Operný svetobežník (30)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 30: Pucciniho Triptych v Ostrave; Dve Rachmaninove jednoaktovky v Liberci; Káťa Kabanová v Neapole so slovenskou stopou; Dalibor Jenis vo veristických dvojičkách v Bologni; Donizettiho Viva la mamma v Ženeve; Bršlíkov ´nemecký´ Jeník v Mníchove; Friedrich Haider diriguje Námesačnú na Tiroler Festspiele; Maria Stuarda v Düsseldorfe s Richardom Švedom; Silvestrovská premiéra s Annou Netrebko v Metropolitnej opere. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Pucciniho Triptych v Ostrave

Národní divadlo Moravskoslezské v Ostrave uviedlo 13. decembra v premiére kompletný Pucciniho Triptych. Ide o inscenáciu, ktorá vznikla v koprodukcii s Operou Slovenského národného divadla (recenziu premiéry v SND si prečítate TU…). V Bratislave mala premiéru vo februári 2017, po pár mesiacoch sa teda usídlila aj v Ostrave. Rovnaký je tvorivý tím a z veľkej časti aj obsadenie. Dielo v Ostrave hudobne naštudoval Tomáš Brauner, réžiu pripravil Roman Polák, scénu Pavel Borák, kostýmy Peter Čanecký. Účinkujú: Linda Ballová, Veronika Holbová, Martin Bárta, Michal Lehotský, Martin Gyimesi, Zuzana Šveda, Eliška Weissová, Gustáv Beláček, Jiří Sulženko, Luciano Mastro, Peter Malý, Eva Hornyaková, Martin Gurbaľ a ďalší.

video

Ostravskú inscenáciu okrem iného uviedli aj pri príležitosti stého výročia svetovej premiéry Triptychu (14. 12. 1918 v MET,), ktorý sa pre svoju rozsiahlosť málokedy uvádza kompletný. O storočnici diela si prečítate v článku Vladimíra Blahu Niekoľko poznámok k storočnici Pucciniho Triptychu. Divadlá častejšie siahajú len po dvojici opier. Koprodukčná inscenácia však divákovi ponúka možnosť vidieť všetky tri opery v jeden večer, i keď v poradí, v ktorom sa nezvyknú uvádzať. Ako prvá totiž zaznie Sestra Angelika, po nej nasleduje Plášť a na záver Gianni Schicchi. Recenziu ostravskej inscenácie priniesol portál Opera Plus TU…

Dve Rachmaninove jednoaktovky v Liberci

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci siahlo po dvojici opier Sergeja Rachmaninova. V premiére 14. decembra zazneli jednoaktovky Francesca da Rimini a Lakomý rytier. Hudobné naštudovanie mal na starosti Martin Doubravský, réžiu Linda Keprtová, scénu Michal Syrový, kostýmy Tomáš Krypta. Svoje zastúpenie na javisku mali aj slovenskí sólisti – barytonisti Pavol Kubáň a Csaba Kotlár. Ďalej účinkovali: Lívia Obručník Vénosová, Dušan Ružička, Sergey Kostov, Josef Moravec, Anatolij Orel a ďalší.

S. Rachmaninov: Lakomý rytier, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, 2018,
Csaba Kotlár (Vojvoda), Pavol Kubáň (Barón),
foto zdroj: Divadlo F. X. Šaldy v Liberci

V svetovej premiére zazneli spolu tieto dve jednoaktovky v januári 1906 v moskovskom Boľšom teatri. Prvá vychádza z Dantovej Božskej komédie, druhá z drámy A. S. Puškina. Napriek tomu, že opery nemajú spoločného libretistu, spája ich množstvo motívov.

Káťa Kabanová v Neapole so slovenskou stopou

Neapolské Teatro di San Carlo uviedlo Janáčkovu operu Káťa Kabanová. Premiéra sa uskutočnila 15. decembra, reprízy pokračovali do 20. decembra. Dielo hudobne naštudoval slovenský dirigent Juraj Valčuha, réžiu pripravila Rebekka Stanzel, scénu a kostýmy Wolfgang Gussmann. Na javisku sa predstavila dvojica slovenských sólistov – Ľudovít Ludha (Tichon Ivanyč Kabanov) a Gabriela Beňačková (Marfa Kabanová). Ďalej účinkovali: Pavla Vykopalová, Barbara Haveman, Misha Didyk, Magnus Vigilius, Sergej Kovnir, Lena Belkina, Paolo Antognetti a ďalší.

video

záznam predstavenia Káti Kabanovej z Teatro di San Carlo je na YouTube kanáli OperaVision k dispozícii do 19. 6. 2019.

Dalibor Jenis vo veristických dvojičkách v Bologni

Teatro Comunale v talianskom meste Bologna ponúklo od 15. do 22. decembra divákom známu veristickú dvojičku – Mascagniho Sedliacku česť a Leoncanvallových Komediantov. Ako Alfio v prvej opere a Tonio v druhej sa predstavil slovenský barytonista Dalibor Jenis. Autorom hudobného naštudovania je Fréderic Chasin. V Sedlickej cti pripravila réžiu Emma Dante, scénu Carmine Maringola, kostýmy Vanessa Sannino. V Komediantoch réžiu pripravila Serena SInigaglia, scénu Maria Spazzi, kostýmy Carla Teti. Účinkovali: Veronica Simeoni, Roberto Aronica, Sonia Ganassi, Carmela Remigio, Carmen Solis, Stefano La Cola, Angelo Villari, Fabian Veloz a ďalší.

Donizettiho Viva la mamma v Ženeve

Grand Theatre v švajčiarskom meste Ženeva sa rozhodlo siahnuť po menej známej Donizettiho opere Viva la Mamma. Premiéra sa uskutočnila 21. decembra, reprízy budú pokračovať do 3. januára. Operu hudobne naštudoval Gergely Madaras, réžiu a kostýmy pripravil Laurent Pelly, scénu Chantal Thomas. Účinkujú: Laurent Naouri, Patrizia Ciofi, David Bižić, Melody Louledjian, Luciano Botelho, Petro Di Bianco, Enric Martínez-Castignani, Katherine Aitken a ďalší.

video

Donizetti túto komickú operu napísal v roku 1827, no do roku 1831 do nej robil zásahy a menil ju, existuje tak niekoľko rôznych verzií. Ponúka pohľad do zákulisia operného divadla, v ktorom vzniká nová inscenácia. Donizettiho opera v opere prináša komické situácie postaveného okrem iného aj na bezbrehom egu operných spevákov.

Bršlíkov ´nemecký´ Jeník v Mníchove

Slovenský tenorista Pavol Bršlík sa popasoval s postavou Jeníka zo Smetanovej opery Predaná nevesta v nemčine v najprestížnejšom nemeckom opernom dome – v Bayerische Staatsoper v Mníchove. Premiéra sa uskutoční 22. decembra. Hudobné naštudovanie pripravil český dirigent Tomáš Hanus, réžiu David Bösch, scénu Patrick Bannwart, kostýmy Falko Herold. Ďalej účinkujú: Selene Zanetti, Oliver Zwarg, Helena Zubanovich, Kristof Klorek, Irmgard Vilsmaier, Wolfgang Ablinger-Sperrhacke a ďalší.

video

Túto inscenáciu si budete môcť vychutnať aj doma, livestream z reprízy 6. januára totiž ponúkne Bavorská opera na webovej stránke www.staatsoper.tv so začiatkom o 18. hodine. S ´nemeckým´ Jeníkom sa Pavol Bršlík následne predstaví v marci 2019 aj publiku novej inscenácie Predanej nevesty v Drážďanoch.

Námesačná na Tiroler Festspiele

V rámci Tiroler Fetspiele v rakúskom meste Erl zaznie v premiére Belliniho Námesačná. Premiéra sa uskutoční 29. decembra, reprízy budú pokračovať do 5. januára. Autorom hudobného naštudovania je Friedrich Haider, réžia Riccardo Canessa, scénu Alfredo Troisi, kostýmy Mariano Tufano. Účinkujú: Bianca Tognocchi, Giada Borrelli, Hui Jin, David Ferri Durà, Barbara Massaro, Giovanni Battista Parodi, Francesco Facini, Marta Lotti, Flaka Goranci a ďalší.

video

Belliniho Námesačná sa nepripravuje na Tiroler Festspiele náhodou. Práve táto opera totiž otvárala prvý ročník festivalu, ktorý sa okrem iného zameriava na diela z hudobného belcanta. Tohtoročný festival ponúkne od 26. decembra do 6. januára okrem iného aj Pucciniho Bohému či Rossiniho operu Príležitosť robí zlodeja.

Maria Stuarda v Düsseldorfe s Richardom Švedom

Na záver roka pripravuje Operahouse Düsseldorf Donizettiho operu Maria Stuarda. Premiéra sa uskutoční 30. decembra, reprízy budú pokračovať do 9. februára. Diriguje Antonino Fogliani, réžiu pripravuje Guy Joosten, scénu Roel Van Berckelaer, kostýmy Eva Krämer. Účinkujú: Adela Zaharia, Maria Kataeva, Karina Repova, Shalva Mukeria, Richard Šveda, Bogdan Talos a ďalší.

video

Maria Stuarda spolu s Annou Bolenou a operou Roberto Devereux tvorí takzvanú tudorovskú trilógiu, keďže každá z opier prináša príbeh kráľovien Anglicka z dynastie Tudorovcov.

Silvestrovská premiéra v Metropolitnej opere

Newyorská Metropolitná opera chystá silvestrovskú premiéru. Práve v posledný deň roka zaznie po prvýkrát v novej inscenácii opera F. Cileu Adriana Lecouvreur. O hudobné naštudovanie sa postará Gianandrea Noseda, réžiu pripravuje David Mc Vicar, scénu Charles Edwards, kostýmy Brigitte Reiffenstuel. V titulnej úlohe sa predstaví ruská sopranistka Anna Netrebko. Partnerom jej na javisku bude poľský tenorista Piotr Beczala. Aj v ďalších postavách sa môžu diváci tešiť na kvalitné obsadenie, ktorého zárukou budú Anita Rachvelishvili, Ambrogio Maestri, Carlo Bosi, Maurizio Muraro a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 26. januára.

video

Hviezdna Anna Netrebko sa tak bude môcť zaradiť medzi ďalšie veľké mená, ktoré v Metropolitnej opere stvárnili postavu herečky Adriany Lecouvreur – Renata Tebaldi, Monserrat Caballé či Renata Scotto.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár