Operný svetobežník (5/2022)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Juraj Hollý v Barbierovi zo Sevilly v Mannheime; Don Giovanni v Berlíne so Slávkou Zámečníkovou; Barcelonská opera oslávila 175. výročie vzniku; Nový album Benjamina Bernheima; Nová Čarovná flauta v Brne; Čajkovského súťaž vylúčená z federácie hudobných súťaží; Maida Hundeling po prvýkrát ako Ortrud v Londýne, Tosca v Neapole pod taktovkou Juraja Valčuhu; Anna Netrebko sa vrátila na európske operné javiská; Lucia di Lammermoor v New Yorku s hviezdnym obsadením, Plácido Domingo ako Simon Boccanegra v Budapešti, Simona Šaturová z Viedne do Bratislavy a Pavol Bršlík po prvýkrát ako Matteo v Straussovej Arabelle v Zürichu. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Juraj Hollý v Barbierovi zo Sevilly v Mannheime

Nationaltheater Mannheim vrátil na tri večery na javisko Rossiniho komickú operu Barbier zo Sevilly. Inscenácia režisérky Maren Schäfer z roku 2020 zaznela 1. a 23. apríla 2022 a vráti sa na javisko aj 27. mája. Predstavenia dirigoval Jānis Liepiņš. V postave grófa Almavivu sa predstavil slovenský tenorista Juraj Hollý, ktorého poznajú aj diváci košického divadla z nedávno uvedenej úspešnej a ocenenej inscenácie Donizettiho opery Roberto Devereux. Ďalej účinkovali: Shachar Lavi, Raphael Wittmer, Ilya Lapich, Rebecca Blanz a ďalší. Juraj Hollý sa koncom mája predstavi aj na koncertmom pódiu Štátnej filharmónie Košice, kde zaznie Dvořákovo dielo Svatební košile.

video

Don Giovanni v Berlíne so Slávkou Zámečníkovou

Staatsoper Unter den Linden v nemeckom Berlíne zaradila do repertoáru novú inscenáciu Mozartovej opery Don Giovanni. Premiéra sa uskutočnila 2. apríla, reprízy pokračovali do 20. apríla. Dielo hudobne naštudoval Daniel Barenboim, réžiu pripravil Vincent Huguet, scénu Aurélie Maestre, kostýmy Clémence Pernoud.

V postave Donny Anny sa predstavila slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka Viedenskej štátnej opery. Ďalej účinkovali: Michael Volle, Bogdan Volkov, Elsa Dreisig, Riccardo Fassi, David Oštrek, Serena Sáenz Molinero a ďalší.

Slávka Zámečníková sa spolu s Petrom Kellnerom predstavia koncom júna 2022 aj v Bratislave v rámci koncertu agentúry Kapos.

video

Barcelonská opera oslávila 175. výročie vzniku 

Gran Teatre del Liceu v španielskej Barcelone oslávilo 175. výročie svojho vzniku. Slávnostný koncert pri tejto príležitosti sa uskutočnil 3. apríla a zazneli na ňom scény z Verdiho opery Macbeth, z Pucciniho Turandot a z Donizettiho Lucie di Lammermoor. Orchester dirigoval Marco Armiliato, na javisku sa spolu so zborom predstavili Sondra Radvanovsky, Ludovic Tézier, Michael Fabiano, Airam Hernández, Marta Mathéu, Giacomo Prestia, Lisette Oropesa a ďalší.

Prečítajte si tiež:
K výročiu otvorenia Gran Teatre del Liceu v Barcelone
Slávne operné divadlá (3). Atentát v divadle Liceu – Barcelona utopená v hudbe

Nový album Benjamina Bernheima

Vydavateľstvo Deutsche Grammophon vydalo 8. apríla druhý album francúzskeho tenoristu Benjamina Bernheima. Vo svojom albume s názvom Boulevard des Italiens sa B. Bernheim zaoberá tvorbou talianskych operných skladateľov vo Francúzsku. Poslucháčom ponúka známe i nemej známe skladby Donizettiho a Verdiho, ktoré sú napísané vo francúzštine a rovnako aj tvorbu Spontiniho, Cherubiniho, Mascagniho a Pucciniho. Orchester Filarmonica del Teatro Comunale di Bologna počas nahrávania dirigoval Frédéric Chaslin.

video

Nová Čarovná flauta v Brne

Národné divadlo Brno siahlo po Mozartovej Čarovnej flaute. Premiéra novej inscenácie sa uskutočnila 13. apríla. Dielo hudobne naštudoval Pavel Šnajdr, ktorý sa za dirigentským pultom počas repríz alternuje so slovenským dirigentom Ondrejom Olosom, réžiu pripravil Miroslav Krobot, pričom Čarovnú flautu sa rozhodol ponúknuť divákom ako akúsi vesmírnu odyseu. Scénu vytvoril slovenský scénograf Andrej Ďurík, kostýmy Jana Preková.

Účinkujú: Jiří Sulženko, David Szendiuch, David Nykl, Petr Nekoranec, Daniel Matoušek, Martina Masaryková, Doubravka Součková, Jana Šrejma Kačírková, Andrea Široká, Roman Hoza, Tadeáš Hoza, Ján Štáva, Martina Mádlová, Eva Esterková a ďalší.

Čajkovského súťaž vylúčená z federácie hudobných súťaží

Svetová federácia medzinárodných hudobných súťaží (WFIMC) vylúčila Medzinárodnú súťaž P. I. Čajkovského, ktorá je financovaná ruskou vládou, zo svojich radov s okamžitou platnosťou. Rozhodnutie padlo na valnom zhromaždení členov WFIMC 19. apríla.

Vo vyhlásení prezidenta federácie Petra Paula Kainratha a generálneho tajomníka Floriana Riema sa uvádza: „Mnohí laureáti Čajkovského súťaže patria medzi popredných umelcov súčasnosti. Tvárou v tvár brutálnej ruskej vojne a humanitárnym zverstvám na Ukrajine však WFIMC ako apolitická organizácia nemôže podporovať ani mať za člena súťaž financovanú a využívanú ako propagačný nástroj ruského režimu. WFIMC však potvrdzuje svoje predchádzajúce vyhlásenie proti plošným sankciám voči všetkým Rusom a proti diskriminácii a vylúčeniu jednotlivých umelcov na základe ich národnosti.“

Prečítajte si tiež:
Slovenský filharmonický zbor sa po boku Berlínskej filharmónie predstavil v Baden-Badene a v Berlíne
Európsky koncert Berlínskych filharmonikov 2022 z Lotyšska s myšlienkou bratstva, demokracie a mieru

Maida Hundeling po prvýkrát ako Ortrud v Londýne

V Royal Opera Hause v Londýne sa na javisko vrátil Wagnerov Lohengrin. Reprízu inscenácie z roku 2018 počas repríz (od 19. apríla do 14. mája 2022) dirigoval český dirigent Jakub Hrůša. Postavu Ortrudy tu po prvýkrát stvárnila nemecká sopranistka Maida Hundeling, ktorú poznajú aj diváci Slovenského národného divadla v Bratislave z opier Ariadna na Naxe, Turandot, Fidelio, Tosca či Aida ale aj diváci košického Štátneho divadla napríklad ako Jenůfu. Ďalej účinkovali: Derek Welton, Gábor Bretz, Craig Colclough, Jennifer Davis, Brandon Jovanovich a ďalší.

Maida Hundeling debutovala na javisku Royal Opera House v roku 2018, kedy sa tu predstavila ako Helmwige v opere Valkýra od Richarda Wagnera. Záznam tejto inscenácie vydalo v roku 2020 na Blu-Ray vydavateľstvo Naxos.

Maida Hundeling ako Ortrud vo Wagnerovej opere Lohengrin v zákulisí Royal Opera House, Londýn, 2022, foto: FB Maida Hundeling

V postave Ortrud sa Maida Hundeling predstaví v júni aj v Košiciach, kde bude spolu s Alešom Brisceinom, Máriou Porubčinovou a ďalšími účinkovať v rámci záverečného koncertu 53. sezóny Štátnej filharmónie Košice. Na koncerte pod taktovkou Roberta Jindru zaznie výber z opery Lohengrin.

Tosca v Neapole pod taktovkou Juraja Valčuhu

Teatro di San Carlo v talianskom Neapole sa rozhodlo pre novú inscenáciu Pucciniho Toscy. Premiéra sa uskutočnila 20. apríla, reprízy pokračovali do 3. mája. Hudobné naštudovanie diela mal na starosti slovenský dirigent a zároveň hudobný riaditeľ tohto divadla Juraj Valčuha, réžiu Edoardo De Angelis, scénu Mimmo Paladino, kostýmy Massimo Cantini Parrini. Toscu stvárnila ukrajinská sopranistka Oksana Dyka, v úlohe Cavaradossiho sa alternovali Jonas KaufmannAntonello Palombi, v postave Scarpiu George GagnidzeGabriele Viviani. Ďalej účinkovali: Emanuele Cordaro, Sergio Vitale, Francesco Pittari, Giacomo Mercaldo, Roberto Covatta, Gianvito Ribba a ďalší.

Juraj Valčuha 5. mája debutoval aj na javisku Slovenského národného divadla v Bratislave, kde uviedol reprízu Verdiho Dona Carla (recenziu s prečítate TU…).

Anna Netrebko sa vrátila na európske operné javiská

Ruská sopranistka Anna Netrebko sa po rôznych vyhláseniach, v ktorých sa snažila objasniť svoj postoj k vojne na Ukrajine a svoje predchádzajúce proputinovské stanoviská, sa vrátila na európske operné javiská, ktoré sa od nej na istý čas dištancovali. Od 22. do 30. apríla sa predstavila v Opéra de Monte Carlo v Pucciniho Manon Lescaut. Dirigoval Pinchas Steinberg, popri ruskej sopranistke sa predstavil aj jej manžel – tenorista Yusif Eyvazov. Ďalej účinkovali: Claudio Sgura, Loriana Castellano, Rémy Mathieu, Luis Gomes, Alessandro Spina, Luca Vianello a ďalší.

Prečítajte si tiež:
Viedenská Lucia di Lammermoor stvorená pre spevákov
Nanebovstúpenie Massenetovej Manon v Ostrave
Viedenský Wozzeck vyvolal emócie skôr samotnou predlohou než javiskovou podobou

Lucia di Lammermoor v New Yorku s hviezdnym obsadením

Metropolitná opera v New Yorku priniesla novú inscenáciu Donizettiho opery Lucia di Lammermoor. Premiéra sa uskutočnila 26. apríla, reprízy budú pokračovať do 21. mája. Hudobné naštudovanie mal na starosti Riccardo Frizza, réžiu Simon Stone, scénu Lizzie Clachan, kostýmy Alice Babidge a Blanca Añón. V postave Lucie sa predstavila americká sopranistka Nadine Sierra a jej javiskovým partnerom (Edgardom) je mexický tenorista Javier Camarena. Ďalej účinkujú: Artur Ruciński, Matthew Rose a ďalší. Inscenáciu si môžu pozrieť aj diváci na Slovensku (21. mája) prostredníctvom priameho prenosu z Metropolitnej opery v kinosále Domu umenia v Piešťanoch (projekt The Met: Live in HD).

Nadine Sierra sa v marci tohto roku predstavila aj po boku Slovenskej filharmónie vo viedenskom Konzerthause písali sme o tom TU….

video

Plácido Domingo ako Simon Boccanegra v Budapešti

Maďarská Štátna opera v Budapešti ponúkla od 22. apríla do 11. mája reprízy Verdiho opery Simon Boccanegra v inscenácii z roku 2011. Dirigoval Balázs Kocsár a v titulnej úlohe sa 24. a 27. apríla predstavil nestarnúci Plácido Domingo. Ďalej účinkovali: Alexandru Agache, Krisztián Cser, Andrea Rost, Szabolcs Brickner, Levente Molnár, Lusine Sahakyan, Gábor Csiki a ďalší.

Simona Šaturová z Viedne do Bratislavy

Slovenská sopranistka Simona Šaturová sa po prvýkrát predstavila s Viedenskými filharmonikmi. Dva koncerty v Zlatej sále Musikvereinu vo Viedni sa uskutočnili 7. a 8. mája. Orchester dirigoval Herbert Blomstedt, zaznela Symfónia žalmov Igora Stravinského a Symfónia č. 2 Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Popri S. Šaturovej sa predstavili Jeanine De BiqueTilman Lichdi, spoluúčinkoval zbor Wiener Singverein.

Simona Houda Šaturová, Jeanine De Bique, Herbert Blomstedt, Tilman Lichdi, Viedenskí filharmonici, Wiener Singverein, foto: Terry Linke

Popredná slovenská sopranistka, ktorá dlhodobo žije v Prahe, mieri do Bratislavy. Na javisku SND sa predstaví 20. mája počas mimoriadneho koncertu s názvom Čarovné noci v opere. Zaznejú skladby Kouzelné noci Bohuslava Martinů, Perzská noc Camille Saint-Saënsa či Májová noc Ruggera Leoncavalla. Orchester bude dirigovať Robert Jindra a popri S. Šaturovej sa predstavia Monika Jägerová, Luis ChapaDaniel Matoušek. O hovorené slovo sa postará Božidara Turzonovová.

Pavol Bršlík po prvýkrát ako Matteo v Straussovej Arabelle

Opera Arabella Richarda Straussa sa 8. mája vrátila na javisko Opernhaus Zürich a jej reprízy budú pokračovať do 20. mája. Ide o inscenáciu renomovaného režiséra Roberta Carsena z roku 2020. Diriguje Markus Poschner. V postave Mattea debutoval slovenský tenorista Pavol Bršlík, ďalej účinkujú: Michael Hauenstein, Judita Schmid, Hanna-Elisabeth Müller, Anett Fritsch, Josef Wagner, Nathan Haller, Yannick Debus, Brent Michael Smith a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Archív Operný svetobežník

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár