Operný svetobežník (6/2020)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Simon Rattle a jeho Valkýra; Andrea Bocceli vytvoril rekord; Zrušené ďalšie festivaly; Festival Smetanova Litomyšl sa uskutoční; Rakúska vláda povolí orchestrom skúšať; Bayerische Staatsoper ukončila sezónu; Ďalšie operné domy oznámili koniec sezóny; Gran Gala sul Sofa z Bergama; Opera v Sydney ožíva vďaka digitálnemu programu a Opera v belgickom Liége oslavuje 200 rokov. Prehľad aktuálnych udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Simon Rattle a jeho Valkýra

Renomovaný anglický dirigent Simon Rattle sa v nadväznosti na album Zlato Rýna, na ktorom ponúkol Wagnerovu operu nahranú v spolupráci so Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, podpísal pod ďalšiu nahrávku. Od 3. apríla je na pultoch predajní album Valkýra. Album prináša na štyroch cédečkách nahrávku, ktorá vznikla naživo pred niekoľkými mesiacmi v Mníchove. Ako sólisti sa predstavili Stuart Skelton, Eric Halfvarson, James Rutherford, Eva-Maria Westbroek, Iréne Theorin, Elisabeth Kulman a ďalší.

Andrea Bocceli vytvoril rekord

Taliansky tenorista Andrea Bocceli vytvoril rekord v sledovanosti online prenosu prostredníctvom kanála YouTube. Jeho 24-minútový veľkonočný koncert Hudba pre nádej, streamovaný naživo z prázdneho milánskeho chrámu Il Duomo, v jednom momente súbežne pozeralo vyše 2,8 milióna divákov na celom svete. Podľa spoločnosti YouTube so sídlom v Kalifornii ide o najväčšie publikum, aké kedy na tejto platforme prilákal priamy prenos z podujatia klasickej hudby. Záznam tohto koncertu má doteraz na YouTube už viac než 39 miliónov zhliadnutí.

video
záznam koncertu

Koncert sa uskutočnil na podnet primátora Milána Giuseppe Salu. „Som si istý, že mimoriadny hlas Andreu Bocelliho bude akési objatie, ktoré nám všetkým v týchto dňoch tak veľmi chýba. Bude to objatie, ktoré zohreje Miláno, Taliansko a celý svet,“ uviedol G. Sala v avíze pred koncertom.

Zrušené ďalšie festivaly

Tak ako sme avizovali v predchádzajúcom Opernom svetobežníkovi (5/2020), postupne sa rozširuje zoznam letných operných festivalov, ktoré museli zrušiť svoje tohtoročné podujatia kvôli celosvetovej pandémii koronavírusu. Vzhľadom na to, že 13. apríla vo Francúzsku vstúpili do platnosti ďalšie nariadenia, ktoré neumožňujú konanie podujatí s väčší počtom návštevníkov, rušia sa všetky letné festivaly v tejto krajine. Patrí medzi ne prestížny festival Aix-en-Provence, ktorý musel zrušiť svoj 72. ročník, no organizátori v súčasnosti pracujú na programe online festivalu. Rovnako sa neuskutoční festival v d´Orange či v Avignone.

Prečítajte si tiež:
Myšlienky pri pohári červeného počas online koncertu At-Home Gala Metropolitnej opery

Tohto roku budú chýbať aj festivaly Boston Pops, George Enescu Festival, Dresden Music Festival, Utrecht Early Music Festival či Holland Festival.

Istanbul Music Festival presunul program svojho 48. ročníka z júna do druhej polovice septembra. Festival de Granada zatiaľ odložil predaj vstupeniek na svoj 69. ročník.

Festival Smetanova Litomyšl sa uskutoční

Vzhľadom k relatívne priaznivej situácii v susednom Česku a k postupne pribúdajúcim uvoľneniam opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu, sa rozhodli usporiadatelia festivalu Smetanova Litomyšl pre náhradný program. Festival sa uskutoční v termíne od 2. do 12. júla 2020 a tvoriť ho bude cyklus komorných koncertov pre malý počet divákov. Otvárací koncert bude zároveň v priamom prenose prenášať Česká televízia.

Smetanova Litomyšl, 2018, foto: František Renza

Rakúska vláda povolí orchestrom skúšať

Vláda v susednom Rakúsku avizuje, že od 1. júna už v krajine nebudú platiť niektoré obmedzenia týkajúce sa dodržiavania sociálneho odstupu. Vzhľadom k tomu sa budú môcť hráči jednotlivých orchestrov v Rakúsku opäť stretnúť na spoločných skúškach. Tieto povolenia by sa mali týkať aj ďalších hudobníkov a tanečníkov, čo im umožní postupnými krokmi obnoviť profesionálny život. Zároveň však nariadenia vlády uvádzajú, že do jednotlivých orchestrálnych skupín by mal byť zahrnutý znížený počet hráčov. O otvorení koncertných sál a operných domov pre divákov v najbližšej dobe sa v Rakúsku zatiaľ neuvažuje. Ministerstvo kultúry uviedlo, že umelci v Rakúsku už získali viac ako 400 tisíc eur z avizovaných piatich miliónov, ktoré poskytne vláda tejto republiky kultúrnym inštitúciám.

Bayerische Staatsoper ukončila sezónu

Tak ako mnohé operné domy po celom svete, po tom, ako Bayerische Staatsoper v nemeckom Mníchove spočiatku avizovala prerušenie sezóny, informovala už o jej zrušení. Do konca aktuálnej sezóny 2019/20, o ktorej sme informovali TU…, sa v Bavorskej štátnej opere neuskutoční žiadne predstavenie. Rovnako sa neuskutoční ani Munich Opera Festival, ktorý každoročne v júli ponúkal bohatý program doslova nabitý opernými hviezdami.

Bavorská štátna opera Mníchov, foto: Wilfried Hösl

„Zrušenie sezóny a festivalu je veľmi bolestivé pre celý operný dom a aj pre mňa osobne,“ uviedol v tlačovej správe riaditeľ Bavorskej Štátnej opery Nikolaus Bachler. „Za posledné týždne sme skúmali možnosti, ako uskutočniť festival, no žiadna prijateľná sa neukázala ako uskutočniteľná… Hľadáme možnosti ako presunúť premiéry, ktoré sa mali uskutočniť v tejto sezóne. Rovnako pracujeme na tom, aké aktivity dokážeme ponúknuť divákom online,“ doplnil. Online ponuka Bavorskej štátnej opery je dostupná na webstránke www.staatsoper.tv.

Prečítajte si tiež:
Pondelkový koncert z Mníchova online s Jonasom Kaufmannom

Ďalšie operné domy oznámili koniec sezóny

Rovnako ako Bavorská Štátna opera, kvôli koronavírusu koniec sezóny 2019/20 ohlásili aj Deutsche Oper Berlin, Slovinské národné divadlo, Staatsoper Berlin, Komische Oper Berlin, Oper Frankfurt, Teatro Sao Carlos v Lisabone, Deutsche Oper am Rhein, Oper Graz, Staatsoper Hamburg čí Semperoper v Drážďanoch. Už pred časom avizovali zrušenie sezóny Metropolitná opera v New Yorku, parížska Opéra National či všetky viedenské operné domy.

Spomedzi prestížnych operných domov, ktoré sezónu zatiaľ neuzatvorili, patrí La Monnaie v Bruseli. Oficiálne je zatvorená do 17. mája, vedenie opery zrejme čaká na vývoj situácie v Belgicku. Podobne je na tom napríklad Opera v nórskom Osle, ktorá uvádza uzatvorenie do 15. júna, nie však ukončenie sezóny ako takej. Rovnako neukončila sezónu Royal Opera House v Londýne. Zatiaľ avizuje predstavenia, ktoré by sa mali uskutočniť po 22. júni (sezóna trvá do konca júla).

Spomedzi operných domov v Taliansku milánska La Scala oznámila, že sa chystá znovu otvoriť v septembri, a to uvedením Verdiho Requiem pod taktovkou Riccarda Chaillyho na pamiatku obetí koronavírusu, ktorých je v Taliansku veľmi veľa.

Gran Gala sul Sofa z Bergama

Teatro Donizetti v talianskom Bergame ponúklo Gran Gala sul Sofa (Veľké gala z pohovky) prostredníctvom svojho facebookového účtu. Vystúpenie sa konalo 24. apríla o 18. hodine a malo podobu televízneho prenosu živého koncertu operných hviezd, ktoré vysielali zo svojich domácností. Koncert na YouTube si doteraz pozrelo viac ako 3800 divákov.

video
záznam koncertu

Na koncerte sa predstavili Francesco Melli, Javier Camarena, Davinia Rodriguez, Jessica Pratt, Carmela Remigio, Paolo Bordogna, Alex Esposito či Corrado Rovaris. Zaujímavosťou je, že organizátori podujatia vyzývali divákov, aby sa obliekli do večerných rób a oblekov rovnako, ako keby šli do divadla a zverejnili svoje fotografie na facebooku a instagrame pomocou hastagu #grangalasulsofa.

Opera v Sydney ožíva vďaka digitálnemu programu

Austrálska opera v Sydney ponúka nie len záznamy svojich operných predstavení, ale spustila na svojej stránke vysielanie digitálneho programu. Každý týždeň ponúka videá, ktoré prinesú divákom pohľad do zákulisia fungovania tohto svetoznámeho operného domu, ale i rôzne zaujímavosti či rozhovory nielen s hudobníkmi. Tento týždeň je to napríklad dokument o tom, ako vznikala v Sydney produkcia Bizetovej opery Lovci perál, prerod renomovaného austrálskeho klaviristu Simona Tadeschiho na Mozarta, ale i rozhovor s populárnym šéfkuchárom či s astrofyzičkou. Nechýbajú ani programy určené detským divákom.

Opera v belgickom Liége oslavuje 200 rokov

Opéra Royal de Wallonie v belgickom meste Liége oslavuje svoje dvesté výročie. Kvôli pandémii koronavírusu je opera v Liége pre divákov uzatvorená, nič to však nemení na fakte, že počas tohto roku oslavuje dvesté výročie od svojho založenia.

video

Tento operný dom patrí v Európe síce medzi menšie a menej známe, no napriek tomu prestížne a s bohatou tradíciou. Podľa súčasných informácií je pre divákov zatvorený do 3. mája, no na svojej webovej stránke pravidelne ponúka zaujímavé informácie zo svojej bohatej histórie. O divadle prinesieme samostatný článok v rámci nového seriálu Opera Slovakia Slávne operné divadlá.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár