Operný svetobežník (3)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 3.: Berlínsku operu zrejme neotvoria načas, exkluzívne obsadená Tosca v Baden-Badene, v Prahe vystavujú autentický notový záznam Rusalky, Medea vo Viedni, Renée Fleming sa lúči s opernými doskami, Káťa Kabanová vo viedenskej Staatsoper, Krakatit v Prahe, výborne obsadený Trubadúr v Monaku a Macbeth v Zürichu s Daliborom Jenisom. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Berlínsku operu zrejme neotvoria načas

Berlínska štátna opera by mala ukončiť rekonštrukčné práce na jeseň tohto roku a jej prevádzka mala byť obnovená 3. októbra 2017. Berlínska senátorka pre rozvoj miest Katrin Lompscher však pred niekoľkými dňami oznámila, že prioritou je zabezpečiť postupné otváranie berlínskej Staatsoper počas jesene. Koncert Symfonického orchestra Bavorského rozhlasu, ktorý sa mal uskutočniť v budove berlínskej Štátnej opery 14. októbra, už organizátori odložili.

Exkluzívne obsadená Tosca v Baden-Badene

V priestoroch Festspielhaus v Baden-Badene ožila na festivalovom javisku Pucciniho Tosca vo výbornom obsadení. V hlavných úlohách sa počas predstavení 7. a 10. apríla predstavili Kristine Opolais a Marcelo Alvarez. Spolu s nimi účinkovali Evgeny Nikitin, Alexander Tsymbalyuk, Peter Rose, Peter Tantsits, Douglas Williams, Walter Fink a ďalší. Orchester Berlínskej filharmónie dirigoval Simon Rattle. Ďalšie dve predstavenia sa uskutočnia 13. a 17. apríla.

G. Puccini: Tosca, Festspielhaus Baden-Baden,
foto: Monika Rittershaus

Režisérom inscenácie je Philipp Himmelmann. Podľa kritík, ktoré na novú inscenáciu zareagovali hneď po premiére, príbehu Toscy, ktorý je viac-menej komorný, nesvedčí obrovské javisko. To festivalové v Baden-Badene je navyše jedným z najväčších v Nemecku. Cavaradossi je v réžii P. Himmelmanna pouličným sprayerom, Tosca popovou divou, Scarpia nervóznym úradníkom. Tvorcovia novej inscenácie si podľa kritík vyslúžili od publika jasné prejavy nesúhlasu.

Vystavujú autentický notový záznam Rusalky

České múzeum hudby v Prahe vystavuje autentický notový záznam Rusalky Antonína Dvořáka, ktorý sa vrátil z februárovej výstavy v Českom centre v New Yorku.

Rukopisná partitúra opery Antonína Dvořáka Rusalka,
foto: České múzeum hudby v Prahe

V Českej republike si partitúru zo zbierok Národného múzea mohli ľudia naposledy prezrieť pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. V Prahe je vystavená od 11. do 17. apríla spolu s prvým vydaním libreta opery a so skicárom, ktorý si skladateľ viedol v Amerike a po návrate do Prahy si do neho poznamenal niektoré skice k Rusalke. Okrem iného sú vystavené aj originály listov, ktoré adresoval Dvořákovi z kancelárie viedenskej Dvornej opery Gustav Mahler, kostýmové a scénické návrhy Rusalky a kostýmy zo zbierok Národného divadla Praha.

Medea vo Viedni

Viedenská Staatsoper ponúkla 7. apríla premiéru opery Ariberta Reimanna Medea. O hudobné naštudovanie sa postaral Michael Boder, réžiu, scénu a svetelný design pripravil Marco Arturo Marelli, kostýmy Dagmar Niefind.

video

Ďalšie predstavenia pripravuje viedenská opera na 15. a 19. apríla, v hlavných úlohách sa predstavia Claudia Barainsky, Stephanie Houtzeel, Monika Bohinec, Norbert Ernst, Adrian Eröd, Daichi Fujiki a ďalší.

Renée Fleming sa lúči s opernými doskami

Metropolitná opera v New Yorku chystá Ružového gavaliera Richarda Straussa a právom sa na túto udalosť sústreďuje pozornosť operného mediálneho sveta. Táto inscenácia by totiž mala byť rozlúčkou americkej sopranistky Renée Fleming s divadelnými doskami. Premiéra sa uskutoční 13. apríla, reprízy sú plánované na 17., 21., 24. a 28. apríla a 1., 5., 9. a 13. mája.

R. Strauss: Ružový gavalier, Metropolitná opera New York,
Renée Fleming (Maršálka),
foto: Jonathan Tichler

video

Ide o inscenáciu v réžia Roberta Carsena, ktorá mala premiéru v zime v Londýne. Dirigentom v New Yorku bude Sebastian Weigle. Popri Renée Fleming sa predstavia: Elina Garanča, Kathleen Kim, Erin Morley, Matthew Polenzani, Markus Brück, Günter Groissböck, Helene Schneiderman a ďalší.

Renée Fleming nemá v pláne úplne sa vytratiť z operného sveta, plánuje viac sa venovať koncertom a recitálom, nahrávať a tráviť viac času v Lyric Opera v Chicagu, kde pôsobí ako umelecká konzultantka.

Káťa Kabanová vo viedenskej Staatsoper

Viedenská Staatsoper pripravuje na 18. apríla premiéru opery Káťa Kabanová Leoša Janáčka. Reprízy sa uskutočnia 21., 24. a 27. apríla.

L. Janáček: Káťa Kabanová, Viedenská štátna opera, 2017,
foto: Michael Pöhn

Hudobné naštudovanie zverili českému dirigentovi Tomášovi Netopilovi, réžiu pripravil André Engel, kostýmy Chantal de La Coste, scénu Nicky Rieti. Účinkujú Dan Paul Dumitrescu, Mischa Didyk, Jane Henschel, Herbert Lippert, Leonardo Navarro, Angela Denoke, Thomas Ebenstein, Margaret Plummer, Marcus Pelz a ďalší.

Krakatit v Prahe

Český repertoár Národného divadla v Prahe sa rozšíri o experimentálne dielo Václava Kašlíka. Za predlohu pre svoje operné dielo si zvolil román Karla Čapka Krakatit, filozofické sci-fi z roku 1922. Opera Krakatit sa vyznačuje dynamickým scenárom prelínajúcim skutočný svet a svet preludov, ostrým strihom a kontrastom a hudbou kombinujúcou experimenty vážnej hudby s jazzom či pop music. Inscenáciu uvádza pražské divadlo pri príležitosti 100. výročia narodenia skladateľa Václava Kašlíka.

Dirigentom predstavenia je Petr Kofroň, réžie sa zhostila známa česká filmová režisérka Alice Nellis. Účinkujú: Josef Moravec, Lucia Hájková, Richard Haan, Daniel Klánský, Václav Sibera, Alžbeta Poláčková, Ivo Hrachovec, Pavel Kacjušin a ďalší.

Výborne obsadený Trubadúr v Monaku

Opéra de Monte-Carlo pripravuje na 21. apríla premiéru Verdiho Trubadúra s výborným obsadením. Dirigovať bude Daniel Harding, režisérom predstavenia je Francisco Negrín. V postave Manrica sa prestaví Francesco Meli, taliansky tenorista, ktorý patrí medzi stálych sólistov milánskej La Scaly. Grófom Luna bude Nicola Alaimo, taliansky barytonista, za sebou má účinkovanie v popredných operných domoch v Miláne, New Yorku, Paríži či Londýne. Leonoru si v Monaku zaspieva talianska sopranistka Maria Agresta, ktorú táto postava čaká vo februári budúceho roku aj v Metropolitnej opere v New Yorku. Azuncenou bude ruská mezzosopranistka Marina Prudenskaya. Reprízy inscenácie sa uskutočnia 24. 27 a 30. apríla.

Macbeth v Zürichu s Daliborom Jenisom

23. apríla sa v Opernhaus v Zürichu uskutoční obnovená premiéra Verdiho Macbetha. Ďalšie predstavenia sú pripravené na 5., 9., 13., 24. a 26. mája.

video

Dirigentom bude Gianandrea Noseda, popredný taliansky dirigent, stály hosť Metropolitnej opery, milánskej La Scaly či londýnskej Royal Opera House. Režisérom inscenácie je Barrie Kosky, austrálsky režisér, nositeľ ocenenia International Opera Awards ako najlepší operný režisér roka 2014. Popri slovenskom barytonistovi Daliborovi Jenisovi v úlohe Macbetha sa na javisku predstavia Wenwei Zhang, Tatiana Serjan, Hamida Kristoffersen, Joshua Guerrero a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár