Operný svetobežník (6/2019)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 6/2019: London Handel Festival; Iolanta a Mavra v Mníchove; Pavol Bršlík v Drážďanoch; exkluzívny Otello v Monaku; nová inscenácia Ariadny na Naxe v Miláne; svetová premiéra v Antverpách; Eliška Weisová v Erfurte; svetová premiéra v Berlíne; na opery bohatý festival vo Wiesbadene a Príbeh služobníčky ako opera v Bostone. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

London Handel Festival

Počas marca a apríla prebieha London Handel Festival. Začal sa 27. marca niekoľkými predstaveniami opery Berenice v Linbury Studio Theatre. Pokračoval začiatkom apríla operou Aci, Galatea e Polifemo vo Wigmore Hall. 26. apríla zaznela opera Venceslao na Hanover Square a festival uzatvorí 29. apríla koncertné prevedenie opery Athalia na St. John´s Smith Square. Diriguje Laurence Cummings, účinkujú: Anna Devine, Grace Davidson, Rupert Enticknap, Anthony Gregory, Christian Immler a ďalší. Súčasťou festivalu sú ďalšie koncerty, workshopy ale aj spevácke súťaže.

Iolanta a Mavra v Mníchove

Mníchovská Staatsoper odpremiérovala 15. apríla dve jednoaktovky – Strawinského Mavru a Čajkovského Jolantu. Inscenácie bude mníchovská opera v reprízach ponúkať do konca sezóny. Hudobné naštudovanie pripravila Alevtina Ioffe, réžiu Axel Ranisch, scénu a kostýmy Falko Herold. Účinkujú: Anna El-Khashem, Noa Beinart, Natalia Kutateladze, Freddie De Tommaso, Markus Suihkonen, Boris Prýgl, Long Long, Oğulcan Yilmaz, Caspar Singh, Oleg Davydov, Mirjam Mesak, Noa Beinart a ďalší.

video

Bavorská štátna opera si na spoluprácu prizvala Alevtinu Ioffe, ruskú dirigentku, ktorá patrí medzi najuznávanejšie predstaviteľky ženského pohlavia v tejto profesii. V roku 2009 získala cenu na Medzinárodnej súťaži v Trieste. Od roku 2011 je hudobnou riaditeľkou Moskovského štátneho akademického divadla a hosťujúcou dirigentkou v Teatro Massimo Bellini na Sicílii. Spolupracovala s operou v San Franciscu, Berlíne, bola dirigentkou na súťaži Operalia Plácida Dominga, dirigovala galakoncert Dmitrija Hvorostovského v Kremli.

Pavol Bršlík v Drážďanoch

Slovenský tenorista Pavol Bršlík hosťuje v týchto dňoch v drážďanskej Semperoper v Straussovej opere Rosenkavalier. Reprízy sa uskutočnia 27. a 30. apríla a 5. mája. Diriguje Omer Meir Wellber, réžiu pripravil Uwe Eric Laufenberg, scénu Christoph Schubiger, kostýmy Jessica Karge. Okrem Pavla Bršlíka účinkujú: Marita Solberg, Peter Rose, Christina Bock, Markus Eiche, Tuuli Takala, Ute Selbig, Christa Mayer, Aaron Pegram, Simeon Esper, Matthias Henneberg, Beomjin Kim, Tom Martinsen a ďalší.

Exkluzívny Otello v Monaku

Opera Garnier v Monte Carle ponúkla 21. apríla svojim návštevníkom premiéru novej inscenácie Verdiho Otella, pričom reprízy budú pokračovať do konca mesiaca. O hudobné naštudovanie sa postaral Daniele Callegari, o réžiu Allex Aguilera, o scénu a kostýmy Bruno de Lavenére.

video

Diváci si mohli vychutnať Otella v skutočne exkluzívnom obsadení. V titulnej role sa predstavil americký tenorista Gregory Kunde, ktorý je v súčasnosti považovaný za jedného z najlepších predstaviteľov tohto spevácky mimoriadne náročného partu. Otella spieval už v Seville, Barcelone, Madride, Londýne, Wiesbadene, Pamplone, Cordobe či Paríži. Partnerkou v úlohe Desdemony mu je na javisku v Monaku Maria Agresta, Jagom je George Petean. Ďalej účinkujú: Ioan Hotea, Reinaldo Macias, In-Sung Sim, Jean-Marie Delpas, Cristina Damian a ďalší.

Nová inscenácia Ariadny na Naxe v Miláne

Milánska La Scalla priniesla 23. apríla novú inscenáciu Straussovej Ariadny na Naxe. Dirigoval Franz Welser-Möst, réžiu pripravil Frederic Wake-Walker, scénu a kostýmy Jamie Vartan. Účinkujú: Alexander Pereira, Markus Werba, Daniela Sindram, Michael Koenig, Joshua Whitener, Hwan An, Sabine Devieilhe, Daniela Fally, Krassimira Stoyanova, Tamara Wilson, Thomas Tatzl, Gabriel Bermúdez a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 22. júna.

video

Ariadna na Naxe je pokračovaním takzvanej Straussovej cesty v Miláne. Po Rosenkavalierovi v hudobnom naštudovaní Zubina Mehtu a Elektry pod taktovkou Christopha von Dohnányiho prichádza práve táto opera. Nasledovať bude v budúcej sezóne Egyptská Helena.

Svetová premiéra v Antverpách

Opera Vlaanderen v belgických Antverpách uviedla 24. apríla v svetovej premiére dielo španielskeho skladateľa Hectora Parru s názvom Les Bienveillantes. Hudobné naštudovanie pripravil Peter Rundel, o réžiu sa postaral kontroverzný Calixto Bieito, o scénu Rebecca Ringst, o kostýmy Ingo Krügler. Účinkujú: Peter Tantsits, Günter Papendel, Rachel Harnisch, David Alegret, Gianluca Zampieri, Michael J. Scott, Donald Thomson, Claudio Otelli a ďalší. V Antverpách budú reprízy pokračovať do 2. mája. Potom sa celá produkcia presunie do Opery Gent, kde sa predstavenia uskutočnia od 12. do 18. mája.

video

Opera vychádza z kontroverzného románu amerického autora Jonathana Littella, ktorý u nás vyšiel pod názvom Láskavé bohyne. Prináša fiktívny príbeh dôstojníka jednotiek SS Maximiliana Aueho, ktorý sa priamo podieľal na vyhladzovaní židovského obyvateľstva a po skončení vojny píše svoje pamäti. Hudobné dielo ponúka pohľad do zákutí duše kultúrne rafinovaného intelektuála, ale aj psychicky traumatizovaného homosexuálneho nacistu.

Eliška Weisová v Erfurte

Od 27. apríla si diváci v nemeckom Theater Erfurt môžu pozrieť novú inscenáciu Verdiho Aidy. Diriguje Myron Michailidis, réžiu pripravil André Heller-Lopes, scénu Renato Theobaldo, kostýmy Sofia di Nunzio. V postave Amneris sa predstaví česká mezzosopranistka Eliška Weissová, veľmi dobre známa aj slovenským divákom. Aidou bude Michelle Bradley, Radamesom Mikhail Agafonov. Ďalej účinkujú: Caleb Yoo, Kakhaber Shavidze, Siyabulela Ntlale, Jolana Slavíková a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 15. júna.

video

Svetová premiéra v Berlíne

Deutsche Oper Berlin chystá svetovú premiéru. Zaznie 28. apríla a pôjde o operu nemeckého skladateľa Detleva Glanerta s názvom Oceane. Hudobné naštudovanie pripravil Donald Runnicles, réžiu má na starosti renomovaný Robert Carsen, scénu Luis F. Carvalho, kostýmy Dorothea Katzer. Účinkujú: Maria Bengtsson, Nikolai Schukoff, Christoph Pohl, Nicole Haslett, Albert Pesendorfer, Doris Soffel, Stephen Bronk a ďalší. Reprízy bude berlínska opera ponúkať do 24. mája.

video

Postava ženy, ktorá sa vynorí z mora, rieky či jazera a snaží sa zradiť do života medzi ,,obyčajných“ ľudí, sa objavuje v umení naprieč rôznymi kultúrami a rôznymi žánrami – od Andersenovej rozprávky o morskej víle Ariel, cez Dvořákovu Rusalku až ku komiksovým postavám. Opera vychádza z románu Oceane z Parcevalu nemeckého spisovateľa Theodora Fontaneho, v ktorom mystická vodná žena túži po vzťahu s mladým Martinom von Dickrsenom, no rovnako ako v ostatných príbehoch, jej snaha je odsúdená k zániku.

Na opery bohatý festival vo Wiesbadene

Nemecké mesto Wiesbaden hostí festival Internationale Maifestspiele, ktorý od 30. apríla do konca mája ponúkne zaujímavé podujatia. Diváci sa môžu tešiť na Mozartove opery Indomeneo, La Clemenza di Tito či Dona GiovannihoIldebrandom D’Arcangelom v titulnej úlohe. Zaznie aj Straussova Salome, Pucciniho Madama Butterfly s Ermonelou Jaho, Verdiho Maškarný bál, Rossiniho La donna del lago, Wagnerove opery Tannhäuser a Majstri speváci norimberskí. Chýbať nebude ani Verdiho Rigoletto s Ludovicom Tézierom v titulnej úlohe. Koncertne zaznie Purcellova opera The Fairy Queen. Súčasťou festivalu bude množstvo symfonických aj komorných koncertov, tanečných predstavení a workshopov.

Príbeh služobníčky ako opera v Bostone

Boston Lyric Opera ponúkne od 5. do 12. mája mája premiérové predstavenia opery dánskeho skladateľa Poula Rudersa s názvom The Handmaid’s Tale. Operu diriguje David Angus, režíruje Anne Bogart, scénu a kostýmy pripravil James Schuette. Účinkujú: Jennifer Johnson Cano, Caroline Worra, Maria Zifchak, Matthew DiBattista, Dana Beth Miller, David Cushing, Michelle Trainor a ďalší. Zaujímavosťou je, že choreografia inscenácie je dielom Shury Baryshnikovej, dcéry svetoznámeho Mikhaila Baryshnikova.

Skúška predstavenia v Boston Lyric Opera,
foto: Boston Lyric Opera

Ide o dielo, ktoré vychádza zo známeho románu Margaret Atwoodovej, podľa ktorého vznikol aj mimoriadne populárny seriál. Opera, ktorú Poul Ruders zložil v roku 2000, zavedie divákov do postapokalyptickej budúcnosti, v ktorej väčšina obyvateľstva nie je schopná splodiť potomkov. Z tých žien, ktoré túto schopnosť nestratili, sa stali služobníčky, ktorých povinnosťou je rodiť deti svojim pánom.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet
článok aktualizovaný 28. 4. 2019 o 23:10

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár