Operný svetobežník (3/2021)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Ambrogio Maestri ako Falstaff vo Valencii; Norma v Madride; Plácido Domingo v Rusku; Yende a Floréz vo viedenskej Traviate; Sonya Yoncheva vydáva nový album; Varšavská opera sa otvorí koncertom Piotra Bezcalu; Séria Met Stars Live in Concert pokračuje; V Monaku ožije inscenácia Lombarďanov z roku 1969; V Prahe stopli prípravy novej inscenácie Dona Giovanniho a Česko chystá nový festival pod záštitou José Curu. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Ambrogio Maestri ako Falstaff vo Valencii

Taliansky barytonista Ambrogio Maestri, ktorý je v súčasnosti považovaný za jedného z najpresvedčivejších predstaviteľouv titulnej úlohy vo Verdiho Falstaffovi, sa mal v tejto opere predstaviť divákom v španielskej Valencii koncom januára, no divadlo na základe pozitívnych testov na koronavírus u viacerých účinkujúcich bolo nútené premiéru presunúť. Reprízy inscenácie, ktorá mala svoju premiéru berlínskej Staatsoper v roku 2018, sa tak nakoniec konajú v novom termíne a to od 2. do 14. marca.

video

Režisér Mario Martone spolu so scénografkou Margheritou Palli a kostymérkou Ursulou Patzak posunuli dianie známej Shakespearovej komédie do súčasnosti, do veľkej európskej metropoly. Predstavenia diriguje Daniele Rustioni, popri Ambrogiovi Maestrim sa na javisku predstavia Ainhoa ​​Arteta, Violeta Urmana, Davide Luciano, Juan Francisco Gatell, Jorge Rodríguez Norton, Joel Williams, Antonio Di Matteoa, Sarah Blanch, Chiara Amarù a ďalší.

Norma v Madride

Belliniho opera Norma ožila 3. marca v premiére v Teatro Real de Madrid. Hudobné naštudovanie mal na starosti Marco Armiliato, réžiu Justin Way, scénu Charles Edwards, kostýmy Sue Willmington. V titulnej postave sa budú alternovať Yolanda AuyanerHibla Gerzmava. Ďalej účinkujú: Michael Spyres, John Osborn, Roverto Tagliavini, Fernando Radó, Clémentine Margaine, Annalisa Stroppa a ďalší.

V. Bellini: Norma, Teatro Real Madrid, foto: Javier Del Real/Teatro Real

Predstavenia sa hrajú pred publikom za zvýšených hygienických opatrení a reprízy budú v Madride pokračovať do 19. marca.

Plácido Domingo v Rusku

Mariinsky Theatre v ruskom Petrohrade ponúkol 4. marca pre tamojšie publikum zaujímavú reprízu Verdiho opery Simon Boccanegra. V titulnej úlohe sa totiž predstavil Plácido Domingo. Orchester dirigoval Valery Gergiev a okrem P. Dominga sa na javisku predstavili Tatiana Serjan, Stanislav Trofimov, Migran Agadzhanyan, Roman Burdenko, Gleb Peraziev a ďalší. Šlo o reprízu inscenácie, ktorá mala v Petrohrade premiéru v roku 2016.

Plácido Domingo na klaňačke po predstavení Verdiho opery Simon Boccanegra v Mariinskom divadle v Petrehrade, 2021, foto: Mariinske divadlo

V súčasnosti sa čerstvý osemdesiatnik Domingo presunul do Moskvy, kde si publikum v Bolshom Teatri bude môcť 9. marca vypočuť koncert s názvom Jar, láska, opera. Orchester bude dirigovať Anton Grishanin a okrem Plácida Dominga sa na javisku predstavia aj Aida Garifullina, Oksana Dyka, Sonya Yoncheva, Marina Kataeva, Javier Camarena či Erwin Schrott.

Yende a Floréz vo viedenskej Traviate

Viedenská štátna opera pripravuje aj naďalej mimoriadne zaujímavé predstavenia, hoci v svojom hľadisku zatiaľ nemôže privítať divákov. Po februárovej premiére Bizetovej Carmen, sa v nedeľu 7. marca uskutoční ďalšia tohtoročná premiéra novej inscenácie Verdiho La traviaty. O hudobné naštudovanie sa postaral Giacomo Sagripanti, réžiu pripravil Simon Stone, scénu Robert Cousins, kostýmy Alice Babidge.

Video: Predpremiérové matiné k La traviate vo Viedenskej štátnej opere

O La traviate na ORF

Obsadenie jednej z najpopulárnejších opier je mimoriadne zaujímavé. Ako Violetta sa predstaví americká sopranistka Pretty Yende, Alfredom je tenor Juan Diego Flórez. Ďalej účinkujú: Igor Golovatenko, Margaret Plummer, Donna Ellen a ďalší. Diváci si môžu premiéru pozrieť naživo prostredníctvom prenosu na stramovacej platforme viedenského operného domu, alebo počas vysielania rakúskeho televízneho kanálu ORF III. Recenziu premiéry prinesieme.

Sonya Yoncheva vydáva nový album

Bulharskej sopranistke Sonye Yoncheve vyjde 12. marca v spoločnosti Sony Classical album Rebirth (Znovuzrodenie). Speváčku počas nahrávania sprevádzal orchester Cappella Mediterranea pod vedením dirigenta Leonarda Garcíu Alarcóna. Album obsahuje skladby od Monteverdiho, Cavalliho, Strozziho, Dowlanda či Stradellu, ale aj bulharské ľudové piesne, či skladbu švédskej skupiny ABBA.

Varšavská opera sa otvorí koncertom Piotra Bezcalu

Národná opera v poľskej Varšave sa pripravuje na znovuotvorenie pre divákov. Uzávera kultúrnych inštitúcií by sa v Poľsku mala ukončiť 15. marca. Už na 17. marca je pre divákov, ktorí však budú môcť zaplniť len jednu štvrtinu hľadiska v Moniuszko Auditorium, pripravený koncert poľského tenoristu Piotra Beczalu. Predstaví sa so zborom a orchestrom Národnej opery, ktorý bude dirigovať Lukasz Borowicz. Zaznejú ukážky z diel od Mascagniho, Giordana, Moniuszka, Zelenskeho či Pucciniho.

Poľská národná opera, Teatr Wielki, Varšava, foto: Teatr Wielki

Po opätovnom otvorení varšavského operného domu pre divákov budú na najbližšie týždne pripravené reprízy opier Čarovná flauta či Werther, pričom v titulnej úlohe tejto Massenettovej opery sa apríli znovu do Varšavy vráti Piotr Beczala.

Séria Met Stars Live in Concert pokračuje

Séria koncertov newyorskej Metropolitnej opery s názvom Met Stars Live in Concert pokračuje koncertom nemeckého tenoristu Jonasa Kaufmanna, ktorý 19. marca ponúkne komorný koncert z rodného Mníchova. Zaznejú árie z Pucciniho opier Turandot či Tosca, z Bizetovej Carmen, z Giordanovej opery Andrea Chénier, či z Rómea a Júlie od Masseneta. Diváci si budú môcť prenos koncertu vypočuť na streamovacej platforme Metropolitnej opery a tiež prostredníctvom americkej televíznej spoločnosti PBS.

Jonas Kaufmann, foto: Gregor Hohenberg/Sony Classical

V apríli bude séria koncertov pokračovať recitálom Lise Davidsen z Osla, v máji sa z Francúzska divákom prihovoria Roberto AlagnaAlexandrou Kurzak. O mesiac neskôr ponúkne Anna Netrebko koncert z Viedne.

V Monaku ožije inscenácia Lombarďanov z roku 1969

Opera de Monte Carlo chystá pre svojich divákov mimoriadne predstavenie. Na jej javisku totiž ožije inscenácia Verdiho opery Lombarďania (I Lombardi alla prima crociata), ktorú ešte v roku 1969 pripravil legendárny, dnes už zosnulý taliansky režisér Lamberto Puggelli, a počas ktorej sa na javisku opery v Ríme postavili Luciano Pavarotti či Renata Scotto.

Opéra de Monte-Carlo, zdroj: internet

Premiéru hudobne pripravuje Danielle Callegari, o znovuoživenie inscenácie sa z režijného hľadiska postará Grazia Pulvirenti, autorom scény je Paolo Gregni a kostýmov Santuzza Cali. Premiéra sa uskutoční za prítomnosti publika 20. marca, reprízy budú pokračovať do 28. marca. Účinkujú: Antonio Coriano, Michele Pertusi, Cristina Giannelli, Nino Machaidze, Daniel Giulianini, Eugenio Di Lieto, Arturo Chacón-Cruz, Michelle Canniccioni a ďalší.

V Prahe stopli prípravy novej inscenácie Dona Giovanniho

V Prahe sa počas posledných týždňov skúšala nová inscenácia Mozartovej opery Don Giovanni. Premiéra sa mala uskutočniť v priestoroch Stavovského divadla, teda na tom istom mieste, ako svetová premiéra tejto opery opier v roku 1787. Vzhľadom na stále pretrvávajúcu pandemickú krízu bolo od začiatku príprav jasné, že do hľadiska sa nedostanú diváci, pôvodne mala premiéru prenášať televízia ČT art.

Hudobné naštudovanie pripravoval mozartovský špecialista Karsten Januschke, réžiu Alexander Mork-Eidem, pričom zdôrazňoval, že pôjde o inscenáciu mimoriadne modernú. Scénu mal na starosti Christian Friedländer, kostýmy Jenny Ljungberg.

Skúška inscenácie Mozartovej opery Don Giovanni v Stavovskom divadle v Prahe, foto: Stavovské divadlo

Do inscencácie bolo angažovaných aj niekoľko slovenských sólistov. V titulnej úlohe sa mal slovenský spevák Pavol Kubáň alternovať s Jiřím Brücklerom, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová sa s Alžbětou Poláčkou mali alternovať v postave Donny Elviry. Ako Zerlina sa mala predstaviť slovenská sopranistka Lenka Máčiková. Spomedzi ďalších sólistov sa na príprave inscenácie podieľali Marie Fajtová, Jana Sibera, Josef Moravec, Richard Samek, Miloš Horák, Pavel Švingr, Lukáš Bařák, Michal Onufer, Doubravka Součková, Zdeněk Plech, František Zahradníček a ďalší.

Národní divadlo Praha sa však pred niekoľkými dňami rozhodlo prerušiť prípravu premiéry a podľa všetkého sa k nej nevráti skôr ako budúcu sezónu.

Česko chystá nový festival pod záštitou José Curu

Argentínsky tenorista José Cura by sa mal stať hudobným riaditeľom pripravovaného nového Juhočeského hudobného festivalu. Prvý ročník je plánovaný na rok 2022, ekonomickú stránku festivalu sa zaviazala zastrešiť známa česká firma na výrobu syrov. Rozpočet festivalu by sa mal pohybovať v rozmedzí od 60 do 70 miliónov českých korún.

Každý rok sa bude festival uskutočňovať v dvoch rôznych mestách na juhu Čiech. Prvý ročník sa odohrá v Českom Krumlove a v Bechyni. Neskôr sa podujatia presťahujú aj do Třebone, Jindřichovho Hradca alebo na zámok Hluboká. Festival je plánovaný ako akcia, ktorá sa každoročne bude konať počas letných mesiacov v trvaní dvoch týždňov.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Archív Operný svetobežník

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár