez, Jeongcheol Cha, Dwayne Croft, Scott Scully a ďalší.

video

Režisér Mayer spolu so svojim tvorivým tímom stavili na inscenáciu, pri ktorej bude divákov lákať nielen hviezdami nabité spevácke obsadenie, ale aj bohatá scéna a zaujímavé kostýmy. „Bol som nadšený možnosťou pripraviť veľmi romantickú La traviatu, avšak moderným spôsobom,“ vyjadril sa režisér, ktorý dej opery posunul do polovice 19. storočia, teda do času, kedy bola skomponovaná. Scéna je doslova majestátna a počas opery jej výzdoba prechádza štyrmi ročnými obdobiami. Keď Violetta stretne Alfreda, je to jar ich lásky, ich spoločný život na vidieku je letom, no príchodom Alfredovho otca sa do ich života vkráda jeseň. Záverečná scéna Violettinho umierania je charakterizovaná chladom zimy.

Diváci na Slovensku môžu predstavenie novej La traviaty uvidieť v priamom prenose z METky 15. decembra v bratislavskom Divadle Aréna, Dome umenia Piešťany a v multikine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši.

Svetová premiéra vo Viedni

Rakúsky skladateľ Johannes Maria Staud skomponoval pre viedenskú Staatsoper politickú operu s názvom Die Weiden (Pasienky). Premiéra sa uskutočnila 8. decembra, reprízy budú pokračovať do 16. decembra. Autorom hudobného naštudovania je Ingo Metzmacher, réžiu pripravil Andrea Moses, scénu Jan Pappelbaum, kostýmy Kathrin Plath. Účinkujú: Rachel Frenkel, Tomasz Konieczny, Thomas Ebenstein, Andrea Carroll, Sylvie Rohrer, Udo Samel, Monika Bohinec, Herbert Lippert, Donna Ellen a ďalší.

J. M. Staud: Die Weiden, Viedenská štátna opera, 2018,
foto: Michael Pöhn

J. M. Staud má na svojom konte niekoľko komorných diel, niekoľko koncertov pre orchester, ale aj vokálne diela vrátane opery Berenice, inšpirovanej poviedkou E. A. Poa. V jeho najnovšom diele je v centre diania mladý pár – Peter a Leah, ktorý sa vydáva na výlet, počas ktorého chce Peter ukázať svojej partnerke miesta, na ktorých vyrastal. Idylka plavby po rieke sa však stráca a rovnako, ako sa mení krajina okolo nich, mení sa aj vzťah mladých ľudí.

Zürich ponúka Sondheimovu operetu Sweeney Todd

Čierna opereta Sweeney Todd, ako zvykne byť toto dielo Stephena Sondheima nazývané, zaznela v premiére 9. decembra v Opernhaus vo švajčiarskom Zürichu. Diriguje David Charles Abell, réžiu pripravil renomovaný Andreas Homoki, scénu Michael Levine, kostýmy Annemarie Woods. V titulnej postave sa predstavil britský barytonista Bryn Terfel, javiskovou partnerkou mu je rakúska mezzosopranistka Angelika Kirchschlager. Ďalej účinkujú: Elliot Madore, Liliana Nikiteanu, Brindley Sherratt, Iain Milne, Mélissa Petit, Spencer Lang, Barry Banks a ďalší.

S. Sondheim: Sweeney Todd, Opernhaus Zürich, 2018,
Bryn Terfel (Sweeney Todd),
foto: Monika Rittershaus

Dielo, ktoré preslávila filmová adaptácia v réžii Tima Burtona v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom, ponúka príbeh holiča, ktorý sa po nespravodlivom vyhnanstve vracia do Londýna a otvorí si holičstvo pri pekárni pani Lovettovej. Kam však začnú miznúť jeho zákazníci a ako to, že pani Lovettová má zrazu dostatok všetkého na svoje lahodné mäsové pečivo?

Svetová premiéra v Bonne

Od 9. do 14. decembra ponúka Opernhaus v nemeckom Bonne v svetovej premiére operu anglického skladateľa Jonathana Dove s názvom Marx v Londýne. Diriguje David Parry, režíruje Jürgen R. Weber, kostýmy a scénu pripravil Hank Irwin Kittel. Účinkujú: Mark Morouse, Yannick-Muriel Noah, Marie Heeschen, Christian Georg, Ceri Williams, Johannes Mertes, David Fischer a ďalší.

video

Skladateľ J. Dove si dal za úlohu vytvoriť operu, ktorá priblíži obyčajný deň v živote jedného z najznámejších filozofov 19. storočia Karla Marxa aj s hysterickými výlevmi jeho manželky a večným bojom s nedostatkom finančných prostriedkov…

Don Giovanni v Bologni so Štefanom Kocánom

Teatro Comunale v talianskom meste Bologna ponúkne 15. decembra premiéru novej inscenácie Mozartovej opery Don Giovanni. Reprízy budú pokračovať do 23. decembra, diriguje Michele Mariotti, réžiu pripravuje Jean-François Sivadier, scénu Alexandre de Dardel, kostýmy Virginie Gervaise. V postave Komtura sa predstaví slovenský bas Štefan Kocán. Ďalej účinkujú Simone Alberghini, Alessandro Luongo, Federica Lombardi, Ruth Iniesta, Paolo Fanale, Davide Giusti, Salome Jicia, Raffaella Lupinacci, Vito Priante, Omar Montanari, Roberto Lorenzi, Lavinia Bini, Erika Tanaka a ďalší.

Štefan Kocán, foto: Zdenko Hanout

Š. Kocán si postavu Komtúra po Bologni dopraje aj v Metropolitnej opere v New Yorku, kde strávi na začiatku budúceho roku pomerne veľa času. Okrem spomínanej postavy v Mozartovej opery (január, február), bude totiž v New Yorku spievať aj Ramfisa v Aide (február, marec) a Sparafucila v Rigolettovi (február, marec).

Koncertné uvedenie Luisy Miller v Monaku

Monacká opera chystá na predvianočný čas mimoriadne koncertné uvedenie Verdiho opery Luisa Miller. 15. decembra zaznie v Monte Carle táto opera pod dirigentskou taktovkou Maurizia Beniniho, ako hlavná hviezda večera sa pred publikum postaví Roberto Alagna. Ďalej účinkujú: Adrian Sâmpetrean, Ekaterina Sergueïeva, In-Sung Sim. Artur Ruciński, Aleksandra Kurzak, Antonella Colaianni a ďalší.

Verdiho opera Luisa Miller vychádza z drámy Friedricha Schillera Úklady a láska a prináša tragický príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa rozhodne obetovať svoje šťastie, aby zachránilo otcov život.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár