Operný svetobežník (3/2022)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Peréz a Alagna v parížskej Manon; Tudorovské kráľovné v podaní Sondra Radvanovsky v Neapole; Mimoriadne obsadená Tosca v Mníchove; Rigoletto s Lucom Salsim v Londýne; Milánska La Scala pokračuje v predstaveniach Pikovej dámy; Jana Kurucová ako Dona Elvira v Hamburgu; Nový Don Carlos v Metropolitnej opere; Nový album sopranistky Nadine Sierra; Pavol Bršlík s Aidou Garifullinou v La traviate a Nicola Benedetti novou riaditeľkou festivalu v Edinburghu. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Peréz a Alagna v parížskej Manon

Opéra National de Paris pripravila novú inscenáciu Massenetovej opery Manon. Premiéra sa uskutočnila 5. februára 2022, reprízy pokračovali do 26. februára. Dielo hudobne naštudoval James Gaffigan, réžiu pripravil Vincent Huguet, scénu Aurélie Maestre, kostýmy Clemence Pernoud. V postave Manom podľa parížskych kritikov žiarila americká sopranistka Ailyn Pérez. V postave rytiera de Grieux sa alternovali Roberto Alagna, Atalla Ayan a Benjamin Bernheim. Ďalej účinkovali: Jean Teitgen, Rodolphe Briand, Marc Labonnette, Pierre Doyen, Andrea Cueva Molnar, Andrzej Filonczyk a ďalší.

video

Francúzsky tenorista Roberto Alagna je v týchto dňoch už v New Yorku, kde v Metropolitnej opere účinkuje od 2. marca v Pucciniho Tosce po boku svojej životnej partnerky – poľskej sopranistky Alexandry Kurzak. Tá v newyorskom opernom dome debutuje v titulnej postave Pucciniho Toscy.

Tudorovské kráľovné v podaní Sondry Radvanovsky v Neapole

Dva mimoriadne večery pre všetkých milovníkov belcanta ponúklo Teatro di San Carlo v talianskom Neapole. V dňoch 19. a 22. februára pod taktovkou Riccarda Frizza zazneli scény z troch opier Gaetana Donizettiho, ktoré tvoria takzvanú tudorovskú trilógiu – Anna Bolena, Maria Stuarda a Roberto Devereux. Vo všetkých troch operách sa ako Anna Bolena, Maria Stuarda a Elisabetta predstavila americko-kanadská sopranistka Sondra Radvanovsky. Ďalej účinkovali: Giulio Pelligra, Martina Belli, Antonio di Matteo, Edoardo Milletti, Caterina Piva, Sergio Vitale, zbor a orchester divadla Teatro di San Carlo.

Mimoriadne obsadená Tosca v Mníchove

Bavorská Štátna opera v nemeckom Mníchove uviedla od 20. februára do 4. marca reprízy Pucciniho Toscy v mimoriadnom obsadení. Inscenáciu režiséra Luca Bondyho z roku 2010 pri tohtoročnom návrate na javisko dirigoval Carlo Rizzi. V titulnej úlohe sa predstavila španielska sopranistka Saioa Hernández, Cavaradossim bol poľský tenorista Piotr Bezcała, barónom Scarpiom taliansky barytonista Ambrogio Maestri. Ďalej účinkovali: Galeano Salas, Andrew Gilstrap, Bálint Szabó a ďalší.

Rigoletto s Lucom Salsim v Londýne

Royal Opera House v Londýne priniesol 21. februára reprízy Verdiho Rigoletta v inscenácii Olivera Mearsa zo septembra 2021. Scénu navrhol Simon Lima Holdsworth a autorkou kostýmov je Ilona Karas. V titulnej úlohe sa predstavil Luca Salsi, Gildou je Rosa Feola, vojvodu z Mantovy stvárňuje Francesco Demuro. Ďalej účinkujú: Evgeny Stavinsky, Aigul Akhmetshina, Kseniia Nikolaieva, Germán E. Alcántara, Blaise Malaba, Egor Zhuravskii, Phillip Rhodes a ďalší. Reprízy by mali pokračovať do 12. marca.

video

Dielo zinscenoval Oliver Mears, od roku 2017 riaditeľ Royal Opera House, ktorý vďaka Rigolettovi debutoval na javisku Kráľovskej opery v Londýne v roku 2021 ako režisér. Inscenáciu vníma ako Verdiho majstrovské dielo, ako modernú hru o morálke, ktorá stavia silu proti nevinnosti, krásu proti škaredosti v neľútostnom svete luxusnej dekadencie, korupcie a spoločenského úpadku. Novú produkciu Rigoletta pod taktovkou Antonia Pappana z ROH budú môcť zhliadnuť aj milovníci opery na Slovensku vo vybraných kinách CINEMAX 20. apríla 2022.

Milánska La Scala pokračuje v predstaveniach Pikovej dámy

Niekoľko dní po tom, ako milánsky operný dom ponúkol 23. februára premiéru novej inscenácie Čajkovského opery Piková dáma, bol nútený hľadať nového dirigenta, ktorý by viedol reprízy. Po vojenskom útoku Ruska na Ukrajinu vyzval intendant La Scaly Dominique Meyer spolu so starostom Milána Giuseppem Salom ruského dirigenta Valerija Gergieva, ktorý Pikovú dámu hudobne pripravil, aby sa verejne dištancoval od svojich predchádzajúcich postojov, v ktorých dlhodobo vyjadroval podporu ruskému prezidentovi V. Putinovi. Keďže sa V. Gergiev odmietol vyjadriť, milánsky operný dom ho z ďalšieho účinkovania vylúčil. Ďalšie predstavenia od 5. do 15. marca La Scala uvádza pod taktovkou iného ruského dirigenta – Timura Zangieva.

video

Novú produkciu režijne pripravil Matthias Hartmann, scénu mal na starosti Volker Hintermeier, kostýmy Malte Lübben. V sólistickom obsadení naďalej figuruje veľké množstvo ruských spevákov. Účinkujú: Najmiddin Mavlyanov, Roman Burdenko, Asmik Grigorian, Elena Guseva, Elena Maximova, ktorú môžu diváci vidieť hosťovať aj na javisku Štátneho divadla Košice, Alexey Markov, Yevgeny Akimov, Alexei Botnarciuc, Sergey Radchenko, Julia Gertseva a ďalší.

Prečítajte si tiež:
Umelecký svet vyjadruje solidaritu s Ukrajinou

Jana Kurucová ako Dona Elvira v Hamburgu

Nemecká Staatsoper Hamburg uviedla od 26. februára niekoľko repríz Mozartovej opery Don Giovanni – na javisko vrátila inscenáciu, ktorá mala premiéru v októbri 2019. Predstavenia dirigoval Adam Fischer. V postave Dony Elvíry sa predstavila slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová. Ďalej účinkovali: Andrei Bondarenko, Luca Pisaroni, Nadezhda Pavlova, Dovlet Nurgeldiyev, Alexander Vinogradov, Julia Lezhneva, Alexander Roslavets a ďalší.

Nový Don Carlos v Metropolitnej opere

Metropolitná opera v New Yorku sa rozhodla siahnuť po Verdiho opere Don Carlos. Premiéru novej produkcie ponúkla 28. februára, reprízy by sa mali uskutočniť do 26. marca. Francúzsku verziu tohto diela hudobne naštudoval šéfdirigent newyorského operného domu Yannick-Nézet Séguin, réžiu pripravil renomovaný David McVicar, scénu Charles Edwards, kostýmy Brigitte Reiffenstuel. Účinkujú: Sonya Yoncheva, Jamie Barton, Matthew Polenzani, Etienne Dupuis, John Relyea, Eric Owens a ďalší.

video

Existujú až štyri verzie Verdiho opery Don Carlos. Prvá je francúzska verzia s piatimi dejstvami, ktorá mala premiéru v Paríži v roku 1867. Druhá, talianska verzia s piatimi dejstvami uvedená v Neapole v roku 1872. Tretia bola skrátená na taliansku verziu so štyrmi dejstvami pre Miláno v roku 1884. Napokon, päťaktová talianska verzia bez baletu bola upravená pre operu v Modene v roku 1886. V dnešnej dobe sa najčastejšie v operných domoch ponúka francúzska verzia z roku 1867 a talianska verzia z roku 1884.

Prečítajte si tiež:
Slovenská filharmónia v cykle Great Voices na pódiu viedenského Konzerthausu

(sólistkami večera boli Pretty Yende a Nadine Sierra)

Nový album sopranistky Nadine Sierra

Americká sopranistka Nadine Sierra vydáva svoj druhý sólový album ´Made for Opera´ (Stvorená pre operu). Vydavateľstvo Deutsche Grammophon uviedlo na trh album 4. marca. Nahrávka je venovaná trom najkrajším, najnáročnejším a najdramatickejším úlohám romantického repertoáru 19. storočia: Donizettiho Lucii di Lammermoor, Verdiho Violette a Gounodovej Júlii. Národný symfonický orchester RAI pri nahrávaní dirigoval Riccardo Frizza.

video

Pavol Bršlík s Aidou Garifullinou v La traviate

Hamburská štátna opera vrátila na javisko Verdiho La traviatu v inscenácii z roku 2013. Prvá zo sérií repríz sa uskutočnila 4. marca, ďalšie tri sú plánované na 6., 17., a 20. marca. Predstavenia diriguje Stefano Ranzani. V postave Alfreda účinkuje slovenský tenorista Pavol Bršlík, javiskovou partnerkou mu je aj ruská sopranistka Aida Garifullina ako Violetta. Ďalej účinkovali: Elbenita Kajtazi, Artur Ruciński, Katja Pieweck, Ida Aldrian, Peter Galliard, Nicholas Mogg, Hubert Kowalczyk a ďalší.

Nicola Benedetti novou riaditeľkou festivalu v Edinburghu

Jeden z najprestížnejších festivalov – Edinburgh International Festival – oznámil, že od 1. októbra 2022 sa riaditeľkou festivalu stane britská husľová virtuózka Nicola Benedetti. Je prvou ženou a Škótkou, ktorá sa stane riaditeľkou tohto festivalu od jeho vzniku v roku 1947. Nahradí tak Fergusa Linehana, ktorý post riaditeľa festivalu zastával od roku 2014.

Nicola Benedetti, zdroj: FB Nicola Benedetti

N. Benedetti je držiteľkou Grammy a Brit Awards a bola vyhlásená za Osobnosť roka časopisu BBC Music Magazine za rok 2021 za podporu umelcov počas pandémie. Nadácia Benedetti Foundation od svojho založenia v roku 2019 oslovila viac ako 29 000 účastníkov zo 103 krajín a poskytuje im osobné a online lekcie a workshopy. V roku 2017 sa stala najmladšou držiteľkou ocenenia Queen’s Medal for Music.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Archív Operný svetobežník

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár