Operný svetobežník (4/2019)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 4/2019: Mozartov Idomeneo v Plzni; svetová premiéra v Berne; Boris Kudlička chystá scénu v Štokholme; Štefan Margita v Stuttgarte; Edita Gruberová v Mníchove; Verdiho Sila Osudu v Londýne plná hviezd; Dalibor Jenis v Benátkach ako Jago; Plácido Domingo ako Simon Boccanegra vo Viedni; Romeo a Júlia s Richardom Švedom v Düsseldorfe; La Scala pripravuje novú Manon Lescaut. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Mozartov Idomeneo v Plzni

Plzenské Divadlo J. K. Tyla ponúklo 9. marca premiéru opery Idomeneo W. A. Mozarta. Dielo hudobne naštudoval Norbert Baxa, réžiu pripravila Arila Siegert, scénu Hans Dieter Schaal, kostýmy Marie-Luise Strandt. Účinkujú: Jaroslav Březina, Philippe Castagner, Hannah Esther Minutillo, Barbora Polášková de Nunes-Cambraia, Markéta Böhmová, Zuzana Kopřivová, Doubravka Součková, Petra Šimková Alvarez, Katrin Kapplusch, Amir Khan, Tomáš Kořínek, Jan Hnyk, Jevhen Šokalo a ďalší.

W. A. Mozart, Idomeneo, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, 2019,
Philippe Castagner (Idomeneo), zbor
foto: Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Libretista Giambattista Varesco v opere spracováva antický námet o krétskom kráľovi Idomeneovi, ktorý pri svojom návrate z Trójskej vojny v ohrození vlastného života sľúbi Neptúnovi, že mu obetuje prvého človeka, ktorého stretne na pevnine. Tým človekom je však jeho syn Idamantes…

Svetová premiéra v Berne

V Konzert Theater Bern vo Švajčiarsku uviedli svetovú premiéru opery Humanoid holandského skladateľa Leonarda Eversa. Premiéra sa uskutočnila 14. marca, reprízy budú pokračovať do 20. apríla. Dielo hudobne naštudoval Sebastian Schwab, réžiu pripravila Cordula Däuper, scénu Ralph Zeger, kotýmy Sophie du Vinage. Účinkujú: Orsolya Nyakas, Oscar Verhaar, Larissa Angelini, Per Lindström, Michal Marhold, Wolfgang Resch a ďalší.

video

Opera Humanoid zavedie divákov do budúcnosti. Jonah experimentuje s androidmi a snaží sa vytvoriť pre seba ideálnu partnerku. Večer čo večer vymaže spomienky z vlastnej pamäti, tie však zálohuje ako dáta do robota… Jonah stráca kontrolu nad androidom, ktorého vytvoril a musí bojovať o vlastný život.

Boris Kudlička chystá scénu v Štokholme

Kráľovská švédska opera v Štokholme ponúkne divákom dielo poľského skladateľa Karola Szymanowskeho Kráľ Roger. Premiéra sa uskutoční 16. marca, reprízy budú pokračovať do 23. apríla. Dielo hudobne naštudoval Andrea Molino, réžiu pripravuje Mariusz Treliński. Scénu a kostýmy má na starosti slovenský scénograf Boris Kudlička. Účinkujú: Lukasz Golinski, Elin Rombo, Niklas Björling Rygert, Arnold Rutkowski, Lennart Forsén, Katarina Leoson a ďalší.

video

Opera Kráľ Roger mala premiéru v roku 1926 vo Varšave a vyslúžila si kladné prijatie od kritiky. Jej hudba bola porovnávaná s Richardom Straussom, no je plná originálnych tónov, naplnená virtuóznymi áriami, zaujímavými symfonickými zvukmi a dramatickými zbormi. Libreto na námet zo života Rogera II. Sicílskeho napísal vzdialený bratranec Karola Szymanowskeho Jaroslaw Iwaszkiewicz, významný poľský spisovateľ. Opera otvára otázky erotiky, homosexuality ale i vzťahu k cirkvi a náboženstvu.

Štefan Margita v Stuttgarte

Slovenský tenorista Štefan Margita sa chystá do Nemecka. Operný dom v Stuttgarte totiž ponúkne od 17. marca do 4. mája dielo Hansa Wernera Henze Princ z Homburgu. Diriguje Cornelius Meister, réžiu pripravuje Stephan Kimming, scénu Katja Has, kostýmy Anja Rabes. Popri Š. Margitovi účinkujú: Helene Schneiderman, Vera-Lotte Böcker, Robin Adams, Moritz Kallenber, Michael Ebbecke, Friedmann Röhlig, Johannes Kammler, Mingjie Lei, Pawel Konik, Michael Nagl a ďalší.

Štefan Margita ako Friedrich Wilhelm v predstavení Der Prinz von Homburg, Staatsoper Stuttgart, 2019,
foto: Staatsoper Stuttgart

Opera Princ z Homburgu mala premiéru v roku 1960 v Hamburgu. Libreto Ingeborga Bachmanna je založené na divadelnej hre z roku 1811 od Heinricha von Kleista. Opera poukazuje na Henzeho silnú osobnú antipatiu voči nemeckému militarizmu.

Edita Gruberová v Mníchove

Bayerische Staatsoper v Mníchove ponúka v marci reprízy Donizettiho opery Roberto Devereux. Ide o inscenáciu z roku 2004, ktorá sa pravidelne vracia na mníchovské javisko. Hudobné naštudovanie mal na starosti a v reprízach sa za dirigentský pult postaví Friedrich Haider. Réžiu pripravil Christof Loy, scénu a kostýmy Herbert Murauer. V postave kráľovnej Alžbety sa budú alternovať Sondra Radvanovsky (17. a 20. marca) a slovenská sopranistka Edita Gruberová (23. a 27. marca). Ďalej účinkujú: Vito Priante, Silvia Tro Santafé, Charles Castronovo, Boris Prýgl, Philipp Moschitz a ďalší.

video

Edita Gruberová sa v Mníchove zdrží, svojim fanúšikom sa predstaví aj na recitáli 7. apríla v Herkulessaal. Na klavíri ju bude sprevádzať Peter Valentovič, zaznejú skladby od Händla, Straussa, Rossiniho, Belliniho a Thomasa.

Sila Osudu v Londýne plná hviezd

Od 21. marca do 22. apríla ponúka londýnsky Royal Opera House Verdiho Silu osudu, pričom na javisku sa to bude doslova hemžiť tými najväčšími hviezdami súčasnej opernej scény. Hudobné naštudovanie pripravuje Antonio Pappano, réžiu Christof Loy, scénu a kostýmy Christian Schmidt.

video

video o novej inscenácii začína od 5. min. a 38 sekundy

V postave Leonory sa budú alternovať Anna Netrebko a Liudmyla Monastyrska. Donom Alvarom bude Jonas Kaufmann alebo Yusif Eyvazov. V postave Dona Carla sa predstavia Ludovic Tézier a Chrisopher Maltman. Ďalej účinkujú: Ferruccio Furlanetto, Alessandro Corbelli, Veronica Simeoni, Aigul Akhmetshina, Robert Lloyd, Roberta Alexander, Michael Mofidian, Carlo Bosi a ďalší.

Dalibor Jenis v Benátkach ako Jago

Benátske Teatro La Fenice ponúka od 22. marca do 7. apríla Verdiho Otella. Dielo hudobne naštuduje Myung-Whun Chung, réžiu pripravil Francesco Micheli, scénu Edoardo Sanchi, kostýmy Silvia Aymonino. V postave Jaga sa predstaví slovenský barytonista Dalibor Jenis. Otelom bude Marco Berti, Desdemonou Carmela Remigio. Ďalej účinkujú: Matteo Mezzaro, Antonello Ceron, Mattia Denti, Matteo Ferrara, Elisabetta Martorana a ďalší.

Plácido Domingo ako Simon Boccanegra vo Viedni

Staatsoper vo Viedni sa v marci vracia k inscenácii Verdiho opery Simon Boccanergra, ktorá mala premiéru pred troma rokmi. Niekoľko repríz ponúkne divákom od 22. marca do 1. apríla. Dielo hudobne pripravil Philippe Auguin, réžiu mal na starosti Peter Stein, scénu Stefan Mayer, kostýmy Moidele Bickel. V titulnej postave sa predstaví Plácido Domingo. Ďalej účinkujú Kwangchul Youn, Francesco Meli, Eleonora Buratto, Marco Caria, Dan Paul Dumitrescu, Lukhanyo Moyake, Lydia Rathkolb a ďalší.

G. Verdi: Simon Boccanegra, Viedenská štátna opera,
Plácido Domingo (Simon Boccanegra),
foto: Michael Pöhn

Nestarnúci Plácido Domingo sa podľa všetkého do dôchodku nechystá, kalendár má plný do konca roka 2020. Okrem iného bude počas leta dirigovať v Arene di Verona Aidu aj Carmen. V Metropolitnej opere v New Yorku sa na jeseň predstaví ako Macbeth v rovnomennej Verdiho opere či ako Sharpless v Pucciniho Madama Butterfly.

Rómeo a Júlia s Richardom Švedom v Düsseldorfe

Deutsche Oper am Rheim v nemeckom Düsseldorfe pripravuje na 30. marca premiéru Gounodovej opery Romeo a Júlia. O hudobné naštudovanie sa postaral David Crescenzi, o réžiu Philipp Westerbarkei, o scénu a kostýmy Tatjana Ivschina. V postave Parisa sa predstaví slovenský barytonista Richard Šveda. Ďalej účinkujú: Lujza Fatyol, Marta Márquez, Ibrahim Yesilay, Michael Kraus, Joseph Lim, Ovidiu Purcel, Maria Boiko, Bogdan Baciu, Dmitri Vargin, Bogdan Talos a ďalší.

La Scala pripravuje novú Manon Lescaut

Milánska La Scala pripravuje novú inscenáciu Puccinoho Manon Lescaut. Premiéra sa uskutoční 31. marca, reprízy budú pokračovať do 27. apríla. Dielo hudobne naštuduje Riccardo Chailly, réžiu pripraví David Pountney, scénu Leslie Travers, kostýmy Marie-Jeanne Lecca. V postave Manon sa predstaví Maria José Siri, rytierom Des Grieux bude Marcelo Álvarez v alternácii s Robertom Aronicom. Ďalej účinkujú: Carlo Lepore, Massimo Cavalletti, Alessandro Scotto Di Luzio, Emanuele Cordaro, Alessandra Visentin, Daniele Antonangeli a ďalší.

Teatro alla Scala

Dirigent Riccardo Chailly, rodák z Milána, sa systematicky venuje dielam Giacoma Pucciniho, pričom sa snaží vyhľadávať rôzne verzie jeho diel. Operu Dievča zo západu uviedol v roku 2016 v La Scale v pôvodnej orchestrácii, o niekoľko mesiacov neskôr ponúkol milánskym divákom Madama Butterfly v jej prvej verzii. Rovnako aj tentoraz preskúmal historické záznamy a Manon Lescaut zaznie vo svoje prvotnej orchestrácii.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Dáša Juhanová

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku